PRUISSE1V. BERLIJN 30 Januarij. Bij Koninklijk besluit zijn de statuten goedgekeurd der maatschappij tot bet aanleggen van een' spoorweg van Ruhrort over Crefcld naar Glalbach. De Prins van PruissenGrootmeester der Pruissische vrijmetselaars, beeft aan de Israëlitische vrijmetselaars te kennen gegeven dat hij zich niet verder zou verzetten togen hunne toelating, indien de besturen der loges de daartegen bestaande bepalingen wilden opheffen. De Regering heeft aan den Ingenieur Steigner het bouwen van eene brug over de Weichsel opgedragenten dienste van den spoorweg van Berlijn naar Koningsbergen, welke uit 32 bogen zal bestaan, en eene der grootste zijn, welke in Europa worden gevonden; de kosten zijn op 5,000,000 tbl. beraamd. De tabak- en cigarenbandelaars alhier hebben de Regering de opheffing verzocht van liet verbod om op straat te mogen rooken, zullende zij dan eene gift van 10,000 tbl. voor de armen storten, terwijl zij anders genoodzaakt zijn een groot deel hunner arbeiders te ontslaan. Onder de wevers in het Silesische gebergte is niet alleen groot gebrek aan voedselmaar in sommige streken heerscht ook zulk een gebrek aan water, dat op bevel der policie reeds elk overtollig gebruik er van verbo den is. EKGELAIO, LONDEN, 1 Februarij. De geruchten bevestigen zich dat er eene scheuring in den boezem van bet kabinet is ontstaan, de Lords John Russell, Grey en Clarendon schijnen zich van Lord Palinerston te verwijderen. De scheuring schijnt ontstaan door de uiteenloopende gevoelens over de Spaansche huwelijken. De graanprijzen zijn bier aanmerkelijk gedaald. De Morning-Chronicle berigt, dat de Ned. Handelmaatschappij eene ver scheping Suiker van Java naar Cowes beeft gedaan, om van de markt alhier gebruik te makenindien dezelve boven de IIoll. was. Wij vernemen zegt de berigtgeverdat eene aanzienlijke hoeveelheid Suiker spoedig in het kanaal vei wacht wordt, en dat de Ilandelm. besloten beeft dezelve op de markt alhier te verkoopenen de Heeren Baring Brothers Comp. daarmede belast zijnhebbende deze firma cognossementen van 72,000 picols of circa 4500 ton ontvangen. Het aanzienlijk overschot van de vroegere diensten, 'twelk thans in 'sRijks kassen voorhanden is, wordt als eene zeer gunstige omstandigheid aan gemerkt, bij de zware opofferingen, die in den loop van bet jaar, 't welk men is ingetreden, van het algemeen zullen gevorderd worden, ten einde het gebrek, waardoor een groot deel des lands wordt geteisterd, zoo veel mogelijk te lenigen. Uit de ontleding van de inkomsten van bet verleden jaar blijkt, dat de opbrengst van de in- en uitgaande regten en van de accijnsen, te zamen beeft bedragen ruim 34£ mill. Deze opbrengst is 4 mill, minder dan in 1844 wanneer eene aanzienlijke vermindering van regten is ingevoerddoch bet beloop der vermindering is nog een millioen gunstiger bevonden, dan waarop was gerekend geworden. De middelen van het zegelen de grondlasten hebben 11,777,000 opgele verd, te weten, een genoegzaam gelijk bedrag als in 1844. De opbrengst van 1845 was hooger, ten gevolge van de destijds in volle kracht zijnde spe- culatiën in spoorweg-aandeelen. De belasting op de inkomsten beeft in 1846 opgeleverd 5,395,000 en is genoegzaam op de hoogte gebleven. De opbrengst der posterijen heeft in 1846 zuiver 845,000 opgeleverd. De opbrengst neemt thans jaarlijks toe. In 1843 heeft zij niet meer dan 568,000 bedragen. De verdere verschillende ontvangsten en haten heb ben 646,000 opgeleverd; te weten, iels minder dan in de beide voor gaande jaren, terwijl de gelden, welke uit China als schadevergoeding zijn ontvangen voor de oorlogs-kosten, dit jaar en voor het laatst nog 667,000 iê hebben opgebragt. De uitgaven in welke met deze middelen is voorzien, hebben bedragen: in de eerste plaats, voor de behoeften van de openbare schuld, zoo de geves tigde, als de niet gevestigde, de aanzienlijke som van 28,077,000 In 1844 bedroeg de daartoe gevorderde som nog bijna 30j. millioenen. De ver mindering is bet gevolg van de sedert plaats gehad hebbende verwisseling, en daardoor te weeg gebragte vermindering van renten. Voor de onkosten van de landmagt zijn besteed 6,699,000 voor de zeemagt 7,803,000; voor het departement der ordonnantie, waaronder de artillerie, 2,361,000; te zamen 16,864,000 bijna drie millioen meer dan in 1844, waarin de zeemagt voor omstreeks twee mill, heeft gedeeld. FBANHBMK. PARIJS, 2 Februarij. Alhier stierf onlangs in het quartier des Ilaliens een Heer van 77 jaren die altijd zeer bekrompen geleefd hadzonder testament na te laten. Het geregt vond in zijne woning voor 38,880 fr. aan geld en 20,000 Ir. aan bankbriefjes. Te Grenoble hebben cenige Chemisten een brevet van uitvinding geno men op het stooken van gas uit meststoffen uit 1 Ned. (6 van deze stoffen wordt 240 kubiek palmen gas verkregen, uit gelijk gewigt steenkolen slechts 170, terwijl de vlam meer licht geeft. Uit