hun vier dagen lang, op zijne bijzondere koslenbrood en kolen geleverd zouden worden. Z. Exc. heeft beloofd, later nog meer te zullen doen; de 1 leden van den gemeenteraad hebben voor 13,00 piast. ingeschreven. De Turkscbe piaster niet te verwarren met den Spaanschen van 2.50, doet on- gevcer 05 centen. Europeanen, Grieken, Turken, Israëliten, allen waren tot hulpbelooiiing gereed. PETERSBURG, 1 December. De winter is hier vóór drie dagen begonnen met cenen scherpen noord-oosten wind en hevige sneeuwvlagen, hij eene koude van 0° Reaum. (8° Fahr.). Den anderen dag was de New a vol drijfijs, zoodal de bruggen moesten weggeno men worden. De sneeuw ligt thans reeds zeer vast en diep, bij eene koude van 9» Reaum. (12° Fall.), en de groote Keizerstad wordt in alle rigtingen met sleden doorkruist. De Newa is dit jaar 3 dagen later digt geloopen dan volgens den mid delbaren termijn sedert 100 jaren, zijnde dit den 2Gsteu November. De rivier werd dit jaar deri 10llco April van ijs bevrijd en is dus 233 dagen of 14 dagen langer opengeblevendan de lüOjarige middelbare tijdzijnde die van 219 dagen. IT A Ia S 15. ROME, 1 December. De Kardinaal-Staatssecretaris beeft een Pauselijk besluit bekend gemaakt, waai bij de invocrreglen op de granen aanzienlijk verminderd worden. Binnen kort verwachte men eene dergelijke bepaling omtrent de olie, welke in Italië eene niet minder noodzakelijke levensbehoefte is. Er is hier eene brochure verspreid, die veel opzien baart, te Parijs ge drukt is en aan den Fransellen Gezant, Graaf Rossi, wordt toegeschreven, ten doel hebbende om de vorderingen der beide uiterste partijen te bestrijden, en bet publiek met de voortreffelijkheid en wijsheid bekend te maken van bet door den Paus beoogde regeriugstelsel. WEEN EN, 9 December. Alhier is in het laatst van November eene vrouw gestorven, Josephine Haas, die gedurende baar leven en ook na baren dood de algemeene aandacht op zich beeft gevestigd. Uiterst weldadig gedurende baar leven, bad zij, onder an deren verscheidene gestichten tot weldadige einden gevestigdten gevolge waarvan zij door den Koning tot den adelstand werd verbeven. Zij leefde op eene zeer im-etogene wijs, at zelden vleeschhare meubelen bestonden uit slechts eene tafeleene kast, een slroozak waarop zij sliepen een' stoel met lederen zitting, zoo als later bleek opgevuld met Staats-elïecten in de openbare meening werd zij voor arm gehouden. Na baren dood is liet echter gebleken, dat zij een vermogen van 400,000 florijnen nalaat, welke uitsluitend bij baar testament tot weldadige doeleinden vermaakt zijn. iB li ras SEX. BERLIJN, 11 December. De Burgerij beeft een adres aan de Stedelijke Regering ingediend, waarbij deze verzocht wordt, om bij den aanstaanden provincialen Landdag aan te dringen op de invoering van algemeene Ryksstenden cn van vrijheid van drukpers. De Stedelijke Afgevaardigden hebben zich met 60 tegen 20 stem men met dit adres vereenigd. De wetgevende Vergadering van Frankfort beeft met 50 tegen 33 stem men beslotenom bare Zittingen voortaan in het openbaar te bonden. De Duitsch-Katholieke gemeente breidt zieli meer en meer uit. Hier is de grond toegestaan, om eene kerk te bouwen. Te Mulheim aan de Ruhr is er eene den 15'1'" November ingewijd. Te Meissenlicim is eene Luthcrsehe kerk aan genoemde gemeente afgestaan en te Constanz is door haar eene eerste godsdienstoefening gehouden in de Conciliezaalwaar vóór 400 jaren de Bisschoppen hunne Synoden hielden en Iluss tot den brandstapel ver oordeeld werd. Ook te Hamburg is eene gemeente der Duilsch-Katholiekeri gevestigd. WIIRTEMBEKC. De Paus beeft geweigerd de door bet domkapittel gedane verkiezing van eenen nieuwen Bisschop alhier goed te keuren; hoewel deze verkiezing overeenkom slig bet verlangen der Regering was uitgevallen en algemeen genoegen had gegeven, omdat de benoemde prelaat zich steeds door verdraagzaamheid bad onderscheiden. Deze weigering, waardoor de nieuwe Paus voor het eerst in botsing is geraakt met eene regering, beeft alhier te meer een' onaangenamen indruk gemaakt, omdat men daaruit meende te kunnen opmaken, dat de Paus ten aanzien van de Protestantsche regeringen, geenc andere grondbegin selen zou opvolgen dan zijn voorganger. FRANKFORT. 