1, kv dm: he courant. WOENSDAG, 13 JANUARIJ. B INNENLANDSCUE BERIGTEN. B ÜI TEN LAN DSC ME BERIG TEN - - De'Courant wordt MaandagWoensdag en, Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturda? avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 ..'vu-'-**. Centen afgegeven LEYDEN, 12 Januarij. Z. 11. heeft benoemd tot militair I.id van den Militieraad te Gonda, den Majoor van Geen; cn tot burgerlijke leden, de Heeren C. Weggeman Gulde- mondtLid der Prov. Staten, te Gouda, cn Mr. P. G. Hubrecht, Lid van den Raad onzer stad, en tot hunne plaatsvervangers Mr. A. H.J. Ravestein Medem- blik, Lid der Prov. Staten, cn W. M. Kolff, Lid van den Raad der stad Gouda. Naar men verneemt zal de dienst op den spoorweg tusschen den Haag en Rotterdam met den 15den April aanstaande, bij den aanvang van de Zo merdienst, geopend worden. Op den lsttn Januarij 1847 bestond de staat der Nederlandsche zeemagt in 2 schepen van 84 stukken 5 van 74 st.waarvan 3 in aanbouw 2 van 60 St.; 1 van 54 st.11 van 44 st.2 van 38 st. in aanbouw; 3 van 32 st.; 9 van 28 st.; 4 van 26 st.waarvan 2 in aanbouw; 2 van 22 st, 2 van 20 st.11 van 18 st.waarvan 1 in aanbouw; 1 van 16 st.11 van 14 st.7 van 12 st.waarvan 4 in aanbouw 2 vari 8 st.; 5 van 6 st. 5 van 5 st.4 van 4 st. en 3 van 3 st.te zamen 92 schepen voerende 2356 stukken van meerder of minder kaliber. Bovendien telt de zeemagt thans 10 stoomschepen met 64 stukken3 ijzeren stoombooten en 1 in aanbouw van 11 st., 3 transport-schepen, 10 gafiel-kanoneerbooten a 1 mortier en 3 st. 35 groot model en 30 klein mi del gaffel-kanoneerhooten. De Staatscourant meldt dat aan de onderstaande Roomsch-Katholijke geestelijkenwegens verrigte kerkelijke diensteen pensioen verleend is als aanJ. Jasparafgetreden Pastoor der Roomsch-Katholijke gemeente onder de Bogen, te Zwolle, provincie Overijssel 600; aan S. van der Ileydenafge treden Pastoor der Roomsch-Katholijke gemeente Zoctermecr en Zegwaard provincie Zuid-Holland f 600; aan J. A. Weninkafgetreden Pastoor der Roomsch-Katholijke gemeente Coevorden provincie Drenthe 464. De Tijd schrijft dat hij een zeker berigt heeft dat de Bisschop Grooff niet naar de Oost-lndiën zou terugkecrenmaar met eene buitengewone zending naar Suriname worden belast als Visitator Apostolicus. Voorts dat hein een Coadjutor zou worden gegeven om het vicariaat op Java te besturen. Zijn Hoogwaardige zou reeds toebereidselen maken voor zijne West-Indische ieis. Nog meldt de Tijd dat de Zeer Eerw. Heer van Dijk, President van het Groot Seminarie in de Hoeven, is benoemd tot Bisschop van Adras in parti- bns inlidelium (waar ligt of lag Adras?), en tevens tot Coadjulor van den Bisschop van Dardanië. AMSTERDAM, 10 Januarij. Een brief uit Cadix bevat de tijding, dat Prins Hendrik der Nederlandrn op den 29sten November in die haven is aangekomen met het fregat den Prins van Oranje, om vrij belangrijke avarijen te doen herstellen, welke die bodem op zijnen togt van Gibraltar af had bekomen. De Prins, die aan wal gestapt was, is met al de aan zijnen rang verschuldigde eerbewijzingen ont vangen geworden niet alleen door de overheden, maar ook door de geheele bevolking, en dit met te meer gevoel, daar H. D. fregat, op den eigen dag van deszelfs binnenloopen te Cadix, den kapitein en acht man van cenen Spaanschen brik, welke schipbreuk geleden had, had opgenomen, zijnde vijf andere matrozen der equipage reeds verdronken, toen het Hollandsche oor logsvaartuig den anderen schipbreukelingen den noodigen bijstand verleenen kon. hhl In de Rotlerdamsche Courant leest men nog Ons is hieromtrent het volgend berigt uit 's Gravenhage geworden In sommige kringen loopen hier geruchtendat in den nacht van 21 op 22 December, die, vooral op zee zeer donker moet zijn geweest, 's Lands sche pen de Prins van Oranje, onder bevel van Z. K, II. Prins Hendrik en de Sambre, onder bevel van kapitein Ferguson, elkander aan boord zijn ge- loopen met dit gevolg dat de Prins van Oranje de boegspriet heeft verloren en aan voorstenggaljoen enz. avarijen beloopen dat kort daarna een zware storm is opgestaan, welke de schepen echter goed