stallig bestond van 1,300,000,000 realen voor vervallen renten ten behoeve der schuldeiscbersdie men bad vergelen. Het gelukte Graat' Torreno te verkrijgen dat zij twee derden van hun kapitaal zouden overnemen in cene nieuwe schuld, die men werkelijke noemde, verzekerende op de inkomsten van den Staat eene rente van 5 pCt., die naauwgezet betaald zouden worden; bet overige derde werd verwisseld in passive schuld, en de achterstallige renten in uitgestelde schuld, die binnen 12 jaren, achtervolgend in wer kelijke zou worden verwisseld. Deze bezwarende voorwaarden verhinderden echter onze buitenlandsche schuldeiscbers niet, om met de Spaansche regering, onder het ministerie van Graaf Torreno, eene nieuwe leening te sluiten tegpn 60 pCt., terwijl de laatste groote leening, door de Spaansche regering zelve aangegaan, dit slechts tot 50 pCt. was geworden. Oin den toestand onzer buitenlandsche schuld eischers nog te verzwaren, weigerde de Spaansche regering, om in den be paalden termijn ter vcrwissseling toe te laten, meer dan 1.000.000.000 realen voortkomende, uit de bovengemelde kapitalisatie, die zij zich eigenmagtig toeeigende, ten koste van alle beginselen van administrative billijkheid. Later, om den ondergang te voltooijeiivan hen die aan de nieuwe leening hadden deel genomen, verkocht zij heimelijk een groot gpdeelle der onverwisselde schuldbrieven, die, volgens regt aan de oude houders behoorden en deed aldus in korten lijd de Spaansche fondsen van 50 op 20 pCt. dalen. Kort daarop hield Spanje, zijne heiligste verpligtingen verwaarloozende. op, eenigen rente op de bovengenoemde schuld te betalen. Dit gebeurde den lsteD No vember 1336. In die droevige omstandigheden werden de nationale goederen door de Re- gering en de Cortes, in eene jdegtige akte, bestemd tot betaling der schuld Maar, welke zal niet de verontwaardiging van eiken achtenswaardigen Soanjaard zijn, wanneer hij bedenkt, dal ook deze laatste waarborgen aan de schuldeiscbers ontnomen zijn, zonder dal hun eenige gelijkstaande vergoe ding daarvoor gegeven werd. Moet men zich daarna nog verwonderen, dat deze herhaalde heleedigingen te Londen het ontstaan hebben te weeg gebragt van cene magtige vereenigingbestaande uit edellieden, parlementsleden rcgtsgeleerden en kapitalisten, die besloten hebben van Spanje regt Ie ver krijgen voor deszelfs grieven jegens duizenden hunner landgenoot) ndat aan zienlijke mannen van andere natiën zich bij die vereeniging gevoegd hebben, niet hetzelfde doel, en dat zij eindelijk eenen afgevaardigde hebben gezonden, gelijk eenigen onzer meest verlichte wetgevers hebben vooruitgezien, die aan onze deuren komt kloppen, cn regt. cri voldoening vragen voor hunne hei ligste regten. OOSTENRIJK. IVEENEN, 22 December. De lijst der dagbladen welke voor het jaar 1847 in dit land toegelaten zijn, is weder met eenige ultra-montaansche bladen vermeerderd, terwijl al de zoodanige, wier strekking eenigzins verdacht is, bij voortduring verbo den blijven. PKÜISSEjV. BERLIJN 26 December. De Regering beeft eene sum van 47,000 tlil. bestemd, om liet inkomen der schoolonderwijzers, die minder den 100 thl. hadden, tot die som te ver- lioogen. Het plan tot de/e verbetering bestond reeds 60 jaren, doch kon bij eene bcgrooling van ruim 50 mill. thl. jaarlijks, niet verwezenlijkt worden! De Duitscli-Katholijke gemeente alhier beeft, zoo als door een der dag bladen van die stad berigt wordt, aan liet stedelijk bestuur medegedeeld, dal zij thans 2500 zielen teltcn om deze reden liet beroepen van eenen tweeden Lecraar nooilig acht. Uit iioofde een groot deel barer leden tot de minvermogende klassen behoort, en zij derhalve niet in staat is, om uit eigene middelen in de bezoldiging van twee geestelijken te vuorzienheeft zij tevens hel genoemde bestuur verzocht, om de toelage van 1000 tb. 