B CJ1 TE IN L A IS DSC HE BE 11 GTEN school. Gij hebt uwe commission en uwe genootschappen van landbouwj maar hoe goed, hoe schoon dit zij, het is niet voldoende, want het werkt alles slechts gedeeltelijk, omdat er geen gemeenschappelijke band, geen be paald vereenigings-punt bestaat, gij hebt werktuigen maar de beweegkracht hapert er nog aan. Indien het mij, den vreemdeling in uw midden, vergund wareu eenen raad te gevenrigt dan ecne algemeene Piederlandsche Maat schappij van landbouw op, ongeveer op de wijze als bij ons the Royal agri cultural Society of Engelandbenoemt u eenen bekwamen scheikundige, dien gij in den Heer van Laer, thans aan de school van den Heer Enklaar verbonden, zoudt kunnen vinden. Geelt dezen een laboratorium, om tegen ecne kleine toelage voor de leden, en eene grootere voor hen die geene leden zijn, scheikundige ontleding te maken van grond en mestsoorten, van voort brengselen en wat dies meer zij, gelijk ik binnen twee jaren over de 600 ontledtngen heb gedaan. Hebt gij zoodanige inrigtingen getroffen dan kunt gij, dan moet gij op de menigte werken. De landbouwers zijn lieden, die van geene wetenschappen wetenzij moeten evenwel daarvan eenige kennis hebben, zullen zij den landbouw met voordeel drijven, zullen zij vooral de mededinging met hunne naburen uithoudendie meer en meer op wetenschappelijke wijze beginnen te werken. Den weg naar het hootd dezer lieden vindt men het best door de beurs. Tracht hun dus duidelijk te ma ken dat door vermeerderde kennis de beurs gespekt wordt; hiertoe moet nw scheikundige het land rondreizen en redevoeringen doen zoo als ik zelf dit in geheel Brittanje, maar vooral in Schotland met het beste gevolg ge daan heb. Maar de hoofden der oude lieden zijn verhardde ooren door vooringenomenheden verstopten het gaat moeijelijk hun dergelijke zaken regtstreeks duidelijk te maken en in te prenten. Maar daarom moet gij eenen anderen weg inslaan, en deze hestaat in het schoolonderwijs der kinderen. Indien de kinderen op de school eenige denkbeelden van natuur- en schei kunde gekregen, al is het ook, dat zij het slechts aanvankelijk van buiten geleerd hebbendan zullen langzamerhand de ouders van de kinderen lee- ren. Ik heb daartoe een kleinen katcchisrnus der scheikunde geschrevenwaar van thans reeds meer dan 1500 exemplaren in Groot-Brittanje verspreid zijn. Op deze wijze M.M. Il.H. zult gij weldra uitkomsten verkrijgen en vruchten plukken van uwe pogingen." Ziedaar in ruwe trekken hel hcloop der redevoeringen van onzen Engel- schen Hoogleeraar, met eene zoodanige overtuigingskracht uitgesproken, dat oogenblikkelijk na het einde daarvan zeventien der aanwezige personen met den Hoogleeraar G. J. Mulder aan het hoofd, zich door handteekening ver bonden hebben om zich op den 23stcn dezer op nieuw in het locaal van het genootschap Diliyentia in het Voorhout te 's Gravenhage te vereenigenver gezeld van allendie men daartoe in het belang der groote zaak bewegen kan om over te gaan tot het grondvesten eener algemeene Nederlandsche landhuishoudelijke maatschappij. Het tweede genootschap van Tcyler heeft voor 1847 de volgende prijs vraag uitgeschreven: xHel Genootschap verlangt een bondig, beredeneerd en kritisch verslag vau den tegenwoordigen staat van de natuurkunde der gewassen, vooral met op- zigt tot de latere nasporingen van MirbclMohl, Schleiden Meyen, Link, C. II. Schultz, Gaudichot, Nageli, Ilarting, en anderen. Hel verlangt vooral, dat de verschillende en nog steeds