BUITENLANDSCHE BER1GTEN. Eindelijk wordt overgegaan tot de zamcnslclling der afdeelingen, en worden tot voorzitters en tweede voorzitters benoemd, als: eerste afdeeling, de heeren Verwey Wéjan en van Rosenthal; tweede afdeeling, de heeren van Akerlaken en Gevers; derde afdeeling, de heeren van Gollstein en Uytwerf Sterling; vierde afdeeling de Heeren Luzac en de Man, en vijfde afdeeling de heeren Faber van Riemsdijk en Telting. Daarna wordt de Vergadering gescheiden. Over de toelating van den Heer I.eclercq uit Limburg, is in de Zitting van hedendoor de meerderheid der Commissie ongunstig geoordeeld. De beraadslaging hierover is op overmorgen bepaald. De Heer Schooncveld vraagt aan den Minister van Justitie ot het Journal de La Haye de gevoelens der Regering uitdrukt, en wenscht te weten ol dit blad als officiéél of half officieel moet beschouwd worden, daar het van belang is te weten, wat men van de daarin vervatte staatkundige beoordee lingen hebbe te denken. De Minister ontkent stellig dat, dit. blad in eenig opzigt een orgaan der Re- gering zou zijn. Niemand uit haar werkt er aan mede, en het is eene bijzon dere onderneming zonder eenig hooger toezigt. De Heer van Dam dankt den Minister, die zich zoo rond verklaard heeft, te meer daar het verwijt van vroeger dagteekent. Maar als bet waar is, dat het blad eene toelage geniet van ƒ25,000dan is het lijd dat er toezigt op gehouden worde. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de Zitting opgeheven. Bij de Gebr. Relinfante is in bet licht verschenen een prospectus getiteld: Magazijn der ISederlandsche Taalwaarop al de beminnaars en beoe'enaars der moedertaal worden opmerkzaam gemaaktdaar het werk in eene lang gevoelde behoefte zou voorzien. Dezer dagen is weder eene pink toehehoorende aan den Heer P. Var- kevissermet eene lading koeijen naar Engeland vertrokken. Laatstleden Donderdag is de Engelsche stoomboot GiraffeKapitein Straaack verpligt geweest aldaar nog aan te komen. Gedurende de laatste dagen zijn er ver scheidene boekers en sloepen voor den wal geweest, om de door hen gevangene visch zoo versche als gezouten te lossen. GORINCHEM, 8 February. Naar wij van goederhand vernemenis het nieuwe plan van herbouw der hervormde kerk op nieuw van de hand gewezen, en wederom opgezonden aan den heer Warnsinck, architect te Amsterdam, om daarin eenige veranderin gen te brengen. Wij hopen dat het thans verwacht wordend plan de goed keuring zal mogen wegdragen en de gemeente weldra in het bezit zal zijn van een geschikt gebouw voor hare openbare godsdienstoefeningen van het welk zij zoo lang verstoken is geweest. WILS VEEN6 February. Ook in dit gehucht had men veel last van bedelaars in dit saizocn. Som mige landlieden betaalden aan bedelaars, meerendeels uit Leyden ook uit Zegwaard en van elders komende, 's wekelijks 2 a 3 guldens uit. Sedert eenige weken heeft zuks echter opgehouden door den volgenden maatregel aan eenige personen uit dit gehucht, die niets te doen hadden, en die men anders toch ondersteunen moest, heeft men den last opgedragen om de bede laars te werenen alleen veroorloofd om de streek door te trekkennaar Soetermrer, Leydschendam of elders. Hierdoor is in het onderhoud van onze eigene behoeftigen voorzien, die nu een verdiend stuk brood hebben, en zijn de bedelaars geheel geweerd. Naar het ons voorkomt is dit middel eenvou dig, zeker en onkostbaar, omdat toch de