APELDOORN, 20 Decernner. De nieuw opgerigtc Roomsch Katholijkc gemeente alhier, heelt heden voor de eerste maal hare Godsdienstoefeningen gehouden in eene hulpkerkwaar mede zij zal voortgaan tot dat het in aanbouw zijnde kerkgebouw zal voltooid zijn. Men verneemt, dat voor het ameublement van het kerkgebouw door Mevrouw de Gravin van Nassau voor ceue aanzienlijke som wordt bijgedragen. LEEUWARDEN, 10 December. Naar men verneemt wordt er onderhandeld omtrent het ontginnen van heidevelden in dit gewest, en zou er alzoo een voorstel zijn gedaan om zekere j uitgestrektheid heide te doen verkoopen en dezelve door eenigc Huisgezinnen tegen betaling eener toelage te doen ontginnen. Dat men door herbou- wing de heidevelden langzamerhand kon doen verminderen ot geheel wegne menlijdt evenmin twijfel, als dat daardoor vele nijvere arbeiders voor zich en de hunnen zouden worden in staat gesteld, te zullen kunnen zorgen. Althans de ontginningen van grond in eigen gewest, zouden de zucht kunnen doen verflaauwen om zulks in een ander werelddeel te beproeven. Het vervoer van boter, kaas, kooijen, schapen en andere levensmidde len gaat van Harlingen naar Londen steeds geregeld voort. Tot hiertoe waren de beide stoombooten the Magnet en the Rapid in do vaart, het schijnt echter dat ze niet al het voorhandene kunnen laden of dat er mededinging komt, want er is nog een derde stoomboot in de vaart gebragt, welke nagenoeg zoo groot is, als de heide vorigen, en in beweging wordt gebragt door eene ar- chiincdische schroef en met stooin-schepraderen. In de vorige week is dezelve te Harlingen aangekomen, en Zaturdag den 12den dezer van daar inct eene lading koeijen schapen enz. wederom vertrokken. 's HERTOGENBOSCH, 18 December. Gisteren is in liet in dit arrondissement gelegen dorp Uilen een gansch huis met al wal er in was in de asch gelegd benevens drie koeijen en een paaid. De bewoners hebben ter naauvvernood hun eigen leven kunnen red den, en indien de burgerwacht niet. bij tijds den brand ontdekt had, weet men niet welke schromelijke ongelukken men thans zou te betreuren heb ben. Huis en goederen waren tegin brandschade verzekerd. BUITEiNLAjNDSCHE BERIGTEN. ©@ST-IjV0IE. SEKANG, 20 September. Heden werd in deze hoofdplaats der residentie Bantam op Java eene nieuwe Christenkerk ingewijd, ten behoeve voor de Christenen van alle gezindheden. De Heer W. R. Baron van llocvell, Theo!. Doet. en Predikant te Batavia, wijdde de kerk in met eene leerrede over HandJ. XVII, 25a: En wordl ook van mensclienlianden niet gediend als iels behoevende TEREEWICiDE STATEN. NEW-YORK, 30 November. De Regering neeint krachtige maatregelen, om den oorlog voort Ie zetlcn; de" 0 regementen vrijwilligers, welke voor den gcheelen oorlog in dienst zijn genomen tellen 7,500 man. De Generaal Wienlield Seott is door den Presi dent Polk aangesteld tot Opperbevelhebber over de krijgsiriagtdie in Mexico gerukt is. Den 7d0" December moet liet Congres geopend wordenmen ziet de boodschap van den President met verlangen te geinoet. I)c vloot heeft de Mexicaanschc zeeplaats Tainpico ingenomen. Deze heelt j zich niet verdedigd, daar het garnisoen ze verlaten had en op San-Luis-Potosi was teruggetrokken, waar Santa Anna zijne krijgsmagt zamentrekt. Zoo als men voor zeker meldtheeft de Regering van Mexico Kaper brieven uitgegeven, waarhij zeer groole voorregten worden vergund aan dege nen die schepen ter kaapvaart zullen uitrusten. De uitvoer van granen naar Europa blijft inet levendigheid aanhouden in de