hebben doorgestaan. Na dien storm is de Prins van Oranje, vergezeld van de Juno, te Cadix binnen- geloopen, alwaar dat schip thans wordt hersteld. De Sambre schijnt zijne reis huiswaarts vervolgd te hebben. In den loop der voorlaatste week hebben de graanhandelaren te Amster dam weder eene bijeenkomst gehouden tot aanhooring van het verslag der handelingen van de commissie, bij eene vroegere gelegenheid benoemd om stappen ter verkrijging van een vrijen graanhandel te beramen. De commissie berigtte dat zij betrekkingen met den handelstand in de voornaamste steden des lands had aangeknoopt, cn dat uit de moesten daarvan de wenseh naar eene algeheek vrijheid des graanhandels, door eene volkomene afschaffing der graanwet, vernomen was. Alken in Groningen eri Noord-Braband dacht men anders daarover. Aan 's Lands Piegering zullen nu adressen worden opgezon den, waarin eenvormig op volkomen vrijheid van den graanhandel, duor ge- heek afschaffing van alk in- en uitgaande regten, wordt aangedrongen; of althans, zoo de schatkist dit niet zou kunnen gedoogen. op het bepalen van een vast invoerregt, van hoogstens 5 voor tarwe, 4 voor rogge en boek weit, 3 voor gerst en 2 voor haver, met vrijen uitvoer en gering be zwaarden doorvoer. Voor eenigen tijd is door onderscheidene bladen het berigt medegedeeld, dat de door verschillende departementen, omtrent den ontworpen spoor weg van deze stad naar den Helder, uitgebragte verslagen, in allen deele gunstig zouden zijn, zoodat als het ware thans niets meer aan het verkenen dezer vergunning en hel aanleggen van de bedoelde baan in den weg zoude staan; thans kunnen wij uit eene goede bron verzekeren, dat, hoezeer ook de buven aangehaalde verslagen niet ongunstig mogen zijn, er nog eene belangrijke hinderpaal aan deze onderneming in den weg staaldoor het departement van oorlog wordt namelijk van de ondernemers gevorderd eene som van niet min der dan 800,000 voor den aanleg van nieuwe vestingwerken in verband met dezen spoorweg, en welke moeite men hiertoe ook reeds heeft aangewend, is het niet mogen gelukken deze vordering te doen intrekken of zelfs maar verminderen, zoodat het zeer twijfelachtig schijnt, of de vergunning wel op zoodanige hezwarende voorwaarden zal worden aangenomen. (Stp.) KAMPEN, 9 Januarij. De gemeenschap met Schokland is nog niet afgebroken geweest, ofschoon de zee ten noorden cn ten westen van dat eiland open ligt. MEXICO. 26 December. De berigten van eene omwenteling in Mexico zijn geheel bezijden de waar heid. De Generaal Salas, die in de stad Mexico bevel voerde, had eene ge- dwongene leening van 2 millioen dollars doen uitschrijven, wier terugbetaling na 2 jaren de geestelijkheid had gewaarborgd. In de Mexicaansche golf heeft den 18dcD November eene hevige storm gewoed, waardoor de Amerikaansche brik Neptune verongelukt is, en andere schepen van die natie, welke bij Tampico lagen, veel schade hebben geleden liet dagblad van Jamaica meldt, dat te Spanish Tow n een neger, Rochet ts genaamd, in den ouderdom van 142 jaren is overleden; twee weken voor zijnen dood genoot hij nog eene goede gezondheid en was in het volk gebruik zijner vermogens. RAAF BE ©OEM SSÖOP. 11 November. De onderhandelingen met de Kaffers duren voort, ten gevolge waarvan het moorden en rooven langs de grenzen bijna geheel gestaakt is. Het Kaffer- hoofd Macomo wilde zich op genade overgeven en zijn neef Sandilla was bereid de voorwaarden aan te nemendie de Gouverneur hem zou opleggen. Men hechtte echter in de Kaapstad nog niet veel vertrouwen aan al die betuigin gen meenende men die te moeten honden voor listenom den Gouverneur van het voortzetten van den oorlog af te leiden. ALCEEIE, CONSTANTINE, 5 December. Een 60-tal Kabylsehe ruiters van Beri-Azzed-din ten noorden van Milah beeft het dorp Deheret-ben-Toumi in den asch gelegd, vijf inwoners gedood, en zes gekwetst, cn voorts alles weggeroofd wat van eenige waarde was, uit wraak, zoo men verzekert over den dood van een hunner, die den vorigen winter daar rondzwervende, voor een roover werd gehouden en gedood.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1