B TEJN L AJNDSC HE BE BIB TEJM levens verheugt dooi' u vervuld te zien. Aanvaard uwe betrekkingen neem .j de voor u bestemde plaats in." De nieuwe Griffier erlangt daarna het woord en zegt nagenoeg bet volgende: »Ed. Mog. Heerenliet is eene behoefte voor mijn hart, U Ed. Mog. mijnen irmigen dank te beluigen voor het blijk van eervol vertrouwenhetwelk ik van deze aanzienlijke Vergadering mogt ontvangen. Voortaan zal ik al mijne krachten inspannenom mij die eer en dat vertrouwen waardig te maken. Even als de geachte Voorzitter dit reeds heeft opgemerkt, zal ik het voorbeeld van mijnen hooggeachte» voorganger steeds voor oogen houden en mij hoogst gelukkig rekenen, wanneer ik (enigermate in de navolging van zijn voorbeeld slagen mag, en indien ik deze!'de welwillendheid mogt ondervinden als tot nu toe het geval is geweest. Mei is daarin, dat ik mij bij U Ed. Mog. met bescheidenheidmaar met aandrang aanbeveel." Is ingekomen eene Koninklijke boodschap van gisteren ten geleide van een ontwerp van wet, strekkende tot verlenging van den termijn tot atsluiling van bijzondere fondsen alsmede betrekkelijk de verevening van den achter stand weswege in de wetten van 10 Februarij 1844 Staatsbladen Nos. 9 en 10) voorzieningen zijn vastgesteld. Dit ontwerp is van eene memorie vergezeld en wordt ter overweging naar de Afdeelingen verzonden. Nadat de Commissie tot de verzoekschriften verslag heelt uitgebragt op verscheiden derzei ven, wordt de Zitting opgeheven. Bij de overwegingen in de Afdeelingen omtrent de intrekking der zeven kinderen-wet, was men zoowel het eens over de noodzakelijkheid daarvan als over het onbestaanbare dat het ontwerp ter intrekking terugwerkende kracht j op de gedane aanvragen zou hebben. De Regering heeft verklaard er geene terugwerking in te zien en heeft nu art. 1 duidelijkshalve in twee artikelen gesplitst, luidende nu het gewijzigde ontwerp als volgt: Art. 1. De wet van 29 Nivose XIIl',e jaar wordt ingetrokken en, van het tijdstip af barer intrekking, met alle hare gevolgen buiten werking gesteld, overminderd de verpligting van den Staat tot het voortdurend voldoen van de geldelijke uitkeeringen, waartoe hij ten gevolge van aanvrage tot toepassing der voormelde wet bij regterlijke uitspraken mogt zijn veroordeeld. Art. 2. Aan de overige reeds gedane en gegronde aanvragen tot toepassing van de bij art. 1 gemelde wet, zal door den Staat gevolg gegeven worden tot en met den dag waarop de tegenwoordige wet verbindende zal worden. Art. 3. De kosten, door bijzondere personen reeds gemaakt ter zake van gegronde regtsvorderingen tot toepassing van de in art. 1 gemelde wet, alsnog aanhangig tijdens het in werking komen der tegenwoordige wet, zullen wor- a den gedragen door den Staat. Art. 4. De tegenwoordige wet is verbindende te rekenen van den vijfden dag na bare afkondiging. Vrijdag namiddag is in de duinen bij bet Scheveningsche kanaalgevon den het lijk van een onbekend manspersoon van middelbaren leeftijd heb bende bruin haar, en een lidteeken nabij de ruggegraat. De persoon was gekleed met een' blaauwen jas, gestreepte broek, gestreept overhemd, een bruine pet en met laarzen. Hij bad een zilveren borologie bij zich en in de OJren bad hij gouden platte ringejes. ROTTERDAM, 5 Maart. Sedert eenige dagen zijn alhier een aantal gesnoeide Tienguldenstukken in omloop. Heden zag men er zelfs enkelen die deerlijk verminkt waren het is noodig, dat het publiek hierop thans bijzonder