B SJ S TEN LANÜSCHE BE BI (J TEN Corvey 5 tot Onderwijzer in de Engelsche taal, de Heer F. W. Cown; tot yste Onderwijzer in de Wiskunde, V. S. M. van der Willigen. In de heden hier gehoudene Algemeene Vergadering van Deelhebbers in de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij waren 142 deelhebbers, verte genwoordigende 146 stemmen, aanwezig. Uit het uifgebragte verslag wegens het derde jaar der geregelde exploitatie van den Spoorweg, tnsschen Amsterdam en 'sGravenhage, blijkt, dat men gegronde hoop inag voeden, ook de vierde afdeeling van dien weg, van 'sGravenhage tot Rotterdam, binnen zeer korten tijd in gebruik te zullen zien brengenvermits de enkele beletselen die de onteigening van de ecnig overgeblevene percelen (van de weduwe Smits en van der Gaag) nog mogten opleveren, gedurende de steeds hangende regtsvordering door technische mid delen- zullen worden vermeden. De voortdurende zorg voor de veiligheid heeft aanleiding gegeven tot het leggen van zoogenaamde contraleggers op de bogten van Ilallwegde Groote en Kleine Braak en al de beweegbare bruggen. Ter wegneming van de voor bet materieel zoo schadelijke bogten te Halfwegworden met het Hoogheem raadschap van Rijnland onderhandelingen gevoerddie op weinig na haar beslag hebben gekregen. De cleclro-magnetische telegraaf, op een hoogsteenvoudig beginsel ingcrigt, voldoet aan de behoefte der gewone diensten werkt alzoo mede ter bevor dering van regelmatigheid en gerustheid. Bij het bewind zijn de voorstellen aanhangig voor een tarief, waarbij de dienst van dien telegraaf ook voor het publiek zon worden opengestelden de inkomsten daarvan ten voordeele der Maatschappij zouden kunnen strekken. Gedurende het jaar 1846 zijn vervoerd 608,676 reizigers; dat is 17,640 minder dan in 1845. In 1845 was de verhouding van reizigers, lste klasse 7,63; 2de klasse 19,47; 34® klasse 69,59 militairen 2,79; non- valeurs 0,52. In 1846 was deze verhouding: 7,33; 17,96; 72,51; 1,64 en 0,56. Weshalve de lste klasse iets, de 24e ]lct meeste verloren heeft, en de 34fi in evenredigheid is vermeerderd. Ter bespoediging van de gemeenschap van Amsterdam met Londen en ook met België, is concessie verleend tot den aanleg van een zijtak van het sta tion te Schiedam tot aan den mond der haven aldaar. Genorriene proeven nopens den tijd, binnen welken de overtogt van Londen, over de ijzerbaan van Ipswich en Harwich, en verder over Schiedam tot Amsterdam zou kun nen worden gedaan doen zien dat dit verloop op niet meer dan 14 uren kan worden gesteld. Het saldo van 1845 was ƒ165,420; de inkf^nsten van den spoorweg over 1846 hebben bedragen 624.290. Over 1845 is uitgedeeld 162,500op rekening over 1846, 113,750de onkosten-rekening over 1846 heelt be dragen 340,560weshalve als batig slot overschiet ƒ172,901 'twelk, uitgedeeld tegen 2|pCt.geheel het bedrag van de uitdeeling voor den IIol- landschen Spoorweg over het jaar 1846 brengt op 4* pCt. Op voorstel van het bestuur, heelt de vergadering met algemeene stemmen besloten1°. de vermelde concessie voor den zijtak naar Schiedam aan te nemen, en 2°. om het bestuur te magtigen tot het sluiten eener geldleening van 1,500,000. UTRECHT, 23 Februarij. De elfde Tentoonstelling van planten en voortbrengselen van Land- en Tuinbouw zalvan wege het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde alhier van den 13den tot den 154en Maart worden gehouden. Op de Paardenmarkt van gisteren waren 534 paarden ter verkoop aan geboden. ARNHEM, 