BÜËTEjNLA«DSCHE BEïilGTEIN7 'sGRAVENHAGE, 22 Februarij. Bij besluit van Z. M. van den 5<lcn dezer is dispensatie verleend van de bepaling van art. 8 van het reglement op de dienst der openbare middelen van vervoer hier te lande, houdende: dat de wagens der met elkander wed ijverende ondernemingen niet gelijktijdig, maar met ecne behoorlijke tusschen- ruiinte, zoo mogelijk van ten minste een uur na elkander, in dezelfde rig- ting moeten vertrekken. Bij Zr. Ms. besluit van den 13dcn dezer is goedgevonden, de oliekokerijen op te nemen onder de inrigtingen, welke volgens art. 2 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824de voorafgaande toestemming van Gedepu teerde Staten behoevenen de bewaarplaatsen van ongebluschte kalk en kalkblusscherijen, onder de inrigtingen welke, volgens art.3 van voorschreven besluit, niet dan na verkregen toestemming der plaatselijke besturen, kun nen worden daargesteld of veranderd. Z. M. heeft tot mede-Commissarissen van het grootboek der nationale schuld aangesteld: de lleeren Mr. W. D. Cramer en Jhr. Mr. J. M. Deulz van Assendelft. Z. M. heeft voor de behoefligen te Apeldoorn 500 en Z. K. H. Prins Frederik voor die te Blundert ƒ200 gegeven. De Tweede Kamer der Staten-Gcneraal heeft heden weder eene openbare zitting gehouden, die des voormiddags ten 11 ure is geopend, liet Voorzit terschap is daarin door den Heer Jhr. Mr. P. van Akerlaken waargenomen. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting zijn gelezen en goedge keurd. Er waren 45 leden tegenwoordig. is ingekomen eene missive van den Heer Enschedé, daarbij kennis gevende dat hij wegens ongesteldheid gedurende ccnigen tijd verhinderd zal worden aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemen. Is ingekomen eene Koninklijke boodschap ten geleide van een wetsontwerp tot het intrekken en huiten werking stellen der wet van 29 Nivose, XIH^0 jaar, met de daarbij beboorende memorie van toelichting en staat van bere kening. Deze stukken zijn reeds gedrukt en aan de leden rondgedeeld zij worden verzonden naar de afdeelingen voor de maanden Februarij en Maart. Zijn ingekomen en worden naar de Commissie ad hoe verzonden verschil lende adressen om instandhouding der graanwet; een, verzoekende herziening dér wet op den waarborg der gouden en zilveren werken en een van Nota rissen in Vrieslandhunne bedenkingen mededeclende betrekkelijk hel ont werp van wet, houdende vaststelling van het honorarium der Notarissen. Aan de Kamer is hulde gedaan van twee boekwerken, getiteld: Staathuis houdkundige drogredenendoor Bastintvertaald door Mr. Boer; en Rapport omtrent de onteigeningenten behoeve der lV'le sectie van den Hollandschen spooriveij door den Ingenieur-Directeur F. W. Conrad. Wordt besloten tot de plaatsing dezer boekwerken in de boekerij der Kamer. Is ingekomen een verzoekschrilt van Mr. J. C. van de Kasleele, Advocaat voor den Hoogen liaad daarbij zijn verlangen te kennen gevende om bij de vervulling van den vaccrenden post van Griffier der Kamer in aanmerking te komen. De naam van dezen Heer zal geplaatst worden op de lijst van sollicitanten voor gemcldcn post. Aan de Vergadering wordt kennis gegeven dat door de afdeelingen tot bare Rapporteurs voor de wets-ontwerpen tot vaststelling der staatsbegrooting van 1848 en 1849, veikozen zijn de Hoeren Nedermeijer van Roselthal, Gevers van Endegecst, Boreel van Hogelanden de Man en Faber van Riemsdijk. Door de Commissie van Rapporteurs voor het wets-onlwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der begrooting van 1847, en door die van bet wets ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IV der begrooting van 1846, worden verslagen uifgebragt. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, is de zitting tot Woensdag op geheven. De Afdeelingen van de Tweede Kamer zullen morgen derzelver over- w eg in gen voortzetten, over de ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbe grooting voor 1843 en 1849, en voorts het onderzoek aanvangen over het voorstel van den lieer Hoffmanlot uitbreiding der vrijdommen van den accijns op de brandstoffen. Het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland, Kamer van Correctionele appollen, heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tusschen den Officier hij de Arrondis- sements-Regtbank alhier, appellant van een vonnis dier Regtbankenden Heere J. E. A. van Bevervoorde, verantwoordelijk uitgever van de Burger waarhij deze is vrijgesproken van het ten laste gelegde wanbedrijf van laster aan den Inspecteur-Generaal der Registratie, begaan zullende zijn in twee ar tikelen voorkomende in genoemd Weekblad n°. 