ZWITSER LAX». FREIBURG8 Januarij. De opstand kan geheel als gedempt beschouwd worden. Een eorps der iziationale militie was naar Murten opgetrokken en had die stad bezet, nadat <le hoofden van den opstand die reeds verlaten hadden. De Bernsclre Regering had echter verzocht dat Murten spoedig zou ontruimd worden omdat zij anders genoodzaakt zou zijn eenige gedeelten van Bern, die naburig waren aan de plaatsen waar de opstand begonnen was, te bezetten, tiaar is de ver zekering gegeven dat die ontruiming reeds dadelijk zou plaats hebben. PRUISSEX. MUNSTER, 11 Januarij. Ofschoon onze stad rijk aan stichtingen is, reeds uil oude tijden afkomstig en bestemd lot ondersteuning van verarmde familiënzoo zien wij echter hoe de verschrikkelijkste armoede in dezen tijd van drukkenden nood met reuzenkracht vernielend om zich grijpt. Of de verdeeling der gelden van de fundatiën doelmatig of ook slechts geoorloofd is, moeten wij daarlaten, of schoon er menigmaal een algemeene kreet van verontwaardiging opgaat, dat alhier gevestigde, schatrijke burger-familiën aanhoudend ondeisteuning ont vangen en zulks alleen op grond en om reden, dal hunne voorouders, die in vroegeren tijd arm geweest zijn die ondersteuning ontvangen hebben. In hoe verre zich dit bevestigt en in hoeverre de quasi-erfgenamen dier aalmoe zen door de statuten daartoe geregtigd zijn, is voor dengeen, die daarmede niet naauwkeurig hekend is, moeijelijk te beslissen^ doch de zich steeds on der bet publiek openbarende misnoegdheid is een bewijs voor de waarschijn lijkheid der nimmer wederlegde bewering, dat de stichtingen in onze stad steeds hare ruime inkomsten aan gegoede, ja zells aan rijke familiën ver kwisten. SI A KIS EX. LEIPZIG, 10 Januarij. De Heer Weber, een der grootste boekhandelaren alhier, heeft zijne zaken m icten staken met eene schuld van 400,000 till. Er zou, naar men uit een goede bron meent te weten, een algemeen vei bod van invoer in Oostenrijk te wachten zijn, van al wat er hij den Boek handelaar Kiel alhier wordt uitgegeven. EX GE LAX B. LONDEN, 13 Januarij. De Koningin-weduwe is ernstig ongesteld op haar landgoed te Cashiobury- Park. Het oudste lid van de Kamer der Gemeenten, de Heer C. W. Wynn cn die daarin gedurende 50 jaren onafgebroken zitting had gehad, is dezer dagen in den ouderdom van 76 jaren overleden. De beroemde staatsman Th. Grenville heeft in zijn testament bepaald, dat, om de natie het traelement te vergoeden, dat hij gedurende vele jaren genoten had, hij aan het Britsch museum zijne boekverzameling vermaakte, welke 20,000 deelen bevat, en op eene waarde van 15,000 geschat wordt. Op het eiland Man is gisteren Sir William Hillary in den ouderdom van 78 jaren overleden, Bj de hervatting van den oorlog met Frankrijk, in 1803, ligtte hij op eigen kosten bet eerste legioen van het Graafschap Essex, bestaande uit 1,400 man, cn voerde het in persoon aan. George lil verhief hem daarom tot Baronet. DUBLIN, 8 Januarij. Het onderzoek omtrent de oproerige bewegingen alhier, waarhij op zes verschillende plaatsen broodkarren en bakkers-winkels zijn geplunderd, heeft doen zien dat gebrek geenszins de eenige aanleiding tot die ongeregeldheden geweest is; want in hunne zakken is geld gevonden en cenigen hadden hun werk aan den spoorweg verlaten, om deel aan de plundering te nemen. Nog- thans vindt men ook niet zelden lieden die niet opzet stelen om in de