23 Februarij. Omtrent de zaak van Jan ter Linde, wordt nog het volgende medegedeeld: Gevankelijk voor den Regter-Commissaris gebragt zijnde, heeft hij gedurende geruimen tijd, door allerlei logenachtige voorgevens, zijne handdadigheid aan den aanslag op den persoon van Maria Wiegerink pogen vol te houden; maar, gewezen zijnde op de menigte van stukken waaruit het tegendeel bleek, heeft hij liet riuttelooze inziende, om zijne rol verder voort te spelen, onbewimpeld verklaard, dat zijne voorgevens loutere verzinsels waren, en dat hij zich op den dag van den moordaanslag, zelfs niet in- of in de nabijheid van Groenlo bevonden had. GROENLO, 20 Februarij. Alhier is eergisteren morgen te half zes ure een hevige brand ontstaan in dc woning van den winkelier S. Heymans, welke is gelegen in het midden van ons stadje en helend ten noorden aan het stadhuis en ten zuiden aan het huis van de Wed. Struy. Men was ten negen ure den brand bijna geheel meester geworden. Ofschoon liet huis van gezegden Heymans, door den brand geheel vernield is, zijn de belendende gebouwen onbeschadigd gebleven. Een 14-jarig zoontje van den bewoner S. Heymans wordt tot dusverre ge mist, en is hoogstwaarschijnlijk in den sneltocnemenden brand omgekomen, en onder het puin bedolven. ZWOLLE, 24 Febuarij. Dezer dacen is door twee grondeigenaren alhier een plan ontworpen om cene vereeniging daar te stellen tot dadelijke afmaking van verdacht vee wegens longziekte. Deze vereeniging zal zich over eenige aaneengelegen buurt schappen uitstrekken. Al het vee daarin aanwezig zal in de vereeniging be grepen kunnen worden, en het als verdacht beschouwde dadelijk worden afgemaakt tegen vergoeding van 80 pCt. der waarde deze vergoeding zoude gevonden worden uit cenen hoofdelijken omslag over al het vee, dat bij de vereeniging wordt ingeschreven. Reeds is een concept-reglement ontworpen, en bereids ondervindt het ont werp alle toejuiching, terwijl het zich laat aanzien, dat deze vereeniging spoedig tot stand zal komendaar de landlieden over het algemeen niets vuriger verlangen dan op deze wijze gewaarborgd te worden tegen hunnen geheelen ondergang. 't Is het plan om alles kosteloos te beheeren en dc zorg voor het afmaken aan keurmeesters, uit de landlieden zelve gekozen, over te laten. MIDDELBURG, 22 Februarij. Het Prov. Geregtshof heeft Felicita Calle, oud 28 jaar geboren te West- dorpeter dood veroordeeld, wegens moedwillige brandstichting en daarop gevolgden diefstal ten huize van en jegens haren meester. TEREENIGDE STATE*' NEW-YORK, 5 Februarij. De Generaal Taylor schijnt van Monterey tot Victoria te zijn doorgedron gen waardoor eene afdeeling van het Americaansche leger van 6000 man gemeenschap met Tampico had bekomen, die echter nog zoo zeer door eene Mexicaansche afdeeling werd gestoord, dat men daar een treffen tegemoet zag. De oorlog met Mexico wordt meer en meer van slependen cn kostbaren aard. De Americanen zijn Mexico op verschillende punten binnengetrokken en zijn alzoo tot op zich zelf staande gedeelten van een leger geworden die el kander geen hulp kunnen bieden, afzonderlijk zonder één bepaald doel vele zwakke punten aanbieden, door den strijd aan de afgelegene einden des lands veel gebrek lijden in woeste streken en de kern van Mexico niet be reiken kunnen. De gansche veldtogt is daardoor mislukt en eene menigte krijgsvolk nutteloos in den strijd opgeofferd en ten prooi aan ontberingen en ziekte gestorven. Nu is men verlegen wat verder te