BUI TEN LA JNDSC H E BEKIGTEN. lioeo wit en 311 milliuen gedrukt. Aan doeken bij het dozijn in 1841, 544,000 cl en in 1845 743,000 cl. Het witte en gedrukte katoen te zamen zou voor ieder bewoner der aarde eene el uitmaken. Daarenboven is het algemeen gevoelen dal Engeland zelf nog meer gebruikt dan uitvoert en wel voor meer dan een waarde van 33 millioen En als men nu eens nagaat wie er al van dezen tak van nijverheid midde- lijk en onmiddehjk leven, dan strekke daarvan tot een staaltje dat Manchester inet 5 Engelschc mijlen in de rondte er hij gerekend, een millioen inwoners bevat die er onmiddelijk hun bestaan in vinden." 'sGRAVENUAGE, G Jannarij. Z. M. heeft ML A. van Gennep op zijn verzoek eervol ontslagen als Vice-Pre sident van de Air. Regtbank te Rotterdam. De Minister van Rinnenlandsehe Zaken heeft bepaald datten behoeve van de zoodanigendie aan de ligting van 1847 en later zullen moeten deel nemen wanneer zij de daartoe bestemde zittingen der militieraden mogten hebben laten voorbijgaan, geene speciale vergunning tot remplaqant meer zal worden voorgedragen of toegestaan, dan alleen in die gevallen, dat daarvoor zeer gegronde en dringende redenen bestaan, en dan altijd nog onder de uit drukkelijke voorwaarden, dat de geremplaceerde, ingeval de plaatsvervanger, vóór liet verstrijken van den vereischten diensttijdom de eerie ot andere reden uit den dienst mogt worden ontslagen, gehouden zal zijn, al de schul den te voldoen die hij bij het corps mogt nalaten. DELFT, 5 Januarij. Op jl. Zondag morgenden 3lIcn dezeris de ketel van de beneden-stoom machine der droogmakerij van Nootdorp gesprongen, met dat ongelukkig gevolg dat de machinist en stoker beiden gedood zijnen de hulpstoker zwaar gewond is; terwijl de vrouw van den machinist, die op het hooren van den slagliet gebouw der machine was binnen geloopenernstig door het kokend water gebrand is. AMSTERDAM, 5 ,lannarij. Men wil welen dat tot heden ongeveer 350 huisvaders, op grond van de wet van 29 Nivöse jaar XIII, opvoeding voor,één hunner zoons ten koste van den staat., van de regering hebben gevraagd. Volgens den algemeenen staat der Nedcrl. koopvaardij-vloot, uitgege ven bij van Mcurs en G°. alhier, bestond onze Handelsvloot op 1 Januarij uit 370 fregat-, bark- en brikschepen, metende 108,334 lasten, behalve 3, waarvan ons de inhoudsmaat niet bekend is, en 4 stoombooten wijders uil 830 galjoot-, kof-, tjalk- en smakschepenmetende 85,292 ton, ol ongeveer i 43,000 last, behalve 42 waarvan de tonnenmaat niet bekend is; alzoo kon de geheel Nedcrlandsche koopvaardij-vloot thans geschat worden op bijna 1250 schepen, met eenen inhoud van 220,000 lasten. ASSEN, 4 Januarij. De provinciale geldleening van 20,000 a 4 J pCt.is heden morgen bin nen zeer korten tijd volgeteekend. Laatstl. Zalurdag avond is op de Smilde, ongeveer een uur van hier, de diligence Concordia, komende van Meppel bestemd naar Groningen, om geslagen gelukkig zijn de passagiers er met den schrik afgekomen; de vrachtgoederen, waaronder vaten met nieuwe Nedcrlandsche munt, zijn ge deeltelijk op, gedeeltelijk door het ijs in de Smildervaart geraakt, doch alles is geborgen en op eenen boerenwagen verder vervoerd. De passagiers zijn in eene andere diligence opgenomen. De oorzaak van dit ongeval schrijft men toe aan het losloopen van de moer voor een der wielen, waardoor het rad losraakte en uitliep. GRONINGEN, 5 Jan narij. Aan een alhier bij het 8sle regement infanterie in dienst zijnde scherm meester, met name Franzen, is dezer dagen het niet onaanzienlijk fortuintje van 150,000 toegewezen, hetwelk hem bij erfenis toekwam, maar waarvan de papieren gedurende den tijd van 15 jaren in handen van een' Notaris wa ren geweest, doch na diens dood onlangs aan het licht gekomen zijn. Op den 1st™ Januarij 11. overleed te Sappemeer Carl Steininctz, in den ouderdom van ruim 106 jaren. Hij was geboren bij Cassel den 5den October 1740, en diende sedert 1769 als tuinman op onderscheidene buitenplaatsen in deze provincie. Tot het laaatst zijs levens behield hij het volle gebruik zijner geestvermogensalleen het gaan viel hem moeijelijk; slechts weinige dagen is hij ongesteld geweest. Gedurende den 7-jarigen oorlog heeft hij gediend onder de garde van den Keurvorst van Hessen. i ©©ST-II1ÏE. CALCUTTA, 25 October. Het zal misschien voor eenige onzer lezers van belang zijn te vernemen dat hier voor eenigen tijd eene uitvoerige Birmansche spraakkunst is uitgeko men. De opsteller Luitenant Latterheeft daarmede vooral ten doel den beambten en regters der provinciën Arrakan en Tenasserim hel aanleeren der taal gemakkelijk te maken, en hen in staat te stellen hunne Mahomcdaan- sclie tolken te cnlbeerenwelke een ware landplaag zijn. Het is zoo zelden, dat tegenwoordig een geleerd werk in Indië verschijntdat men liet niet mag verzwijgen, wanneer iemand den moed heeft er een te ondernemen. TIRR 1 E. CONSTANTINOPEL 16 December. Het gezin des Sullans is met een' vierden Zoon vermeerderdwelke de» naam van Licht des