'sjaars, die hetzelve haar tot in 1847 toegezegd heeft, ook daarna te blijven ver strekken. Het bestuur beeft hierop geantwoord, dat het de gemeente even zeer als vroeger toegenegen blijft, en haar dit ook zal toonenmaar dat vooreerst nog geen besluit omtrent het voortduren der toelaag kan genomen worden. Op den Dusseldorp-Elberlëlder spoorweg is den 2Gsten bet volgend on geluk voorgevallen: De locomotief van den trein, die ten balt drie ure van bier vertrok, geraakte lusschen Gerre.-lieim en Erkratb, ten gevolge van het barsten cn uitwijken der rails, buiten bet spoor, waardoor dezelve benevens den sleper en een goederen-wagen in de gracht stortten. Bovendien geraakte de eerste wagenwaarop zieli een aantal muzijkanten van liet 5de regement Uhlanen bevond, mede van de baan, terwijl de overige rijtuigen gelukkig op dezelve bleven staan. Van deze lieden werden sommigen meer, anderen min der zwaar gekwetst, terwijl men den dood te betreuren beeft van een be ambte, die zicli op den goederen-wagen bi vond cn onder de raderen geraakte. Dit verhinderde niet, dat de haan tegen half zes ure weder vrij was, en de treinen hunnen voortgang konden hebben. BEIJEKEH. De Overste Huts, die zicli eenigen tijd te Athene beeft opgehouden, heelt het plan beraamd om eene volkplanting van eenige bonderde Duilsclie ge zinnen naar Griekenland over te brengen, en wel op bet Schiereiland van Kerintlic, welk punt kan beschouwd worden als de weg, langs welken eene landverhuizing van Duitschers in het groot naar Klein-Asic zal tol sland ge- biagt worden. Hij heeft het zoo ver gebragt, dat er een ontwerp van wet daaromtrent aan de Kamers is ingediend. WEIMAR. De Weisscnfels-Weimarsche spoorweg is den 19dcn dezer in tegenwoordig heid van den Groot-Hertog geopend. De weg was in 1843 begonnen en loopt uver 45 bruggen, 4 viaducten, (waardoor men spoorwegen verslaat die ho ven andere wegen of diepten zijn aangelegd), de kusten hebben 9,000,000 thl. bedragen. FRANKFORT. 26 December. De besturende Commissie der hier bestaande Vereeniging tot bevordering van handwerken onder de Israeli ten beeft dezer dagen haar 21stc verslag in het licfit gegeven, waaruit ouder anderen blijkt., dat het getal tier voortge- lioJpeiien bereids tot 629 gestegen is; dat b.j liet einde van het boekjaar 71 jongelingen bij verschillende meesters werkten, 79 met kleedingslukken on dersteund waren 46 de tot hun handwerk henoodigde gereedschappen ont vangen hadden, 17 tot eene reis naar buitenslands, ter verdere beoeicning van bun ambacht waren uitgerust, enz. ENGELAND. LONDEN, 26 December. Hier is in de laatste 4 dagen eene ontzaggelijke menigte eetwaren van al lerlei soort, benevens vee en wild aangekomen. Noordelijk frankrijk, België, de Nederlanden en Hamburg hadden het hunne bijgedragen om de hoofdstad van spijzen te voorzien waarvan gedurende de Kersdagen bier meer dan anders verbruikt wordt. De bladen der hoofdstad geven de beschrijving van cene ontzaggelijk groot stuk ossenvleeschdat op Kersdag op de Koninklijk tafel te Windsor heelt gepronkt. Het voornaamste geregt van liet Koninklijk maal bestond in een edelen