li R O O S) Z E T T 1 N G EEYJDSGJEIE SCHOUWBURG. gedurende het genoemde tijdsverloop nog 4 millioenen quarters tarwe zouden moeten worden aangevoerd, waartoe 1,750 schepen zouden noodig zijn. Door meer dan eenen spreker werd de waarde van den verloren aardappel oogst op omtrent 16 inillioen M geschat. AA'at de middelen tot voorziening in de ramp betreft, waren alle sprekers het eens, dat de wet om 4 a 500,000 Ieren aan openbare werken te laten arbeiden, verkeerd heeft gewerkt, in zoover als de lerschc landbouwers daar door van hel behoorlijk bearbeiden hunner landerijen zijn afgehouden. De maatregelen ter voorziening in den tegenwoordigen nood, zullen leeds den 21ste™ Januarij bij het Lagerhuis worden ingediend, en ongetwijfeld in cene tijdelijke opheffing van het invoerregt van 4 sch. per quarter tarwe en cene wijziging van de navigatie-wetten bestaan. Sommigenen onder deze ook Sir Robert Peelbeweerden dat die maat regelen 3 maanden te laat kwamen. De Minister Russell heeft zich omtrent het niet vroeger bijeenroepen van het Parlement verontschuldigd, door te zeggen, dat de tegenwoordigheid tier aanzienlijke Ieren in hun land in de laatste maanden zoo noodzakelijk was. De bekende tolk van het jeugdige Ierland, O'Brien, heeft een sterk ge kleurd tafereel van het lijden der bevolking van zijn geboorteland, waar hon derden en duizenden van honger stierven, opgehangen. De Heer Roebuck daarentegen heeft zich met bitterheid tegen het denkbeeld verklaardom Engeland te heiasten ten behoeve der Ieren, die door hnnne eigene schuld, door staalkundige verdeeldheid, de afwezigheid der grondbezitters enz. onge lukkig waren. Lord Rcntinck heeft aangemerkt, dat de afscheiding lusschen Holland en België cene oneindig grootere schennis der AA'eener verdragen is geweestdan de inlijving van Krakau, door welken maatregel alle welgezinde bewoners van dien vrijen Staat veel gewonnen hadden. Dit laatste gezegde ontmoette echter in het Lagerhuis tegenspraak. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Januarij. Alle uitvoer van gedroogde groenten en aardappelen is bij Koninklijk besluit tot, den 31slCD Juiij verboden. Bij gelegenheid van het beraadslagen over het adres van antwoord op de troonrede, in de Kamer der Pairs, heeft de Hertog de Broglic over het huwelijk van den Hertog van Montpensier met eene Spaansche Prinses gespro ken. Hij zeidedat hij dit huwelijk niet zoude goedkeurenindien het alleen ge-Inten was met liet doel om een staatkundig overwigt te verkrijgen; maar dit was het geval niet, het was veeleer uit eene voorzigtige staatkunde geschied; Frankrijk had te veel belang bij den toestand van zijn nabuur, en hierom moest er eene innige vcrbindlenis tusschen heide landen zijn dit was sedert Lodewijk XIV de steeds gevolgde staatkunde geweest. De redenaar doet verder uitkomen, waarom Engeland deze innige verceniging ongaarne ziet, en in Spanje liever het huwelijk met een anderen dan een Fransehen Prins gezien had. De partij, welke een Cohurg en Don Henriquez als candi- daten voorstond, was tegen Frankrijk gestemd, en deze moest door hel Fran sche kabinet bestreden worden, en om dit doel te bereikenv was het natuur lijk, dat men vooral aan een Prins uit het Fransche huis dacht. De onder handelingen weiden nu moeijelijker. De spreker bestreed het gevoelen, alsot het Utrechtscli tractaat verbroken was; men heeft de bepaling niet geschon den, volgens welke de heide kroonen moeten gescheiden blijven, want in geen geval zoude noch een Spaansche A'orst in Flankrijk, noch een Fransche Vorst in Spanje kunnen regeren. Ook trok de spreker te velde tegen liet gevoelen alsof hier geenc keuze maaralleen een koop of handel had plaatsgehad. In weêrwil der onderdrukking van het oproer te Chateauroux is de staat van zaken niet verbeterd. Van die plaats zijn nadere herigten ontvangen, onder dagtcekening van 13 Januarij. De gisting is overgeslagen tot de ge meenten Chatillon, BlancItlezier Vendoeuvre, Palluau en Buzanqais, waar vele eigendommen door de plunderaars beroofd en vernield zijn. Allervvege dwongen zij de landbouwers en de autoriteiten beloften te teekenen, om graan af te leveren tot prijzen, die meer dan de helft lager zijn dan de tegen woordige. Oin deze woelingen te doen bedaren en dc rustverstoorders ontzag in te boe/.emenhebben de Prefect en de bevelvoerende Generaal van het departe ment der Indre versterkingen aangevraagd, die hun ook zijn geworden. Een balaillon infanterie en een escadron lanciers zijn van Tours naar Buzancais Tertrokkenterwijl eene batterij artillerie van Bourges naar Chateauroux gezonden is. Bovendien zijn nog onderscheidene escadrons cavalerie van Beau- vais en Chartres naar hetzelfde punt gerigt. De woelingen in de andere departementen zijn onbeduidend in vergelijking met die in het departement der Indre. Te Rennes waren den 15den plakka ten aangeplakt, die onder andere bedreigingen tevens die van brandstichting inhielden. Te