BUITÈNLANDSCHE BERIBTEN. UTRECHT, 10 December. PI! 7 De li'J« dezer was voor den Iloogleeraar in de geneeskunde J. J. Wol- terbeek, de gedenkdag van de 50 jarige uitoefening zijner praktijk als Ge neesheer alhier, hij welke gelegenheid de Hooglecraar P. J. J. de Frcmery, in naam van deszei fs voormalige en tegenwoordige leerlingen, den feestvie renden grijsaard de betuiging bragt van hunner aller deelneming in zijne vreugde, en zijne wensehen uitboezemde voor zijn bestendig geluk; welke aanspraak de waardige man beantwoordde op eene wijze, welke van de voort durende helderheid van zijnen geest getuigde. TIEL, 16 December. Onze stadgenootde Heer P. 11. van der VeenArrondissements-IJker van maten en gewigten te Hulst, Provincie Zeeland, een veel belovend jongeling van even 22 jaren, beeft aldaar in den namiddag van den 19-lcn dezer, op eene droevige wijze zijnen dood gevonden. Ter jagt gaande, wilde bij zijnen bond, die onwillig was hem te volgen, met de kolf van zijn geladen geweer j- een slag toebrengen, doch sloeg met dezelve op een bevroren steen met dal jammerlijk gevolg, dat bet geweer afging, en het geheele schot hem in het onderlijf trof. De ongelukkige gaf weinige oogenblikken daarna onder de vrceselijkste pijnen den geest. JA PU. In bet Eransche blad la Presse leest men bet volgend artikel: De togl van den Schout-bij Nacht Cecille naar Japan en de ontvangst, die ons es kader daar beeft ondervonden, worden opgehelderd door een zeer merkwaardig feit, waarvan wij reeds vóór den vorigen overland post hadden booren spre ken, doch dat ons nadere bevestiging scheen te behoeven, alvorens te worden openhaar gemaakt. Het is nu bewezen, dat de Koning der Nederlanden, weinig tijds na de sluiting van den vrede lusschen Engeland en China, aan den Keizer van Ja pan een brief beeft gezonden, strekkende om bel stelsel van uitsluiting af te schadenvoorstellende, om de bevoegdheid, die tot nog toe enkel aan de Ne derlanders was verleend, om te Nangasaki handel te drijven tot alle vreemde v'aggen uit te strekken en bovendien, op vrijen voet, twee of drie andere havens des rijks te openen. »Gij begrijpt ligtelijkvoegde de Koning der Nederlanden er bijadat mijn belang mij geheel tegenovergestelde raadgevingen moest in den mond leggen dan die, welke ik geef; dewijl mijn volk, zoolang gij bij nw tegen woordig stelsel blijft volharden, de monopolie van uwen koophandel zal heb ben; maar bet is juist de vriendschap, waarmede gij ons boven andere vol ken begunstigt, die het ons ten pligt stelt uwe aandacht te vestigen op de dreigende toekomst. Indien gij nog langer weigert onder de handeldrijvende mogendheden de plaats in te nemen, die gij er moet vervullen, zal men u achter uwe verschansingen lie-token, en gij zult vernederd worden, zoo als het geval is met het Hemelsche rijk. Kespaar u die schande ter gelegener tijd, door edelmoedige maatregelen, die u de achting en vriendschap der Eu- ropesche mogendheden zullen verwerven." Deze brief werd in het oorspronkelijke toegezonden aan den Heer Beek, het Opperhoofd der llollandsche factory te Nangasaki, dien bet gelukte, denzei- ven naar Jcdo te doen brengen. Gewoonlijk worden de llollandsche berigten zeer zelden aan den Keizer voorgelegdmen beschouwt ze als van te weinig waarde, om onder de oogen van zulk een groot vorst te komen; maar dit- mia! toch scheen de zaak van te ernstigen aard, dan dat de Ministers de verantwoordelijkheid van ccnig besluit op zich durfden nemen en de Heer Beidt verkreeg de zekerheid, dal de brief van zijn souverein den Japanschen Keizer was ter band gesteld. Twee