LEYDSCHE COURANT. 1847. VRIJDAG, 5 FEBRUARIJ. BINNENL AJN DSCHE BERÏGTEN. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant ts f 13 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 Februarij. Z. M. heelt de aftredende Leden bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alliier: J. van lleukelom Sr.Leembruggen en Mr. P. du Rieu Jr. wederom bij continuatie in die betrekking benoemd. In 184G zijn binnen deze stad ter markt gebragt9,262 runderen, 3,392 kalveren, 36.877 schapen en lammeren, en 3,786 biggen. Ter Waag gewogen: 269,900 16 boter en 45,000 f6 kaas. Ingevoerd 63,572 mudden aardappelen. Door de 3de klasse van liet Koninklijk Nederlandsch instituut is aan Z. M. een adres over hel univcrsiteitswezeii gerigt. Wij laten hier kortelijk de hoofdpunten, vervat in dit adres, volgen: Uitgaande van het beginsel, dal universiteiten zijn 1°. ontwikkelingsplaat sen van wetenschappen en van geleerden, besluit men daaruit: «.dat er geenc splitsing der universiteiten mag bestaan in afzonderlijke faculteiten, zoodat hier eene godgeleerde, daar cene geneeskundige, elders eene regtsgelccrde school zij; b. dat de philosophische of propaedeutische cursus aan de univer siteiten moet behouden worden, als grondslag en inleiding tot de afzonderlijke vakstudiën-c. dat de Professoren geen vast corps ambtenaren zijn. Verder overtuigd zijnde, dat universiteiten zijn 2°. inrigtingen van hooger onderwijs, leidt men daaruit af: de noodzakelijkheid van op de collegies soms voor te lezen, soms te dicteren, soms te laten responderen; b. de behoefte aan streng toezigt op de wetenschappelijke vorming van ben, die de akademie willen bezoeken, omdat anders de Professoren te laag moeten afdalen c. de stellige zekerheid, dat het verleenen van den doctoralen graad aan Professoren competeert. NR. C Staataanwijzende het aantal Reizigersbenevens de Opbrengstenge durende de maand Januarij 1847, op den Hollaudschen IJzeren Spoorweg. Opbrengsten van Vertrek van Aantal Reizigers. Reizigers en Goederen. 8,920 16,082 37 386 - 109.6 7J 6,514 - 5,762.58* 248 - 158.32 De Hillegoinmerbcek 68 - 39.40 468 - 306,92 De I'iet-Gijzenbrug 393 - 309.41 233 - 156.45 - 4,961.21 357 - 224.30 Nieuw Oost-Einde 64 - 54.60 's Gravenhagc 6,921 - 12,074.04.j Vervoer van Rijt., I'aard., Slaglvee, enz. - 309.75 Totaal 30,065 40,549.03 J Waaronder begrepen ƒ12,983.51 aan vervoerde goederen. Op den Rhijnspoorweg zijn in de maand Januarij vervoerd 20,237 rei zigers, en is ontvangen 39,034.01. De verwachte gunstige afloop van den aanvankelijk zorgvollen toestand der beneden-rivieren is gelukkig bevestigd, zijnde de Neder-Rhijn en Lek even als de Waal thans geheel van ijs bevrijdnadat de ijsbezetting bij Vianen zonder aanmerkelijke schade te veroorzaken was opgeruimd. Langs, de Waal en Merwe, op welke rivieren het water beneden het correspondentie-peil is ge daaldis de buitengewone dienst ten behoeve dier correspondentie reeds ge staakt. Op den JJssel zat het ijs volgens de laatste herigten benedenwaarts van Deventer nog vast. De vorige week moest te 's Hage een man voor twee maanden in de ge vangenis worden gezetdie door het Prov. Gercgtshof wegens laster enz. in hooger beroep was veroordeeld, 't Schijnt dat deze weinig zin in een logement heeft gehad waar het vrij in- en uitgaan niet onder de voorwaarden begre pen is, althans hij heeft een' plaatsvervanger weten te vinden. Dit is door een Deurwaarder ontdekt, die vernomen had dat de gevangene zich bij den avond had aangediend om zijne straf te ondergaandoch zoo bijzonder welge mutst was ingekomen als ware hij te logeren verzocht. Men vcrraslte hem in den slaap, waarbij hij de voorzorg had gebruikt om zijn aangezigt met zijne handen te bedekken. Men nam de vrijheid dit gordijn weg te schui ven en ziet, niet de veroordeelde, maar onze menschenvrierid zat er achter, die zoo blijmoedig dit offer zijner vrijheid bragt. De geregtigheid heeft er echter geen vrede mede gehad. De veroordeelde is opgezocht en gevangen gezet, terwijl den plaatsvervanger onderwijl in een ander verblijf gelegenheid is gegeven om over de bezwaren van zulk een plaatsvervangerschap ernstig na te denken. 