der Hervormden in Zuid-Holland: op nieuw. Jlir. L. R. Gevaerts, Lid van de Gedeputeerde Statenen in plaats van wijlen den Heer C. C. V. Baron van iloctzclaerden Heer Mr. E. li. van Weideren Baron Rengers, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. 11. M. heeft een fraai bewerkte leeslessenaar geschonken, in ccne loterij <van handwerken enz. te Alkmaar, ten behoeve der armen, en aan de St. Sophia school te Luxemburg ƒ200. H. K. H. de Prinses van Oranje heeft 100 gegeven aan de Vrouwcn- Verecniging der Lulhersehc gemeente te Hoorn. Volgens de deswege bij het Depart, van Binnenlandsche Zaken ingeko men berigten, is in de geldlecning van één inillioen gulden uitmakende de vierde serie der negoliatie van acht inillioen gulden, tot goedmaking der kos ten van droogmaking van het Haarlemmer meer, waarin de deelneming bij bet daarvan publiek gemaakte berigt was opengesteld ingeschreven als volgt te Amsterdam voor 5,159,000, te Rotterdam voor 3.600,000, te 's Gravenbage voor ƒ295,000, te Middelburg voor ƒ15.000, te Utrecht voor ƒ104,000, te Zwolle voor ƒ21,000, te Leeuwarden voor 12.000, te Groningen voor ƒ22,000, te Assen voor 1,000. Dus te zaïnen voor 9,229,000. Het Prov. Gereglsbof in Zuid Holland heelt heden vrijgesproken Mr. F. de G.voormalig Burgemeester te P., beschuldigd van valschheid te heb ben gepleegd in eene aktetot zijnen post behoorende. Hij bad namelijk cene verklaring afgegeven der geboorte van een kind alsof zij getrokken was uit het register der akten van den burgerlijken stand, terwijl bij inlusscben verzuimd bad dat kind in dat register in te schrijven. Het Hof beeft be slist: dat liet niet is eene acte de son ministeriemaar slechts een enkel getuigschrift (certificat) dat uit die handeling geen nadeel voor derden of voor de schatkist is ontstaanof beeft kunnen voortvloeijen dathoe laakbaar zijne handeling ook moge geweest zijn, des echter liet bestaan van kwaad opzet, bij liet afgeven van de gemelde verklaring, niet kan worden aangenomen; cn dat zij derhalve regtens noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert. GOUDA. 18 Januarij. Gisteren avond, tussclien 5 en 6 ure, werd alhier bij eene inbrengster der bank van leening, die met haar gezin naar de avond-godsdienst was gegaan, door middel van uit- en inwendige braak, voor eene waarde van omtrent anderhalf duizend guldens, zoo aan muntspeciën als aan gewerkt goud en zilver enz.gestolen. Het is onze waakzame Policie nog niet geluktde daders op liet spoor te Jcomen. AMSTERDAM, 19 Januarij. De Hooggeleerde Heer J. van Geuns zal op Maandag den 25slCB dezer, des middags ten één ure, bij gelegenheid van bet aanvaarden van het lloog- leeraarsambteene rede bonden in de groote gehoorzaal van bet Athacneum illustre alhier. Zondag morgen, omstreeks half een ure, zijn drie personen, die zich over het ijs naar het Tolhuis begaven in een wak geraakt en alle drie in het ijs gezakl. In de nabijheid bevond zich niet anderen Jacob Berkhout, adsis- tent-loods, wonende hier ter slede, in de Ruiten Brouwerslraat. Terwijl niemand anders zich aan den rand van de opening in het ijs waagdesprong Berkhout toe en wist door moed en beleid drie menschen van eeneu bijna ge wissen dood te redden. De zaak van Mgr. Grooff heeft onder de Kalliolijkc dagbladen aanleiding tot ecnig misverstand gegeven. De TijdNoord Holl. Cour., bevatte dezer dagen het, door ons uit dit blad overgenomen berigt, dat gemelde prelaat niet weder naar Oosf-lndië terugkcerenmaar in stede daarvan, naar onze