laatste week zijn hier van het binnenland nog 130,G07 vaten meel aan- gehragt, zoodat ilc vooraad 100.000 vaten beliep. Tn onze havens zijn se dert 1 September 280,510 balen katoen aangebragt, bijna 100,000 minder dan in 1815; de uitvoer bedroeg 97,829 balen; in 1815 was dat getal 208,813. POLEI. Uit Waisclinu schrijft men het volgende: Van den 9l,cn Januarij aanstaande, den eersten dag van het Russische jaar, zal het oude Koningrijk Polen den naam van Nieuw Rusland aannemen. Het zal in twee provinciën verdeeld worden die van Warschau en die van Lublin. Prins Paskewitz, tegenwoordig Gouverneur van het Koningrijk Po len zal door Prins Gorczakoff vervangen worden. De Russische taal zal voor al de hoven van kracht blijven. De in- en uitgaande region zullen afge schaft, de Russische voortbrengselen zonder regten in Polen ingevoerd en de Poolsehe voortbrengselen belast worden. SPANJE. MADr«ID, 9 December. Volgens de berigten van deze dagteekening zouden de verkiezingen voor de Cortes, welke den 7d™ begonnen zijn, zeer voordeclig voor bet Ministerie uit vallen. Daarmede schijnt echter te strijden wat men aangaande die verkie zingen reeds weetnamelijk dat in de stad Madrid 3 progressisten tegen een gelijk aantal ministerielen of mannen der behoudende partij zijn benoemd dat in de provincie Madrid bet Ministerie slechts in ééne kics-vcrgadering da delijk beeft gezegevierd; dat in Arrngon, te Toledo en te Sevilla de progres sisten meester zijn gekeven; oat n Kata.onie van 26 reeds bekende benoe mingen, 9 gunstig voor do progressisten zijn uitgevallen tegen 17 voor de voorstanders van het behoud; en dat ook in Navarre van G benoemingen 2 gunstig voor de progressisten zijn uitgeloopen. In allen gevalle zal, naar het zich laat aanzien, de gematigde ot behoudende partij eene afdoende meerder heid in de Cortes bezitten; wordende echter, zoo men verzekert, onder deze laalsten thans mannen begrepen, die niet bepaaldelijk vrienden van het te genwoordig Ministerie zijn. Overigens erkennen zelfs de vijanden van het tegenwoordig bestuurdat bij deze verkiezingen, in weerwil van de opgewon denheid der partijen, eene in Spanje niet gewone orde en vrijheid van stem men heelt gehcerscht. De Inlaut Don Henriqucs is door II. M. tot Admiraal verheven. De Minister van Rinnenlandsclie Zaken is thans met den burgerlijken Gezagvoerder en den sledelijken Raad in onderhandeling over een plan om de stad te verg rooienwaaraan groote behoefte gevoeld wordt. De Directie van de nationale amortisatie-kas heeft beslist, dat, te re kenen van den 2dcu Januarij aanstaande, bij eu door die kas het halfjaar renten van de 3 pCts. binnenlandschc schuld, dat den 31ston dezer vervalt, zal worden betaald. Daarenboven aan de houders dier schuldbrieven huiten 's lands alle gelegenheid willende verschellenotn binnen korten tijd en op eene gemakkelijke wijze dit dividend te innen, heeft zij de voorzitters van do commission voor de Spastische finantiën te Parijs en te Londen geinagtigd om de Coupons der 3 pCts. hinncnlandsche schuld, die hun, om liet bedrag daarvan in te vorderen, zullen worden aangeboden, te ontvangen hen ver wittigende, dat, zoodra deze Coupons als echt zullen zijn cikend, het bedrag in harde piasters, dat zij vertegenwoordigen, in wisselbrieven op de genoemde kas, in koperen realen berekend op vier dagen zigt en aan de orde van den houder der schuldbrieven zal worden \oldaari. Het bekende hoofd van het Engelsch anti-graanwetten verbond, Cobdcu, doorreist thans het zuiden van dit