LEYDSCHE COURANT De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenI)ie van Maandag komt WOENSDAG10 MAAliT. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 9 Maart. Door den Kerkeraad der Walsclie Gemeente alliicr, is ter vervulling van de door liet Emeritaat van Ds. Moquette opengevallen l.eeraarsplaals, den 7den dezer gemaakt het volgende drietal: DD. F. C. J. van Goens, te Rotterdam; J. A. van Hamel, te Haarlem, en P. J. Marcus, te Delft. Laatsll. Dingsdag leverde voor de leden onzer Maatschappij voor Toon kunst weder een Muzijkleest, waarvan de aangename herinnering bij allen die het inogten hijwonen, nog lang zal bewaard blijven. De Zangvereeniging der Maatschappij had hare gewone oefeningen in het laatste najaar weder met vernieuwden ijver begonnen en bereidde zich, onder leiding van den verdien stelijken Directeur den Heer Le Lièvre voor, om door de voordragt van een paar groote zangstukken, den heden der Maatschappij dezen winter wederom oenen belangrijken avond te verschaffen, toen eene plotselinge en zware ziekte haar haren Directeur voor eenen onbepaalden lijd ontrukte, en het staken 1 der begonnen ocleriings-bijeenkomsten onvermijdelijk maakte; zoo als ook door diezellde ongelukkige omstandiglrcid aan het geregelde onderwijs der Muzijk- sehool een groot en bezwarend beletsel in den weg scheen gelegd te zullen worden. Commissarissen der Maatschappij inogten het aan de bclangelooze medewerking van de Ileeren Onderwijzers N. J. Wetrens Jr., H. de Graaf en A. J. Wetrensdie hunnen tijd en hunne krachten met de meeste bereidwillig heid in hel belang der Muzijkschool beschikbaar stelden en nog blijven beste den, dank weten, dal geene enkele les verzuimd is gewordenterwijl de Heer N. J. Wetrens Jr., door de leiding der Zangvcreeniging-oefeningen op zich te nemende Heer de Graaf door zich met de piano-begeleiding te belasten weldr.i de gelegenheid daarstelden, om de eenige weken uitgestelde bijeenkom sten dier, voor den bloei onzer Maatschappij en de bevordering van goeden muzijkalen smaak zoo belangrijke inrigting, wederom met dubbelen ijver op le vatten en voort te zetten. Eenige buitengewone repetities voor de solostukken werden door genoemde Ileeren gezamentlijk of afzonderlijk geleid, en spoedig bleek het dat de uitvoering, welke eerst tegen de helft van de vorige maand, vervolgens tegen het begin van Maart bepaald was, op haren tijd behoorlijk zou kunnen plaats hebben. Dit geschiedde op laatstleden Dingsdag des avonds in den Schouwburg, met hegeleiding van groot orchest, meerendeols zamen- gcsleld uit liefhebbers, leden van de Concerten Sempre Crescendo en Musis Sacrumen eenige leerlingen of gewezen leerlingen der Muzijkschool, en bij gestaan door de bclangelooze medewerking van de bovenvermelde Onderwijzers en den Heer Froschhart, insgelijks Onderwijzer der Muzijkschool, die evenzeer zich beijverde om den goeden afloop van het feest te bevorderen. De bijzon der talrijke opkomst van de leden inet hunne dames, voor wie de zaal van den Schouwburg slechts ter naauwernood genoegzame ruimte aanbood, bewees voor de groote verwachting die men van dezen avond had opgevat; de onafge broken aandacht, de door niets gestoorde stilte gedurende de uitvoering, en de sedert onbewimpeld en van alle zijden gegeven blijken van toejuiching en tevredenheid, gaven de overtuiging dat die verwachting niet te hoog ge spannen, dat zij overtroflen is geweest. De uitgevoerde stukken waren de 42slc Psalm van Mendelssohn-Bartholdy, en het Stabat Mater (Duitsche tekst) van Rossini. Het zoude onbescheiden zijn den lof te vermelden van de leden die door de uitmuntende voordragt der solo's zoo veel hebben toegebragtom het genot van het feest te verhoogen zij hebben evenzeer als de overige leden door de voortreffelijke en juiste uit voering der koren de billijkste aanspraak op de erkentenis van alle toehoor ders verworven en mogen zich verheugen in de overtuiging van aan de coiu- positiën der beroemde meesters regt te hebben gedaan. Maar wij mogen ons herigt niet sluiten, zonder openlijke hulde aan den Heer N. J- Wetrens, zonder wiens onverdoofden ijver, onafgebroken krachtsin spanning, en naauwkeurige leiding, thans bij de ziekte van den Directeur, aulk een uitslag nimmer zouden verkregen zijn en wiens hier ter stede alge meen erkende, maar buiten af misschien minder gekende talenten als Orchcst- ©irecteurnieuwe en wèl verdiende lauweren behaald hebben. Commissarissen der Maatschappij hebben op