T II15 It Y E. CONST ANTINOPEL 7 Januarij. De Porte heeft alsnog geweigerd hare goedkeuring te schenken aan het haar door den Oostenrijkschen Gezant gedaan verzoek om te bewilligen in de inlij ving van Krakau in het Oostcnrijkschc gehied. Men kan hier vooral den Franschen en Engelschen invloed zien. Het gedeelte der stad, alleen door Turken bewoond, en waar voorheen de straatverlichting cerie onbekende zaak was, wordt thans door 50,000 lan taarns verlicht, waartoe de ingezetenen zelf hebben medegewerkt. 1» 15 U Cl A li. LISSABON, 20 Januarij. De Regering heelt op grond van het, gedurende het aanhouden van den oorlog, zich toegekend alleenheerschend gezag, besloten 600,000 tegen 4pCt. uit te geven, als zekerheid voor het huis Baring, wegens het voorschot waarmede de renten zijn betaald. Deze onderneming wordt als zeer gevaarlijk voor 's 1,anils geldmiddelen aangemerkt. De troepen onder Saldanha vorderden slechts langzaam zoodat de op standelingen te Oporto ruim den tijd hadden om die stad in eenen geduchten slaat van verdediging te brengenwaartoe hun geen geld scheen te ontbre ken; hun getal aldaar wordt op 11,000 man geschat. Men wil onderligt zijn, dat er thans eene vereeniging tusschen de Miguellistcn en de overige opstandelingen heeft plaats gegrepen. ITALIË. ROME, 15 Januarij. De plotselinge ommekeer van zaken in den Kerkdijken Staat heeft de dagbladschrijvers uit hunne insluimering opgewekt. Zij zijn eensklaps uit hunne kloosterlijke afzondering te midden der wereld geplaatst. In het dag blad de Tijdgenoot komt een artikel voor: »de Staatshervorming als eene aangelegenheid voor allen beschouwd." Zoodra er een nieuw leven in de maatschappij komt, behoeft men de Staatshervorming niet enkel van de Regering te verwachten. Allen moeten dan hervormers zijn ieder moet een steen aan het groole gebouw aanbrengen. Onlangs bevatte een godsdienstig tijdschrift een uitgebreid artikel met het opschrift: «hoeveel nut de stoom, toegepast op spoorwegen en schepen, aan de zedelijkheid en godsdienst kan aanbrengen." De verderlelijke loterij, wier nadeel nog niet eens in alle andere rijken schijnt te worden ingezienis voor het vervolg ook zeer beperkt. De goede tijd van opeenstapeling van posten schijnt voorbijgegaan. Ook tegen dit misbruik wil de Regering krachtige maatregelen nemen. Sedert gisteren zijn Rome's straten van bedelaars, kreupelen en misgeboor ten gereinigd nadat men eerst gezorgd had al die armen behoorlijk te kunnen opnemen. Zij zijn ook niet met geweld aangegrepenmaar beleefd verzocht zich op een wagen te plaatsendie hen naar verscheidene vrome stichtingen voerde. De buitenlanders zijn tot op de grenzen gehragtde inboorlingen naar hunne geboorteplaatsen gezonden, waar zij verzorgd moe ten worden; den hier te huis hehoorende, die tot den arbeid geschikt zijn, wordt werk gegeven, de overigen op stads kosten verzorgd. Eergisteren is eene vrome maagd uit Quito in Peru, die in 1645 op 27-jarigen leeftijd stierf, Maria Anna a Jesu de Paredes genaamd, onder het aantal Kerkheiligcn opgenomen, zijnde het na 200-jarig onderzoek gebleken, dat het met de wonderen defer Jonkvrouw in orde is. OOSTEIRMK. WEENEN, 11 Januarij. De onderhandelingen omtrent de voorgenomene Rijks leening zijn nog niet begonnen men zegt evenwel dat zulks in de eerste dagen gebeuren zal. De daarvoor uit te geven effecten zullen volgens sommigen 4, volgens anderen 5 