Oen 5<ien December heeft de Gouverneur-Generaal afgekondigd het Ko ninklijk besluit dd. 16 Mei 1846, tot invoering eener nieuwe wetgeving voor Neèrlands Indië. Z. Exc. beeft daarbij aan alle burgerlijke en militaire amb tenaren last gegeven, den Heer Staatsraad Jhr. Mr. H. L. Wichers, in het belang der hem opgedragen zending, alle inlichtingen te vcrlccnen. Den 6dea December is de verjaardag van Z. M. den Koning met de meeste plegtigheid gevierd geworden. Des morgens vroeg was er parade, daarna godsdienst-oefening, en vervolgens audiëntie bij den Gouverneur. Des avonds werd van regeringswege een schitterend bal in de zaal van de sociëteit Harmonie gegeven. Den 14dea December is het schip Fanny, Kapitein Flens, hetwelk dit jaar de reis naar Japan heeft gedaan, ter rcede van Batavia gekomen. De Merapi is den 19(Ien December van Singapore te Batavia teruggeko men, doch heeft geene Europesche brieven rnedegebragt. De Engelsche pak ket Fady Mary Wood, die de maal van Ceylon naar Singapore moest bren gen was den 15dea December aldaar nog niet aangekomen. De Gouverneur-Generaal heeft den 25stea December een algemeen tarief uitgevaardigd van porten voor brieven en drukwerken in Nederlandsch Indië te heffen. Dit nieuwe tarief zou met 1°. Januarij 1847 in werking komen. De dessa Sckar Woyo, in de afdeeling Griessee, is den 12dea November geheel verbrand 107 huizen zijn daarbij vernield. Den 28sten November heeft in de afdeeling Salatiga een vreeselijke storm gewoed die groole schade aangprigt heeft. Bij besluit van 31 December heeft de Gouverneur-Genera!, ten vervolge van het hesluit van 10 Februarijbepaald, dat padie en rijst, gedurende het jaar 1847, onverschillig van welke plaats of met welke vlag, in alle havens van Neêrlandsch Indië geheel vrij van invoerregten mogen worden in gevoerd. ITALIË. IIOME, 13 Februarij. De Paus heeft het gebruik afgeschaft, waarbij ecne bezending der Joden alhier, bij het begin van de vasten zich naar het kapitool moest begeven, om aan den op een troon gezeten eersten Senator knielend eene schatting van 800 scudi aan te bieden en tevens vergunning te vragen, om nog een jaar te Rome geduld te worden. De Paus heeft thans bepaalddat alleen de gewone schatting door de Joden zal betaald worden, LOMBIRffiTE, VARESE, 19 Februarij. Zoowel op andere plaatsen als ook hier zijn onderscheiden onlusten uitge barsten wegens de duurte der graanprijzen. Eergisteren hadden kooplieden uit Tessin in Zwitserland bijna al het hier ter markt gebragte koren opge kocht. Het volk hierover misnoegd, vermoedde dat het met oogmerk van woeker geschied was, hief geschreeuw aan en begon de Zwitsersche kooplie den te dringen en te stooten. Allengskens kreeg de zaak een ernstig aanzien, en op verzoek van een' beambte weken de Zwitsers in een openbaar gebouw, waar binnen twee hunner niet dan met moeite hun leven konden redden. Toen de Zwitsersche handelaars weg warenscheen de rust hersteldmaar de oploop begon op nieuw en werd zeer bedenkelijk toen de kooplieden waag den weder op de markt te verschijnen, om het door hen gekochte graan te doen wegvoeren. Nu verscheen eene bende soldaten, doch wanneer het oproer op de ecne plaats beteugeld scheen, brak het op eene andere met des te meer heftigheid uit. Twee pakhuizen werden geplunderd en meer dan 400 mudden graan deels gestolen deels verstrooid. De straat was als met koren bezaaid. Het volk schreeuwdeWij laten het koren niet naar Zwitserland 1 Dood aan alle Zwitsers! Geheel het land, van