lette, om zicli voor schade te wachten. AMSTERDAM, 8 Maart. Van 1 tot 6 Maart zijn alhier geboren 190 kinderen en overleden 216 per sonen. Van 1° Januarij af geboren 1495, overleden 2521. Na eene kortstondige ziekte is alhier overleden de Heer \V. J. de Bordes Griffier van het Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland hij wordt betreurd als een gemoedelijk ambtenaar, en een edel mensch en burger. MIDDELBURG, 7 Maart. De ter dood veroordeelde J. Lauret en zijne 17 lotgenoolen, alsook Felicita Callc, tegen wie mede het doodvonnis is uitgesproken, hebben aan Z. M. gratie verzocht. Ter vervulling der vacature ontstaan in de Regtbank alhier, wegens de benoeming van Mr. A. Moens van Bh.istot Weihouder te Zierikzee, is de volgende nominatie gemaakt: Mr». B. C. CauPlaatsvervangend Regter en Procureur hij deze Regtbank; J. B. v. d. Bilt, Advocaat te Goes, en W. II. Kroefï,Advocaat te Zierikzee. ITALIË. ROME, 21 Februarij. De Turksche Gezant is gisteren ten gehoore bij den Paus toegelatenbij hetwelk de Kardinaal Mezzofanti en de Armenische geestelijke Arsenio als tolken dienden het duurde riaauwelijks 10 minuten. De Paus heeft besloten cenen Nuntius naar Constantinopel te zenden en wel zoo men meent den Kardinaal Ferrelti. Nadat de Regering zich overtuigd bad, dat de graanvoorraad hier te lande genoegzaam was, beeft zij bet verbod van uitvoer uit Ancona van 40,000 mudden graan weder ingetrokken. Men telt in dit land thans 170 bewaarscholen met 17,000 kinderen, onder bet bestuur van 316 Onderwijzeressen en bet toezigt van 800 vrouwen uit den hoogeren stand. Te Ancona zijn twee geestelijken gevangen genomen die een' oploop trachtten te bewerkenbeiden zijn bierheen gezonden. Te Sinigaglia is- een Priester, die tegen den Paus predikte, als krankzinnig aangemerkt er» in het krankzinnigenhuis te Pesaro opgesloten. Tot heden toe is men in bet onzekere werwaarts Don Miguel zich be geven heeft. De geschillen met Ruslandten aanzien der Roornsche kerk in bet eigentlijke Rusland, zouden op het punt zijn van vereffend te worden, doch zulks niet het geval zijn met de regeling der belangen van de Roornsche kerk in Polen. SWITSE1LM0. In eenige streken van Bern is de nood zoo boog geklommen dat onder scheiden huisgezinnen zich met zemelen en kattenvleesch voeden. Daar het afzonderlijk verbond der 7 Ftoomsche kantons zich meer en meer bevestigt, en die kantons voortdurend krijgstoerustingen maken, zoo heeft het voorzittend kanton Bern aan de Regering te Lucern een schrijven doen geworden, waarin het zich daarover beklaagt en voldoende opheldering verlangt. Zoo dat antwoord niet voldoende mogt zijn, zou de Landdag bui tengewoon worden bijeengeroepen. h@aciais.ye. PRESBURG, 24 Februarij. Sedert vier dagen begon de Donau hier te wassen, en trad ver uit zijne oevers; het water klom zoo spoedig, dat de schouwburg, gedurende de voor stelling gesloten moest worden, en ieder zich haastte zijne woning te bereiken. De meeste straten en pleinen hieven eenige dagen onder water, en de wijn in de meeste kelders ging verloren. De arena, eene kerk en een aantal huizen konden den aandrang des waters niet wederstaan en stortten inwaarbij ook eenige menschen het leven verloren. Nog erger hield het woeste element huis op het eiland Sohütt, dat geheel overstroomd werd, zoodat al het daar voor handen zijnde, zeer talrijke wild omgekomen is. PRUISSEST. BERLIJN, 4 Maart. De Koning heeft aan de Evangelische zending