pCt. wezen, liet leggen van eenen ijzeren spoorweg, van de kusten der Adriatische tot aan die der Noordzee, zal nu wel op geene andere bezwa ren mrer stuiten dan op die, welke de ontzettende uitbreiding der linie, en de moeijelijkheden van het terrein doen ontstaan. De vraag, of de spoorweg van Marseille naar het Fransch-Britsche kanaal, of wel de Duitsche, ten opzigte van den spoed, den eercpalm zal wegdragen, is nog niet wel te he slissen. Wij vleijen ons echter dat de Duitsche weg het eerst gereed zal zijn, alzo, er reeds geheele streken, te weten die van Cilly naar Bruck, Munchen en Augsburg, van Bruckzaal naar Manheimvan Bonn naar Keulen en van daar naar Ostende gereed zijn. Van den kant van Beijeren wordt dc grootste bereidwilligheid betoond tot het verbinden van het Beijerschc spoorwegstelsel met het Oosten rij ksche aan de Salzburgsche grenzen. Tusschen Brack aan de Mur en Salzburg zullen de ontworpen plannen eerstdaags ter plaatse zelve worden onderzocht, cn zoo zij proefhoudend worden bevonden, dadelijk tot het ten uitvoer leggen worden overgegaan. In 1846 zijn hier 19,757 kinderen geboren, zijnde 551 meer dan in 1845, en overleden 16,461 personen, onder welke de oudste was 107 jaren. De meeste stierven aan longziekte, en wel 4,148 personen. Het getal der dagbladen in dit Rijk is 44, en dat der tijdschrif ten 131. M©XGAI5YE. 24 Januarij. De waardigheid van Palatijn welke nu is vacant geworden, en zoo als ge meld is, waarschijnlijk aan den Aartshertog Stephan zal worden opgedragen, schijnt zoo oud te zijn als liet Koningrijk. Vermoedelijk waren de Palatijns j slechts hof-beambten maar spoedig werd hun een grooter aandeel in het staatsbestuur toevertrouwd. Zij zijn de wettig gematigde bemiddelaars tus schen Koning en volk, zoo dikwerf tweedragt of misverstand tusschen beiden ontslaat. De Palatijn is voogd van den minderjarigen Koning en de bestuur der van zijn vermogen tot aan zijne meerderjarigheid. Hij is president van den Rijksdag, vooral bij de tafel der Magnaten, en kan daardoor den grootsten invloed op den loop des Rijksdag uitoefenen, wiens gewigt dadelijk in het oog loopt, wanneer men overweegt, dat hem het hooge regt is toegestaan, om van liet initiatief in zaken van wetgeving gebruik te maken en de levering van rekrutenzoowel als de betaling der oorlogsbelastingen toe te staan of te weigeren. Bij de krooning draagt hij de kroon vóór den Koning, en bekleedt diens plaats, bij afwezigheid van den eerstgenoemde. Hij is chef van het Ko ninklijke Stedehouderschap, van de hoogste politieke overhedenen heeft in deze betrekking alleen eenen ontnetelijken invloed op het staatkundig bestuur van het land. Als President van het hoogste geregtshof van Hongarije, en bovendien geregtigd ombij de koninklijke tafelzijne vice-Palatijn en land- reglersnaar willekeur te benoemen, heeft hij een even wezentlijk aandeel in den loop der algemeene regtsplegingsedert Bela IV is hij ook opperregter van de Japygers en Kumaniers, die zeer aanzienlijke districten hewonen en moet, tusschen de Comitatende voorgevallen geschillen over grensscheiding, enz. beslissen. Hij is volgens de, tot dusverre nog niet ingetrokken wet, de hoogste krijgsbevelhebber des lands, bestendig voorzitter van het Comitaat van Pesthhoofdopzigter van 's lands archief, en kan leengoederen, ten be drage van 32 boerenhofsteden, welke aan de kroon zijn vervallen, wegschen