trac! gesehondendat zij met ons Nedérl. Gouvernement hadden gemaakt verklaren er zich niet aan fe willen houden, laten ons ons fort en het strand en versterken zicli in het binnenland terwijl zij zeggendat zoo Nederland iets van hen willen hebben, hetzelve hen slechts in hunne sterkten moet aan tasten, en dat zij zich tot het uiterste zullen verdedigen 0111 te beletten, het Nederl. Gouvernement één vierkanten voet gronds op Bali bezitte. Ik geloof, dat deze affaire van Bali nog op lange na niet uit is, en dat het nog wel weder eens tot een treffen zal komen want voor de eer onzer vlag, kunnen wij het moeijclijk zoo laten als het is. Doch hiermede zal nog wel lijd verloopenwant liet kost hier veel moeite, kosten en tijd om eene expeditie te organiseren. Handelsbl. T II18. IA E. CONSTANTINOPEL30 December. De tot Gezant te Wcenen benoemde Schekib-Elïendi is. alvorens zich der waarts te begeven, met eene zending te Roine belast, en wel niet alleen om den Paus met zijrie troonsbeklimming namens den Sultan geluk te wenschen, maar ook 0111 over het sluiten van een handelsverdrag tusschen Turkye en den Kerkdijken Staat te onderhandelen, waaromtrent door den kort te voren in Constantinoprl aangekomen Pausehjken Gezant te Marseille, tien Heer Esca- lon, van de zijde des Pausen openingen waren gedaan. R IT S R AN PETERSBURG, 6 Januarij. In vele Gouvernementen is de adel zoodanig verarmd, dat er onderscheiden lamiliën zijn die geen enkelen hoer, en een halve, ja een vierde dessatina land bezitten. In 29 Gouvernementen zijn 21,148 adelijke landeigenaars, wier ge- lieele bezitting uit 25 en minder lijfeigene boeren bestaat. De Regering heelt nu besloten 0111 deze dadelijk op landerijen der kroon in de Gouvernementen Simbirsk en Tobolsk over te brengen. SICSRIE. NAPELS, 6 Januarij. In den avond van den 4dcn, heeft er eene vrij hevige uitbarsting van den Vesuvius plaats gehad en zijn er groote vuurkolommen opgeworpen. I11 den volgenden nacht had zich bijna 60 voet beneden de hoogste spits van den nieuw gevormden krater, een breede lavastroom eenen weg gebaand, en in 24 uren de bergvlakte bereikt waai- men gewoonlijk de paarden vast zet. S» ARISEN. LEIPZIG, 16 Januarij. Onze Regering heeft, volgens eerie vordering van de Oostenrijksche, bepaald, dat van nu af aan geen Hongaarsch boek meer te Leipzig mag verschijnen. Dit is een gevoelige slag voor den boekhandel, daar er in genoemde stad in den laatstcn tijd verscheiden geschriften in de flongaarsche taal verschenen, die in Oostenrijk als oproerig verklaard zijn. De berigten ten aanzien van den tegen woordigen stand van den Duitschcn boekhandel zijn zeer bedenkelijk. Die met de gesteldheid van denzelven be kend zijn, hebben sedert lang kunnen voorzien, dat die handel op den door hem ingeslagen weg, zijn volkomen verderf te gemoetging; want bij een veeljarig, geheel onzeker crediet geven, waartoe de uitgever genoodzaakt is, komen nog de ligtvaardige speculation van de uitgevers zeiven. Aan Saksische en Pruissische kooplieden is het in den laatsten tijd ge lukt goederen in Spanje te doen verkoopen, c*n de Engelsche geheel uit het veld te slaan. Er gaan nu geheele scheepsladingen tabak uit de Palts en flessen naar Spanje, waar die soorten zeer gezocht zijn. M AMR UR R. 18 Januarij. In 1833 ging het huis Fredcrik Schlesinger en C". alhier bankroet, en kon slechts 10 pCt. aan zijne schuldeischers uitbetalen die hem het overige geheel j en al kwijtscholden. Hij verliet deze stad kort