li TEN L A IS DSC H E BE E1 (i TEN aldaar achtergebleven schipbreukelingen. Hunne menscblievende pogingen z.ijn dan uok met bet gunstigste gevolg bekroond geworden, en bet is ons aange naam te mogen melden, dat bel Z. M. den Koning behaagd heeft den edelmoe diger! bijstand en redding door deze Heeren aan Nederlandsche schipbreukelingen gebragt, te erkennen en te beloonen door den eerstgenoemde het Comman deurskruis der Orde van de Eikenkroon te vereeren en den Luitenant Rodri guez te benoemen tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw. De Graaf C. S. W. van HogendorpLid van den Raad van Indië, is door den Koning der Franschen benoemd tot Officier der orde van bet Legioen van Eer. In de laatste dagen zijn van Seheveningen weder twee pinken met koeijen naar Engeland vertrokken. Ook zullen er eerstdaags met ladingen boter en goederen onder zeil gaan. De stoombooten van Londen komen aldaar geregeld tweemaal 's weeks, en wel des Donderdags en Zondags, meestal voor den middag aan, en vertrekken des Woensdags en Zaturdags. Ook vertoonen ■zich aldaar sloepen en hoekers met kabeljaauw voor den wal. ROTTERDAM, 13 Januari). lieden middag leverde de Maas een zeer belangwekkend schouwspel op. Nalat de schroef bootde Cily of Rotterdam, van Londen, gisteren avond nog door het ijs weder aan de stad was gekomen had zij reeds dezen morgen ten 12 ure hare volle lading vee, boter, kaas, jenever en dergelijke aan boord, liet vertrek ten 1 ure bepaald zijnde, waren de hoofden en kaaijen met tallooze toeschouwers bezet, om deze vioeger ongekende vaart door het ijs te zien en bij te wonen, liet vertrek der boot verdiende dan ook alle bewon dering en trok voornamelijk de aandacht der vele schippers, voor wie alle vaart gesloten is, want ondanks geweldig groote ijsvelden, die op dat tijdstip door de Maas dreven baande zij iri haren gewonen gang, zich eenen weg midden er door, terwij] zij niets dan de doorgangsgeul achterliet. AMSTERDAM, 14 Januarij. Ter Secretarie van de Kamer van Koophandel liggen thans ter lezing be langrijke ineiledeelingen van den Minister van Financiën, wegens de onderno men proef, in het afgeloopen jaar voor de Rhijn-, Main- en Donau-vaart door middel van het schip Amsterdam en IVeenen. De proefreis heeft eene bate opgeleverd van ƒ959.54. Men berekent het voordeel van de vaart van Amslerdam naar Weenenin vergelijking van het vervoer langs de haven van Triëstop ƒ1.25 voor 50 Ned, ffi. Naar men verneemt, heeft zeker aanzienlijk ingezeten dezer sladchef van een administratie-kantoor, dezer dagen zich heimelijk uit de voeten ge maakt., een deficit achterlatende, dat eene bijna ongelooflijke groote som bedraagt. ZWOLLE, 14 Januarij. De Staten onzer provincie, buitengewoon tot dat einde bijeengeroepen, heb ben in hunne zitting van den 13<tcn dezer, ter vervulling van de, door de benoeming van Mr. P. A. van Steenbergen tot lid van den Iloogen Raad der Nederlanden, opengevallen betrekking van Raadsheer in hel Provinciaal Ge- reglshof van Overijssel, eene nominatie opgemaakt van drie personen, om ter keuze aan Z. M. den koning te worden aangeboden, bestaande uit de Heeren: Mr. D. H. Wieherlink, Advocaat-Generaal bij bet Hof van Overijssel; Mr. A. Kro nenberg, Kantonregter te Vollenhoven; en Mr. J. C. Bijslerbos, Advocaat bij het Provinciaal Geregtshof van Overijssel. LEEUWARDEN, 12 Januarij. De Heer Adam Arons