uiteenloopcnde gevoelens en verklaringen der genoemde en andere natuurkundigen aangaande de voornaamste onder werpen der planten-physiologie, zoo als het ontstaan en de verdere ontwikke ling der eerste of elementaire organenderzelver verbinding tot meer zamengestelde; liet beloop en de verrigtingen van beiden; de beweging en het verschil der sappen; de voeding, de bevruchting, voortteling enz., behoorlijk overwogen, aan de meest naauwkeurige waarnemingen getoetst en beoordeeld worden, ten einde daaromtrent, zoo veel mogelijk, eenheid en over eenstemming, en van de voornaamste verschijnselen van het plantenleven eene welgegronde en meest annemelijke verklaring te erlangen." De prijs voor het best gekeurde antwoord op deze prijsvraag, is eene gouden medaille ter innerlijke waarde van 400 Hollandsche guldens. De Verhandelingen in het NederduitschFransch, Engelsch of Hoogduilsch, goed en leesbaar geschrevendoor eene andere hand dan die van den opstellermoeten in haar geheel worden ingezonden vóór den lsten April 1848, aan het Fundatie-huis van wijlen den Heer P. Teyler van der Hulst, te Haarlem. 's GRAVENHAGE24 December. Bij Koninklijke besluiten zijn de Gedeputeerde Staten van Drenthe gemag- tigd tot eene geldleening van 20,000 ten laste van de provincie Drenthe, tot gedeeltelijke bestrijding der kosten van het aanleggen van een' straatweg van Rolde over Rieten naar de grenzen der provincie Greningen. H. M. heeft aan het Bestuur der Vrouwenverecniging te Oudewatcr 50 doen toekomen. Naar men verneemt zijn de verzoeken om gratie, ingediend door P. F. Wienand en J. H. Berkenkamp die voor het Prov. Geregtshof in Zuid- Ilolland hebben teregt gestaan, ter zake van munlschennisen die door dat Hof, bij arrest van 13 Junij jl.zijn veroordeeld tot geeselingbrandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en twaalf jaren tucht huisstraf, gewezen van de hand. Rij arrest van het Prov. Hof in Zuid-Ilolland van den 21stcn dezer, in Raadkamer gewezen, zijn naar de openbare teregtzitting van dat Hof verzon den Jossf van Ulm en Barend van Ulmbeschuldigd van het verminken of uiterlijk schenden van zilveren nationale gangbare muntspeciën. Deze personen zijnbenevens nog vier anderen (doch welke bij vonnis van de Arrond. Regtbank alhier, in Raadkamer zijn in vrijheid gesteld) op den 26sten jl. te dezer stede in hechtenis genoineu. Te Dellt zullen de Ileeren A. en C. J. Perk eene gaz-fahrijk oprigten die in naauw verband zal staan met de Hollandsche gaz-associatie van de Ileeren C. de Bruin en Zoon, te Amsterdam. MAASTRICHT, 18 December. Daar de leerstoel van Regent der vierde klasse aan het Koninklijk Athenaeum alhier (waaraan, behalve een aandeel in de ininervalia door de leerlingen be taald, een vast tractement van ƒ700 'sjaars verbonden is) is opengevallen, zijn degenen, welke den graad van Candidaat in de Wijsbegeerte en Letteren bezitten en naar den opengevallen leerstoel wenschen te dingen, uitgenoodigd om uiterlijk voor den 3lsteH Januarij aanstaande, hunne aanvragen, vergezeld van de noodigc bewijzen, aan den raad van Bestuur van het Athenaeum voor noemd vrachtvrij in te zenden. TURKTE. (JONSTANTINOPEL2 December. Sedert drie dagen viert de Turksche bevolking haar offerfeest, den Kurban Bei ram. Bij deze gelegenheid moeten hier niet minder dan 75,000 hamels geslacht worden. In Kurdistan zijn reeds veel omvattende militaire operation begonnen, om een aantal roofzieke stammen en het Kurden-Opperhoofd Bederlian-Bcy te