9 en 10met elkander in verband beschouwd. Naar men verneemt zal de Heer de Noailles, attaché bij de Fransche legatie alhier, eerstdaags deze stad verlaten, als hebbende van Z. M. Bode wijk Philips den last bekomen, om eene Commissie te vergezellen, welke door dien Vorst met eene zending naar China zal worden afgevaardigd. Eergisteren avond ontdekte een Kapitein van een koopvaardijschip, die met de nacht-diligence van Rotterdam alhier was aangekomen, dat een trom mel, welke hij onder zijne berusting hij zich iri den wagen had gehouden, en waarin zich papieren, geld en geldswaarde bevonden, was opengebroken en bestolen. Op zijne kennisgeving hiervan aan den conducteur, werden on middelijk de passagiers gevisiteerd doch vruchteloos. Nu herinnerde men zich, dat een der passagiers, een jong Duitscher, verzocht had, om aan het Zieke te worden uilgelatenaan welk verzoek voldaan was geworden waardoor men op het vermoeden is gekomen, dat deze persoon den diefstal behendig heeft begaanterwijl de eigenaar en welligt de andere reizigers in slaap waren gevallen. De Kapitein bevindt zich hierdoor in groote verle genheid, aangezien zijn vaartuig zeilree ligt. De justitie doet ijverige naspo ringen om den schuldige Ie ontdekken. Men kan uit dit voorval wederom ontwaren, hoe gevaarlijk het is, zich op reis vrij uit te laten; hebbende gemelde Kapitein zich naar men verneemtte Overschieten aanhoore van een ieder, laten ontvallen, dat hij dien trommel voor geene duizenden wilde missen door welk gezegde hij hoogstwaarschijnlijk tot het bedrijven der mis daad heeft aanleiding gegeven. 23 Februarij. In de Zitting van den Hoogen Raad van hedenis door den Advokaat- Generaal Deketh conclusie genomen in de zaak van den Heer C. A. Thieme, uitgever der Arnhemsche Courantdie zich iu cassatie heeft voorzien tegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland. De Advocaat-Generaal heeft geconcludeerd: 1°. tot verwerping van het beroep, en 2°. subsidiair, indien de Raad mogt vermeenen, dat aan het feit eene verkeerde qualificatie is gegevendan tot vernietiging van het arrest en uitspraak ten principale, met veroordeeling van den requirant tot dezelfde straf, als waartoe hij daar het Hof is verwezen en in de kosten. De uit spraak is bepaald op Woensdag den 17den Maart. ROTTERDAM, 22 Februarij. Vrijdag 11. heeft de Rotterdamsche Werkvereeniging den arbeid aan de nieuwe wandeling, buiten de voormalige Oostpoort, doen hervatten, en te vens het bewerken doen aanvangen van hel, aan den kant van den Hoogen Zeedijk, voor die wandeling gelegen stuks gronds, waar de tapijten-klopperij gevonden wordt. Men verneemt, dat heden in den stedelijken raad met eene groote meer derheid van stemmen besloten is, om gevolg te geven aan het plan der zoo noodige uitbreiding der buiteristad. Zij zal aanvankelijk geschieden aan de zijde van het kleine Nieuwe Werk, waar de uitterwaarden zullen ingedijkt worden. Aan de werkzaamheden zal onmiddelijk worden begonnen ert men verwacht, dat de dijk reeds in de maand November aanstaande zal gereed zijn, zoodat er in het volgende jaar reeds eenigzins aan het gebrek van ligplaatsen voor schepen zal te hulp gekomen worden. AMSTERDAM, 22 Februarij. Het getal der geborenen alhiersedert 1 Januarij tot den 20steD dezer, bedraagt 1,143, en dat der overledenen 1,979, zijnde er alzoo 836 meerder overleden. NIJMEGEN, 19 Februarij. Gisteren voor- en op den middag woedde een hevige storm uit het zuid westenwelke eenige schade aan huizen en gebouwen veroorzaakte; maar voornamelijk was dezelve aan de rivier de Waalwelke eenen hoogen water stand heeft, noodlottig. Een zwaar beladen kalkschiptoebehoorende aan M. Wenrnaekers te Venlo, aan de kade, ter hoogte van de Meipoort liggende, kreeg door den zwaren golfslag water inwaardoor het schip in brand ge raakte en reddeloos verloren ging, nadat men te voren masten en tuigagie geborgen had. Het zoogenaamde vakde aanlegbrug der gierbrug van deze zijde, werd van deszclfs kettingen gerukt en dreef weg. Een der pontjes v ai de gierbrug zonk, terwijl de ketting der gierbrug brak; doch daar men het anker had uitgeworpen, bleef de gierbrug zelve zonder letsel. ZWOLLE, 21 Febuarij. Gisteren had er hier een groot ongeluk kunnen plaats hebben. De knecht van den molenaar Marsman was bezig de zeilen van de molenwieken vast te bindentoen eensklaps door den feilen wind de wieken met hem in het ronde gingentegenwoordigheid van geest is hier het redmiddel geweest. De in doodsgevaar verkeerende verloor zijne bezinning niet, maar bleef zich stevig vasthouden terwijl de molenmaker de Groot de wieken spoedig wist te doen stil staan. MAASTRICHT, 19 Februarij. Hel smelten der sneeuw heeft het water van de Maas ontzettend doen was sen. Maandag teekende het nog 1 el en heden 3.70 el. Een gedeelte der kolenkaai en de O. L. V. Poort staan onder water. De bewoners der Maas oevers verkeeren in groot gevaar. 1EREEK1GDE STAT KA'. De vrouwen in Alabama hebben het besluit genomen, om eene reeks van jaren het gebruik vari kostbare kleedingslukken na te laten, en dat geld te besteden tot aanzuivering van rente der staatsschuld. Deze bedraagt 13,000,000 dolk, van welke de rente nog geen 600,000 doll, beloopt, welke som door betalingen van de bank aan de schuldeischers tot op 500,000 doll, verminderd wordt. Wanneer men berekent, dat iedere vrouw jaarlijks 5 dol!, aan bovengenoemde voorwerpen uitgeeft, dan kan die vrijwillige bijdrage jaarlijks 250,000 dolI. beloopen. RUSLAND. PETERSBURG, 6 Februarij. De dagbladen hebben sedert eenigen tijd gemeld, dat in de Oostzec-provin- ciën door de Grieksche Priesters allerlei pogingen worden aangewend om de

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2