daarop en begaf zich naar Rio Janeiro, waar hij een nieuw handelhuis oprigte. Daar zijne zaken boven alle verwachting gunstig slaagden, keerde hij onlangs hier terug en heeft nu, na een tijdsverloop van 13 jaren, aan zijne oude schuldeischers de 90 pCt. hunner vorderingen niet alleen uitbetaald, die hem geheel en al kwijtgeschol den waren, maar nog bovendien al de daarop verloopene renten voldaan. D: som die de Heer; Schlesinger alzoo heeft aangezuiverd, bedraagt genoeg zaam drie tonnen gouds. EN RE LAN £9. LONDEN, 20 Januarij. De Koningin beeft den 19d"> dezer de zitting van het Parlement met de volgende aanspraak geopend MY10RBS EN HEEREN! Het is met de diepste bezorgdheid dat iknu gij op nieuw bijeengeko men zijl, uwe aandacht Ie vestigen heb op liet gebrek aan levensmiddelen, dat in Ierland en in sommige gedeelten van Schotland heerscht. »ln Ierland inzonderheid is hot te loor gaan van liet gewone voedingsmid del des volks de oorzaak geweest van smartelijk lijden, van ziekte en van eene grootelijks toegenomenc sterfte onder de behoeftiger standen. Aanrandingen inzonderheid ook tegen het eigendom gerigtzijn mcnigvuldigeren in sorn- mige gedeelten des lands is het vervoer van levensmiddelen onveilig geworden. Met het doel orn deze rampen te lenigen, zijn, in overeenkomst met eene in de laatste zitting van het Parlement vastgestelde wet, groote getalen van j mannen in dienst genomen en hebben zij daghuren genoten. Eenige afwijkin gen van die wet, tot welke de Onderkoning, met liet doel om eene meer nut aanbrengende werkzaamheid dier lieden te bevorderen niagtiging heelt gege ven, zullen, riaar ik vertrouw, uwe bekrachtiging verwerven. Middelen zijn te werk gesteld, om het knellen van bet gebrek in de streken, die van de gewone hulpbronnen van toevoer het verst verwijderd zijn, te matigen. De aanrandingen zijn, zoo verre dit mogelijk was, door de militaire magt, en de politic beteugeld. Het strekt mij tot voldoening, te kunnen doen opmerken, dat in de stre ken waar de nood liet grootst wasliet geduld en de gelatenheid des volks hoogst voorbeeldig zijn geweest. ii Het onvoldoende van den oogst in Frankrijk, in Duilschland en in andere gedeelten van Europa heelt de raoeijelijkheid om den benoodigden toevoer van levensmiddelen te verwerven vergroot. Het zal uw pligt zijn, 0111 in overweging tc nemen, welke verdere maat regelen vereischt worden, om den bestaanden nood te verligten. Ik beveel u aan om in ernstige overweging nemen of door bet vermeerderen gedurende een beperkt tijdsverloop van de gemakkelijkheid voor het invoeren van graan uit vreemde landen en door het meer vrijelijk toelaten van het gebruik van suiker in brouwerijen en disteleerderijende voorraad van voedsel op eene nuttige wijze kan worden vermeerderd. Ik heb evenzoo uwe ernstige aandacht op den voortdurenden toestand van Ierland te vestigen. Gij zult in de omstandigheid van het niet be staan van staatkundige opgewondenheid, de geschikte gelegenheid zien tot eene kalme beoordeeling der maatschappelijke kwalen, welke dat gedeelte van bet vereenigd Koningrijk teisteren. Onderscheidene maatregelen zullen u worden voorgelegd, die eenmaal door het Parlement aangenomen, de strekking kun nen hebben 0111 hel welzijn van de groote massa des volks te vermeerderen den landbouw te bevorderen en die te groote mededinging in het huren van land tegen te gaan, welke de vruchtbare bron van misdaad en ellende is geweest. Het huwelijk van de Infante Luïsa Fernanda