LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 27 JANUARIJ. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. /■yy' N°. 12. $7.1 Do Prijs der Courant is f 13 in liet jaar do afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 Januarij. Men meldt ons, dat de persoon van A. v. I. die op den ost™ Junij 1845, des avonds, op den Straatweg naar 's Gravenhage, nabij deze stad eenen reiszak zoude hebben gevonden, waarin 10 Certificaten Werkelijke Schuld a 1,000 ieder, 10 Bankbilletten van ƒ300 en 6 dito van ƒ200, dezer dagen in ver zekerde bewaring is genomen zulks geschiedde op bevel van het Provinciaal Gercgtshof in Zuid-Holland in Raadkamer vergaderd, naar aanleiding van het verzet door het Openbaar Ministerie gedaan, tegen eene beschikking der Raad kamer van de Arrondissements-Regtbank alhierwaarbij regtsingang gewei gerd was, op grond dat het zich toeeigenen en ten zijnen nutte aanwenden van gevondene goederen, geenc strafbare daad zoude daarslellen. Intusschen is het bevreemdend dat zich niemand opdeed door wien zulk ccne beduidende geldswaarde werd vermist. Wij hopen mitsdien in het belang der zaak, dat de openbare aandacht op dezelve door de nieuwsbladen mag worden 'gevestigd. Naar wij uit eene goede bron vernemen was de bewuste reiszak nog weinig gebruikt en waarschijnlijk van Engelsch maaksel, vervaardigd van tapijtgoed met bruinachtig paarsen grond waarop onderscheidene bloemen en takken van groene en bronsachtige kleur, van onderen en aan de zijden van geel leder voorzien met twee dito handvatteninwendig met wit en zwartl gestreept katoenen tijk gevoerd. In dezelve zoude wijders eene donker rood-ledcren por tefeuille met koperen knip geweest zijn bevattende behalve de bankbilletten twee gedrukte adreskaartjes van logementen te Rotterdam en Amsterdam waarschijnlijk den Doelen, mitsgaders eenige geschrevene adressen, waaronder een uit Manheim. Bijaldien deze nadere bijzonderheden eenig licht deden op gaan zal het pligtmatig zijn der Justitie daarvan kennis !e geven. Wij vernemen dat onze verdienstelijke Muzijkmecstcr de lieer Frosch- liart, er in is geslaagd, den beroemden Pianist Thalberg, wiens naam thans aan de orde van den dag is, tot het geven van een Concert hier ter stede te engageren vcreenigd met onzen bekenden en zoo zeer gewilden Zanger de Heer Tuyn. Het Concert zal op Woensdag den 3dcn Februarij aan-taande plaats hebben, en het kunstminnend Leydsch publiek geerie opwekking be hoeven, om door eene talrijke opkomst, den ijver te huldigen, in deze door den Heer Froschhart aan den dag gelegd. Zijne buitengewoon kostbare onder neming heeft aanspraak op eene buitengewone aanmoediging, en deze zal hem ongetwijfeld niet ontgaan, waar ons zulk een hoogst, zeldzaam en uitste kend ja men mag zeggen weergaloos kunstgenot wordt aangeboden. De te Valkenburg bestaande Vrouwen-Vertoning tot oefening van Wel dadigheid, heeft de voor haren werkkring zeer aanzienlijke gift van 30 van 11. M. onze Koningin ontvangen. 's GRAVENHAGE26 Januarij. Rij Koninklijk besluit, is de Heer Mp. H. J. van de Poll, Advokaat bij het Prov. Hof in Noord-tlolland, benoemd tot Substituut-Griffier bij de Regt- bank te Amsterdam, in plaats van den lieer Mr. F. F. Karseboorn, die onlangs tot Substituut-Officier bij die Regtbank is benoemd. Uit Parijs meldt men, dat de Baron James de Rothschild, door Z. M. den Koning der Nederlanden benoemd is tot Commandeur der Orde van Ned. Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw den Med. Doet. llcndriksz, Directeur van het Geneeskundig Gesticht, op de hofstede Zuiderburg, bij Voorburg. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. E. J. A. Graaf van Bylandt, als Referendaris bij het Kabinet des Konirigs en in zijne plaats benoemd Jhr. Mr. F. de Koek, Commies van Staat bij den Raad van State, tl. M. de Koningin beeft aan bet bestuur van de Engelsche kerk te dezer stede eene gift van 300 en Z. K. H. Prins Hendrik eene gift van 200 doen toekomen, voor de kosten van opbouw dier kerk. Gisteren heeft voor den Hoogrn Raad, Kamer van Strafzaken, gediend het beroep in cassatie van den Kapelaan Gepkenstegen het arrest van het Hof in Gelderlandwaarbij hij ter zake van poging tot moord met voorbedach ten rade, is veroordeeld tot de straffe des doods. De Raadsheer van den Vel den heeft