doen. Een aanval ter zee op het kasteel St. Jan d'Ulloa schijnt thans het plan om zoodoende Vera-Cruz te bemagtigen en op de hoofdstad Mexico zelf aan te vallen; dat echter bedenkelijk is door het onvermijdbaar oponthoud ter uitrusting, waardoor men te Vera-Cruz zou aankomen juist als daar gewoonlijk de gele koorts woedt; behalve de moeije- lijkheid om de benoodigde gelden te vinden. Onderwijl is Santa-Anna met ongeveer 30,000 man te San Luis de Potosi gevestigdvan waar hij naar verkiezing zich op een der Americaansche afdee- lingen kan werpen. Onderwijl wordt hij almede door geldgebrek zoo in 't naauw gebragt, dat hij, of zijn leger zal moeten ontbinden, of aanvallender- wijze te werk zal moeten gaan. Reeds is er eene willekeurige helling van 5 millioen piasters (een piaster is 2.50) uitgeschrevenwaarvoor verband op de geestelijke [goederen wordt afgegeven. Het volk dat eerst onverschillig was, begint te ontwaken; er vormen zich troepen vrijbuiters die op roof en moord uilgaan j enwederkeerig nemen de Americaansche soldaten een bloedige wraak, zoodat een spoedige vrede voor beiden zeer wenschehjk wordt. RUST, ASTD. PETERSBURG, 11 Februarij. De Keizer heeft bepaald dat tot goedmaking der kosten voor den verderen aanleg van een spoorweg van hier naar Moskou, waarvoor reeds 3 buitenlanrl- sche leeningen zijn gesloten, groot 28 millioen roebels, over 1847 twee seriën van 'sRijks schatkistbiljetten zullen worden uitgegeven, elk van 3 millioen. Do bevolking van het Rijk neemt jaarlijks toe, bedragende die thans 65 millioen zielen. In liet eigentlijke Rusland wonen over dc 45, in het Koningrijk Polen bijna 5 en in Finland l j millioen zielen. Onder deze op gaaf zijn Siberië, de Kankasische gewesten en de Americaansche koloniën niet begrepen. Onlangs heeft de Hr. Edw. CayleyDirecteur der Wolga-Stoomboot- Maalsehappij alhier, verklaard dat bij voor die maatschappij door eenen En- gelschen ingenieur heeft doen onderzoeken, of er onder de beroemdste fabrie kanten van Engeland en Schotland waren, bereid om eenen ijzeren stoomsleper van 460 paardenkracht voor de Wolga te leveren tot gelijke prijzen en onder dezelfde voorwaardenals waarop de Nederl. Stoomboot-Maatschappij zulks had aangeboden; doch dat hem gebleken is, niet alleen, dat geen hunner daartoe genegen was, maar zelfs dat de meeste daarenboven nog zeer veel hoogere prijzen vroegenzijnde dan ook de levering van eenen zoodanigen stoomsleper aan de Nederl. Stoomboot-Maatschappij opgedragen. Bij eene kudde van 1,200 stuks rundvee, die herwaarts op weg was, waren twee bijzonder groote stieren uit Tscherkask. Van deze heeft de Land huishoudkundige Maatschappij er een gekocht voor 120 zilv. roebels (ƒ240), welk dier men op een gewigt van 80 pud (ruitn 1,500 Nederl. hoopt te mesten. De andere stier is door een Engelschman gekocht. SPANJE. MADRID, 16 Februarij. Men voorziet wederom eene verandering in het Ministerie, omdat Gene raal Pavia, tot Minister van Oorlog benoemd, het oppergezag over het gelicele leger verlangthetgeen zijne amhtgenooten hem niet willen toestaan. Zij zouden zich reeds tot de Koningin gewend hebben met verzoek om Pavia als Minister af te zetten, daar zij anders hun ontslag zouden nemen. Volgens latere berigten had Pavia nu zelf zijn ontslag verzochthad de Koningin het hem verleend en was Mocelino Oraa tot Minister van Oorlog be noemd; tevens was Olivan tot Minister van Marine aangesteld.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2