BUITENLAKDSCHË BERIGTEJN denote, zonder dat echter daardoor het grondbeginsel, de afzondering der ge vangenen onderling, op eenigerlei wijze moge worden geschonden. 7de. De verwisseling van de straf der gevangenschap met onderling verkeer door die der afgezonderde opsluiting moet onrniddelijk tengevolge hebben, den duur der gevangenschap, gelijk die bepaald is door de bestaande stralwetboe- ken te verkorten. 8ste. Als onmiddelijke gevolgen der Poenitentiaire hervorming worden aangenomen: de herziening der strafwetgeving, de wettelijke ordening van een toezigt der gevangenissen commissiën van toezigten de instelling van een patronaat voor ontslagen veroordeelden. (gel.) MittRRMAIER, President. Varrentrafp, Secretaris. Ten slotte is door de Vergadering besloten: Het eerstvolgende Congres zal den 20steu September 1847 te Brussel ver gaderen. Dit Congres heeft ten doel om de beraadslagingen betrekkelijk eene Poeni- tentaire hervorming, welke te Frankfort in September hebben plaats gehad, te vervolgen en aan te vullen. De zorg om de zamenkomst in September van het volgende jaar te regelen, wordt opgedragen aan dezelfde personen, die het eerste Congres te frankfort hebben bijeengeroepen: zij zullen echter andere leden, in de verschillende landen, zich kunnen toevoegen. GRONINGEN, 1 Jannarij. In de Prov. Cour. leest men onder het opschrift: Een goed Voorbeeld, het volgende De thans plaats hebbende goedkoopheid der koloniale warenen het goed overleg van een' kastelein in eene veel bezochte herberg op het platte land van Groningen, hebben onlangs tot eene zeer heilzame en navolgenswaardige ver betering aanleiding gegeven. De bedoelde herbergier verkocht voorheen de kom koffij voor 10 cents en het glas jenever voor 5 cents. Voor eenigen tijd echter kwam hij op het denkbeeld, om, bij den lagen prijs der koffij deze meer in het groot gereed te maken en, daar hij doorgaans, vooral op markt dagen, veel nering bad, het zoo in te rigten, dat hij de koffij ook voor 5 cents en dus voor denzelfden prijs als den jenever kon verkoopen. Het alle- zins gunstig gevolg hiervan was, dat een overgroot aantal personen, die vroe ger jenever namen, nu eene kom koffij kochten, dat er, tot voordcel van den kastelein, veel meer dan vroeger verkocht werd en bet gebruik van sterken drank, dat overal zoo veel ramps te weeg brengt, hierdoor, op deze plaats althans, verminderd werd. Mogt dit ook elders plaats vinden! of, beter nog, mogten er goede bier brouwerijen worden opgerigl, zoodat men gezond en smakelijk bier, in plaats van den verderfelijken jenever, zich tot verkwikking op reis als anderzins konde aanschaffen 'sHERTOGENBOSCH, 1 Januarij. Heden morgen kwam het dochtertje van den vleeschhouwcr Adelberg, wo nende te Engelen, hier ter stede bij hare verwanten aan, met het berigt, dat hare ouders, die gisteren met vlecsch ter inarkt waren geweest en in den avond werden te huis gewacht, nog niet teregt waren gekomen; daar nu die huisvader met zijne vrouw gisteren in het vallen van den avond de Sint Janspoort waren uitgegaan, hunnen weg over het ijs nemende, kwam men op het vermoeden dat zij zouden verdronken zijn; van alle zijde onrniddelijk onderzoek gedaan zijnde, ontdekte men alras de echtelingen beide stijf be vroren in het ijs op een kwartier afstands van de stad zij werden naar het zieken-gasthuis overgebragt,G kinderen, waarvan het oudste 12 jaren telt, betreuren het lot hunner ouders, en zijn in de diepste ellende gedompeld. CHIN A. CANTON, 1 November. In de noordelijke havens van Chinadie voor den Europesehen handel geopend zijn, zoo als Ning-po en Shang-haï, openbaart zich eene veel gunstiger stemming omtrent de Europeanen. Men heeft echter in den afgeloopen zomer in die streken veel door droogte geleden, en dit was ook voor het onderling verkeer in zoover ongunstig, als de Chinezen thans al de rampen van alge- meenen aard, die hen treffen, als een gevolg beschouwen van het toelaten van Christen-Zendelingen. OOST-INDIE, KI SS A of KISSER. Dit is een eiland [ruim zoo groot als Texel], dat den naam had van het meest beschaafde te wezen, van de Serwatty-groep. De Heer Bier, een Duitsch zendeling in dienst van het Nederlandsche zendeling-genootschap heeft verscheidene jaren op het eiland doorgebragt. Het eiland bezit eene be volking van ongeveer 8000 zielen, waarvan bijna een vierde bestaat uit Chris tenen der Nederlandsche Hervormde kerk, en hieronder bevinden zich ver scheidene honderdc afstammelingen der Nederlanders, die zich hier hadden nedergezet, toen het eiland bezeten werd door de Oost-Indische Compagnie. Het is eene zeer wel geregelde gemeente. De hooge beschaving des volks en de veiligheid der bezittingen, voortvloeiende uit de zachtmoedige en regt- vaardige strekking hunner wetten, hadden dit kleine eiland verheven tot een soort van hoofdmarkt voor de naburige groepen. Inboorlingen van verschil lende eilanden zoo verre oostwaarts als Timor Lautverzamelen zich hier, ten einde die artikelen van Europecsch fabrikaat in te slaandie zij noodig hebben, en die zij op hunne eigene eilanden niet bekomen kunnen, ten ge volge van hunnen onverzadel ijken