tuchtigen. Tahir-Pacha, Gouverneur-Generaal van Mossul, had hiertoe een talrijk legercorps aangeworvendoch de Regering heeft de tijding bekomen dat deze man onverwacht gestorven is. Hij bezat het vertrouwen van den Divan in hooge mate en zijn dood wordt in de tegenwoordige omstandigheden als een groot verlies beschouwd. Mehemed-Ali schijnt voornemens te zijn, na de voltooijing van den groo- tcri Nijldam een spoorweg van Cairo naar Alexandria, en een anderen spoor weg van Suez naar Cairo te doen aanleggen. Met de voltooijing van den Nijldam zullen echter nog drie jaren verloopen; na het einde van December moeten meer dan 20,000 werklieden dag en nacht daaraan arbeiden. SPANJE. MADRID, 15 December. Het Ministerie had tot heden berigt van 274 verkiezingen, waarvan 196 tot de gematigde partij en 78 tot de oppositie behoorden. Onder de Afge vaardigden van de partij van vooruitgang merkte men op Pascual Madoz oud Vice-President van het Congres en schrijver van een staat- en aardrijks kundig woordenboek van Spanje. Men schrijft uit Vittoria, onder dagteekening van 15 December, dat daar eene buitengewone koude heerscht. Toen de sneeuw allerwege 70 stre pen hoog lag, trad een sterke vorst in, terwijl de sneeuw niet ophield te vallen. Den 13den wees de thermometer van Réaumur, des morgens ten 6 ure, 9 graden onder nul. De post is daar te paard aangekomen, daar anders de hoogten van Salinas niet konden worden overgetrokken. Voortdurend blijft men van ministeriëele wijzingen spreken, zonder dat deswege iets officieels bekend zij. Onder de daarvoor rondloopende geruchten, behoort ook dit, dat de Heer Mon het kabinet zou reorganiseren; hij zou President van den Raad worden en tevens Minister van Finantiën blijven. In dit geval zou de Heer Pidal als Candidaat tot het Voorzitterschap van de Ka mers der Afgevaardigden worden voorgesteld. Het contract met de hank van San p'ernando is bepaaldelijk hernieuwd, aldus is de openbare dienst volkomen verzekerd. Er is veel gesproken van eene aanzienlijke achterstallige schuld, door de Regering aan de bank ver schuldigd. De waarheid te dezer zake is, dat de opstand in Galicie, het onderhoud van eene observatie leger op de grenzen van Portugal, en de uit gaven veroorzaakt door bet huwelijk van H. M., de Regering hebben be zwaard, maar het deficit in de remboursementen is reeds minder, dan in het vorige jaar. Het zal der Regering gemakkelijk vallen 's maandelijks het de ficit (welks bedrag nagenoeg 50 millioen realen beloopt) aan de bank terug te betalen; zullende het kabinet zich in het volgende jaarmet vijf a zes millioen realen 'smaands minder te vreden moeten stellen. PORTUGAL. OPORÏ'O, 11 December. De nederlaag van den Graaf das Antas heeft zich niet bevestigd. De gue rillas maken overal de wegen onveilig. De inkomende regten zijn nagenoeg op niet gedaaldmen schat dat er wel voor de behoefte van drie jaren aan manufacturen en tabak is ingesmokkeld. Er zijn hier vele lieden aangekomen uit de stad Vianadie door de Miguel- listen wordt bedreigdreeds hebben zij Braga Guimarens en Barcellos in hunne magt. Mr. Manuel Passos, een der stoutste partijgangers in 1836, heeft voorgesla gen om met de Miguellistcnj gemeene zaak te makendoch Sa da Bandeira heeft het afgeslagen. Het vaartuig de Cyclops heeft alhier twee Engelsche Officieren aan wal ge- bragt, die in naam hunner Regering den Hertog van Terceira hebben op- geischt; doch de Junta heeft den cisch afgeslagen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2