OOSTENRIJK. WEENEN, 12 December. De opbouw van bet nieuwe Protestantsehe bedehuis in de voorstad Guin- pendorf volgens liet plan van den Architect Förstner is nicl alleen toegestaan, maar er is ook reeds met het bouwen begonnen, liet bedehuis zal in den stijl der oude basiliken of eerste Christenkerken worden opgetrokken. SEE ES WIJK. 15 December. Bij een besluit van den Koning van Denemarken is de Stenden-Vergadaring opgeheven, omdat de door de Regering gedane voorstellen niet in overweging waren genomenen de vergadering zich dus schuldig had gemaakt zoowel aan overtreding van de wettelijke verordeningen omtrent het behandelen van zaken, als aan verzet tegen het uitdrukkelijk verlangen van den Koning; welke echter verklaard heelt, de nationaliteit van Sleeswijk te zullen hand haven. hesseh-hoiibvb». 16 December. Onze Landgraaf, die eerst voor eenige weken door den Keizer van Oosten rijk tot Veldmaarschalk was benoemd, is gisteren avond tegen 11 ure in zijne residentie-stad Homburg, na ecne ongesteldheid van slechts 10 dagen, over leden. Hij had den ouderdom van 63 jaren bereikt. Zijn slechts eenige jaren jongere broeder Prins Gustaaf, wiens oudste zoon 17 jaren telt, volgt in het beheer over het landgraafschap op. De overleden landgraaf, die zijne militaire loopbaan in Hollandsche dienst aanving, was voor zijne onderdanen een zachtaardig en goed vorst, en muntte door zijn krijgsmaris-tulent en groote persoonlijke dapperheid uit. HEISEN-MBMITiOT. GIESSEN, 13 December. Onderscheidene dagbladen behelzen de volgende, van bier uitgaande, door 26 Professoren (waaronder Birnbaum), geteekende verklaring: »Tcn einde van onderscheidene zijden gedane valscbc uitstrooisels in dag bladen en vlugschriften te wederleggen zien zich de ondergeteekende Profes soren, Protestanten en Katbolijken, genoopt, in het belang van waarheid en regt, gelijk mede voor de eer en het welzijn dezer Hoogescbool te verklaren, dat zij zich verblijdende in de akademisehe leer-vrijheid in den uitgeslrekt- slen zin, in de vrije en meest uitgebreide ontwikkeling der wetenschap op geencrlei wijze ooit belemmerd zijn geworden noch worden verhinderd dat bet bestaande studieplan door de faculteiten zelfstandig en geheel onafhan kelijk ontworpen en door de liooge overheid onveranderd goedgekeurd is ge worden dat uit een confessioneel oogpunt, de afzonderlijke leeraren zoowel als de faculteiten hunne reglen en overtuiging onbestreden en ongedeerd be warenhandhaven, en, hij het hekleeden van akademisehe leerstoelen, zich geenc confessionele consideratiën hebben doen gelden, gelijk reeds daaruit blijkt, dat er, in de laatst verloopcne 17 jaren, 21 Professoren van Evan- g liscb en 6 Professoren van Kalholijk geloof, behalve de heide Theologische faculteiten zijn benoemd geworden." De beroemde Hoogleeraar in de uitlegkundige Godgeleerdheid alhier, Fritzsche, is dezer dagen overleden. EKGELMD. LONDEN19 December. Laatstleden Woensdag zijn, in verschillende wijken dezer hoofdstad, niet minder dan twaalf branden uitgebarsten, van welke de eene meer, de andere minder schade heeft aangcrigt. Een koopman alhier heeft met een huis te Boulogne overeenkomsten aangegaan, ter levering van 5,000 stuks hoornvee, en van nog grooter getal schapen cn kalveren. Reeds is het grootste gedeelte van dit slagtvcc alhier aangekomen, en zoo voordeelig verkochtdat waarschijnlijk nieuwe overeen komsten voor verdere aanvoeren zullen gesloten worden. De koude is tc Worcliesler zoo groot, dat dc Severn vast zit cn bereden wordt, hetgeen in geen 11 jaren gebeurd is. Te Dublin is den 15den eene talrijke vergadering van landeigenaars ge houden van alle gevoelens, waarin besloten is om, ten einde de moeijelijk- lieden te voorkomen, die uit den nu heersebenden toestand ontstaan, eene commissie te vormen, welke de irizigten van de landbouwers opzamelen en die aan de Ierscbe leden van bet Parlement zal mededcelcn. De bekende blinde reiziger, Luitenant Holman, is na eene afwezigheid van 6 jaren, in welken tijd bij Portugal, Spanje, Algcrië en alle landen aan de Middcllandsche Zee, Egypte, Syrië en Jerusalem bezocht, maar ook nog de minder bezochte gedeelten van het Zuid-Oostelijke Europa, zoo als Hongarije, Zevenbergen, Servië, Bosnië, enz., in alle rigtingen doorkruiste, gezond cn wel te Liverpool aangekomen. Even als alle vroegere reizen maakte ,de merkwaardige man ook dezen togt zonder eenigen geleider. De jaarlijksche waarde der ddfstoffelijke voortbrengselen van dit land bedraagt bijna 25 millioenen waaronder 9,100,000 voor kolen, 8,400,000 voor ijzer, 1.200,000 voor koper, 920,000 voor lood, 400,000 voor zout, 390,000 voor tin 60,000 voor bruinsteen 35,000 voor zilver, 22,000 voor aluin, 8000 voor zink, cn 25,000 voor spiesglans, bismuth, arsenicum, enz. Tot een bewijs van de waarde welke bet ijzer door bearbeiding van ver schillende voorwerpen naarmate van de meerdere kunstbewerking die er aan besteed wordt, verkrijgen kan, strekke de volgende opgave: Een stuk smeed ijzer ter