Varese naar Lavenowas in opstand, en overal op de wegen werden de korenwagens aangehouden, het geen zij geladen hadden, geplunderd en hen, die ze verzdden, mishandeld. Eerst des avonds werd het rustiger, en des nachts hadden er vele gevangen nemingen plaats. Twee dagen daarna zijn ongeveer 3000 boeren uit den omtrek van Sesto Calendo, aan het meer Maggiore, in eenige daar aanwezige korenmagazijnen gedrongen en dwongen de eigenaars omtrent 800 mudden beneden de markt prijs te verkoopen. Vervolgens trokken zij naar eenige in de haven liggende graanschepen. Een dier vaartuigen vlood naar CastelJelto op Sardiniscli ge bied. De woedende hoop greep het ook hier aan doch werd door de grens- jagers, met verlies van twee dooden en verscheiden gekwetsten, teruggeslagen. Even zoo wilde te Arona een door ecnen priester aangevoerde volkshoop eenige korenschepen vermeesteren, maar de troepen kwamen tnsschen beide, het volk stoof uiteen en de priester moest naar de gevangenis wandelen. Niettegenstaande dit alles, is des anderdaags de markt Ie Locarno wèl voor zien geweest, en de Oostenrijksche beambten deden al wat mogelijk was, om orde te handhaven en den vrijen uitvoer, die thans weder levendig aan den gang is, te beschermen. Z WIT SE R Ia AST B. CHAMON1X17 Februarij. Eergisteren avond is het gehucht Citable, bestaande uit vijf huizen, en verscheidene door het riviertje de Arve gedreven wordende molens, door een schrikkelijken sneeuwval bedolven. Na twee dagen graven heeft men zes le vende personen en zeven Jij ken gevonden men heeft w einig hoop dat onder de menigte vermisten nog levenden zullen gevonden worden. De overgebleve nen zijn zonder woningen en voedsel of kleeding. Zij hopen dat van de vele reizigers die 'szomers deze zoo bekende valei bezoeken, eenige hunner geden ken mogen. WEENEN, 13 Februarij. Het groote nieuws van den dag is de sedert eenige dagen veel besprokene overeenkomst der hoven van Oostenrijk, Frankrijk en Engeland met de Portc, om met de besloten doorgraving der landengte van Suez nog in den loop van dit jaar een begin te maken. Oostenrijk neemt op zich hel gedeelte der kust, de haven en de monding lot aan de woestijn, te beginnen van de Egyptische zijde Frankrijk het gedeelte der woestijn en Engeland de haven en de daarstelling van alle noodzakelijke dokken en werken in Suez. Totdat einde zal van wege Oostenrijk de Oost. Lloyd en van den Engelschen kant de Oost-Indische Compagnie in de Roode Zee de sloom- en andere vaartuigen, alsmede de materialen leveren. Onze beroemde Ópper-Ingenieur Negrelli zal zich reeds in den loop van April met twaalf Ingenieurs naar Egypte begeven, om de reeds door Fransche Ingenieurs begonnen waterpassing der woestijn bij te wonen. Na de voltooijing van dit reuzenwerk zou de doortogt van Suez tot gemeenschappelijk goed van Europa verklaard worden. BERLIJN, 25 Februarij. De geleerden zijn het niet eens over den zwavcl-aether-damp. De be roemde Dieffcnbach te Berlijn heeft zich gunstig verklaard over de aanwen ding daarvan en verschillende gevallen medegedeeld, waarin hij er met goed gevolg gebruik van heeft gemaakt. Een ander beroemd geleerde Magendi te Parijs vindt er veel zwarigheid in; eenige gevallen hadden eenen voldoenden uitslag gehad maar in andere was do aether oorzaak geweest van hevioe en ondragelijke pijnen, had smartelijke droumen verwekt, kreten, snikken en klagten doen slaken, enz. De grootste pijniging is bij sommigen, dat zij hunne smarten niet kunnen uitdrukken. Werd