West-Indische Bezittingen zoude vertrekken. Deswege wordt nu de Tijd door de Catkolijke Stemmen en door den Noord-Brabander schamper gehekeld en hem verweten, dat hij door zijne voorbarigheid het duel, hetwelk men met ■een Katholijk blad in de hoofdstad beoogde, weldra geheel zal verijdelen. Naai' liet schijnt is opgemeld berigt wel overeenkomstig de waarheid, maar alleen onnaauwkeurig in eenige der daarbij gevoegde bijzonderheden. Vooral is ech ter de wrevel van de Calh. Stemmen en den Noord-Brab. daardoor ontstaan, dat de Tijd publiciteit heeft gegeven aan eene zaak, welke, blijkens eenen brief van Mgr. Grooft, bestemd was om vooreerst nog geheim te blijven. lib. HAARLEM, 19 Januarij. De Staten van Noord-Holland zijn heden buitengewoon vergaderd geweest, ten einde een lid van de Tweede Earner der Stalcn-Generaal te benoemen, in plaats van wijlen Jhr. Mr. H. Backer. Bij de eerste stemming zijn van de 63 tegenwoordige leden 27 stemmen uitgebragt op den Heer Jhr. Mr. C. Backer; 23 op den Heer H. van Becck Vollenhoven; 10 op den Heer Mr. W. J. C. van Hasselt, en 1 op de Heeren van Romunde, Jhr. Deutz van Assendellt en J. tlodshon. Bij de tweede stemming heelt de Heer Backer 27, de Heer van Beeck Vol- Jenhoven 28, de Heer van Hasselt 7 en de Heer Iludshon éénc stem erlangd. Bij de derde stemming hebben 30 leden zich voor den Heer Backer, en 33 zich voor den Heer van Becck Vollenhoven verklaard, en is de laatstgenoemde (een der hoofden van het handelshuis van Heukelom en Vollenhoven te Am sterdam) alzoo als lid der Tweede Kamer verkozen. ARNHEM18 Januarij. Er is in den laatsten tijd veel gesproken van het proces tegen den Kapelaan sGepkens gevoerd, en men heeft zich wel eens verwonderd, dat er van de «ijde der justitie niets gedaan werd om de zonderlinge verhalen, in sommige dagbladen medegedeeld, om dien veroordeelde als onschuldig te doen voorko mmen, tegen te spreken. Die verwondering zou echter ophouden, zoo men overal, zoo goed als hier, onderrigl was van de ijverige pogingendie het Geregtshot van Gelderland aanwendt, om de waarheid op eene onloochen bare wijs in het licht te stellen. Verstandig en pligtmalig is het, om die maatregelen niet door een te voorbarig oordeel vooruit te loopennoch door ontijdige openbaarmaking te belemmeren of te doen mislukken. Ieder die het goede voorstaat, die niets wenscht dan dat de misdaad aan het licht konie, en dal alle schuldigen worden gestraft, late dus de justitie haren vrijen loop, cn scliorte zijn oordeel op, totdat deze netelige zaak tot de gc- wcnschle klaaiheid zal zijn gebragt. GRONINGEN, 1*8 Januarij. Onder de gemeente Bcdum had een landbouwer schapen willende wassclien het benoodigde water, met rattenkrnid gereed in dat voornemen verhinderd plaatste men het mengsel voorzigligheidshalve in de melkkamer. De vrouw, die ziek te bed lag, verzocht iritusschen hare moeder om drinkwater. Deze schept van het vergiftigde water. Eenige oogenhlikken daarna gevoelt de lijderes hevige benaauwdheidinen haalde oogenhlikkelijk geneeskundige hulp, doch te laat: het mengsel was te sterk vergiftigd nog dienselfden avond stier! de brave oppassende huismoeder in den ouderdom van ruim 34 jaren, diep betreurd door haren echtgenoot en oude moeder, die nog daarenboven de grievende smart heeft, de onschuldige oorzaak te zijn van den vroegtijdigen dood harer dochter drie kindertjes nalatende. VLISSINGEN, 16 Januarij. Ten gevolge van de vorstzijn sedert den 8slcn drzer geenc schepen voor Antwerpen bestemd meer