1 - sonen te bevatten, heeft zich de Heer Wesseiy verpligt gezien, zijnen cursus in de groote Synagoge van Praag te houden. I! KR LIJN 15 December. De Vereeniging voor wetenschappelijke voorlezingen heeft uit het overschot barer inkomsten 5,000 lli. afgezonderd, om volksboekerijon op te riglen waaraan reeds lang behoefte werd gevoeld er zullen nu 4 zulke inrigtingen worden daargesteld. De spoorweg Tan hier naar Frankfort is lieden voor het vervoer open gesteld. EKGEL1ID. LONDEN, 16 December. Er loopt een gerucht dat de Regering in de aanstaande Parlementzitting het voorstel zou doen om de belasting op de vensters alteschaffen en die op de bezittingen tot 5 Pet. te verhoogenterwijl die op de inkomsten onveranderd zou blijven. De Regering heeft een jaarlijksch pensioen van 100 aangeboden aan den bekenden voorstander der Matigheidsgenootschappen, Matthews, wiens geldelijke toestand zeer ongunstig is door de groote opofferingenwelke hij voor die zaak heeft gedaan. De poging van O'Connell om zich met het Jeugdige Ierland te verzoenen, hebben schipbreuk geleden op de regtstreeksche weigering van Smith O'Brien, het hoofd dier partij. Volgens eene mededceling van O'Connell, waren in de vcrloopen weck, blijkens de uitspraak der gezworenen, 47 mcnschcn van honger gestorven. Evenwel is in de vergadering, waarin die mededeeling ge daan werd, eene vrij aanzienlijke som voor de kas van het genootschap tot intrekking der Unie ingezameld. De eerste helft der zes proefreizen welke op last der Brilsche Regering met Oost-Indische brievenmalen door Duitschland moesten plaats hebben, is thans volbragt, en het schijnt niet ongepast een kort overzigt van de verkregen uitkomsten mede te declen en eenen blik op de waarschijnlijke verdere gevol gen daarvan te werpen. Het denkbeeld als of het ten deze niets meer gold dan eene belangrijke weddingschap over de meerdere of mindere snelheid, is even onjuist als ongerijmd. Voor Engeland geldt het hier de zekerheid van eenen tweeden, ten minste even korten weg als door Frankrijk, voor het geval van staalkundige botsingen met dat land 5 voor Duitschland geldt het herstel van den middeleeuwschen handelsweg langs den Rhijn over de Alphen naar de Adriatische Zee en het Oosten voor de Nederlanden eene meer regt streeksche en bespoedigende gemeenschap met hunne Oost-Indische koloniën voor België, gelijk voor West- en Zuid-Duitschlandeen hoogst belangrijke doorvoer van personenkoopwaren en brieven. Uit eene goede bron kan men de verzekering geven, dat de Britsche Regering en de Oost-Indische Com pagnie met de tot hiertoe erlangde uitkomsten der proefreizen door Duitsch land volmaakt, tevreden zijn, en dat zij een' weg verlangt hetzij over Triest, hetzij over Ancona of Brindisi. Tot dusverre pleit alles ten voordeele van Triest, alwaar de inrigting van Lloyds zich met zooveel ijver aan Waghorn beeft aangesloten en die ook bovendien alle waarborgen voor een geregelde dienst oplevert. Uit het volgende overzigt der tot hiertoe plaats gehad hebbende drie proef reizen henevens de voorloopigc proefneming, kan men zien hoe de Fransehe en Waghom-Lloydsche koeriers hunne zee- en landreizen volbragt hebben Voorloopiye proefneming. Uren. Frankr. Duitschl. {Van Alexandrië naar Marseille 190 Marseille Londen 85 j Alexandrië Triëst 156 Triëst Londen 99- Eerste proefreis Van Alexandrië naar Marseille 196 1 Marseille Londen 79 j Alexandrië Triëst 130 Triëst Londen 107 Tiveede proefreis. {Van Alexandrië naar Marseille 152 Marseille Londen 77'I Alexandrië Triest 133 Triëst Londen 120JJ Derde proefreis. Van Alexandrië naar Marseille J Marseille Londen J -l6a_i3 Alexandrië Triëst 156 Triëst Londen 97 275 f Var Frankrijk -j Duitschland Duitschland Frankrijk Duitschland 255 237 229* 253* {Var Alexa Triësi 253 9994 te zamen 1.025J Gemiddeld verkrijgt men dus voor eene reis door Frankrijk 256£ en door Duitschland 249| uren en met weglating van de voorloopige proefneming 250J voor de eerste en 247| voor de tweede lijn. Neemt men verder in aan merking, dat de Ariel 12 