de inademing te ver gedre ven, dan blijft er geen twijfel over, dat de dood onmiddelijk volgen zoude. Bij de ontleding van ligchamen, waarbij de dood gevolgd was, korteren of langoren tijd na de inademing van aether, waren de longen geweldig aange daan door de doodelijke werking van den aether. De bedwelming had even zoowel als die van wijn en geestrijke dranken eene aanmerkelijke verstoring der zinsvermogens na zich gesleeptdikwerf vloeit er delirium tremensverzwakking van.'gezigt en gehoor en een wanke lende tred uit voort. FUAIKF0KT. 25 Februarij. De begrooting van uitgaven onzer stad, die anders een geheim was, is dit jaar voor het eerst openbaar gemaakt. Het blijkt nu, dat tot bestrijding der gewone behoeften voor het jaar 1847, eene som van 1,415,277 gevorderd wordt. Hierbij komen nu nog ƒ320,000 voor het amortisatie-fonds der oudere schuld, welke onder een bijzonder beheer staat. Wanneer men nu overweegt, dat de bevolking van onzen vrijstaat niet meer dan ongeveer 66,000 zielen beloopt, dan zal men moeten erkennen, dat dezelve betrekkelijk tot de hoogst belaste Staten van Europa behoort. EXCELAXII. LONDEN, 25 Februarij. Woensdag 11. is met de geringe meerderheid van 3 stemmen in het Lager huis de tweede lezing doorgegaan van een ontwerp van wet, waarbij een aan tal belemmeringen voor de belijders van de Roomschc godsdienst worden opge heven. Naar die geringe meerderheid te oordeelenzal dezelve bij de derde lezing verworpen worden. Omstreeks de maand Mei kan men hier eene groote Chinesche jonk te gemoet zien, geheetcn Ivi-In, den 6den December van Hong-Kong uitgevaren. Zij is met Chinesche matrozen bemand, en beeft behalve allerlei vreemde voorwerpen, ook Chinesche dansers, tooneelspelers en inuzijkanlen aan boord, die alhier hunne kunsten zullen vertoonen. Deze eerste proefneming zal welligt door andere gevolgd worden en alzoo de afzondering van China ein delijk ophouden. llandelsbl liet getal hehoeftigen uit Ierland dat onderstand ontvangt van de paro chiën te Liverpool bedraagt 20,975. Voorleden jaar beliep op denzelfden tijd dat getal niet meer dan 9003. Wekelijks bedragen de uitgaven daarvoor 750 Te Liverpool is den 20sten dezer eene vergadering gehouden van de aan deelhouders in de Nederl. Rhijnspoorweg-Maatsohappij waarin de commissie der aandeelhouders den 3dc" Sept. 11. benoemd, tot liet onderzoek der uitzig- ten van de onderneming, haar rapport uitbragt, waarbij verschillende beden kingen werden geopperd, maar waarbij tevens werd beweerd, dat de Rhijn- spoorweg de kiem in zich droeg van zeer voordeelige onderneming. De verga dering was talrijk bezocht. Zondag 11. is het van Australië komende schip Brechin Castle hij Mum- bles Head met man en muis vergaan; er waren tusschen de 20 en 30 rnen- schen aan boord en het schip was voor 20,000 verzekerd. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Februarij. Volgens de laatste volkstelling, die bij een Koninklijk bevelschrift van 30 Januarij jI., is bekrachtigd, bedroeg de bevolking van Frankrijk in 1846 35,400,486 zielen zijnde 1,170,308 zielen meer dan in 1841. De Zegelbewaarder de Heer Martin du Nordbeeft zijn ontslag gesteld in handen van den Minister van Builenlandsche Zaken, die het den Koning heeft aangeboden. Als zeker wordt gemelddat in plaats van dezen aftre denden Minister van Justitie, de Procureur-Generaal Uébert benoemd is. Sedert de Hertogin van Orleans weduwe is gewordenheeft zij deze week

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3