de geldelijke verslagen omtrent den spoorweg tnsscben Vierzon niet ver van Bourges, en daar waar de Allier en de Loire zamcnvloeijen blijkt dat die weg aldaar met alle onkosten van onteigening cr onder begrepen per Nederl. mijl of 1000 Ned. ellen beeft gekost ruim ƒ80,000; die tusselien Vierzon en Chateauroux ruim ƒ69,000, en die tusschen Chateauroux en Li moges ƒ98,000. De gezamcntlijke onkosten dezer drie afdeelingen, te zamen ter lengte van 168,300 Ned. ellen, zullen in 't geheel ruim 14 millioen gul dens bedragen. De spoorweg tusschen Amiens en Boulogne is gereed. De gewelddadigheden tegen don vrijen omloop der granen, de wille keurige prijsstellingen op de volle markt, en de benden bedelaars die 's nachts met stokken gewapend rondgaan, nemen toe in de westelijke- en midden- departementen, en beginnen zich, volgens de daaromtrent vermelde bijzon derheden in bet Journal des Débats van den 2ien dezer, in de zuidweste lijke departementen te vertoonen. Men meldt uit Orandat dc Generaal Cavaignac op een paar vijandige stammen 33,000 schapen, 600 kameelen en 80 krijgsgevangenen gemaakt heeft. 13 E {Ltd SE, BRUSSEL, 2 Februarij. De marktprijzen van de meeste levensmiddelen zijn hier weder gerezen. De handel is, volgens bekend gemaakte staten, in het afgeloopen jaar merkelijk verminderd, als een noodwendig gevolg van den teruggang der meeste takken van nijverheid zoodat de differentiële regten nog geene verbe tering hebben aangebragt. In Vlaanderen beeft de ongewone daadzaak plaats, dat de bevolking afneemt. In 1845 was zij in West-Vlaanderen 664,000, en in 1846, 642,000 zielen; in Oost-\ laanderen in 1845, 806.000, in 1846, 791,000 zielen. De koolzaadplant schijnt door de vorst niet geleden te hebben en staat zeer goed. STASIS 8SERI&T. REGLEMENT Voor het Stedelijk Gymnasium van Leyden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen en verdere belanghebbenden, dat door den Ed. Achtb. Raad op den 12llen Junij 1846 is goedgekeurd en vastgesteld het navolgend REGLEMENT voor het Stedelijk Gymnasium van Leyden. Art. 1. Het Stedelijk Gymnasium is bestemd voor de opleiding van jonge lingen die naderhand de lessen op de Hoogescholen wenschen bij te wonen, ot die zich door eene beschaafde opvoeding willen voorbereiden, om met nut in maatschappelijke betrekkingen werkzaam te zijn. Art. 2. Het algemeen bestuur van hetzelve is, onder het toezigt van een Collegie van Curatoren, door den Stedelijken Raad aangesteld, toevertrouwd aan eenen Rector. Art. 3. Tot het Gymnasium worden in den regel die jongelieden toegela ten, welke den ouderdom van 12 jaren hebben bereikt, nadat zij bij een examen, vóór den aanvang van den jaarlijkschen cursus af te leggen voor de Commissie, daartoe door den Stedelijken Raad benoemd of gequalificeerd blijken hebben gegeven, dat zij met vrucht de lessen op hetzelve kunnen bijwonen. Dit examen zal loopen behalve over bet kunstmatig lezen in het Neder-, duitsch en Fransch en het schrijven eener leesbare bandover a. De beginselen der Rekenkunst. h. De gronden der Nederduitsche en Fransche talen. e. De beginselen der Aardrijkskunde. d. Een overzigt der Algeineene Geschiedenis en die van bet Vaderland. Art. 4. Zijdie de lessen op het Gymnasium niet van den beginne af aan wenschen te volgenmaar verlangen op eene der huogere klassen te worden toegelaten, zullen vooraf bij eene Commissie, benoemd of gequalificeerd zoo als die, waarvan bij Art. 3 melding is gemaakt, een examen moeten afleggen. Ait. 5. Het Stedelijk Gymnasium is in twee afdeelingen verdeeld: a. Voor liendie daarna de Hoogescholen wenschen te bezoeken. b. Voor lien, die bestemd zijn tot maatschappelijke betrekkingenbuiten den geleerden stand. Art. G. De cursuswelke met den tweeden September van elk jaar aan vangt is voor de leerlingen der- afdceling a in zes, voor die van afdeeling b, in vier klassen verdeeld. Art. 7. Iu de eerste klassen ontvangen de leerlingen zonder onderscheid tot welke afdeeling zij daarna zullen overgaan, hetzelfde ondtrwijs, hetwelk bestaat in liet Latijn, Nederduitsch Fransch, Hoogduilscbde oude, nieuwe en Vaderlandsehe Geschiedenis, de Aardrijkskunde en Wiskunde. Art. 8. De ouders of voogden gevenbij de vordering der leerlingen tot de tweede klasseaan den Rector kennistot welke afdeeling zij verlangen dat hunne kinderen of pupillen zullen overgaan. Art. 9. De leerlingen van afdeeling a ontvangen in de tweede derde en vierde klasse, onderwijs in Dc Latijnsche, de Gricksche, de Nederduitsche, de Fransche, de Hoogduit- sclie en de Engelsche taal, de oude, nieuwe en Vaderlandsehe Geschiedenis, de Aardrijkskunde en de Wiskunde. In de vijfde en zesde klasse wordt bij de gemelde vakken nog gevoegd de Mythologie, de Antiquiteiten, een overzigt der Historia Literaria en de be ginselen der Wijsbegeerte, en in dc zesde klasse daarenboven nog de beginse-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3