gevan genis het gebrek te outvlugten. De bijzonderheden omtrent den hooggaanden nood die men uit Bantry, in hel Graafschap Cork, schrijft, zijn vreesclijk. »Dc tijd is voorbij" meldt men, »dat het van honger omkomen van 10 mcnschen op céncn dag ons verbaasde. Deze wijze van sterven is de meest gewone onder onze rampzalige bevolking geworden. Uitgevast storten de menschen in het veld op den weg, in hunne hutten neder, en de ratten verslinden hen, de moeder met haar kind, dat aan de verdroogde borst bezweken is, zoodra zij gestorven zijn." Eene vrouw, wier man insgelijks bezweken was, getuigde dat zij en hare kinderen, nadat zij hem, op de uitgehangen huisdeur, bij gebrek van doodkist, grafwaarts gedragen hadden, te zwak waren om huiswaarts te keeren en op den weg zouden omgekomen zijnhad niet een voorbijgaand lieer hun een schelling gegeven, om eenig voedsel te koopen. En in weer wil van de belangrijke giften die uit Engeland toevloeijen zoo als nu weder eene van 1000 van de Koningin-weduwe, aan de Ieren en Schotsche Hoog landers is er niet alleen nog geen einde aan den nood 1e v ooi zien, maar heeft die welligt nog zijne volle hoogte niet bereikt. En niettegenstaande dien grooten nool heeft het genootschap tot intrek king der unie, zijne gewone wekelijksche zitting gehouden en nog bijdragen ingezameld uit streken waar men van honger vergaat. ER AXft RIJK. PARIJS, 14 Januarij. De Minister van Finantiën diende gisteren aan de Kamer der Gedeputeerden ■de begrooting in voor 1848, alsmede twee andere ontwerpen, het eene de eindregeling der rekeningen van 1844, het andere de aanvullings en builea- gewone credieten voor 1846 en 1847 en de geslotcne diensten betreffende. Uit al die stukken blijkt, dat het te kort van de dienst van 1844, bij de aanbieding der vorige hegrooting op 5,807,773 frs. geschat, in den tijd welke lot de eindregeling der rekening verloopen is, tot op 181,530 frs. is terug- gebragt. Dat \an de dienst van 1845 was te gelijker tijd op 18,949,118 frs. geschat; de bezuinigingen op eenige der toegestane credieten bewerkstelligd, gevoegd bij eenige andere toevallige hulpmiddelen, hebben den stand van za ken veranderd en, in plaats van een te kort, 1,932,064 frs. doen over houden. Met de dienst van 1846 zal het niet alzoo zijn. Rampen van allerlei aard, hebben tot opofferingen genoopt, waardoor de toestand, in wcêrwil van het toenemen der ontvangsten, verergerde. Een jaar geleden werd het te kort over die dienst, terwijl men op eene meerdere ontvangst van 22 millioen rekende, op 25,102,029 frs. geschat, cn nu, hoewel de ontvangsten 33 mil lioen meer hebben bedragen, kan het te kort echter niet beneden 81,237,963 tr. geraamd worden, hetwelk tot op 79,305,899 frs. kan worden gebragt, wanneer men daarvan aflrekt hetgene op de dienst van 1845 werd overgehou den. Onder de oorzaken, welke tot deze uitkomst hebben geleid, moet men rekenen eene som van 6,500,000 frs. tot het verleenen van allerlei hulp onder de lijdende bevclking; 14,600,000 frs. voor de duurte vari het rantsoen voor de land- en zeemagt33 millioen frs. aan buitengewone eredieten voor de dienst van Algerië aan de departementen van oorlog en marine geopend, en 14,600,000 frs,, welke gevoegd werden bij de gewone credieten der marine voor de verschillende scheepsstations, inzonderheid voor die op de kusten van Afrika. Eene dergelijke uitkomst is voor de dienst