ken, mits aan adelijken. De Palatijn wordt door den vergaderden Rijksdag, langst genomen een jaar na den dood van den jongst overleden Palatijn ge kozen en wel uit vier kandidaten, die de Koning daartoe moet voorstellen, cn welke de stenden en bevoegdheid hebben om aan te nemen of te weigeren. BRUISSEM. BERLIJN 25 Januarij. De Koning beeft uit aanmerking van den grooten nood, welke er in de stad onder de behoeftigen heerscht, aan den Burgemeester 10,000 tb. ter hand gesteld, om onder hen uittedeelen. Er zullen bovendien 3 bals ten behoeve der armen gegeven en eene algemeene collecte gehouden worden. Men wordt bier zoo door bedelaars lastig gevallen als nog nimmer plaats had; zelfs ontzien zij zich niet, om wanneer men niets geven wilpersonelijke aanran dingen te doeri. Op den Berlijn-Ilamburger spoorweg was door wraakzuchtigen naijver bijna een groot ongeluk gebeurd. Bij de aankomst van den laatsten trein bespeurde de conducteur van de locomtief, niet ver van Berlijn, dat aan een signaallantaarn het licht ontbrak. Dadelijk doet hij den trein stilstaan en begeelt zich met cenige beambten naar liet huisje van den baanwachter, wel ken zij gekneveld op den grond vinden liggen, terwijl de baan ter lengte van verscheidene ellen van hare sporen beroofd is. Deze gruweldaad moet bedre ven zijn door schippers, welke zich wilden wreken wegens het nadeel, dat aan bun bedrijf door den spoorweg werd toegebragt. De daders zullen wel opgespoord worden. MANUVER. GÖTT1NGEN, 16 Januarij. De Koning heeft aan het Koninklijk Akademisch Museum alhier eene rijke Zoölogische verzameling geschonken, die door Pastoor Reusman, in Lehrte, gedurende eene lange reeks van jaren was bijeengebragtbestaande uit om streeks 200 zoogdieren550 vogels200 kruipende gedierte en visschen be nevens 1000 schelp- en 10,000 insectensoorlen. De nieuwe vermeerdering is des te aangenamer, wijl het museum alhier daardoor wordt in staat gesteld, behalve de algemeene verzamelingook nog eene bijzondere Fauna Hanno- veranaals een wetenschappelijk archief der bijzondere vaderlanilscheZoölo gische natuur-producten aan te leggen. FRA1SKFOIST. 26 Januarij. De uitvoer der Engelsche katoenen garens naar Duitschland is in het verloopen jaar tot in het begin van December 100,000 centenaars, dus ten aanzien van het jaar 1845 meer dan 1/5 toegenomen. Voor dezen meerderen invoer heeft Duitschland alleen 3,500,000 thalers uitgegeven. In het geheel geeft Duitschland thans jaarlijks meer dari 16,600,000 thalers voor katoenen garens aan Engeland uit. In den loop van de maand December zijn boven dien, wegens de aanslaande, maar niet aanmerkelijke verhooging van de lol- regten, ontzaggelijke hoeveelheden twist (getwijndgaren) uit Engeland in het Tolverbond ingevoerd. Uit Berlijn komen nu meer dan ooit geruchten omtrent eene staats regeling; doch zonder de instelling van een parlement of kamers, als in En geland of Frankrijk. LUXEMBURG. 26 Januarij. Volgens een bevel van Z. M. den Groothertog en de besluiten door het Tol verbond genomen, is de uitvoer van graan, meel en drooge peulvruchten uit het Groothertogdom naar Frankrijk bezwaard met een regt van 25 pCt. der middelbare waarde. ËNGELAN®, LONDEN, 27 Januarij. Den 26sten is een ijzeren hoepel van het regter voortstuwend rad van een locomotief, rijdende op den spoorweg van Exeter naar Londen, van 33

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2