Saint Servan en Vit ré hadden plunderingen van granen plaats gehad; in de laatste stad had men zelfs een plunderaar gearresteerd, die 200 frs. bij zich had, en dus ten minste niet door gebrek daartoe werd gedreven. In de departementen Maine-et- Loire, Mayenne en Cher, is de hulp van troe pen op verscheidene plaatsen noodig geweest. BE F «IE, BRUSSEL, 21 Januarij. Het comité van Spaansche fondsenhouders te Antwerpen, heeft van den Heer Henderson eene mededeeling ontvangen, uit welke blijkt, dat deze met ijver het doel der zending, welke hem is toevertrouwd geworden, achtervolgt. Na eene bijeenkomst met den Heer Mon waarin de Heer Henderson hem zijne vorige beloften herinnerten hein de noodzakelijkheid van de herstelling van Spanje's krediet heeft doen inzien, heeft de afgevaardigde van het Erigelsehe Comitlé op nieuw de verzekering ontvangen van den Minister van Financiën, dal. er, in de tegenwoordige zitting der Cortes, iets ten gunste van vreemde schuhleiseliers zal worden gedaan. STARS RERItóT. Ingaande Maandag den 25s,e" Januarij 1847. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25slcn Januarij 1826, Staatsblad N°. 5) en de dispositie van II. II. Gedeputeerde Staten van Zuid- Hollarid, van den 5den December 1828, Provinciaalblad N'°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche ponden, op 4fr Cents. Een pond vijf oneen, op23 Met Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 37 Vijf oneen, op18 Het Fransehbrood van een Nederl. pond, op37 Vijf oneen, op18) Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op33 Vijf oneen, op16) liet minste soort of zoogenaamd krop uit de zak, van een Nederl. pond, op27 Vijf oneen, op13) Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op hel hakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5dcn September 1846. Ley den 21 Januarij 1847. Burgemeester en Wethouders der stad Ley den DU R1EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PU TT KAM MER. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zuid Holland Gezien de missive van den Luitenant-Kolonel Directeur der Koninklijke Stoeterij te Borculovan den 13dcn Januarij 1847, n". 7, houdende kennis- geving, dal er gedurende den Dek tijd van liet jaar 1847 wederom cenige Hengsten binnen deze Provincie zullen worden geslationneerd En in aanmeiking nemende, dat de uit gemelde Stoeterij beschikbaar ge stelde Hengsten reeds op de plaats hunner bestemming aanwezig zijn of ceilang aldaar zullen aankomen Brengt bij deze ter keimisse van de Belanghebbendendat op den Hui/.e Banenburg, nabij 's Gravenhagevijf Hengsten uit genoemde Stoeterij zijn gestationneerdterwijl op den 15dcn Maart 1847 nog twee Hengsten binnen de Gemeente Sassenheim zullen worden aangehragt, en dat men derhalve dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, de Merriën aldaar zal kunnen aanbieden, doch zich vooraf hij het Stedelijk en Plaatselijk Bestuur zal moeten vervoegen, ter bekoming van het Certificaat, voorgeschreven bij art. 256 van liet Besluit van den 2den Junij 1826 goedgekeurde Reglement voor de voor malige Rijks-Stoeterijen, en zulks ten bewijze, dat de Merriën liehooreri aan diegenen, door wie zij worden aangeboden; zullende daarvan door het Stede lijk en Plaatselijk Bestuur aanleekening worden gehouden op cene daartoe bestemde Lijst. De StaatsraadGouverneur voornoemd 's Gravenhage, 19 Januarij 1847. VAN DER llEISL Voor de Noodlijdende Armen te tioordwijk aan Zee is nog ontvangen: A'an de Loge der Vrijmetselaren 25. Van v. A. 20. Van N. N. 10. Vari A. D. 2. Van N. N. 0,50. Van N. S. 10. Van N. S. 10. Van Z. ƒ2,50. Van C. 10. Van N. N. twee dekens. Van S. 5. A'an A. II. P. 7. A'an N. N. te Voorschulen 16. A'an M. B. 5. Van AA', te A'oor- hurg ƒ10. Van N. N. 5. Van K. 5. A'an N. 2. Die zich des armen ontfermt leent den Heer. A. A'ERAA'KY, Bz. Praeses van het Klassikaal bestuur van Leyden. AHVERTENTIEN. Heden verloste voorspoedig van een ZOON K. VISSER, Eehlgenoole van Leoën, 23 Januarij 1847. J. B. de MOEN. Eenige Kennisgeving. Voor de hartelijke deelneming, op verschillende wijze ons beloond hij het overlijden van ons geliefd jongste Kind, betuigen wij onzen welrneenenden dank. Leyden, P. J. ZUURDEEG Jzn. 23 Jannarij 1847. J. C. TENGELER. Gevoelig voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van mijn Echtgenoot, betuig ik en mijne Kinderen onzen welrneenenden dankterwijl ik mij verder in de gunst van mijne klanten en verdere begunstigers aanbeveel. M. E. van DIJK, AVed. P. Quaadgras. DE KONINKLIJKE NEDER DUITSCH E TOON EE LI STEN van ZUID-HOLLAND, Onder Directie der Firma J. H. HOEDT en A. PETERS. SB E» .tlaandag: 25 Jtanutirij IW-flï, Oe JVeven f oorspronkelijk Blijspel in 4 bedrijven. Gevolgd door de Straatjongen van ParijsBlijspel met Zang in 2 bedrijven, naar hel Fransch {le Gamin de Paris) van Bayard en van der Batch door den lieer J. Zïtsema. Aanvang ten ZES ure.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3