NOTIFICATIE PROSSEX. KEULEN31 December. Van den hier heerschenden nood der armen kan men men zich naanwelijks een denkbeeld vormen. In bet bijzonder zucht de handwerksman onder dc drukkendste ellende, gedeeltelijk veroorzaakt door de noodlottige onbezorgd heid dien stand veelal eigenmaar nog veel meer door de roekelooze bouw ondernemingen, het slaken waarvan een aantal huisgezinnen te gronde heelt gerigt. Behalve de uitdeelingen van brood, brandstoffen en geld, worden dagelijks 6,000 portiën soep uitgereikt, zoodat bet liefdadig genootschap ver- pligt is geweest, eene leening van 10,000 thl met de stad aantegaan, welke echter ontoereikende is bevonden. Bij de aanhoudende koude zijn vooral te betreuren de duurte en het gebrek aan werk, waaronder de schamele armen lijden, hetgeen vooral blijkt door de daadzaak, dat er in de bank van leening alhier niet minder dan 90,000 panden staan. De KÖln. Zeit. berigt, dat van de zijde van Nederland op nieuw voor stellen zijn gedaan tot verlaging der Rhijntollen, die zeer in het belang des Duitschen handels zijn eerlang zou daarom de Commissie voor de Rhijn- seheepvaart weder te Mainlz vergaderen. In Posen heersebt verregaand gebrek; onderscheiden armen nemen, ten einde den honger te verdoovenbrandewijn met buskruid in en leggen zich dan te slapen; in welken toestand zij dikwijls dood worden gevonden. ENGEL.W», LONDEN, 2 Januarij. De sterfte blijft hier nog steeds zeer groot; in de verloopen week was het aantal lijken 1268, of 300 meer dan gewoonlijk. Het plan om spoorwegen in Indië aan te leggen is thans door de Rege ring goedgekeurd. Men heeft bij proeven bevonden, dat krijt te zamen met steenkolen gestookt, eene sterke hitte verschaft, zoodat het thans als eene brandstol in de districten waar er overvloed van is, wordt aangewend. Gedurig loopen er nog een aantal schepen met graan beladen de Iersche havens binnen. De met de Indische brievenmaal ontvangen dagbladen berigten, dat de Amerikanen weder met een ongunstigen uitslag gepoogd hebben handels betrekkingen met dc Regering van Japan aan te knoopen. De commodore Biddle heeft onlangs met twee schepen Jedo bezocht. Dadelijk werden beide schepen door honderde gewapende booten omringd en alle gemeenschap, niet alleen met de kust, maar tusschen beiden onderling afgesneden. Een brief van den President der Ver. Staten aan den Koning werd door de be ambten, welke den commodore bezochten, aangenomen, maar er werd geen antwoord op ontvangen, terwijl men altijd aan de vreemdelingen te kennen gaf, dat zij moesten vertrekken en niet weder terugkomen. Het dagblad the Economist deelt den volgenden vergelijkenden staat mede van de hoeveelheid voedingsmiddeleningevoerd en verbruikt in de zes eerste maanden van 1815, onder de toenmaals bestaande wet, met het tegen woordige jaar, onder dc plaats gehad hebbende verandering 1815. 1816. Levend vee van alle soorten. Stuks 6,89925,199. LevensmiddelenCwts. 70,311122,230. GranenQrs. 513,8982,301,919. Bloem en meelCwts. 97,7872,197,551. De vergelijking der beide jaren van drie belangrijke takken van iabi ickaat met inbegrip der geweven stoffen en het garen, is als volgt: Manufacturen en Garen. 1845. 1816. Katoenen12,575,900 12,213,585 Linnens2,130,119 a 2,799,797 Wollen4,392,319 3,520,710 Van den meer langzamen maar meer zekeren invloed, dien ons voorbeeld op de openbare meening buiten 's lands moet hebben, moeten wij dc geheele ontwikkeling verwachten der voordeden, die nu over dit land en het geheele mensclidom worden uitgestort. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Januarij. Sedert vele jaren hebben de broodbakkers alhier de gewoonte gehad om, bij gelegenheid van den nieuwejaarsdag, een brood ten geschenke te geven aan de personen of gezinnen welke gewoon waren zich bij hen van dat levensmiddel te voorzien; een geschenk, hetwelk alleen aan de dienstboden ten voordeele verstrekte. Verscheidene malen hebben zij vruchteloos beproefd, dit nutte loozecn voor hen zeer bezwarende misbruik geheel te doen ophouden. Eene commissie, welker leden door de gezamenlijke bakkers zijn gekozen, heeft eindelijk, in de afgeloopen maand besloten, dat deze gewoonte zal ophou den; maar dat, de bakkers in Januarij van elk jaar, eene hoeveelheid van 400,000 Ned. wit brood, gelijkstaande met een bedrag van ongeveer 200,000 fr, zullen afzonderen, om te worden verdeeld onder de armen in dc hoofdstad. BELfilE. BRUSSEL, 3 Januarij. Het sedert cenigen tijd alhier uitkomend Duitsch dagblad, is in Pruissen «n