LEYDSCHE 1847. "VRIJDAG, 26 FEB RU AR IJ. B1NNENLAJNDSCKE BERTGTEN. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in hei jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 25 Februarij. De Gouverneur dezer Provincie heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat na de sluiting der jagt op ganzen-, eenden en watersnippen op 28 Februarij aansf., in het eerste jagtdistrict aan de Haarlemmer-, Kager- en Braassemmer-meeren, de Wijd-A en de Vccnplassen onder Wouhrugge, Ter- Aar, Aarlanderveen., Kieuvvveen, Zevenhoven, Nieuwkoop en Noorden, het schieten van watersnippen nog tot 15 April wordt toegestaan. In het afgeloopen jaar 1846 is, gelijk men weet, weder nagenoeg overal een groot deel der aardappelen-oogst geheel mislukt. Dit is ook het geval geweest in de velden bij Maubenge, Avcsnes, Landrecy en Valenciennes, alwaar in eenc streek, ter uitgestrektheid van meer dan 24 mijlen, alle aardappelen door misgewas zijn verloren gegaan, met uitzondering slechts van die, welke geteeld waren op een stuk land van weinige uitgestrektheid, bij Berlemonttoebeboorende aan een zeer behoeftigen landbouwer., welke tevens bet bediijf van houthakker uitoefende. Bij nader onderzoek is gebleken, dat die persoon in den grond van zijn akker het stof van houtskolen had ver werkt hetwelk hij verlof had om op tc zamelen in de fabrieken in de om streken van gemelde stad waar die kolen iri bet groot worden bereid. Niet alleen waren de aardappelen op dien akker volkomen gezond, terwijl dezelve overal elders geheel bedorven waren, maar stonden ook alle andere moeskrui den, knollen, wortelen, enz., veel weliger dan op de omliggende velden. De genoemde landman heeft verklaarddat hij bij bet planten der aard appelenelk in een handvol kolenstof wikkelde en alzoo in den grond plaatste, en, hij bet opkomen der planten, dezelve weder met eene laag kolenstof, ter dilvtc van een duim, bedekte. Eenige Fransche en Duitsclie wetenschappelijke tijdschriften vestigen de aandacht der deskundigen op deze omstandigheid, als allczins belangrijk en wetl waardig, in het algeineene be lang, om in bet aanstaande zomer-gclijde naauwkeurig te worden onderzocht. Deze ondervinding schijnt ook allczins het nut te bevestigen van het bewaren van aardappelen in fijn gestampte houtskool; welk middel een onzer goabon- ticcrden in ons nommer van 3 September 1845, ter wering van den voortgang van bederf, op grond van wetenschap en ervaring, aan de hand gaf. Uit Schoonhoven wordt gemeld, dat ook aldaar verscheiden huisgezinnen, onder welke gegoede burgers zijn hunne goederen te gelde zullen maken en naar Noord-Amerika verhuizen. Hetzelfde wordt uit Hardenberg geschreven. Ook hier hebben eenige personen dit voornemen opgevat. 'sGRAVENHAGE, 24 Februarij. Z. M. heeft den Ingenieur van den Waterstaat der lsle klasse, Storm Buysing, thans gevestigd tc Maastricht, aangesteld hij de Akademie te Delft, ter ver vanging van wijlen den Heer Bcijerinck. Gisteren avond heeft er een bal plaats gehad bij HU. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, dat zeer luisterrijk geweest is, en tot om streeks middernacht geduurd heeft. HU. MM. de Koning en Koningin en Illl. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen waren op het bal aanwezig, dat ook door een zeer groot aantal genoodigden bezocht werd. Men verzekert dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal in den loop der volgenden week hare werkzaamheden zal hervatten, en dat zij tegen dien tijd bijeengeroepen is. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn met algemeene stemmen aangenomen 1°. het wels ontwerp tot verhoo ging van Hoofdstuk VIII der Staalsbegrooling voor 1847 met 100,000, oin -te strekken tot het aanvangen der werkzaamheden van afdamming en her stelling der groole zeesluis van de maritime dokhavcn te Vlissingen, en :2°. het wets ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk IV der Staalsbegrooling voor 184G met ƒ100,000, ter verpleging en verzorging der burgerlijke en militaire gevangenen. Bij de beraadslaging over het laatstgenoemde wets ontwerp heeft de Minister van Finantiën medegedeeld dat al de uitgaven over 184G behoorlijk door de aanwezige middelen zullen worden gedekt, zelfs met inbegrip van diewelke het gevolg zullen zijn van de aanneming der tegenwoordige voordragt en van de voorziening in de renten voor het Haar lemmermeer. Daardoor zullen de uitgaven over 184G 1,300,000 hooger stijgen dan de begrooting