in deze zaak een uitgebreid rapport uilgebragt en de gronden van cassatie, in de ingezondene memorie vervat, ontwikkeld. De Heer Mr. Blussé heeft het arrest bestreden en de gronden tot cassatie nader ontwikkeld. De Procureur-Generaal zal den 10dcn Februarij zijne conclusie nemen. Gisterenheeft men in de Engelsche kerk dezer hoofdstadalsmede in die van andere steden des Rijks, eene inzameling gehouden, tot te gernoet- koming van de ontzettende behoefte in Ierland. Men verneemt dat de hier bewerkstelligde collecte eene som van 705 heeft opgebragt. ROTTERDAM, 25 Januarij. Wij vernemen, dat hier ter stede zijn in omloop gebragt, geschondene stuk en van tien gulden. Wij hebben gemeend de aandacht onzer lezers hierop te moeten vestigen, opdat door weigering van zoodanige verminkte muntstuk ken derzclver verdere verspreiding zoude worden tegengegaan. De Diakenen der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, hebben op den vorigen zondag en volgende dagen eene som van ƒ4,000 opgezameld zullende strekken tot het bestrijden der onkosten welke door eene buitenge wone uitdeeling van brandstoffen aan de armen dier gemeente, zullen wor den veroorzaakt. L. van den Houten, welke vroeger als Timmerman te Noordwelle woon achtig is geweest, is in de lente van het vorige jaar met zijn gezin naar Noord-Ameiika vertrokken, heeft zich in Albany nedergezet en van daar eenen brief geschreven, dato 2 November 1846, aan eenige notabelen te Noordwelle, met verzoek om denzelvcn niet door den druk gemeen te maken; alleen ver langt hij dat ter kennis van het publiek worde gebragt, dat de menschen, die naar Noord-Amerika op reis gaan, zich meestal bedrogen vinden. In dien brief komen de, vooral in dezen tegenwoordigen tijd, belangrijke woorden voor: Goede vrienden! Ik rade u allen, die uw brood in Zeeland hebt, om maar in uw land te blijven. Verzekert maar nit mijn naam, dat meest allen bedrogen uitkomen, die naar hier zijn getrokken. Wie hier goed teregt komt, is gelukkig. Ik heb door Gods goedheid nog mijn brood, maar velen trekken van de eene plaats naar de andere, sukkelen, lijden gebrek, en die geld heelt moet bet nog in verdriet verteren. (N.ff. C.) AMSTERDAM, 25 Januarij. Van den lsten tot den 23sten\lezer zijn hier geboren 520 kinderen, en over leden 972 personen zoodat de grobte sterfte nog steeds blijft aanhouden. Er zal een nieuw Tijdschrift in het licht verschijnen, voor Koophandel en Zeevaartbewerkt door den Heer G. G. Ohrig, gedrukt bij C. A. Spin en Zoonen uitgegeven bij J. II. en G. van Ileteren. NIJMEGEN, 20 Januarij. De landverhuizing zal eerstdaags alhier op eene grootere schaal beginnen. Allen die zich van hier en de omstreken, ook uit andere provinciën aan de commissie der Katholijke landverhuizing hebben aangemeld, zijn thans schrif telijk door gemelde commissie uitgenoodigd aan haar hunne namen en het getal der hoofden die zij denken mede te neinenop te gevenalsmede om van heden af, in handen van een der Heeren leien der Commissie, Mr. C. Verwayen, C. Auwerda en van Gendt, tegen bewijs, te storten ƒ10 voor de gehuurde scheepsruimte. Men zal zich van hier naar Rotterdam begeven zoodra de vaart niet meer gestremd isten einde zich aldaar in te schepen op de Leodeswelk zeeschip van Rotterdam naar New-Orleans is bestemd. Men houdt het er voor, dat bijna 200 hoofden met dit eerste transport het Vaderland gaan verlaten. Voor eenigen tijd heeft hier een voorval plaats gehad, dat zeker wel vermeld mag worden. Eene zorgvolle moederdie haar vierjarig wicht in de strenge koude, des nachts wilde koesteren en verwarmen, bezigde daartoe het gewone middel, eene kruik met warm water gevuld. Het schijnt dat bij het ingieten van het kokende water de kruik gesprongen is, zonder dat de moeder zulks gemerkt had, althans toen zij die hij het kind in het bedje wilde leggen, viel er de bodem uit en bet kokend heete water stortte over het ongelukkig kind, hetwelk daardoor zoo deerlijk gebrand werd, dat het na een lijden van vier dagen is gestorven. Dit voorval zal menige moeder in deze dagen voorzigtigheid leeren. LEEUWARDEN, 19 Januarij. De Gouverneur van ons gewest heeft bij besluit van gisteren aan de ingeze tenen herinnerddat dit jaar de tweede tentoonstelling van voorwerpen van

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1