opgevaren; ook de Engelsche stoomboot van den Uilen deier js n;ei meer kunnen afkomen, zoodat de haven van Antwerpen wederom voor den liandeJ gesloten is. Voor onze slad is geen ijs te zien, terwijl onze havens als naar gewoonte, den zeeman eene veilige ligplaats aan bieden. MAASTRICHT, 16 Januarij. Gisteren heeft alhier in de Synagoge plaats gehad de ,plcgtige installatie van den lieer M. L. B. Schaap, onlangs door Z. M. benoemd tot Oppcr-Rabbijn in de Provincie Limburg. Z. Eerw. aanvaardde zijne bediening met cene Leerrede over de volgende woorden uit de toespraak die Salomo hield tot het volk, hij de inwijding van den tempel te Jerusalem: En uw hart zij volko men met den Heer onzen God, om te wandelen in zijne inzettingen en zijne geboden te houden, gelijk ten dezen dage." I Kon. 8. vs. 61. Op zijne reizc herwaarts heeft Zijn Eerw. te Roermondc een bezoek ge bragt aan den Bisschop van Ilirere, die den Israëlitiselien Herder inet de meeste welwillendheid ontvangen heeft. Men heelt hier een treffend voorbeeld gehad van het gevaarlijke van eenen te plotselingeri overgang uit felle koude in groote liitle; een onderwijzer die lessen in de stad geeft, gisteren half verkleumd in een huis, waar hij les zoude geven, gekomen zijnde, heeft de onvoorzigtiglieid gehad, onmiddclijk voor den gloeijend lieeten kagchel te gaan staan, en is op het eigen oogenhlik dood ter neder geslagen. BUlTEiNLAiNDSCilE BEIVlüTEiN. SUSLAN». ODESSA, 12 December. Omtrent de hoeveelheden graan, die in de havens der Zwarte Zee en van Azot aanwezig w..ren, wordt in een Fransch blad, ond. r de opgegeven dag- tcekeninghel volgende medegedeeld: De voorraad alhier was zoo aan zacht als aan hard koren en aan rogge 3 milliocn mud waarvan ongeveer 200,000 mud aan rogge er waren nog bo vendien 70,000 mud maïs en 300,000 mud haver. Drie honderd schepen lagen in de haven in lading en namen 60,000 mud per dag in. Tot weg ruiming van die inassa graan, die het overschot is van den oogst van 1845, zullen omstreeks de 600 schepen benoodigd zijn op de 300 in lading liggende schepen, die meerendeels Grieksclie, Oostenrijksche en Engelsche zijntelt men er slechts 4 Fransclie, hetgeen maar al te duidelijk van de minderheid van de Fransehe koopvaardij-vloot getuigt. Aan de zee van Azof zijn omstreeks 2 mill. 500,000 mudden graan voor handen; te weten Te Tuganrok 1,200,000; te Rostof 500,000te Marcou- poll 500,000; en te Berdiansk 300,000, herkomstig uit den oogst van 1845. Behalve deze voorraden is de oogst van 1846 nog geheel voorhanden in l'o- dolio, Kiovie en Volhynie, -cn die oogst is zeer rijk geweest. Te Galatzte Braila en in de provinciën van de monden van den Donau, zijn behalve den oogst van 1846, waarvan geene melding wordt gemaakt, nog beschikbaar 500,000 mudden. Zoo de bestellingen blijven aanhouden en er zich behoefte doet gevoelen, zullen de opbrengsten van de gouvernementen van Russisch Gallicië en van de midden-provinciën hierheen kunnen worden vervoerd, en hoe meer aanvrage er zal wezenhoe sterker de aankomsten in onze haven zullen zijn. In de meeste gouvernementen van Zuid-Rusland is de gemiddelde prijs van een mud graan, ter plaatse der voortbrenging, niet hooger dan ruim ƒ2. SPANJE. MADRID, 12 Jannarij. In de zitting van den senaat van den vorigen dag is het ontworpen ant woord op de troonrede ingediend. Men onlmoet er kraehtigen aandrang in op eene dadelijke regeling der openbare schuld en op bepaalde begiftiging der

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3