LEYDSCHE COURANT. 1847. N°. 3 §£Kli WOENSDAG, 6 JANUARIJ. BIJVNENL AJNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYÜEN, 5 Januarij. De Commandant van liet depót-halaillon van het 5de regiment, alhier in garnizoen, de Majoor C. A. IJaron de Bicherstein Bogalla Zawadsky, is door Z. M. benoemd tot Mililie-Commissaris in het Hertogdom Limburg, militie- dist riet-hoofdplaats Roermond. In de dagbladen wordt wederom van onderscheiden branden gewag ge maakt; een ontstond den 31sletl December te Terheyden, bij Breda, waardoor de woning van den Kastelein J. Schullaars vernield werd; een tweede den lslen dezer te Amsterdam, op hel hofje van Anslo, in de Egelantierstraat, waarbij eene vrouw van 79 jaren verbrand is; een derde dienzelfden dag te Tienhoven nabij Schoonhoven, 20 stuks vee, de geheele boerderij en 2 hooi schuren, alles aan D. Alblas toebeboorende werden eene prooi der vlammen; een vierde is den 3deD dezer ontstaan te Rotterdam, aan de westzijde van den Oppert, bij den tapper R. Stoup, waardoor het geheele buis is uitgebrand. Te Eindhoven zijn 2 personen, die beschuldigd worden onlangs aldaar brand bij den Heer Smeets gesticht te hebbenin hechtenis genomen. Het Handelsblad meldt, dat door zijne directie, ten behoeve der alge- meene armen, ƒ261 aan de Regering ter hand is gesteld, als opbrengst der gelden ontvangen van de onderteekenaars van den Nieuwjaarsgroet. Op den Rhijnspoorweg zijn in December vervoerd 22,029 personen en is voor deze en voor de goederen ontvangen ƒ40,285.72. De geheele op brengst van 1846 is geweest ƒ640,742.911. De Raad te Kampen heeft tot de oprigting van een Gymnasium besloten. 'sGRAVENHAGE, 4 Januarij. Eergisteren is voor het Provinciaal Geregtshof in hooger beroep behandeld de zaak van Robert en Bolstier, hoofdlieden der nachtwacht te Leyden, welke voor cenigen tijd door de Arrondissements-Regtbarik dier stad tot eene gevan genisstraf van 4 maanden en eene geldboete van 25 zijn veroordeeld, als schuldig aan het veroorzaken van den dood cener vrouw, ten gevolge van nalatigheid en onvoorzigtighcid. Van dit vonnis waren zoo wel het Openbaar Ministerie als de veroordeelden in hooger beroep gekomen. Na het verboor der getuigen en de ondervraging der veroordeeldenwelke steeds beweer den, dat zij, 's morgens de wacht verlatende, aan de agenten van polieie last hebben gegeven om de bedoelde vrouw, die zonder nachtverblijf op de straat gevonden en in het zoogenaamde ijk-huisje geplaatst was, maar cenige dagen later genoegzaam levenloos in hetzelve gevonden is, te ontslaan, heeft de verdediger, Mr. de Pinto, het woord gevoerd, hoofdzakelijk ten be- tooge, 1°. dat bet niet bewezen is, dat de dood dier vrouw het gevolg is weest alleen van uithongering; 2°. dat bet, in ieder geval, niet bewezen is, dat de dood het gevolg is geweest van verzuim of achteloosheid der beide veroordeelden. De Advocaat-Generaal Mr. Gefken heeft volgehouden, dat de dood der bedoelde vrouw alleen aan eene verregaande achteloosheid der veroordeelden is toe te schrijven, en heeft deze achteloosheid te meer onvergeeflijk en straf baar geacht, omdat zij begaan is door ambtenaren van polieie, die met de handhaving der maatregelen van orde belast zijn. Hij drong daarom aan op eene zeer strenge bestraffing, tot afschrik van anderen, en requireerde, dat beide hoofdlieden thans tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren, en ieder tot eene geldboete van ƒ300 zouden worden veroor deeld. De uitspraak van het Geregtshof is bepaald op aanstaanden Zaturdag. ROTTERDAM, 4 Januarij. Gedurende het jaar 1846 zijn van de reede van Maassluis naar zee ge- ecild 523 koopvaardijschepen en binnengekomen 19, behalve de haring- en vischschepen. Te Zicrikzee, ingeklaard 12 zeeschepen, zijnde 10 minder, en uitgeklaard 13 zeeschepen zijnde 4 minder dan in 1845. Te Brouwershaven 129 schepen, waaronder 53 van Java, voor Rotterdam ■en Dordrecht bestemd, en uitgezeild 14 schepen. In het vorige jaar waren binnengekomen 122, waaronder 46 van Java, en uitgezeild 28 schepen. AMSTERDAM, 3 Januarij. Vrijdag zijn hier 31,000 balen koffijopgehouden bij de veiling van Au gustus, tot de