aan den Rhijndie twee Zendelingen naar China wil doen vertrekkeneen geschenk van 1000 thl. 1600) doen toekomen. De Hoogleeraar in de Regten Dr. Dieek, is te tlalle den 25slen Februarij na een kortstondig ziekbed in den ouderdom van 49 jaren overleden. Zijne grondige kennis van het leen-, kerk- en algemeen regt heeft hij zoowel in zijne voorlezingen als in onderscheiden schriften getoond. Hij genoot aller achting. SE1JEREI. MUNCHEN, 3 Maart. Al de Ministers te zamen hebben een protest ingediend, tegen de beruchte Spaansche danseres Lola Montës, die den Koning geheel in hare strikken heeft verward, zoodat de 61-jarige grijsaard aan haar tonnen schats, zijn gansch ministerie, de achting zijner onderdanen, de rust van zijn geweten opoffert. Onlangs heeft de Hofprediker in de slotkerk de gemeente gebeden aanbevolen voor een verdwaalden grijsaard. Dezelfde man is noglaiis zeer kerkschen neemt deel aan de veelvuldige processiën in zijne hoofdstad, die hij te voet volgt; welligt om het kerksche volk te verblinden, vergetende dat er zelfs voor een Vorst geen middelen zijn om de achting van zijn volk te behouden, wanneer hij zich die uithoofde van onzedelijk gedrag als mensch onwaardig maakt. De Ministers verklaren in genoemd uitvoerig stukdat zij uithoofde van 'sKonings besluit, waarbij aan de danseres het regt van Beijersch inboorling wordt geschonken gezamenlijk hunne betrekking neder- leggen, beklagen zich voorts met boogen ernst over 's Koning-s gedragen waarschuwen bem dat zijne Koninklijke waardigheid op het spel staat. In een brief, die liet Journal des Déhats van daar mededeelt, leest men: »Men hoopt dat dit stuk den Koning zal bewegen om zijne Ministers terug te roepen, zij zullen dan terugkccren onder de toejuichingen van Europa en met al de eerbewijzen aan de lang werkende en zegepralende deugd na vele harde beproevingenverschuldigd. Dat anderen zich daarmede laten begoo chelen Ik geloof liever dat gij die ten minste ten decle de kunstgrepen kent, waarin de oriderleekenaars vait dat ministeriële stuk de hand hebben gehad, dat gij die met de daden van wrecde en blinde onverdraagzaamheid bekend zijt, waaraan zij zich tegen over de vrijzinnige denkwijze in Europa hebben schuldig gemaaktdat gij geen geloof zult hechten aan al die fraaije uitstalling van deugd. De geschiedenis van uw eigen land heelt u in Frank rijk te zeer moeten leerenwat de driften en de zedelijkheid van de ultra- Katholijke partij zijn, dan dat zulks voor u opheldering zou behoeven. In die zoo strenge en harde taal aan onzen Koning, die men inet den afval van zijn legermagt en zelfs met geweldigen opstand bedreigtzult g'j den toon herkennen van die lieden die meenen dat zij het gezag ontleencn van verborgen magtwier bron hooger ontspringt dan de grenzen des vader lands; in dat zoo lankwijlig, in dat onbeschoft aangeboden ontslag, zult gij de stoutheid eener partij herkennen, die het gezag veinst neer te leggen om er sterker en ontzaggelijker dan ooit in terug te keeren. Dat is in den grond de ware vraag en als ik niet vreesde om bij zoo treurig een onderwerp den schijn te willen hebben van eene aardigheid te willen slijten, zou ik u herhalen wat den volgenden dag een der meest geachte en hooggeplaatste mannen van ons land zeide: »De vraag is niet zoo als mert ons wil doen gelooven tusschen ondeugd en deugd, maar tusschen Lola en Loyola." Dat is nu wel een woor-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2