van Spanje met den Hertog van Montpensier heeft tot eene briefwisseling tusschen mijne regering en die van Frankrijk en Spanje aanleiding gegeven. »De vernietiging van den vrijen staat Krakau is mij zulk eene openbare schennis van liet verdrag van Weenen voorgekomen dat ik bevel heb gege ven, om een protest tegen die daad hij de Hoven van Weenen, Sb Petersburg en Berlijn, welke daaraan deel hebben genomenin te dienen. Afschriften van deze onderscheidene staatstukken zullen u worden voorgelegd. »lk koester niet vertrouwen de hoop, dat de vijandelijkheden in de Plata- rivier, welke zoo lang den handel hebben gestremd, spoedig ten einde zullen worden gebragt; en mijne pogingen zullen, vereenigd met die van den Koning der Fransclienernstig naar dat doel gerigt zijn. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden in het algemeen boeze men mij het volste vertrouwen op het behoud des vredes in. MIJNE HEEREN VAN HET HDIS DER GEMEENTEN, Ik heb last gegeven 0111 de begrootingen op te maken in dien geestdat op eene voldoende wijze in al de behoefte van de openbare dienst, met gepaste inachtneming van spaarzaamheidworde voorzien. MVIORDS EN HEEREN Ik heb alle noodige voorbereidende maatregelen bevolen tot het in werking brengen der wet van de laatste Parlementszitting, voor de vestiging van plaat- i selijke geregtshoven voor regtsvorderingen wegens kleine schulden. Ik hoop |j dat liet kracht verlecnen aan burgerlijke reglen 111 al de deelcn des rijks, tot ij welke de wet betrekking heelt, door dezen maatregel wczenllijk gemakkelijker i zal worden gemaakt. «Ik beveel aan uwe oplettendheid de u voor te stellen maatregelen ter ver betering van den gezondheids-toestand der steden een onderwerp welks ge- wigt gij niet nalaten zult op prijs te stellen. «Diep doordrongen van dankgevoel voor de zegeningen, welke eene alles besturende Voorzienigheid zoo dikwijs na een rampspoedig jaargetijde aan drz: natie heeft verleend, vertrouw ik deze gewigtigc zaken aan uwe zo g toe, in het vol vertrouwen, dat uwe beraadslagingen djor cenen onpartijdigen giet zullen worden geleid, en in de hoop dat door de wijsheid uwer beraadslagin gen, het tegenwoordig lijden vari mijn volk verligt, en deszelfs toekomstige toestand verbeterd moge worden." De Koningin heeft bij het houden deze rede de zinsneden wegens het lijden des volks op een toon, die van haar medegevoel getuigde, uitgesproken, doch daarentegen veel nadruk gelegd op de gezegden wegens de Spaansehe huwelijken en wegens de inlijving van Krakau. Nog dienzelfden avond is in heide de Huizen het adres van antwoord inge diend en goedgekeurd. Dat antwoord was weder alleen de weerklank der troonrede. De houding der verschillende partijen in de thans geopende zit ting, is uit de beraadslagingen nog niet op te maken geweest. De inlandsclie toestand was, volgens verscheidene sprekers, nog ongunstiger dan de troon rede kon doen vermoeden. Lord Stanley meende dat van den gunstigen toestand der geldmiddelen die nog onlangs uit den staat der openbare inkomsten was gebleken daarom in de troonrede geene melding was gemaakt, omdat de uitzigten daaromtrent somber waren. Ten gevolge vari liet gebrek aari graan, zou toch in de eerste 6 maanden de invoer in Engeland den uitvoer aanmerkelijk overtreffen, en dit kon ligt verdere verwarring in den geldsomloop tc weeg brengen. De Heer Ricardo beweerde, dat tot voorziening in de behoeften des Rijks,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2