LEYDSCHE COURANT. N°. 14. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAANDAG, 1 FËBRUARIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, 30 Januarij. Door den Brceden Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, I is nit liet bevorens gemaakte drietal beroepen, de Wel-Eerw. lieer F. G. H. I van Iterson, Predikant te Arnhem. Z. M. heelt het pensioen verleend aan den Majoor C. A. Baron de Bieberstcin I Ilogalla Zawadsky, onder toekenning van den rang van Luitenant-ColonclI zonder bezwaar der schatkist, en benoemd bij het 5,Jc regemcnt infant, tot j Majoor, den Kapitein der lsle klasse Pk G. Pfeiflor, van het 3de reg. infant. I Een hoos of zware windvlaag heeft in den morgen van Woensdag op I Donderdag IJ. verscheidene molens in Zuid- en Noord-Holland zwaar bescha digd. Buiten de Koepoort dezer stad werd van een oliemolen van den Heer Couvée, het geheclc kapwerk moet roeden en as vernield; weinig minder schade bragt diezelfde hoos aan den zaagmolen buiten de Morschpoort van den Heer Meerburg te weeg. Ook de molen op den Scheveningschen weg werd I zwaar beschadigd en buiten Amsterdam heeft die hoos aan acht molens vus- schen de Willems- en Uaampoorten grootere of geringere schade toegebragt, zelfs is er een zoo zwaar geteisterd, dat die waarschijnlijk zal moeten worden afgebroken. Een paar uren later zijn twee pelmolens in Groningen almede door die hoos zwaar beschadigd, van den eenen zijn de roeden en een gedeelte I van den as afgeworpen van den anderen de loopsteenen door het kleedhout molen heen en de maalzolder uit elkander geslagen. Een knecht is daarbij deerlijk gewond geworden.] In ons nominer van 28 Oct. 11. vermeldden wij een hoogst zeldzaam voorbeeld eener langdurige geestelijke loopbaan, bij het overlijden van den Wel-Eerw. Heer Sinnighc, Predikant te Niehove in Groningen, die aldaar in 92 jarigen ouderdom stierf, na eenen diensttijd van 63 jaren. Thans heb ben wij cene dergelijke zeldzaamheid mede te deelen. Den 24 11., namelijk overleed te Naaldwijk de Wel-Eerw. Heer van Dinter, Pastoor aldaar, in den ouderdom van ruim 83 jaren het zestigste van zijnen diensttijd. Uit eenen vergelijkenden slaat van de op ultimo December 1846 in vaart zijnde Nederlandsche zeeschepen blijkt dat hun getal bedroeg 1936 met 189,774 tonnenlast, terwijl ultimo December 1845 in de vaart waren 1869, met 185,186 lasten. In 1846 waren ingeklaard 3236 schepen van 437,381 tonnen onder Ned. vlag en 4316 van 713,862 ton onder vreemde vlag, en nog in ballast ingeklaard 492 schepen van 58,195 ton; uitgeklaard 2008 schepen onder Ned. vlag van 290,016 ton, 2218 onder vreemde vlag van 352,819 ton; iu ballast uitgeklaard 3829 schepen van 574,906 ton. Het IJ voor Amsterdam en de Maas voor Botterdam zijn weder geheel van ijs bevrijd, zoodat daar reeds schepen zijn aangekomen. De rivierberig- ten melden dat het ijs bijna overal is losgeraakt en zonder doorbraken te ver oorzaken, is doorgedreven. 'sGHAVENUAGE, 30 Januarij. Z. M. heeft tot Secretaris van Gouda benoemd in plaats van wijlen den Heer J. A. Dutilhden Heer J. Drooglever Fortuyn, thans Burgemeester en Secretaris der Gemeente Monster c. a. Den 28sten is 'sLands fregat Prins van Oranje, Commandant Z. K. H. Prins Hendrik te Vlissingon aangekomen. Aan boord was alles wel. ROTTERDAM, 29 Januarij. Met veel genoegen vernemen wij, dat op de fabriek tc Fijenoord wederom meer werklieden aangenomen worden, en zelfs vormers voor de ijzergieterij, ketelmakers, smids, enz. gezocht worden; zulks is op een oogenblik, waarin zoovele ambachtslieden werk zoeken, van het hoogste belang. De aanleidcnde oorzaak daartoe vernemen wij, dat niet in bestellingen voor onze Regering moet gezocht worden, welke de fabriek thans geheel mist; maar dat tengevolge van den voldoenden uitslag, van den door haar voor Rusland gebouwden stoomsleper voor de Wolgade bestelling is verkregen, van eenen stoomsleper van bijna het dubbele vermogen en wel van 460 paar denkracht, welke geschikt moet zijn, om te gelijk 4000 ton koopmansgoederen tegen den stroom der rivier de Wolga op te slepen. Hoewel deze bestelling eerst voor eenige dagen is