opgehouden prijzen verkocht, benevens 31,000 andere balen, verhoogd met cent. Van eene zijde, welke wij als goed onderrigt mogen beschouwen, wordt ons medegedeeld, dat een ontwerp van wet, bepalende de renten van in-, uit- en doorvoer van Granenter vervanging van het sohaalslelscl der wet van 1835, op dit oogenblik bij den Raad van State aanhangig is. Men meent te weten, dat bij dit ontwerp een matigvast regt ten grondslag is gelegd. Het is met groot genoegen dat wij dit bcrigt mededeelen. Wij beginnen nu hoop te voeden dat eerlang de doodklok over de verderfelijke graanwet" zal geluid worden; het zal voor het Nederlandsche volk een feestgelui zijn. Wij willen ons echter niet te vroeg verbeugen. Een matig vast regt is eene uitdrukking van wijden omvang. En hoe welkom ook een zeer matig vast regt ons zijn zal, wij achten dat in de tegenwoordige omstandigheden de billijke eischen des handels, der nijverheid en der algemeene welvaart niet oldaan zijn, ten zij door eene geheele afschaffing van elke belasting en belem mering van den in- en uitvoer van granen. AmstCour.) UTRECHT, 4 Januarij. Den 2dcl> overleed alhier, in nog jeugdigen leeftijd, na eene kortstondige ziektede Heer Wenckebachvroeger Hoogleeraar aan de Koninklijke Aka- demie te Breda, nu sedert nog geene twee jaren Hoogleeraar aan de Ulrecbtsche Akadeinie en opvolger van den waardigen Schroder; een man van buitenge- meene kunde en ijver voor de wetenschappen, door wiens afsterven zijne achterblijvende echlgenoote en twee kinderen een onherstelbaar en bet Vader land een zwaar verlies lijden. ZWOLLE, 1 Januarij. Het volgende zijn de bepalingen, als slotsom der ernstige beraadslagin gen, door de meerderheid van het Poenitentiair Congres, in September 1. 1. te Frankfort gehouden, en waarop de Heeren Mr. Baumhauer, den Tex, Su- ringar, Lurasco en Mullet, Nederland vertegenwoordigden: lste besluit. De afgezonderde opsluiting inoet worden toegepast op de aan geklaagden en beschuldigden, zoodat zij noch onder elkander, noch met an dere gevangenen eenige gemeenschap kunnen heblicn. Van dezen regel kan alleen worden afgeweken in die gevallen, wanneer, op aanvrage der gevan genen zelve, de ambtenaar met de instructie belast, het gepast mogt oordee- len hun eenig verkeer toe te staan, binnen de grenzen door de wet bepaald. 2dc. Evenzeer zal de afgezonderde opsluiting worden toegepast in het al gemeen op alle veroordeelden terwijl deze straf zoodanigerwijze voor hen zal verzwaard of verligt wordenals overeen zal komen met den aard der schuld of veroordeeling, met de individualiteit en het gedrag der gevangenen. Elk echter van ben zal zich met een nuttigen arbeid moeten bezig houden, zal zich dagelijks in de open lucht moeten bewegen, zal deel moeten nemen aan de weldaden van het godsdienstig, zedelijke en school-onderwijs en aan die der godsdienstoefening; zal geregeld de bezoeken ontvangen van den bedie naar zijner godsdienst, van den Directeur, van den Geneesheer, van de Leden der Coinmissien van Toezigt en van het Patronaat, afgescheiden nog van de andere bezoeken, welke door de afzonderlijke reglementen zullen kunnen wor den toestaan. S"1*. Het voorgaand besluit zul bijzonderlijk op de gevangenschap voor kor ten duur worden toegepast. 4de. De afgezonderde opsluiting zal evenzeer op gevangenschap voor langen duur worden in toepassing gebragt, en wel zoo, dat aan deze achtereenvol gens zulke verzachtingen zullen worden aangebragt, als te vereenigen zijn met de handhaving van bet beginsel der afzondering. 5de. Wanneer de gezondheid van ligchaam of ziel der gevangenen het mogt vorderen, dan zal de Administratie dien gevangene aan een zoodanigen regel kunnen onderwerpen, als zij voegzaam zal oordeclen, en zelfs hem de ver kwikking van voortdurende gezelligheid vergunnen. Tot die gezelligheid zul len echter nooit andere gevangenen mogen bijdragen. 6de. De cellulaire gevangenissen zullen in dier voege worden gebouwd, dat iedere gevangene zijne godsdienstoefening kan bijwonenziende en hoo- rende den dienstdoenden bedienaar der godsdienst, en door hem gezien wur-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1