den eerstvolgenden Donderdag flen 4Jen Maart, des avonds in de Stads-Gehoorzaal huilen heztvaar der Maatschappelijke kasvoor hunne bijzondere rekening, de leden der Zang vereeniging, dc liefhebbers die hunne medewerking in het orchest verleend, de afgevaardigden die hel feest met hunne tegenwoordigheid vereerd hadden, en eenige lamiliën cn personen op wier hijzijn zij prijs stelden, tot eene soiree genoodigdwaarop het eerste gedeelte van den avond door de voordragt van eenige zang- en dichtstukken, het verdere tot laat in den nacht, doormenigen dans aan de aanzienlijke schaar van aanwezigen, nog een regt genoegelijk zaïnenzijn heeft aangebragt. Commissarissen hadden zich voorgesteld langs dim weg aan de leden der Zangvereeniging eenige beleefdheid te bewijzen, ter erkentenis voor het genot dat deze laatste den leden der Maatschappij jaarlijks verschaffen. Zijn Com missarissen daarin geslaagd, dan hadden zij dit voor een groot doel te danken aan de bclangelooze en onvermoeide medewerking van de Ileeren Onderwijzers der school, die hun het gemis van den Directeur met zoo veel welwillendheid vergoed, en van hunne zijde zoo veel gedaan hebben om het beoogde doel te bevorderen. 0s. De Minister van Finantiën door het aanbieden van ettelijke stukken van onderdeden der Zeeuwsehe Rijksdaalders, en van Oude Schellingen en Zesthalven koers hebbende tegen 25 cents, ondervonden hebbende, dat de misdadige hand der geldbesnoeijing zich nu ook tot die stukken schijnt uit te strekken, en volkomen vertrouwende, dat de welgezinde ingezetenen allezins genegen zijn om dit verderfelijk kwaad zooveel mogelijk te helpen tegengaan, vermaant elk en een iegelijk en in het bijzonder de neringdoenden, ook tot afwending van hunne eigene schade, geene betaling in zoodanige verminkte munt aan te nemen zijnde aan alle Rijks Ambtenaren de Jast gegeven om zoodanige verminkte specien af te wijzen. Dc Amhemsche Courant deelt een' brief van den Advocaat Reigers mede, waarin deze, uit naam van den ter dood veroordeelden Gepkens, tegen-* spreekt, dat deze lot bekentenis der misdaad zou gekomen zijn. Jn het nominer van heden herigt de Tijd wederom het volgende: Wij vernemen, dat de Kapelaan Gepkens, behalve het request, waarvan wij in ons vorig nommer gesproken hebben, later nog een ander aan den Koning heeft ingediend met verzoek om gratie. Hij heeft het geraden gevonden dit nader request aan den Koning toe te zendenomdat zijn verdediger hein op merkzaam zoude hebben gemaakt, dat zijn eerste request wclligt niet van dien aard konde zijn, dat daardoor noodzakelijk de uitvoering van het vonnis, in gevolge de wet, werd geschorst, gelijk zulks plaats heeft, indien de veroor deelde binnen acht dagen na de uitspraak van den Hoogen Raad over net be roep in cassatie, zich oin gratie tot den Koning wendt. Men meldt uit orize Oost-Ind. bezittingen, dat de Vereeniging tot af schaffing van het gebruik van sterken drank ook aldaar is doorgedrongen, en in Z. Exe. den Gouverneur-Generaal een warm voorstander heeft gevonden, ofschoon Z. Exe., om gewigtige redenen, het niet oorhaar heelt geacht daarin eene officiële houding aan te nemen. 'sGRAVENHAGE, 8 Maart. Z. M. heeft den lieer Lucas, schrijver van de opera le Sièye de Leide, cn den Heer van Ilovc, decorateur, benoemd tot Ridders der orde van dc Eikenkroon. Z. M. beeft tot Lid van den Raad van State benoemd Mr. L. A. Ligh ten velt, Raadsheer in den Hoogen Raad. 11. M. heeft aan den Raad der Moederlijke Weldadigheid tc Alkmaar wederom ƒ100 geschonken. In de zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de Voorzitter medegedeeld dat de nieuw benoemde Griffier hoeft kennis gegeven, dat hij zijn eervol ontslag uit zijne vorige betrekking heelt bekomen, en derhalve bereid is zijne nieuwe betrekking te aanvaarden. Mitsdien wordt de Heer Vêegcns binnengeleid, legt de voorgeschreven ceden af cn aanvaardt zijne betrekking. De Voorzitter houdt eene toespraak aan den nieuw benoemde, nagenoeg van dezen inhoud sik wenseh u geluk met de aanvaarding uwer betrekking. Het vertrou wen dezer Vergadering heeft u eene eervolledoch dikwerf moeijelijke be trekking opgedragen. Ik houde mij overtuigd dat ge al uwe krachten zult inspannen, om aan het in u gesteld vertrouwen in elk opzigt te beantwoor denen op eene waardige wijze een voortreffelijk man te vervangen, wiens verlies wij allen nog zoo levendig betreuren, maar wiens betrekking het mis

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1