policie veel te zwak is, om de bedelarij in deze provincie overal te keer te gaan. AMSTERDAM, 8 February. Van den l8tcn tot den 6dcn dezer zijn binnen deze stad geboren 154 kinde ren overleden 238 personen. Van 1°. Jannarij tot den 6dc" dezer geboren 826 kinderen, overleden 1476. De Nederl. Consul te Odessa geeft den volgenden staat van den handel en scheepvaart aldaar. Het voortdurende gunstige weder is van groote dienst geweest voor de tal rijke verschepingen van granen en de voorraad is slechts weinig verminderd omdat de goede staat der wegen de voortdurende aanvoeren uit bet binnenland gemakkelijk maakte. Van 1/13 December tot 1 Januarij bedroeg de waarde der uitvoeren de som van 67.282,799 Roeb. banco, eene hoogte, welke zij tot dus verre nooit bereikt hadden. Gedurende deze zelfde tijdruimte zijn 1382 schepen onder verschillende vlag onze haven binnengeloopenterwijl 1101 dezelve weder hebben verlaten. Het is opmerkelijk, dat de tonnenlast der schepen, welke door elkander altijd groot is, thans riog aanzienlijker was, daar er schepen waren, die bijna 500 roggelasten geladen hebben. In de overige havens heerscht. ook dezelfde bedrijvigheid. De gemeenschap door schepen levert ook voordeeligen uitslag op. Op dit oogenblik bevinden ziek alhier 150 schepen. De vrachten zijn: naar Marseille 7£ fr. per last, naar Nederland en Engeland 96 sh. per ton, en het laat zich aanzien, dat men hier voor vervoer van granentalk en wolnog bijna 1000 schepen zal noodig hebben. Volgens bcrigt van den Nederl. Consul te Barcelona heerschte er groot gebrek aan schepen onder Nederl. vlagter bevrachting naar Holland. De laatst betaalde vracht was 43 met 10 pCt. en ƒ3 gratificatie per last, doch zoude er thans ƒ45 te verkrijgen zijn. Men gaat steeds voort met het op- rigten van stoom-fabrijkenhetwelk groote aanvoeren van steenkolen doet te gemoet zien. In de laatste zes maanden van 1846 was er één schip onder Nederl. vlag aangekomen. Volgens berigt van den Nederl. Consul te Alexandrië is deze haven in het afgeloopen jaar door geen enkel Nederl. schip aangedaanniettegenstaande de buitengewone levendigheid in den uitvoer van graden zeer hooge scheeps- vrachten veroorzaakt heeft. De Nederl. Consul te Rio-Janciro heeft aan het Departement van Buiten- landschc Zaken, onder dagleekening van 16 Nov. 1846, een berigt ingezon den meldende dat de Keizer eenige bepalingen gemaakt hadwelke den ver koop van vreemde schepen in de havens van Brazilië regelde, daar die verkoop tot hiertoe zeer gemakkelijk had kunnen plaats hebben en meestal tot schade van reeders der schepen. De Collecte, welke gisteren in de Engelsche Episcopale Kerk alhier, tin behoeve der door hongersnood lijdenden in Ierland en Schotlandheeft plaats gehad, beeft, vermeerderd door eenige giften, in den loop van den dag bij den Wel-Eerw. Heer W. Jamieson bezorgdde aanzienlijke som van 1000.25 opgehragt. Naar men verneemt heeft de .doorijzing van het Noord-tloll. Kanaal, waarvan wij in ons nummer van Vrijdag 5 dezer melding maakte, nog niet die deelneming ondervonden, welke men gewenscht had. De schepen, die in hot Nieuwe Diep liggenbedragen ten naastebij 86waaronder er 22 van Java, metende te zamen 14,832 ton. Het ijs is thans bijna geheel van het IJ verdwenen. Dien ten gevolge zullen heden avond de beurtschepen op Zaandam, Elhurg en Harlingen hunne vaart hervatten van Zaandam en Elburg zijn reeds de