Drielsma te dezer slede woonachtig, heeft voor eenige dagen liet zeldzame voorrrgt mogen genieten in 84jarigen ouderdom de be valling zijner achterkleindochter en mitsdien met zijne talrijke familie be staande uit 7 kinderen 55 kleinkinderen 41 achterkleinkinderen een hoog opmerkelijke familie-gebeurtenisnamelijk de wording of geboorte van zijn vijfde geslacht te beleven. SNEEK, 12 Januarij. Zaturdag 11. heeft men in het nabuiig dorp Hommerts eenen otter gevan gen, bij eenen watermolen, alwaar eenige opening in het ijs was, wegens hel van tijd tol tijd uitmalen van het water uit den polder. Deze otter woog 8 ponden en 5 oneen, en wij maken melding van dit geval, omdat deze die ren, welke in vroegere eeuwen hier zeker vrij talrijk waren, thans uiterst zelden meer gezien en nog minder gevangen worden. 's HERTOGENBOSCll, 13 Januarij. Omtrent de zaak van den Kapelaan Gepkens wordt ons gemeld, dat het parket van Arnhem zich dezer dagen heelt begeven naar Groenlo, eene buis- zoeking heeft gedaan bij den persoon, alwaar M. Wiegerink dienstbaar was, eenige papieren hreft medegenomen, daarna dien persoon met nog eenige andere inenschen in verhoor heeft genomen; het gevolg hiervan zou zijn, de vervolging van Mr. B. Reigers, den Advokaat vari den veroordeelde, en van Jan ter Linde, wegens laster gepleegd tegen het Hof van Gelderland en tegeri M. Wiegerink. [Noord-Brabander.) MAASTRICHT, 12 Januarij. Te Roermonde is den 9,len dezer, aan de gevolgen van waterzucht overle den, de lleer Simon van Vlodrop, Schepen der stad Roermonde, Lid van de Ridderschap en van de Prov. Staten van LimburgRidder der Orde van den Nederl. Leeuw. KUIL AKI». PETERSBURG, 5 Januarij. Door het Ministerie der Rijksdomeinen is eene prijs, zijnde een gouden medaille ter waarde van 50 dukaten uitgeloofd voor het best gekeurde volksschrift. Behalve de aanhangers der Grieksche kerk, telt men in Rusland 2.699,427 Roomsch-Katholieken, 20,230 Katholieke Armeniërs, 346,002 Gregoriaansche Armeniërs, 1,669,450 Lutherschen, 40,893 Gereformeerden 2,320,576 Mohammedanen, 1,166.570 Joden, 223,644 Buddhisten en 171,928 Heidenen, tezamen 8.658,725 inwoners die niet tot de heerschende Grieksche kerk behooren. De Katholieken hebben 73 kloosters en 44 conventen met 1132 monniken en 611 nonnen de Armeniërs 30 kloosters rnet 116 monni ken en 30 nonnen; de Katholieken 2378 kerken, de Katholieke Armeniërs 52, de Gregoriaansche Armeniërs 925, de Lutherschen 920, de Gereformeer den 32 kerken, de Mohammedanen 6163 moskeen, de Joden 643 synagogen de Buddhisten 156 en de Heidenen 273 tempels. In hel afgeloopen jaar zijn 3201 Roomsch-Katholieken en 14,000 Lutherschen, bijna allen Lijflandsclie boeren, tot de Grieksche kerk overgegaan, 1 Lutheraan en 25 Israëliten om helsden de Roomsch-Katholieke geloofsbelijdenis, terwijl 190 Katholieken en 29 Israëliten tot de Lulhersche kerk overgingen. SPANJE. CADIX, 3 Januarij. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden ontvangt alhier alle mogelijke beleefdheden van de autoriteiten. In den avond van den lsten Januarij heeft hij, met onderscheiden zijner Zee Officieren, den schouwburg bezocht, waarbij met zijn gevolg genoodigd was in de loge van Commandant Generaal, die in de liisschen-bedrijveii allerlei ververschingen aan zijne gasten deed aanbieden. Door den Commandant-Generaal waren nog eenige Generaals, de politieke Chef, de Vice-President van den Raad, de Alcade, de Nederlandsche Consul en de Staf officieren van het garnizoen genoodigd. Iu de lusschcn-bedrijven werden er nationale liederen, zoo als de Jota-Aragonesa en de Jales de Xeres, gespeeld. P0IITUGAL. LISSABON, 6 Januarij. De Generaal Saldanha, opperbevelhebber van het leger der Koning:n, was den 3llc™ tot I.ciria voortgerukt, had Pombal bezet, en scheen zich gemak kelijk van Coïmbra, een der voornaamste afvallige steden, te zullen meester maken, daar de Generaal der opstandelingen, das Aulas, die na de nederlaag zijner partij te Towes Vedras, naar Coïmbra was getrokken, op verzoek van de Regering dier plaats zich van daar had verwijderd. De Generaal der Koningin, Cazal, heeft den 21slen den Miguellisten wier vereeniging met de oproerlingen, in weerwil van hun verschillend doel, ge vreesd werd, te Braga een groote nederlaag toegebragt, zijnde er ruiin 500 man gedoodgekwetst of gevangen. De Generaal der Koningin, Schwalbaeh zou Evora trachten te vermeeste ren, en men dacht wel dat die stad geen tegenweer zou bieden. Inmiddels verkeeren de geldmiddelen en de veiligheid van personen en goe deren in een veegen toestand. Engeland schijnt echter, nu de zaak der Ko ningin vooruitgaat, meer genegen dezelve te ondersteunen; althans zal het bankiershuis Baring, te Londen, voor de rente-betaling zorgen, en de Konin gin heeft den 31slcn December in haar Paleis aan den Engelschen Admiraal Parker en verdere hoofd-officieren van het Engelsch smaldeel iri den Taag, een gastmaal gegeven, waarop ook de Engelsche Colonel Wylde en de lieer Southernzaakgelastigde te Lissabon en de voornaamste Porlugesche staats lieden tegenwoordig waren. ITALIË. ROME, 2 Januarij. II. K. 11. Prinses Albert van Pruissen is voornemens in deze stad den gehee- len winter door te brengen, ten gevolge der ongunstige berigten nopens de strenge koude, die in dit saizoen in het Koningrijk Napels en Sicilië heerscht. Ter gelegenheid van de Kersmis heeft H. K. II. het Heilig Avondmaal bijge woond in de Kapel van de Pruissische legatie. Men verneemt dat er hier door II. K. H. Prinses Albert van Pruissen, onder de beeldhouwers van der Ven, Jerichow en Henschel een wedstrijd is geopend ter vervaardiging van een groot half verheven beeldwerkvoorstellende de opstanding van Christus, en bestemd voor den Koninklijken grafkelder te Delft. Voor de ook in Italië eene geheele ontaarding en bederf te gemoet snel lende kerkmuziek is nu de tijd eener ernstige hervorming aangebroken. De Vereeniging voor de Kerkdienst wil niet langer dulden dat dit krachtig middel ter Godsverheerlijking door allerlei wereldsche bijvoegselen van zijne oorspron kelijke eenvoudigheid en zuiverheid zou worden beroofd. De vorige Paus deed hier niets voor. Pius IX integendeel, een groot vereerder en fijne kenner der geestelijke muziek, heeft den Heer Monaldi gemagligd oin de sedert lang bijkans niet meer verkrijgbare koorliturgiën op nieuw uit te geven. Zij zullen op het Vaticaan worden gedrukt. De herziening is aan den Abt Manni, eerste kwee- keling van Banni, opgedragen; het werk zal in vijf deelen met den tekst worden uitgegeven 1. Directorium cliori ad tisum omnium ecclesiarum. 2. Antiphonarium romanum. 3. Psalterium romanum hebdomarium. 4. Graduale romanum en 5. Manuale Chorale ad formam Breviarii.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2