LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 18 JANIJARIJ. BINNENLANDSCHEBERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 16 Januarij. Bij de Redactie zijn ingekomen 2 Coupons Werk. Schuld, te zaïnen groot 24.75 ten behoeve der Hervormde Diaconie Armen alhier. Door den Breeden Kerkeraad der Nedcrduitsche Hervormde Gemeente alhier, is den 15tl<:n dezer het volgende zestal gemaakt: DD. H. L. Oort, te Delft; W. L. F. Moltzer, te Waalwijk F. 11. G. van Iterson, te Arnhem; M. N. J. Moltzer, te Haarlem; J. Broedelet, te Gouda, en A. Niermeijer, te 's Heer Arendskerke de laatste bij herstemming tegen Ds. Hooyer, te Zalt- BommelDs. Doedes, te Hall, en Ds. Kooy, te I.isse. Gisteren is er een begin gemaakt met de lessen van het Stedelijk Gymna sium, zoo als die, na deszelfs reorganisatie, zullen gegeven worden. Den vorigen dag was er eenc plegtige installatie voorafgegaan in een der localen van het Gymnasium, alwaar het Collegie van HH. Curatoren, de gezamenlijke Docenten en al de Leerlingen zich hadden vercenigd. Bij monde van den Heer Curator Prof. J. van der Iloevenhiertoe verzocht uithoofde van onge steldheid van den President-Curator, werden de negen onlangs door den Kdel- Achtb. Raad dezer Stad benoemde HH. Docenten in eene sierlijke toespraak geïnstalleerd. De lieer Rector Suringar beantwoordde die toespraak met eene dankbetuiging aan de 1111. Curatoren, zoo voor zich zelvcn, als uit naam zijner Ambtgenooten, en spoorde de leerlingen met eene toepasselijke rede aan, tot een vlijtig gebruik maken van de hun thans zoo gunstig aangebodene gelegenheid. In het jongste N°. van het tijdschrift: Boekzaal der geleerde wereld enz., komt een berigt voor van het Bestuur van het Nederlandseh Zendeling genootschap, waarop wij de algemeene aandacht mcenen te moeten vestigen. Daarin wordt gezegd dat Bestuurders gedurende de laatste jaren mogten opmerken, flat, meer dan vroeger, Nederlandsche jongelingen zich opgewekt gevoelen om voor den Naam des Heeren uit te gaan tot de Heidenen, zij kunnen echter nog geenszins van overvloed gewagen en moeten het getal der zich aanbiedenden die geschikt zijn, om tot die bestemming te worden opge leid, nog steeds gering noemen. Zij zijn er verre af, dat zij gebrek aan be langstelling in de heilige zaak, die hen vereenigt, als oorzaak daarvan zouden beschouwen, zij houden zich veeleer overtuigd, dat er onder ons ook vele Christelijke jongelingen gevonden worden, die liet deelnemend oog op de Ilei- denwereld vestigende, gaarne de hun gcschonkenc gaven en krachten aan de gewigtige en tnoeijelijkc taak des Zendelings willen wijden. En zoo zij van die gezindheid nog te weinig blijken ontvangen, zij ineenen het daaraan te moeten toeschrijven, dat het velen aan de uoodige kennis en aanwijzing, hoe tot de vervulling hunner wcnschen te komen, ontbreekt, dat zij niet welen, hoe zich hij het Genootschap aan te melden en welke de vereischten zijn die tot de aanneming gevorderd worden. Deze overweging heeft Bestuurders tot het besluit gebragt, om daaraan zooveel mogelijk te gemoet te komen door de vastgestelde bepalingen die op de aanneming van Kwcekelingen bij het Genootschap betrekking hebben, ter meer algemeene kennis te brengen. Deze bepalingen die in de Boekzaal zijn opgenomen, hebben betrekking 1. op den zin des gemoeds, op het beginsel en de beradenheid der keuze; II. op den aanleg en het karakter; en 111. op uitwendige betrekkingen en omstandigheden. Tot deze laatsten behooren, dat zij, die door het Genootschap wensclien te worden uitgezonden, vrij moeten zijn van hinderlijke ligchaamsgebrekeneene vaste gezondheid genietenbij hunne aanbieding den leeftijd lussclien 16 en 23 jaren hebben, tot leden der gemeente zijn aangenomen, en niet door stand, beroep, verbindtenissen of maatschappelijke pligten belemmerd worden, zich onverdeeld aan de zaak des lleeren te wijden. Ten aanzien van deze vereisch ten verlangt het Genootschap, dat degenen, die zich aanbieden, door overge legde getuigenissen van bevoegde personen, zoo mogelijk van Bestuurders ol medewerkende leden des Gcnootsc.haps, behoorlijk doen bhjken. Die aanbic- ding geschiedt voor den 1stcn April van elk jaar aan het Bestuur van het Nederlandsche Zendelinggenootschap te Rotterdam, aan het adres van den Di recteur van het Zendelingshuis, den Eervv. Heer 11. Hiebink. De aspiranten, wier getuigenissen voldoende zijn, worden lot het onderzoek toegelaten, dat •eenmaal in het jaar, in de maand Mei, voor eene Commissie uit het Bestuur jvlaals heeft. Uit degenen, die zich het gunstigst onderscheiden, doet de Commissie