van 1847 te vreezen. De te korten op de begrootingen van 1840 en de volgende jaren zullen waarschijn lijk te zamen 433,515,691 frs. bedragen, hetwelk uit de overschotten der amortisatie kas moet worden aangezuiverd. Een jaar geleden werden de ge zamenlijke te korten op niet meer dan 354,996,765 frs. geschat, en in den loop van 1846 moesten die door de overschotten worden aangezuiverd. Hier mede kan men zich echter thans niet meer vleijen, maar de Minister van Finantiën vertrouwt, dat Frankrijk deze beproevingen zal Ie hoven komen. De begrooting van 1848 levert op de gewone dienst de volgende uilkomsten op: ontvangsten 1.371,592,457 frs., uitgaven 1.368.276,127 frs., dus eene grootere ontvangst van 3,316,330 frs. - De Kamer van Afgevaardigden heeft tot Presidenten van hare bureaux zoodanige leden gekozen, welke tol de behoudende partij hehooren; het is dus geenzins twijfelachtig of het ministerie zal in de Kamer eene belangrijke meerderheid hebben. Een aantal landeigenaren uit het Zuiden heeft besloten, wegens de gelukige uitkomsten der proeven van rijst-cultuur in de omstreeken van Nar- bonne, om dat gewas in het groot te kweeken. Er zijn omstreeks 1000 bun ders grond in gereedheid gebragtom er dit jaar rijst op te verhouwen. De jongste onderzoekingen van eeuen Fransehen eenen Engelschen en eenen Oostenrijkschen Ingenieur, omtrent het doorgraven van de landengte van Suez, hebben in zoo verre tot eene gunstige uitkomst geleiddat het plan door dezelve voor uitvoerbaar is erkend geworden en ook de hegrooting der kosten zoodanig is, dat zij in deze eeuw geene ernstige hindernis kan ople veren. Het kanaal zou voor d riem astschepen j bevaarbaar worden gemaakt. Tot bestrijding der voarloopige onkosten heeft een dertigtal voorstanders der onderneming eene som van 150,000 fr. bijeengebragten liet kapitaal tot de graving wil men zoodanig aanleggen, dat het van beursspel bevrijd zal blij ven. Over eenige weken zullen de drie Ingenieurs op hel punt zeifin Egypte te zamen komen, om de zaak voort te zetten en de onderhandelingen met den Onderkoning Je openen. BELGIE. BRUSSEL, 14 Januarij. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Kamer van Vertegen woordigers, welke den 12dcn hare werkzaamheden hervat heeft, een ontwerp van wet aangeboden om de leden van den Senaat met 13 en der Vertegen woordigers met 7 te vermeerderen te verdcelen onder de verschillende pro vinciën, met uitzondering van Limburg en Luxemburg. Aft A E» E ll IE-XIE l W S PROMOTIEN AAN DE LEVDSCUE IIOOGESCUOOL. Den 16den Januarij de Heer J. G. Kist, van Zoelenin de Reg tenna ver dediging zijner Dissertatie: de Communionis Universalis inter Conjures Dissolulione ejusque effeclibus Jure Belgico untiquo. AR VERTEX TIEX. Heden behaagde het den Alwijzen Bestuurder mijn' dierbaren en geliefden Echtgenoot P1ETER QUAADGBAS, in den ouderdom van omstreeks 52 jaren van mijne zijde tot zich te roepen. Na eene 29-jarige Eclitvereenigingwelke het geluk van ons beider leven uitmaakte, bezwijk ik bijna onder dezen zwaren slag. Een ieder die den braven Overledene in zijn handel en wandel heeft gekend, zal beseffen wal ik en mijne Kinderen in hem verliezen. Letden, MARIA EL1ZABET van DIJK, 14 Januarij 1847. Wed. P. Qüaadgras. De MSehangerS' en S eriret-s- Sff'aitre sal door de ff'eduwe met hulp van kuren Zoon worden voortgezet.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3