knoopen in het uur, de Ardent daarentegen zelden meer dan 10 aflegt, hetgeen hij de beslissing zeer in aanmerking moet ko mendaar het hier geen wedvaart tusschen twee ongelijke vaartuigen geldt, dan kan liet geen oogenblik twijfelachtig zijn, dat de weg door Duitschland, ook de bedenkingen van staatkundigen aard nog daargelaten, de voorkeur verdient. FRMKBIJK. PARIJS, 17 December. Onlangs is gewag gemaakt van de verwikkelingen, ontstaan tusschen den Maarschalk Bugeaud en het Hervormde Consistorie in Algerië. Men zal zich herinneren dat de Maarschalk het Consistorie had geschorst en den door het zelve gesuspendeerd™ Predikant had gehandhaafd. De regering heeft zich de zaak aangetrokken en den Predikant Cuvier naar Algiers gezonden, om de zaak te onderzoeken. Wat de uitslag der zaak ook zijzoo is de handelwijze der Regering eene afkeuring van het gedrag van den Maarschalk, daar zij alvorens haar goed te keuren een onderzoek van dezelve noodig acht. Zekere Jufvr. de Durhois heeft aan de Stad Bourges en aan verscheidene liefdadige inrigtingen aldaar de som van 600.000 fr. vermaakt, en de Heer Lebon aan de stad Rodez 400,000 fr. Deze laatste verliet vóór bijna 50 ja ren als kleedermakertjeniets bezittende dan hetgeen hij aan zijne cl op zijn' rug droegde plaats zijner geboorte. Een officieel verslag van den Admiraal Montagnes de la Roequebe velhebber van het smaldeel op de Afrikaansche kusten ter wering van den slavenhandel, berigt, dat 2000 negers door de hoofden, die gewoon waren den slavenhandel te drijven en die zich thans den uitvoer belet zagen zijn vermoord. De Bey van Tunis is na van den Koning en zijn gezin afscheid te hebben genomen, den 15Jcn uit Parijs naar Toulon vertrokken, om naar zijne Staten terug te kceren. STAISS KEIS-HSST. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden, brengen, uit naam van den lieer Staatsraad. Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Fi- nantiën van den 17Uen |)ec, pgjgbepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepenwaarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Konink lijke Ned. Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de derde week der trek king van de laatste klasse der 200stc Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Geheele Loten82.00. Halve.- 41.00. Vijlde- 16.40. Tiende- 8.20. Twintigste- 4.10. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ44.00. Halve- 22.00. Vijfde- 8.80. Tiende- 4.10. Twintigste - 2.20. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 60 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Leyden19 December 1846. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKABEMIE-WIEITWS. PROMOTIEN AAN DE LETDSCIIE HOOGESCIIOQL. S'utiliek Den 18<!cn December de Heer D. Polak Daniels, van 'sGravenhage, in de Regten na verdediging zijner Dissertatie, continens: Commentarium ad Pauli Libros tres Decretorum. Op Vhesesi Den 19llen December de fleer W. I). Coninck Liclsting, van Hellendoorn, in de Regten. COMME^EOWOEWTIE. Wederom twee naamlooze stukken hebbende ontvangenherhalen wij bij deze nimmer dezulke te plaatsen; ook nu niet, schoon we ons met beiden wat het doel betreft, bijzonder wel kunnen vcrcenigcn; bovendien zou plaatsgebrek ons hebben verhinderd beide in dit nommer der Courant op te nemen. ASVERTENTIEN. lieden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, M. E. de VETTE, geliefde Echtgenoot van Leiden, 18 December. 1846. B. J. SCHMIER. Heden nacht overleed ons geliefd jongste Kind, oud 10 maanden. Leiden, A. C. LEEMBRUGGEN, 17 December 1846. C. M. LEEMBRUGGEN, Benige Kennisgeving. Geb. Pluigers. Al degenen welke iets te vorderen hebben van den Fuselier J. L. A. NOOR DELOOS, dienende bij het 8s,e Regiment Infanterie 3,lc Balaillon, 4<Ie Com pagnie, worden verzocht daarvan opgpave te doen ten Kantore van den Notaris A. WYNSTROOM te Leydenop Dingsdag den 22sle" December aan staande, zullende er na dien tijd gecnc Pretension meer aangenomrn noch Betalingen gedaan worden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3