voordragt ter vervulling der openstaaudc plaatsen in hel Zendelings huis. De aldus door de Commissie voorgedragenen, worden tot een proefjaar in het Zendelingshuis opgenomen, en eerst na dat proefjaar, neemt het Ge nootschap hen als Kwcekelingen aan, wanneer hun aanleg en karakter zich gedurende hetzelve gunstig hebben ontwikkeld. Door deze bepalingen ter algemeene kennis te brengen, aldus besluit het berigt. wensclien Bestuurders veler aandacht er op te vestigen, vooral van hen, in wier hart liet eerste en onmisbare vereischte, opregte liefde tot den Heer, gevonden wordt, en die met hen willen medewerken aan de bereiking van het doel des Genootschaps, om den Naam van den Lenige Waarachtige, door den prediking van de ge kruisigden en verheerlijkten Christus aan onwetenden hekerid te maken. De zoodanigen noodigen zij uit en wijzen hen op de vereischten, die zij in de zich aanbiedenden verlangen, opdat zij vooraf zich zeiven ernstig beproeven of zij met den lust ook de geschiktheid tot deze heilige roeping bezitten. In het laatste nornmer van het Tijdschrift voor Staathuishoudkunde en Statistiekkomt eene opgave voor van het getal ingeschrevenen voor de nationale Militie, met vermelding, hoe velen onder hen al dan niet lezen en schrijven kunnen. Daaruit blijkt, dat het getal ingeschrevenen van de ligting 1846, geboortejaar 1827, in Overijssel heeft bedragen 2052; waarvan konden lezen en schrijven 1556, lezen alleen 73; schrijven alleen 5 en lezen noch schrijven 418. Het blijkt alzoo, dat 418 lolciingen, bijna een vijfde van hel geheele getal, niet konden lezen noch schrijven, en bij gevolg ook alle ervaring in de rekenkunde misten. Bij de vermelding dezer bijzonderhe den wordt aangemerkt, dat deze min gunstige uitkomst, waarvan men voor alsnog geene verbetering schijnt te kunnen verwachten, plaats heeft, niette genstaande in genoemde provincie in de kleine steden, en in de gemeenten ten platten lande een schoolfonds bestaat, waaraan de inwoners verpligt zijn hijtedragen, om het even of hunne kinderen al dan niet ter schole gaan, en de bijdragen voor de belioefligen uit de gemeentekassen worden verstrekt. Men vermoedt, dat het deze verpligte bijdragen zijn, welke als gewone belas tingen worden beschouwd en dikwerf moeijrlijkheden haren, die ongunstig werken, cn het openbaar onderwijs eer belemmeren dan bevorderen. 's GRAVENI1AGE15 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd tot Scriba's en derzei ver Secundi voor de classis van 's Gravenhage de Heer F. de Willigen, Pred. te 'sGravenhage; Secundus, de Heer H. P. Tirnmers Verhoeven Th. Dr., Pred. te 's Gravenhage. Rotterdam, de Heer 11. Adriani, Pred. te Rotterdam; Secundus, de Heer P. II. Hugenholtz, Th. Dr., Pred. te Rotterdam. Leydende lleer G. G. van den Broek, Pred. te Leyderdorp; Secundus, de lieer J. J. Sluiter. Pred. te Voorscholen. Dordrecht, de Heer J. G. Veltman, Pred. te Dordrecht; Secundus, de Heer C. Simons, Pred. te Dordrecht. Gouda, de Heer J. La Lau, Pred. te Gouda; Secundus, de Heer G. van Warmelo, Pred. te Gouda. Brielle, de Heer H. P. de Kanter, Pred. te Brielle; Secundus, de Heer N. van der Tuuk Adriani, Pred. te Brielle. En tot Leden voor de classis van Leyden, de HII. van Bonga, Pred. te Voor hout; Blanken, te Koudekerk, en Prof. Kist, Ouderling te Leyden, en tot Secundi, de HH. Matt lies, Pred. te Valkenburg; Huygens, Pred. te tloogmade, en Prof. Tydeinan, Ouderling te Leyden. Z. M. heeft benoemd den Heer S. de Vries, Med. Dr. te Dordrecht, tot President der Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- zigt in Zuid-Holland ter vervanging van wijlen W. J. Rovers. Men zal zich herinneren, dat het Nederlandsche schip Jan Hendrik, op de reis van Rotterdam naar Batavia, in den nacht van den 29stl'n Mei 1845, schipbreuk geleden heeft op de S'.-Paulusrots en fiat een gedeelte der manschap van dien bodem gered is floor tien Erigclschen koopvaardij Kapitein Roxhy, die gelijk wij in ons nonimer van den 28slcn Januarij 1846 gemeld hebben voor zijn menschlicvcnd gedrag door onzen Koning met eene gouden doos, waarin eene toepasselijke inscriptie, vereerd is geworden. Minder algemeen bekend was het, dat het nog overbleven gedeelte der manschap van het ver ongelukte schip zijne redding te danken heeft gehad aan de menschlievendheid van den Colonel Ignacio Correa de Vasconcellos, President der Provincie Seara, die een oorlogsvaartuig, onder bevel van den Braziliaanschen Luit. ter Zee José Marie Rodriguez naar de S'.-Paulusrots had algezonden tot redding der

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1