beurtschepen alhier aangekomen. TEXEL6 February. De belangrijke indijkingen van buitengronden sedert de drie laatste jaren, aan de Noordoostkust dezer provincie en op bet eiland Wielingen tot stand gebragtzijn in bet vorig jaar op dit eiland nog met ééne vermeerderd ge worden, Alhier is namelijk voor rekening van de Heeren S. Keyser, P. Kui per en P. den Bleykermet toestemming der Regering, eene inpoldering be werkstelligd, onder den naam van den polder Eendragtbestaande uit omstreeks 240 bunders buitengronden, gelegen ten Noordoosten van den in 1835 inge- dijkten polder Eijerland, nabij de Cocks dorp, en welke buitengronden, onder meer anderendoor genoemde ondernemers in de maand April 11., van de Vennootschap van Eijerland zijn aangekocht. De ringdijkwelke ter uitvoering dezer indijking van den polder Een dragt is gelegd, bevat eene lengte van 5104 ellen, hetwelk in verhouding tot de grootte der ingepolderde gronden, zeer bezwarend mag genoemd wor den- Echter is het bijzonder gunstige weder van den voorgaanden zomer voor deze indijking zeer voordeelig geweest, terwijl ten gevolge van het ge matigd wiiitcrsaisoen tot op dit oogenblik, door de zeevloeden nog geene schade aan den nieuwen dijk is te weeg gebragt. De verkaveling der ingedijkte gronden is bereids ver gevorderden een ge deelte dcrzclven is reeds eenmaal omgeploegd, weshalve het vooruitzigt be slaat, dat een gedeelte dezer gronden reeds spoedig vruchtbaar zal zijn, terwijl alsmede door de eigenaren de opbouwing van twee kapitale boeren hofsteden tegen de aanstaande lente is aanbesteed geworden. Mogen dergelijke nuttige ondernemingen, waardoor aan vele handen werk wordt verschaft, steeds de noodige aanmoediging en ondersteuning vinden, ter bevordering ook van eene zoo zeer wcnschelijke vermeerdering der aankwe king van edele granen. SNEEK, 5 February. Wij vernemen dat de Raad dezer Stad tot Conrector der Latijusche school alhier heeft benoemd den Heer L. P. Ouwersloot, Candidaat in de Letteren, te Heemstede. ïtt E X I C O. 9 Januarij. Het Congres heeft eergisteren besloten geene vredesvoorslagen van de Ver- eenigde Staten aan te nemenzoo lang er nog troepen op het grondgebied van Mexico zullen zijn en de vloot de Mexicaansche kusten niet zal verlaten hebben. Santa Anna was eindelijk met een deel zijns legers uit S'. Luis Potosi noordwaarts naar Santilla gerukten begonnen aanvallenderwijze te handelen. Verschillende afdeelingen van het Noord-Ainerikaansch leger, die in het noorden van Mixico verspreid waren, hebben zich op die tijding dadelijk naar den kant van Santilla zaamgetrokken, om die plaats te hulp te komen, als zijnde slechts door 1,500 man bezet. ALGEKIE, De Trappisten te Staouelidie de bebouwing van woeste gronden met een kapitaal van 62,000 fr. begonnen hebbentrekken er nu reeds 25,000 fr. rente van. Zij hebben de waarde van hunne landerijen tot 400,000 fr. doen stijgen, verkoopen uitmuntend slagtvee, dat zeer gezocht is, hebben 750 bunders bouwland, waarvan 450 voor weiland; 117 tot den tarwebouw gebe zigd worden. Zij hebben 8,000 moerbezienhoornen en 1.000 vruchtboomen geplant en als proeve 3 bunders voor den wijnbouw aangelegd. Hun veesta pel van runderen, paarden, schapen en varkens bedraagt 947 stuks. Dage» lijks worden 60 leden van de orde, 30 werklieden en gemiddeld 10 reizigers-, de laatste voor nietonderhouden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2