waarde van ƒ10, stijgt tot hoefijzers vervaardigd tot ƒ20; tot tafel messen op ƒ360; tot naainaaldcn op ƒ710; tot penncmessen op ƒ6,570; tot borologieveren op ƒ500,000. Een stuk giet-ijzcr ter waarde van ƒ10, tot zoogenaamde Berlijner artikelen vergoten, verkrijgt eene waarde van ƒ6,000; tot halskettingen van 13,860en tot bemdenknoopjes verbruikt wordende van ƒ58,260. FRANKRIJK. PARIJS, 20 December. Bij Koninklijk besluit van gisteren zijn voor liet Ministerie van Binnen- landsche Zaken verscheiden buitengewone credieten geopend, namelijk: een van 1 jpillioen voor liefdadige inrigtingen; een van 200,000 francs voor be- hoefligen, die aanspraak hebben op de hulp der Regering, en een van 4 millioen vsor openbare werken ten einde de arbeidende klassen werk te ver schaffen. De regeling dezer credieten zal in de aanstaande Zitting der Kamers worden voorgesteld. De Rey van Tunis heelt, alvorens de hoofdstad tc verlaten aan den Minister Guizot ecu paar nut diamanten versierde pantoffels gezonden, en aan zijne echtgenoot een paar armbanden, te zaïnen ter waarde van 100,000 francs. Aan bet hoofd van het Kabinet des Ministers van Buitcnl. Zaken, den Heer Genie, heeft hij de Orde van Michan inct diamanten omzet, gegeven, die op 25,000 fr. geschat wordt; ook is de Graaf Mole met die Ridderorde begiftigd. De Minister Guizot heeft die kostbaarbeden echter terstond aan Z. 11. teruggezonden, met een ecnvoudigen brief, in welken hij den Bey, na de verklaring: dat hij nooit dusdanige geschenken van iemand had aangeno men en na den Bey te hebben verzocht dat hij hem het volharden in zijne gewoonte niet ten kwade zal duiden, verzoekt hij voortduring zijne vriend schap te mogen genieten. De Bey begreep deze kiesciibcid cn heeft niet ver der aangedrongen. De Koning heeft bevolen dat het portret van den Bey van Tunis in het Museum van Versailles zou geplaatst worden, cn wel in dc zaal waar zich de afbeeldingen der tegenwoordig regerende Vorsten bevinden-. De Generaal Paredes, voormalig President der Mexieaansche republiek, en verjaagd door Santa Anna, is te Parijs aangekomen. Het aantal Spanjaarden, die naar Frankrijk zijn uitgeweken en verzoe ken om paspoorten, ten einde gebruik te maken van de door het Madridschc Kabinet geschonldenc amnestie, bedraagt nagenoeg 3000. Op den spoorweg van S'. Eticnne naar l.yon heeft een ongeluk jdaats gehad, door kwaadwilligheid veroorzaakt, 's Nachts werden tien wagons, die op het spoor waren achtergelaten, in beweging gebragt op de helling van den hoofdweg. Gelukkig was niemand op den weg noch in de haven van (live de Gier waar deze trein door zijn gewigt met schrikkelijke vaart aansnel lendeis neergekomen. Al de waggons zijn verbrijzeld en destukken naar alle rigtingen verspreid. Te Sedan hebben de voornaamste inwoners besloten om met Nieuwjaar geenc kaartjes meer rond te zenden. Ieder dergenen die de gewoonte hadden zulks te doen, heeft voor 5 francs ten behoeve der armen ingeschreven, als de kosten die voorheen aan kaartjes werden besteed. Te Bar le Due volgt men dit voorbeeld na. BELËIE. GENT, 19 December. Uit deze plaats wordt gemeld dat verscheiden katoen-fabrieken hunne werkzaamheden hebben moeten stakencn die ongelukkige toestand van de katoen-nijverheid zich ook in dc Waalsche provinciën doet gevoelen. STABS BEBIGT. KENNISGEVING. JW'ationale'Jflilitie» BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der Stad I.eïden, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationaie-Militie, van den 8sten Jamiarij 1817, waar bij aan de manschappen, dienende bij de Nationaie-Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijving, eene der vrijstellingen inogt.en hebben hekomen die hij art. 91 cn 94 van gemelde Wel zijn uitgedrukt zij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contigent zij zijn ui (gemarcheerd; Roepen hij deze op, zoodanige hij de Militie voor zich zclvcn dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vader of hunne moe der weduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een of meer broedersvoorgevallen lia hunne inlij ving zijn geworden Eenige wettige zonen, tevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regtcn gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters. Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór ot op den 5llei1 Januarij 1847, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen, in te leveren op dc Secretarie dezer Stad, 's morgens van tien tot twaalf ure, en in de opgave almede ten dui delijkste te vermelden, hij welk Regiment of Bataillon zij, door of voor wjen die aanvrage geschiedt, dienende zijn; Zullende, na opgeinclden dag, geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders mede hij deze op, alle zoodanige Jongelingen, welke aan de loting voor de Nationaie-Militie in het aanstaande jaar beboeren deel te nemen, welke niet zijn geboren binnen deze Stad cn voor zoo verre dezelve niet mogten zijn voorzien van ecne geboorte akte,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3