land en wordt overal feestelijk onthaald. F €5 S5. TT EI «3 A E. LISSABON, 12 December. De Miguellistrn hebben, gebruik makende van de afwezigheid der troepen en van de verdeeldheid onder de liberalen, in de provincie Minlio het lioofd opgestoken 1500 gewapende lieden hebben zich onder aanvoering van den Engelsehen gelukzoeker Macdonahlvan Rraga meester gemaakt, hetwelk gcetic bezetting had. Men zegt, dat zich onder de hoofden dezer opstande lingen ook een voornaam Curlistisch Generaal bevond sommigen noemen hem Garcia, anderen Gomez. De Miguellislen hebben te Rraga Don Miguel met onbeperkte ma'gt tot Koning uitgeroepen, aan liet volk verzekerende, dat de pretendent weldra in Portugal aan wal zou stapocn. De provinciën Alemlejo en Algarve bevinden zich nu, met uitzondering van Elvas en den zuidelijken oever van den Taag, tegen over Lissabon, in handen der opstandelingen. Hun hoofdkwartier in het zuiden blijft tc Evora gevestigd, waar de Graaf de Mello het bevel voert. De Baron Almar- gem, die te Coimbra aan hun hoofd is, heeft die plaats in staat van ver dediging gesteld, en zou tusschcn de vier- en zesduizend man onder zijne hevelen hebben. De troepen der Koningin stonden den lldcn dezer op zeer korten afstand van Oportoen men zag ieder oogenblik een treilen te gemoet. Er loopt een gerucht, dat Don Miguel en de tweede zoon van Don Carlos in het noorden geland waren. ITALIË. ROME, 6 December. De Paus heeft de volgende benoemingen gedaanVooreerst wordt Mons*. Marini uit de betrekking van Gouverneur van Rome ontslagen. MonsG An- tonelli, tot hiertoe tesoriere, wordt prolegaat, van Ravenna. De maggiordomo Pallavicini wordt Aartsbisschop van Genua. De maestro di camera, Monsr. Medici d'Ottajano, erlangt een Bisschopszetel in liet Napelsche. Daarentegen is Monsr. Savelli tot Gouverneur van Rome en Monsr. Ruseoni tot Staats- Sehal meester benoemd. Deze heide benoemingen strekken weder ten bewijze van den scherpen blik, waarmede de Pans do geschikstc mannen voor do ver vulling der hoogere Slaats-Ambten weet tc kiezen. Zoowel de Heer Ruseoni als de Heer Savelli verdienen en genieten het algemccne vertrouwen. Vooral zou het volgens aller oordeel moeijelijk geweest zijn voor den belangrijken post van tesoriere een bekwameren man te vinden dan Ruseoni, onder wiens beheer de finantiën van den Staat zich voorzeker van het verval zullen her stellen waarin zij onder zijne voorgangers geraakt waren. Monsr. Bufiandi wordt prolegaat te Bologna, uil welke betrekking Vannicelli ontslagen is. Monsr. Spada-Mcdicitot hiertoe Minister van Oorlog, wordt maestro rli ca mera, terwijl Monsr. Pentini tot Minister van Oorlog benoemd is. De Paus beeft de Koningin van Spanje erkend. De Paus zal naar men verneemt omstreeks bet midden dezer maand een geheim consistorie bijeenroepen waarin echter alleen eoriigc Bisschoppen zul len benoemd worden. Het nieuwe prachtige Siciliaansche stoomschip de Vesuvius van 300 paar denkrachtis den 27stcn November voor bet eerst te Livorno aangekomen; de reis van Falmouth naar Napels had het in den zeer korten tijd van 186 uren afgelegd; van daar tot Livorno in slechts 6 uren, zoodat het een mijl in 4k minuut aflegde. Brieven uit verschillende steden deelen mede, dat de toppen van de Ap- penijnen in den avond van den 5den dezer op vele plaatsen geïllumineerd ge worden zijn, tot gedachtenisviering van de nederlaag welke de Oostenrijk che troepen toen juist eene eeuw geleden tc Genua ondervonden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2