jaren verliepen zonder ccnig antwoord, doch toen beeft de Keizer van Japan aan den Koning een beslissend antwoord gegeven, van den volgenden hoofdzakelijke» inhoud x Met aandacht heb ik de gebeurtenissen nagegaan, die eene geweldige ver andering hebben gebragt in de staatkunde van bet Cbinescbc Keizerrijk, en diezelfde gebeurtenissen, waarop gij den raad grondt, welken gij mij geeft, zijn voor mij bet meest afdoende bewijs, dat een rijk geen duurzamen vrede kan genieten, dan door de strenge uitsluiting van alle vreemdelingen. In dien China den Eugelsehcn nooit bad toegestaan zich op vasten voet te Canton te vestigen en er zich te nestelendan zouden óf de twisten geen plaats ge vonden hebben die den oorlog verwekten, óf de Engelschen zouden zich zoo zwak gevonden hebbendat zij terstond bij de worsteling zouden zijn bezwe ken. Maar zoodra men zich beeft laten treffen op een puntis men reeds nu er kwetsbaar op andere. Zoo redeneerde Jfiijn oud-overgrootvader, toen hij u den handel met Japan toelieten zonder de bewijzen van opregle vriend schap, die gij dikwijls aan ons land gegeven hebt, is het zeker, dat gij zoudt zijn uitgesloten geworden zooals alle volken van het westen. Nu gij toch eenmaal in bet bezit zijt van dit voorregt, wil ik u wel toelaten het te ge nieten maar ik zal er mij wel voor wachten liet tot eenig ander volk uit te strekkenwant bet is veel gemakkelijker een goeden dijk in goeden staat te bewaren dan bet vergrootcn der doorbraken tegen te gaan die men er in laat maken. Diensvolgens heb ik mijne beambten bevelen gegeven en bet ver volg zal u leeren dut wij eene meer wijze staatkunde zijn toegedaan dan bel Cbinescbc rijk. TEKEENIGUE STATEN. NEW-YORK, 26 November. Den 24stei> October beeft de Scheepsvoogd Perry 1 eene onderneming gedaan tegen Tabasco, eene handeldrijvende stad van 4000 zielenvrij diep binnen 's lands aan eene bevaarbare rivier gelegen. Ilij heeft genoemden dag den mond dier rivier bereikt, en is met eenigc liglcre vaartuigen en stoombooten, zonder tegenstand te ontmoeten de rivier opgevaren tot voor de stadwelke den volgenden dag door de Noord-Amerikanen is gebombardeerd, die alles hebben plat gescholen, behalve de hospitalen en de buizen der Consuls. Uit de stad beeft men, zoo ver de gebrekkige middelen dit toelieten, te genstand geboden, en eenig verlies aan de Noord-Amerikanen toegebragt. Na dit bombardement is Perry! de rivier weder afgezakttwee veroverde Mexi- caansche stoomschepen en eenige in de rivier bemagligde koopvaarders met zich voerende. Ouder de laalstcu behoorden twee Noord-Amerikanen die op dit punt verboden luinde! dreven. Blijkens berigten van het oorlogstooneel had bet bezettingsleger in Mexico grootcr verliezen geleden door de luchtsgesteldlieiddan door de vijan delijke kogels. In de moerassige streken van Point Isabella Matamorcs en Monterey waren ruim 1000 vrijwilligers gestorven. PORTUGAL. LISSABON, 1 December. In een van bet Porlugesche Ministerie uitgegaan Staatsstukworden de grieven opgesomd die bet genoemde Bestuur lot de verbanning van den ge wezen eersten Minister uit Portugal hebben doen besluiten. Er worden in dat stuk negen punten van beschuldiging tegen dien Staatsman ontwikkeld waarvan het voornaamste in deze bewoordingen is vervat: »Dat hij door tusschenkomst van twee Engelschen, Croft en Fletcher ge- hecten, verstandhouding heelt aangeknoopt met den Colonel Wylde en met den Britschcn Gezantdie getoond hadden niet voor de Regering van 11. M. de Koningin Donna Maria gestemd te zijn dat hij vervolgens langdurige mondgesprekken met gezegden Colonel