was geraamd, en desniettemin zullen dc voorhanden middelen toereikende zijn, orn alle uitgaven te dekken. Die vcordeeisge stand van zaken vloeit daaruit voort, dat de gewone Rijksmiddelen ruim 9 tonnen gouds en de opbrengst der Oost-Indische hulpbronnen omstreeks 3 tonnen gouds meer hebben bedragen, dan waarop gerekend was. Z. Exc. gelooft, dat deze mededeeling hij deze gelegenheid strekken zal, om aan de leden dei- Kamer en aan liet geheele Volk gerustheid en vertrouwen te verschaffen. Bij de overweging in de Afdeelingen der Tweede Kamer, van bet wets ontwerp betrekkelijk de verhooging van het I\,,Ie hoofdstuk der staatsbegroo- ting over het jaar 1846, ter zake van de buitengewone uitgaven, voor dc verpleging en verzorging der gevangenen, ten gevolge van de duurte der le vensmiddelen, zijn geene bedenkingen tegen de zaak zelve in het midden gebragt. Men heeft evenwel eenige opheldering verlangd omtrent de in de memorie van toelichting opgegeven 7£ cent, welke de voeding der gevangenen per hoofd in de eerste 8 maanden daags meer had bedragen, dan waarop was gerekend Verder heeft men algemeen verlangd eene opgave van de bevolking der gevangenissen, en wijders is de vraag gedaan, of liet voedsel der gevangenen minder kostbaar zoude kunnen worden gemaakt. De Rege ring beeft daarop hoofdzakelijk geantwoord dat wat b-treft de 7* cent, deze berekening alleen geweest is de uitkomst van dc noodzakelijke, bij raming opgemaakte, meerdere uitgaven voor de verpleging en verzorging, met al den aankleve van dien dat de bevolking van al dc gevangenissen gezament- lijk bedroeg op den 30slea September 1846 het getal van 5,594 personen. Ten aanzien van de voeding der gevangenen kan men de verzekering geven dat al de zorg wordt aangewend, om die, zoo ver dc behoefte zulks slechts toelaat, met de uiterste spaarzaamheid in te rigten. De Commissie van Rapporteurs, die antwoorden in aanmerking hebbende genomen, is van oordeel, dat dezelve geene nadere overweging in de Afdee lingen noodzakelijk maken. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen mor gen hare overwegingen voortzetten, over de ontwerpen van wet, uitma kende de Slaatsbegrooting van ontvangsten en uitgaven over 1848 en 1849, en wijders bijeenkomen over de aanhangige ontwerpen wegens de pensioenen. Burgemeester en Wethouders dezer stad liebb-n eergisteren bekend ge maakt, dat van den 23stc" tot den 28slen dezer, in de vlakte van Waalsdorp met scherp zal worden geschoten, en dat alzoo de duinen, in de rigting van Wassenaar, even als de vlakte zelve, als onveilig moeien worden beschouwd. -In deze residentie is overleden de Heer I). Mentz, Inspecteur van het tweede district van den Waterstaat, hetwelk beslaat: uit Holland, Utrecht, Zeelanden Vriesland; Bidder der Orde van den Neder). Leeuw, enz. DELFT, 24 Februarij. Den 20stea dezer heeft de aanbesteding plaats gehad van liet doen ecner algemeene vcrwing, van 1s Rijks militaire gehouwen alhier, met bijlevering van alle daartoe benoorligde bouwstoffen dit werk is aangenomen door ,F. A. Dijkgraaf alhier, voor 6,300. ROTTERDAM, 23 Februarij. Het eerste transport Nederlandsehe landverhuizers, allen uit de omstreken van Nijmegen, vertrok gisteren morgen van hier naar Antwerpen, om zich aldaar naar Amerika in te schepen, aan welker hoofd zich Mr. C. Verwaijen uit Nijmegen bevindt; zij willen een' nieuwen staat slichten, die zij Disabdera zullen noemen. Binnen eene maand zeilt eene tweede expeditie van Antwer pen uit, welke, naar het zich nu reeds laat aanzien uit het getal derge nen die zich hebben aangemeld, veel grooter zal zijn dan deze, welke met die van Tiel, Gorincliem, Botterdam enz., bijna 200 personen bedraagt. Naar inen verneemt en volgens de toebereidselen wordt nog een belang rijk getal Nederlandsehe landverhuizers verwacht, cn vervult het menigeen met aandoening, deze, en waaronder welgestelde laridgenooten, den vader- landschen bodem te zien verlaten. AMSTERDAM, 24 Februarij. In de lieden gehouden vergadering van deri Ed. Achtb. Raad dezer Stad zijn, ter vervulling van onderscheidene betrekkingen aan het Gymnasium al hier, de volgende benoemingen gedaan: Tot Conrector, de Heer J. C. Hulle- man, van Maastricht; tot Onderwijzer in dc Ilebreeuwsche taal, de Heer J. S. Mulder; tot Onderwijzer in de Nederduilsche taal, de Heer J. W. Nieuw- veen, te Leyden tot Onderwijzer in de Iloogduitsche taal, de Heer !L A,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1