trek tot plunderen, waardoor de vreemde handelaars afgeschrikt worden, om zich tot hen te begeven. Engelsche sche pen hebben onderscheidene malen Kisser aangedaan. Walvischvaardersdie door de engten van Timor, den hoofdweg tusschen den Indischen en den Stil len Oceaan, zeilen, doen wel eens bij gelegenheid het eiland aan en zenden hunne booten aan wal, om de hulpmiddelen en ververschingen te bekomen, die het eiland oplevert. AVant, hoewel Kisser ter naauwernood genoeg op levert voor de behoeften van deszelfs bewoners, maakt de voortreffelijke staat van deszelfs handelsverbindtenissen met de andere eilanden, en voornamelijk met het oostelijke gedeelte van Timor, dat een twintigtal mijlen verwijderd is, het mogelijk, vele benoodigdheden daar bijeen te brengen. Met den wes telijken mousson komen praauwen van Macassar, met Europesche goederen van Singapore, en kleine Chinesche jonken van Java en Timor te Kisser aan. De Engelsche reiziger G. AV. Earl werd in 1839 zeer wel door de hoofden ontvangen, want zij hadden reeds rijke vruchten geplukt van hunnen omgang met de Europeanen. De inboorlingen van Kisser en van de geheele eilandenketendie zich uit strekt tot aan de Ki-groep, nabij Nieuw-Guinea, behooren tot een tak van het groote polynesische ras en hebben een groote overeenkomst in gewoonten, uitzigt en taal, met de bewoners der Societeits- en Sandwichs eilanden. AVel had men zulk eene verwantschap vermoed, maar niet zoo aanmerkelijk als zij zich inderdaad voordoet. Kisser levert in overvloed alle artikelen opdie tot eene nederzetting bc- noodigd zijn. Maar bij het overbrengen van vee zou het belangrijk wezen dat die overlogt zoo kort mogelijk gemaakt wierd. Buffels kunnen verkregen worden te Mowai, op het eiland Mao, zeventig mijlen meer nabij Port-Es- sington. De Opperhoofden van Kisser verzekerden aan genoemden reiziger zeer openhartig, dat die dieren daar goedkooper en van betere hoedanigheid warendan op hun eigen eiland. Te Mowai zou de gelegenheid bestaan om handelsverbindtenissen aan te knoopen rnet de verschillende dorpen op Letti en Moa. (IV. Rott.) TEREEMGDË ISTATEM. NEAV-YORK, 1G December. Van de 27 Statendie thans het Gemecnebest uitmakenhebben 9 geene openbare schuld; 9 andere hebben hunne renten tot dus ver geregeld betaald; Pennsylvanie heeft die betaling in 1842 gestaaktdoch in 1845 hervaten 8 zijn sedert 1841 en 1842 in gebreke gebleven, om aan die verp.'igling te voldoen. In den Senaat is een voorstel voorloopig goedgekeurd om aan ieder vrijwilliger in den tegenwoordigen oorlog met Mexico, behalve eene verhooging van soldij 65 Ned. bunders land toe te staan. Het Bondgenootschap heeft om den oorlog vol te houden reeds voor 10 mill, dollars aan geldleenirigen moeten sluiten (25 mill, Ned.), en indien die oorlog nog een jaar voortduurt, zal er nog 13 mill, dollars moeten worden bijcengebragt. Men meent dat, om de rente en aflossing van die kapitalen te vinden, eene belasting van 25 pCt. op de tbee en koffij zal gelegd worden. De zeemagt der Vereenigde Staten bestaat thans uit 8,500 man welk aantal echter tot 10.000 zal gebragt worden; de landmagt, die vóór den oorlog 8640 man bedroeg, telt thans 30,000 man; het grootste aantal be staat uit vrijwilligersdoch uit het oogpunt van bezuiniging zal het staande leger vermeerderd worden. ALGERIE, Den 13tlea Dee. is te Philippevillc eene moskee ingewijd, die op kosten der Fransche Regering gebouwd was. Behalve een groot aantal Muzelmannen waren bij die plegtigheid de militaire en burgerlijke Overlieden der stad te genwoordig, en werden er door den Priester gebeden voor den Koning der Franschcn in plaats van voor den Sultan gedaan. F O Si T U A li, LISSABON, 20 December. Het bewind der Koningin schijnt steeds in een zeer moeijelijken toestand te verkeeren. Al het gereede geld't welk men bijeen kan brengenwordt aangewend om de troepen te betalen. De Bank geeft steeds papieren-munt uit doch deze daalt dagelijks in waarde. De gewone betalingen aan ambte naren zijn gesehorsten het een zoo wel als het ander verwekt in de ge noemde hoofdstad eene zekere onrust, die weinig goeds voorspelt. De berigten van het tooneel des oorlogs blijven nog steeds dubbelzinnig en verward. ITALIË. ROAIE, 21 December. Heden heeft in het paleis van het Quirinaal een geheim consistorie plaats gehad, waarin de Paus na eene korte aanspraak aan de vergadering mede deelde dat hij tot kardinaal-priesters benoemd had Monsr. Baluffi, aartsbisschop van Iinola, en Monsr. Marini, gouverneur van Rome: Vervolgens werden er tien bisschoppen benoemd. Onder andere benoemingen, welke dezer dagen be kend zijn geworden, behooren die van den kardinaal Amat lot legaat van Bo logna, in plaats van den kardinaal Vannicelli, van den kardinaal Ferretti tot legaat van Urbino en van Monsr. Grasselini tot gouverneur van Rome. Volgens alle berigten uit Italië doet de winter zich aldaar met buitengewone gestrengheid gevoelen. Zelfs te Napels was den 14den December dikke sneeuw gevallen en gedurende drie dagen blijven liggen, iets waarvan men zich geen voorbeeld wist te herinneren.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2