's GRAVENHAGE4 Februarij. De Gepensioneerde Majoor der O. I. Infanterie L. Stokbroo, is door Z. M. benoemd tot Ridder der Militaire Willems-Orde 4e kl., wegens zijn gehouden gedrag, gedurende de jaren 18241830, in de oorlogen op Celebes en Java. Z. K. 11. de Prins van Oranje, heeft gisteren de vergadering van den Raad van State bijgewoond. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat volgens Zijner Ma- jesteits inagtiging, na voorafgaande overbrenging in het Munt-depót bij de Nederlandsehe Eank, van de waarde in oude geblsjiecien met de vereischle aanvulling, volgens artikel 4 der Wet van den 18,lcn December 1845, ia Januarij is uitgegeven een bedrag van 3,950,000 aan Muntbiljetten, volgens die wet daargesteldbeslaande in biljetten van 100. Naar men verneemtzijn dezer dagen van de hand gewezen de verzoe ken om gratie, ingediend door A. E. Bing en J. W. van den Broek, welke in Augustus en Junij 11. door het Prov. Gercgtshof alhier tot zware schavot- straffen verwezen warenter zake van geldsnoeijerij en ter zake van het mis dadig in omloop brengen van gesnoeide muntspeciën. Vroeger waren zoodanige verzoeken van J. II. Berkenkamp en P. F. Wienand, in Junij jL van dat zelfde hof tot gelijke straffen veroordeeld wegens dezelfde misdaden insgelijks van de hand gewezen. De uitvoering dezer vonnissen wordt nu eerstdaags te gemoet gezien. lieden is voor den Hoogen Raad behandeld het beroep in cassatie van den lieer Thieme, tegen het arrest van het Gercgtshof van Zuid-Hol land van 7 November jl. Nadat de Raadsheer Mr. de Grevc een uitgebreid en belang rijk rapport omtrent deze zaak bad uitgebragt, heeft de fleer Mr. D. Donker Curtius voor den requirant in cassatie het woord gevoerd. Den 23,len dezer zal de Heer Advocaat-Generaal de Kcth zijne conclusie nemen. GORINCllËM, 3 Februarij. Het bouwen van een bomvrijen verdedigbaren toren, in het onlangs vol tooide nieuwe fort op den Noorder-Waaldijk te Vuren, is dezer dagen aanbe steed voor 263,000bet werk is aangenomen door li. Verloop. AMSTERDAM, 3 Februarij. De algcmcene collecte, ten behoeve der armenheeft gisteren alhier opge- bragt ruim ƒ40,000. Een zeldzaam en treffend bewijs van verknochtheid, maar tevens tot welke buitensporige daden overdrevene hartstogtcn kunnen leiden, vindt men in het eergisteren hier plaats gehad hebbende voorval, dat eene vrouw, wier broe ders zoon, een kind van 12 jaar, dat door haar op het teederst werd be mind, overleed, onmiddellijk nadat het kind den laatsten adem uitblies, in eene vlaag van wanhoop het huis uitsnelde en zichzelve den dood in hel water gaf. Naar men verneemt, had de ongelukkige vooraf haar voornemen geopenbaard, dat zij, als haar lieveling inogt overlijden, hem onmogelijk kon overleven. (/V. R. C.) Blijkens eene bekendmaking van bestuurders der Noord- en Zuid-tlol- landsche Reddingmaatschappij, zijn van 1°. December 1845 tot den laatsten November 1846, door de reddingshooten dier maatschappij 46 schipbreuke lingen, tot 9 gestrande bodems behoorende, gered; waardoor het getal der gereddensedert de oprigling der maatschappij in November 1824 is ge klommen tot 722. Door de Nederlandsehe Ilandel-Maatschappij zijn bevracht geworden de navolgende 15 schepen, als: Voor AmsterdamMarco Bozzaris, Kapitein de Boer; Wassenaar, Kapt. Hofstee; Plancius, Kapt. Rotgans; Goed Vertrouwen, Kapt. Nannings; Sirius, Kapt. Mulder; Wilh. Lucia, Kapt. Carst, en Cornelia, Kapt. Ehrenspcrger. Voor Rotterdam: J. C. J. van SpeykKapt. V'onekHarmonie, Kapt. Bouma; Drie VriendenKapt. RuhaakMadura, Kapt. Nap; Jonge Jan Kapt. Tange; Borneo, Kapt. flansen, en Johanna Cornelia, Kapt. Kalcshoek. Voor Middelburg: Elizabeth en Johanna, Kapt. de Boer.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1