Saksen verboden. Dc laatste berigten uit Indie, over Marseille ontvangen, liepen slechts tot den 16<!en November uit Bombay en brasten tijdinjjen uit Hons-Kons, de J J O O O Engelsehe vestiging in China, tot den 30ste" October aan. Thans is eene nieuwe Indische brievenmaal, over Triest ontvangen, in Europa aangekomen en den lsten Januarij des namiddags door Mecholen vervoerd, van waar zij on- middelijk naar Ostende is verzonden, voor welke zeehaven eene Engelsehe rege- ringsstoomhoot daarop wachtte. De brievenmaal zal dus den 2den Januarij 'smorgens bij tijds te Londen zijn. Ten gevolge van dezen doortogt hebben wij medcdeeling ontvangen van het nommer van de Bombay-Times van den 2dcn December, hetwelk ons nieuws tijdingen aanbrengt, zestien dagen verder loopendc, dan de laatste over Mar seille aangebragt. In het merkwaardig kort tijdsverloop van juist ééne maand heeft men dus ditmaal te Londen tijdingen uit Bombay gehad. Dit is eene nieuwe zegepraal voor het denkbeeld, hetwelk de luitenant Waghoru en de Oostenrijksche Lloyds-Maatschappij met zoo veel volharding doorzetten, om de Indische brievenmalen niet over Frankrijk, maar over Duilschland en Belgie naar Londen te verzenden. De berigten, die in het aanduidende nommer van de Bombay-Times voor komen, zijn niet zeer belangrijk. ANTWERPEN, 3 Januarij. De Koninglyke Maelschappy ter Aenmoediging der Schoone Kunsten alhier, heeft het volgende Programma bekend gemaakt: De Maelschappy, door dezelfde gevoelens bezield die haer in 1844 aenspoor- den om wedstryden voor Letter- en Toonkunde in te stellen, en aengemoedigd door de goede gevolgen, welke zy door die uitbreiding harcr kunstryke werk zaamheden verkreeg, heeft besloten nieuwe pryskarnpen voor hetjaer 1848 uit te schrijven en stelt dien ten gevolge de volgende onderwerpen voor, aen welke de Belgen alléén zullen mogen deel nemen. Letterkundige Wedstryd. Vlaemsche Tael. Dichtkunde. Een oud Krygs- mahker van Amhiorixslaef te Romewordt door zynen overwinnaer, op een avondmaeltot zingen gedwongen. Proza. Een tafereel der middeneeuwsche broederschappen, bekend onder den naem van gildenmet aenwyzing van hunne werking op den voort- yang der nyverheid en van hunnen invloed op het staetsbestuer. Fransche Tael. Dichtkunde. Godefroid de Bouillon. Proza. Influence du Christianisme sur les anciens Beiges. De werken welke de kommissie zou slrydend bevinden met de orde of goede zeden, zullen niet tot den wedstrijd toegelaten worden. De bekroonde werken zullen door de zorg der kommissie en ten koste der Maetschappy gedrukt en uitgegeven worden. Toonkundige Wedstryd. Het onderwerp van het opstel is eene Symphonic met groot orkest en in drie afdeelingen. De bekroonde letterkundige werken zullen op eene plegtige vergadering uit gegalmd worden, en, zoo mogelyk, aldacr door de zorg derzelver opstellers of, hy gebreke dier, door die der kommissie gelezen worden. Het bekroonde toonkundige opstel zal in diezelfde vergadering uitgevoerd worden, in zoo verre de middelen, welke de Maetschappy ter iiarer beschikking zal hebben, het haer zullen toelaten. De prijzen zullen in diezelfde vergadering aen de overwinnaren uitgereikt worden. STADS BEBÏCÏTEIV. In de maand December 1846zijn binnen de Stad Leyden overleden 112 personen, als: 31 Mannen, 26 Vrouwen32 Zoons en 23 Dochters, daar enboven als levenloos aangegeven 5. In diezelfde Maand zijn aldaar geboren 110 Kinderen, als: 58 Zoons en 52 Dochters, waarbij twee paar tweelingen. ^rationale JfSilitie. Ligting- van het jaar 1847. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad I.eyden, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van 8 Januarij 1817, alsmede art. 5 der wel, van den 27 April 1820; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad alsmede van hen, die vroeger ouder de Gemeenten Oegstgeest, Lcyderdorp en Soeterwoudc woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, lot het gebied dezer Stad zijn overgegaandat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie, van dit jaar, geschieden moet voor de zoodanigenwelke geboren zijn in het jaar 1828. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij zich tegenwoordig of af- wezend of in Militaire dienst bevinden, verpligt zijn zich te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in deze, voor hunne naast- bestaanderi of pupillen, mitsgaders Regenten van publieke Gestichtenvoor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door dc bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3