Geloofs gekregen heeft. De Regering heeft alle ontwerpen tot het aanleggen van spoorwegen, welke door buitenlandsehe speculanten voorgesteld waren, van de hand gewe zen en besloten eene dienst van diligences tusschen de hoofdstad en Adrianopcl in te rigten. De Gouverneur van het district Erzerumeen van de beste veldheeren en die bij den tegenwoordigen opstand der Kurden groote diensten aan de Porto bewezen heeftis vermoord geworden door een zijner wapenknechten die vroeger reeds een aanslag tegen zijn leven gedaandoch wicn hij vergiffe nis had geschonken. Het hoofd van den opstand in Bosnië, Mehemed-Bey, is door den Stad houder der Porte, Mustapha-Kiarnili Pacha geslagen, gevangen genomen en zou met eenige zijner medestanders naar de hoofdstad worden gevoerd, om er te regt te staan. POLEI. WARSCHAU, 26 December. Den 2d™ dezer heeft de Raad van Administratie eene verordening uitge vaardigd, waarbij al die vroondiensten worden afgeschaft, die noch omtrent het getal dagen noch omtrent de beslemming en aard van den arbeid naanw- keurig bepaald zijn, alsmede die welke in persoonlijke diensten ten behoeve der Oeerenof in eene vaste levering van onderscheidene voortbrengselen be staan. In het geheel zijn de boeren van 13 soorten van vroondiensten ont heven, en blijven er nog 107 in wezen. Dit besluit komt, in werking voor de bijzondere eigendommen, die niet verpacht zijn,7met den Ist™ Ja nuarij 1847, maar voor de overige eerst na den afloop van het pacht-contract. SPANJE. MADRID, 31 December. II. M. heeft de zitting der Cortes beden in persoon geopend en is door dc bevolking onder levendig gejuich ontvangen. 11. M. heeft een van oudsher aan het Grandeschap opgelegde belasting afgeschaft, Lansdienst genaamd, waarbij aan elke Grande opgelegd werd een zeker aantal gewapenden te leveren of wel de helft af te staan van een jaar inkomen der kerkelijke beneficiën, posten, waardigheden enz., welke belasting thans vervangen is door een vast regt, loopende van 40.000 tot 8000 realen, naar gelang van den rang dien de Grande bekleedt, óf den titel dien hij voert. Uit de provinciën heeft men zeer gunstige berigten. PORTUGAL, Volgens berigten over Madrid aangebragt van den 29sten, zou de Generaal der opstandelingen Bomfiinwelke op de hoofdstad aanrukte en bij Leiria reeds eene mobile colonne verslagen had, op zijne beurt door Saldanha, die hem op den voet was gevolgd, bij Torres Vedras geslagen zijn, en hij zelf inet 200 officieren zich op genade of ongenade hebben moeten overgeven. Zelfs gaan de berigten zoo ver van te gewagen, dat die gevangenen reeds naar de hoofdstad en van daar naar Belem gevoerd waren. ITALIË. ROME, 24 December. De Paus hoeft bevolen voortaan de politie- en correctionele regtbanken van elkander te scheiden en de regters uitsluitend uit leeken te benoemen deze zullen goed bezoldigd en hunne tcregtzittingen bijna alle in het openbaar gehouden worden. Bij elke regtbank zal voorts een Proccuratorc-fiscale aange steld worden. Wegens de dunrte der olie heeft de Paus toegestaan dat op de gewone vastendagen boter en vet worden gebruikt. Op verzoek van den Spaanschen onderhandelaar, die sinds twee jaren alhier zijn verblijf houdt, en zich moeite geeft om een concordaat tot stand te brengen zijn de beraadslagingen over deze zaak voortgezet in de congre gatie van Kardinalen, opzettelijk met de behandeling dezer zaak belast. De Paus heeft zelf in de vergadering het voorzitterschap willen bekleeden. De uitslag is echter geweest, dat men de onmogelijkheid erkende van met eene regering te onderhandelendie tot dusverre niets bepaalds gedaan heeftom het onderhoud der godsdienst en het bestaan der geestelijkheid te verzekeren, die door haar van alle vrome fundatiën is beroofd. Pius IX heeft dus geheel de wijze en rigtsnoer van zijnen voorganger gevolgd. Een door den Kardinaal Mai onderteekend besluit der Inquisitie ver biedt dc volgende vijf werken: Histoire de la confession sous ses rapports rcligieux, moraux et politiques chez les peuples anciens et modernes par le comte de Lasteyrie. Roma verso la meta del Secoio XIX, (Rome op het einde der 19t,c eeuw). Considerazioni di Rosetti (beschouwingen van Rosetti), Izoria degli Ebrei e della loro setle e doltrine religiose durante il secondo tiempo, (geschiedenis der Joden en hunne seclen en leer gedurende het tweede tijdvak). Esame critico degli alti e documenti rclativi alla favola della pa- pisse Giovanna (kritisch onderzoek naar de akten en bewijsstukken betrekke lijk de Pausin Johanna). Pontificato di San Gregorio il grande (het Paus schap van Gregorius den Groote). Het besluit eindigt met het verbod (zie Augsh. Zeit.), dat niemand van wat rang of stand zich verstoute, de voorzeide veroordeelde werken uit te gevente lezen en onder zich te houdenmaar ze aan de plaatselijke gewone geestelijkheid of aan de Inquisitoren der ket- tersche goddeloosheid te overhandigenop strafte op de lijst der verbodeie boeken aangewezen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2