gegevenverzekert mendat dit kolossale schip reeds met het einde van Juhj dezes jaars, in stukken ingescheept, naar Croonstadt moet verzonden worden. Zeker bezit Europa nog geencn zoo grooten en krachtigen ijzeren stoomsle per, en welligt werd nog nooit eene stoomboot van die grootte en kracht in een zoo kort tijdsbestek gebouwd. Dergelijke biiitenlandsche bestellingen zijn van het grootste belang voor vele klassen onzer nijvere werklieden. (N. R. C.) AMSTEBDAM, 29 Januarij. Gisteren hield alhier, hij gelegenheid van het aanvaarden van het Iloog- leeraar-ambt in ziektekunde en Geregtelijke Geneeskunde, de Ileer J. van Gcuns cene intree-rede in de groote Gehoorzaal van het Athenaeum lllustre. Hij had zich tot onderwerp gekozen: de wording en trapsgewijze ontwikkeling der geneeskundige wetenschap, van de vroegste lijden af. Spreker toonde hoe Uippokratcs als grondlegger der geneeskundige weten schap te beschouwen is, hoe daarop Pythagoras de geneeskunde met zijne geheimenissen verhond, en hoe dezelve eerst weder door Aristotelcs tot eene meerdere vrije ontwikkeling uit natuurkunde en wijsbegeerte werd opgeheven, hoe zij later weder aan sclioolsche handen werd gelegd door Galenus en hoe zij in do middeleeuwen slechts in kloosters bekend was. Hierop toonde spre ker den invloed der herleving van de beeldende kunsten in Italië op het einde der 14dc eeuw op ontleed- en natuurkunde aan, en hoe deze allengs naauwer met geneeskunde werd verhonden. Ook stipte spreker met een woord de ver schillende stelsels aan, die meer als blijken van scherpzinnigheid, dan als veilige grondslagen voor geneeskunde te beschouwen zijn. Ilij eindigde met dus op den grooten invloed opmerkzaam te maken, die de bespiegelende wijs begeerte, vooral op het einde der 18dc eeuw, op de geneeskunde uitoefende. ontboezemde den wensch en koesterde de hoop, dat de geneeskunde zich weldra als zellstandige natuurwetenschap zoude ontwikkelen. De spreker eindigde met dankbetuiging deze rede in de lands-taal te heb ben mogen houden. Voorts rigtte hij het woord achlervolgens tot den Bur gemeester en Wethouder, tot Curatoren van het Athenaeum, Regenten der heide gasthuizenHoogleeraren dezer school en inzonderheid tot zijnen voor- maligcn leermeester G. Vrolik, zijnen vriend T. A. M. Mirjuel en tot zijne amhtgenooten C. B. Tilanus en P. II. Suringar. Ten laatste wekte hij nog zijne toekomstige leerlingen tot ijverige beoefening dezer studie op, en verze kerde hen van zijne belangstelling en medewerking. BREDA23 Januarij. Heden zijn aan den Moerdijk twee deftig gekleede Israëliten aangehouden, die verdacht werden van een diefstal of opligting van juweelen, en gouden en zilveren voorwerpen, toehehoorende aan zekere kooplieden te Brussel. Deze personen, wier namen ons niet hekend zijn, kwamen gisteren avond hier ter stede met de laatste diligence van Antwerpen aan, waren aan een voornaam logement afgestapt, en, na nachtverblijf gehouden te hebben, he den morgen vroegtijdig vertrokken, om, volgens loopende geruchten, zich zoo naar Engeland met den buit te begeven. De justitie is van deze aanhou ding reeds verwittigd. BUlTEINLAjXDSCHE BERlGTEPi. CHINA. CANTON, 27 November. Volgens berigten van deze dagteekening vonden wollen goederen eene goede vraag en er hadden belangrijke verkoopen plaats. De voorraad is niet groot en de aanvoeren gedurende deze maand hestonden alleen uit 880 stukken Long Ells; de soort is ca. 25 ets. per stuk in prijs verbeterd voor scharlaken en purper, welke de meest gezochte kleuren zijn. Voor Polemieten heerschle mede eene betere stemming. VEREENIGDE STATEN. De Gouverneur van den Staat Maryland heeft den 29 Dec. de Wetgevende Vergadering geopend, en te kennen gegeven, dat de Staat met October aanstaande zijne achterstallen tot op 1°. Julij zal regelen, tegen zoodanig tarief van renten, als naar het oordeel der wetgeving met de eer van den Staat en de billijke vorderingen der schuldeischers bestaanhaar kan geacht wordenen dat de Staat van dat tijdstip af de stipsle betaling der dividen den over zijne geheele schuld zal hervatten.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1