TURK YE. CONSTANTINOPEL20 Januarij. Er wordt eene vrij ernstige briefwisseling gevoerd t.usschen de Porte en den Franschen Gezantover de ontvangst van den Bey van Tunis te Parijs. De Porte ziet in de behandeling hem aangedaan eene schending van haar Souve- reiniteitsregt ten aanzien van Tunis. De Gezant beweert dat die behande ling daaromtrent niets bewijst, daar den Bey slechts alle mogelijke beleefd heden zijn aangedaan en verder niets. De zaak zal door de tusschenkomst van den Engelschcn Gezant wel in der minne vereffend worden. De Sultan, die veel belang stelt in de beoefening der muziek, zal eenige jonge lieden naar Frankrijk zenden, die bij het Conservatoire aldaar hunne studiën zullen volbrengen. De Sultan heeft het houden van slavenmarkten en in het algemeen het openbaar verkoopen van slaven verboden. Volgens berigten, zouden de Circassiers op de Russen aanmerkelijke voordeden behaald hebbentwee forten hadden zij bestormd en veroverd en maakten zich gereed een derde aan te vallen. De Cholera heeft in Mossul en de omstreken geheel opgehouden, doch in Cairo was de treurige mededeeling uit Mekka ontvangen, dat de plaag onder de pelgrims was uitgebroken en in 9 dagen 15,000 menschen ten grave bad gesleept. RUSLAND. PETERSBURG. 18 Januarij. Heden Driekoningendag, waarbij vereenigd is de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin der Nederlanden, heelt de Aartsbisschop in de groote kapel van het winterpaleis eene plegtigc mis gevierd, in tegenwoordigheid van Z. M., de verdere leden van het Keizerlijk Huis en alle hoogc beambten. Na afloop daarvan heelt, onder het gebulder van het geschut der vesting, de plegtigheid plaats gehad van de wijding der wateren van de Newa, en de in zegening der verschillende vaandels. ZWEDEN. De Koning is van voornemen om de constitutie te hervormen, en schijnt dus in het noorden de eerste te willen zijn die zich naar den geest des tijds zal rigten. Er zouden twee Wetgevende Kamers worden aangesteld. De Koning kan op de ondersteuning der Noorwegers rekenendie hem zeer ver knocht zijn. SPANJE. MADRID, 30 Jannarij. Het nieuwe Ministerie is tot stand gekomen. Ook heeft de Koninginop voordragt van den nieuwen eersten Minister een nieuw Departement van alge meen bestuur voor het Onderwijs, de Openbare Werken en den Koophandel ingesteld. Het nieuwe bestuur bestaat uit den Hertog van Soto-Mayor, Markies van Casa-lrnjo, tot dusverre Spaansch Gezant te Londen, Minister van Buitcn- landsche Zaken en Voorzitter van den Raad. Den Heer Bravo Mnrillo, Minister van Justitie. Den Heer Seyas Lojano, Minister van Binnenlandsche Zaken. Den Heer Roca de Togores, Minister van Openbaar Onderwijs, Openbare Werken en Koophandel. Den Heer Ramon de SantillanMinister van Finanliën. Den Generaal Pavia, Minister van Oorlog, en Den Heer Baldazano, Minister van Marine ad interim. Dit Ministerie is zamengesteld uil de twee partijen van gematigden in de Kamer der Afgevaardigden. Tot de geruchten behoort dat het nieuwe Minis terie, den Infant Don Enrique van het hof wil verwijderen en hem tot bevel hebber van een klein smaldeel in de haven van Cadix benoemenalsmede dat de afgetreden Minister van Finantiënde lieer Montot Gezant te Londen zou worden benoemd. Den ls,en Februarij zou het nieuwe bestuur in de Cor tes inlichtingen omtrent zijn stelsel mededeelcn. In een Franseh blad wordt de Heer Seyas Lojano als een der bekwaamste redenaars in de wetgevende vergadering genoemd. De Heer Roca de Togores is een letterkundige en man van de werelddie door geboorte en karakter groot aanzien geniet. De Generaal Pavia is een der jeugdigste Luitenant- Generaals van Spanje; slechts vier en dertig jaren oud; maar heeft den naam van bekwaamheid en van een zeer vast karakter. De lieer Santillan is een lid van den Senaat en behoort tot degenen die de hervormingen in de finantiën van den lieer Mon hebben helpen uitvoeren. Hij is vroeger met eere Minister van Finantiën geweest. De lieer Mon kon niet beter vervangen worden. Het is dan ook op zijnen aandrangdat de Heer Santillan die post heeft aangenomen. De Heer Bravo Murillo is bekend als een man van veel invloed onder de gematigden. Omtrent alle groote staatkundige vraagstukken beeft hij zijne medewerking aan het laatste ministerie verleend. Hij is rapporteur van de Commissie uit het Congres, betrekkelijk het huwelijk der Koningin en van de Infante geweest. Ofschoon het kabinet grootendeels door de pogingen van den Voorzitter der Kamer, den Heer Castro y Orozca, wien de Koningin met die taak had be last, is bijeengebragtheelt hij gemeend geen deel daarvan te moeten uitmaken. De Hertog van Soto-Mayor is alleen op aandrang der Koningin Voorzitter van den Raad geworden. Men mag hopen dat zijne regtschapene bedoelingen en verzoenende aard zekere eenheid zullen kunnen geven aan de vrij tegen strijdige elementen, die in het nieuwe bestuur zijn opgenomen. Overigens doet men algemeen hulde aan de wijsheid en het helder inzigt, door de Ko ningin bij de uitoefening van haar conslitntionneel voorregt ten toon ge spreid. Het dagblad de Eco del Comercio van den 31 1. 