ossenbaronafkomstig van een os uit de Scbotsebe hooglan den welke gemest was op de Vlaainsclie pachthoeve van Prins Albert, en de zilveren medaille op de tentoonstelling van Siuithfield had gewonnen. Dit sluk vlcesch woog bijna 260 pond, en had 12 ure nooilig om gebraden te worden. Onlangs beeft men eene eigenaardige werking van het stof der diaman ten op slaal ontdekt; hel maakt namelijk liet staal zoo scherp, dal bel alle middelen verreweg overtreft, welke gebruikt zijn, om dit doel te bereiken. FRANKRIJK. PARIJS, 29 December. De stedelijke belasting alhier heeft tot half December 30,500,000 fr. opge leverd, waarbij eene vermindering is opgemerkt in die van de brandstoffen en de dranken. Het verbruik van het vleesch is iels toegenomen; echter kan de veeteelt nog niet aan de behoefte voldoen, vermits men steeds genoodzaakt is nin voor dit vcihruik jaailijks 80 a 100.000 schapen in Duitseliland en in Nederland aan te koopen in weerwil van de belasting op den invoer en de kosten van vervoer. De uitvoer van fabrikaten is weder iels toegenomen, cn bedraagt voor de gewone ruim 84) en voor de premie genietende ruim 681 niillioen fr. Onder de gewone liibricaten zijn toegenomen de porceleinen, zijden- en mode-waren, boeken en kramerijen. Bij de premie genielende beeft de vermeerdering zich doen gevoelen voor katoenen en wollen geweven stuffen en slrooijen hoeden. De bevolking bedraagt 1.053,907 zielen en is sedert 1841 met 118,648 toe genomen. Gelijke vermeerdering is in de omliggende arrondissementen waar genomen. De twaalf grootste boekverzamelingen in Europa hebben, volgens opgaaf van een deskundige, de navolgende hoeveelheid boekdeelen. De Koninklijke boekerij te Parijs 650,000, de Munehensclie 500.000; de Kopenhaagsche 400,000; de B'rlijnsche 320.000; de eener 300,000, die van liet Brilsche museum 270.000; de Dresdensrhe 250.000; die van liet arsenaal te Parijs, die van Gericviève aldaar, die van Brera te Milaan en de Göttingsclie, elk 200,000; allen te zinnen 3,120,000 boekdeelen. Thans beeft het Koninklijk Hof te Douai zijn vonnis uitgebragt in de zaak van het ongeluk op den Noordelijken spoorweg voorgevallen. Het Hot' van Rijssel bad alle beschuldigden vrijgesproken doch het Koninklijk Hof lieel't den Ingenieur Peliet en den Machinist Dulhoit schuldig verklaard aan moord ten gevolge van onvoorzigligheid of het niet in acht neinen der be staande reglementen, en den eerste veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf cn 3000 l'r. Iioete en den tweede tot 15 rlagen gevangenisstraf en 100 fr. iioete. Vooral te Bordeaux, maar ook te Toulouse en la Roebelle is door storm groote schade aangerigtin de eerste plaats is een aantal personen gedood of gewond, de meeste woningen zijn meer of min beschadigd en er waren ook eenige vaartuigen gezonken. Onlangs gaf een meisje van 13 jaren te Boissy, nabij Genève, een merk waardig bewijs van moed, door bij bet ontslaan van brand, baren kleinen broeder met levensgevaar van de eersle verdipping te redden. Den trap wil lende opklimmenvindt zij dien reeds in branddocli plaatste toen een' Lid Ier bij liet venslcr, klom het binnen, en hragt liet kind met de wieg naar beneden. Zij heeft verscheiden wonden bekomen, die echter niet doo- dehjk zijn. Bij liet uitrijden van Tarare is de Koninklijke diligence, die tusschcn Parijs en Lyon rijdt, omgevallen en hebben 2 reizigers den dood gevonden cn zijn 2 andere gevaarlijk gekwetst.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3