en gezegden Minister heeft gehouden aan ben, alsmede aan den Adiniaaal Parker, een staatkundig gastmaal beeft gegeven en op hen zulk een invloed heeft uitgeoefend, dal bij liun niet alleen vrees voor den eiriduit-lag van den in Portugal gevoerden strijd heeft inge boezemd, maar bun zelfs er toe beeft gebragt, om gevoelens uil te drukken gesprekken te houden en gezindheden te toonen, die voor de Regering van H. M. de Koningin ongunstig, ja zelfs schier vijandelijk waren." De Hertog van Palmclla heeft, na op een dor Engelsche oorlogsschepen in den laag geweken te zijn, dit staatsstuk, 't welk eene acte van beschuldiging genoemd kon worden, aan den Portugcscben Minister van Binnonlaniische za ken teruggezonden na zijne antwoorden op ieder punt daarnevens te hebben geschreven. Deze zijne regtvaardiging eindigde aldus. »lii één woord, zonder mij op de vroeger door mij bewezene diensten te beroepen, verklaar ik onwrikbaar te zijn in mijne trouw aan de Koningin en in mijne gehechtheid aan de vrijheden, door bet constitutionnele charter gewaarborgd. Als Pair des koningrijks, als burger, zal ik altijd de eene en de andere verdedigen, en terwijl ik mij zelvcn stipt aan de wetten boude, vraag ik alleen, dat men die evenzeer ten mijnen aanzien eerbiedige." ITALIË, BOLOGNA, 4 December. De Provinciale Baad, bestaande uit de door Gregorius XVI gekozen leden, beeft vóór bet sluiten der zitting, welke gisteren beeft plaats gehad, eenige verzoeken naar Rome gezonden, welke op de volgende nederkomen: De ver meerdering van kinderscholen, ten einde de volksopvoeding te begunstigen de hervorming van de werkbuizen, de oprigting van eene groote landbouw kundige school, en scholen voor kunsten en handwerken; het vereenigen van alle openbare instellingen van liefdadigheid onder één bestuur; de hervorming der policie en de overeenstemming met de stedelijke overheden en de burger wacht; het sluiten van handelsverdragen om den uitvoer der inlandsche voortbrengselen gemakkelijker te maken; het oprigten van eene disconto-bauk, meerdere orde in de heffing en den omslag der belastingen; het herstel der hoogcschool alhier in baren ouden luister, door er nieuwe leerstoelen, vooral die van de staatshuishoudkunde, bij te voegen; eindelijk de oprigting van ecu staatsraad, gevestigd te Rome en bestaande uit de verlichtste en in zaken ervarene mannen, welke uit de verschillende provinciën van den Staat af gevaardigd en belast zullen worden, om de wetten en ordonnantiën op te stellen. Tusschen de Pausselijke troepen en de Zwitsers is het alhier tot bloedige botsingen gekomen, waarbij aan beide zijden dooden en gekwetsten zijn ge vallen. BOHEIIEN. Dr. Samuel Wesselyonlangs benoemd tot Professor in de Hebreouwsche taal- en oudheidkunde, aan de Koninklijke Akademic van Praag, beeft zij nen cursus geopendwelke tot onderwerp beeft de uitlegging van een werk over de verschillende Joodsche secten, dat in de 12dc eeuw door Rahi Jchudah Ilalevi in bet Arabisch geschreven en naderhand in het Ilebreeuwsch ver taald is. Deze cursus lokt meer dan 900 toehoorders, waaronder zich vele hooge ambtenaren bevinden benevens Christelijke geestelijken van alle belij denissenen over het algemeen, al hetgeen Praag aan mannen bevat, die zich in de letteren en wetenschappen onderscheiden. Ook vele Dames uit de hooge standen wonen dezelven bij. Een zoo talrijk auditorium, en de tegen woordigheid van vrouwen zijn in onze Akademische cursussen zonder voor beelden daar gceue zaal der universiteit groot genoeg is, om zoo vele per-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2