1. profeteert het over lijden van dat nieuwe ministerie binnen een paar dagen. Daarom zou het geen programma hebben uitgegeven. Andere berigten gewagen niet alleen van de zeer aanstaande mededeeling van zulk een staatsstuk aan 's lands Staatsver gadering, maar deelen zelfs een' vrij uitvoerigen inhoud er van mede. Er zou met nadruk in worden vermeld dat de gematigden niet in twee partijen zijn verdeeld; wijders zou men er de meeste verdraagzaamheid in prediken; men zou de bekwaamste mannen in hooge bedieningen plaatsen, alle oproe righeid ten strengste tegengaan en in hel beheer der geldmiddelen het stelsel van den Heer Mon volgenbehoudens die wijzingen welke de ondervinding raadzaam mogt doen achten. In de begrooting zou men zooveel bezuinigingen brengen als de behoorlijke gang van zaken zou veroorlooven. Het nieuwe ministerie van openbare werken zou geen te groot geldelijk bezwaar opleveren en men zou in de staatkundige betrekkingen met de verschillende mogendhe den, de eer en onafhankelijkheid van Spanje met goede verstandhouding trach ten te paren. ITALIË. ROME, 28 Januarij. De Paus heeft een handelstractaat met den Keizer van Marokko gesloten sedert lang bestond er een levendige handel tusscheu onze voornaamste havens en die der Marokkaansche kust. Er zijn thans 60 Kardinalen, van welke er 2 door Pius VII, 6 door Leo XII, 50 door Gregorius XVI en 2 door don tegenwoordigen Paus benoemd zijn. Er zijn nog 8 plaatsen vacant. Deze stad telt 178,000 zielen, ruiin 60,000 meer dan in 1813. Eerlang zal de Aartsbisschop van TessalonicaBruncllinaar Spanje vertrekken, met eene zending belast, welke in verband schijnt te staan met eene schikking tusschen onze Ficgering en de Spaanschc. In Romagna hebben, ten gevolge van de duurte der granen, onlusten plaats gehad, vooral van den kant der voorstanders van den ouden staat van zaken door Oostenrijksche Zendelingen tot opstand aangezet. De goedgezinde burgers hebben overal aan de Regering de hand geleend om die onlusten te dempen. De Italiaansche regeringen bekommerd wegens de hooge graanprijzen en de daardoor ontstane duurte van het brood slaan verschillende wegen inom dit bezwaar weg te nemen zooals het verbieden van den uitvoer of het beffen van hooge oitvoerregten doch de Groot-Hertog van Toscane ziet indat het zekerste middel om de prijzen te doen dalen, vrije toevoer is, welken hij dan ook veroorloofd heeft. PRUIS SEN. BERLIJN 6 Februarij. De verordeningen voor de instelling der Stenden zien thans het licht. Vooreerst een Patent betreffende de inrigling der Stenden waarin de Ko ning verklaart die aangelegenheden te beschouwen als een der gewigtigste deelen van de taak der door God Hem opgedragen Koninklijke roeping, waarbij Hem het tweeledige doel is voorgeschreven de regten de waardigheid en de magl der Kroon te bewaren, maar tevens ook aan de getrouwe Stenden zoa- danigen werkkring te verleencnals geschikt is omin overeenstemming met de vermelde regten en de eigenaardige inrigting der monarchie, aan bet vaderland eene heilrijke toekomst tc verzekeren. Voorts bevat dit Patent eene verordening, dat, zoo dikwerf de behoeften van den Staathetzij nieuwe geldleeningenhetzij de invoering van nieuwe of de verhooginging der bestaande belastingen mogen vereischen, de provin ciale Stenden tot een Vereenigden Landdag zullen worden opgeroepen om hunne toestemming te vragen. Dat op gezette tijden eene verecnigde Com missie uit de Stenden-Vergaderingen zal worden bijeengeroepenen dat aan die Commissie wordt opgedragen met opzigt tot de wetgeving, die medewerking welke bij de wet van 5 Junij 1823 aan de provinciale Stenden, zoolang er geene algemeene Stendcn-Vergaderingen plaats hebben toegekend was b. de bij de wet van 17 Jannarij 1820 voorgeschreven medewerking bij regeling van de rente-betaling en aflossing der staatsschulden c. het regt van petitie omtrent inwendige, niet enkel provinciale aange legenheden. Waarachter volgt eene Verordening, aangaande de zamenstelling van den Vereenigden Landdag, waarbij hoofdzakelijk wordt bepaald, dat de 8 provin ciale Landdagen tot éénen Landdag zullen worden vereenigd naarmate daar toe behoefte is; terwijl de plaats, de duur enz., telkens zullen worden gere geld, en daarop de ridderschap, de steden en het platte land in gelijke ge tale als op de provinciale Landdagen znllen vergaderen. Nieuwe geldleeningen in vredestijd zullen door den Landdag moeten worden goedgekeurd. Bij oor log zal de medewerking der Commissie voor de staatsschuld genoegzaam zijn. Voorts zullen zonder toestemming van den Landdag geene nieuwe belastin gen mogen worden uitgeschreven, tenzij in oorlogstijd, wanneer echter zoodra mogelijk aan dezclven het doel en gebruik zal worden medegedeeld terwijl de Landdag verder de bevoegdheid beeft om verzoeken en klagten voor te dragen van algemeen belang, mits ten minste f der stemmen zich daarvoor hebben verklaard.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3