13 December. De voorgenomen reis naar Parijs en Rome van den Duitscb-Katbolieken eeraar Dowial wordt door eene ziekte verhinderd, welke men aan vergiftiging toeschrijft. Omtrent de houtvlotten, die den Rhijn afzakken, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld de grootste hebben 20 riemen aan bet eene uit einde en 22 aan bet andere, die in beweging worden gehragt, door zeven maal zoo veel roeijers. De stuurman staal in bet midden op eene verhevenheid. Eene boot gaat vooruit, op den afstand van ccne mijl, en is ecnigrrmate de voorlooper van den treinzij kondigt zijne aankomst aanlaat de schepen uit den weg gaan en de bruggen tijdig openen. Zeven a acht andere booten, elk met 7 personen bemand, voeren de ankers en kabeltouwen mede. Op dit vlot zelf bevindt zich eene volmaakte woning voor den eigenaar, den stuurman, den kok en zijne maten eene hut voor den ankerbewaarder, 6 andere voor de roeijers, waarvan elke 50 personen bevatten kan, en eindelijk een keuken, eene bakoveneen magazijn van levensmiddelen en onderscheidene stallen. De manschap bestaat doorgaans uit 500, en zelfs wel eens uit 900 koppen, wanneer men de gehcele reis berekent van de plaats des vertreks af, tot aan Dordrecht EMELIK®, LONDEN, 14 December. De Heer Ilighton, alhier, heeft eene verbetering aan de electrisclie tele- graphen aangebragt en daarvoor een patent genomen zijn geheim is hem door de electrisclie telcgraaph coinpagnie afgekocht. Hij beeft namelijk de ont dekking gedaan, dat men bij electrisclie telegraphen de door electrisclie slroo- men in dunne inetaal-pluatjes voortgebragte bewegingen tot seinen kan aanwenden en zich daartoe van een' zeer goedkoopen toesteldie aan een' gewonen goud blad-electrometer gelijk is, bedienen kan. Deze toestel kost slechts 20 schellingen (12 gulden), terwijl de tot dus ver gebruikt wordende op 20 0 (240 gulden) te staan komt. Hij werkt oneindig sterker. Met den nieuwen toestel werkt eene hatlerij van slechts eene cel (vak) door een' draad van 100 Engelsche mijlen lang. Verdeelt men nu den electrischen stroom in twee of meer deelen, dan kan eene tijding regtstreeks van Liverpool naar Londen overgebragt worden, terwijl dezelfde stroom te gelijker tijd op twee afgeleide zijwegen zich verspreidt, en langs den eenen kant door Bristol en langs den anderen kant door Cambridge en York dezelfde tijding over brengt. Deze toestel werkt voorts sneller en geeft meer seinen op het zelfde oogenblik; hij is draagbaar; men kan dien zelfs in den zak mede ne men en binnen den tijd van een of twee minuten, op eene bepaalde plaats, oogenblikkelijk in werking brengen. Aangezien zijne goedkoopheid, kan inen op ieder station verscheidene zulke toestellen in gereedheid houdenzoodat wanneer een toestel door den bliksem of andere oorzaak beschadigd wordt binnen ecnige seconden een ander zijne plaats kan vervangen. Men gelooft, dat bij al de voordeden, welke deze nieuwe vei betering aanbiedt, de thans in gebruik zijnde elcctrische telegraphen weldra verdrongen zullen zijn, en dat deze telegraaph uit hoofde zijner beknoptheid niet alleen voor zeer verre afstan den tnaar ook voor do verschillende gedeelten van uitgestrekte gebouwen zal gebruikt worden. FRANKRIJK. PARIJS, 15 December. De Abt Moussa, een Neger, die vóór 6 jaren tot Priester is gewijd, bevindt zicli thans in de hoofdstad, en zal in een der kerken eene mi» vieren. Reeds zijn 1000 k 1200 kanonnen en mortieren gegoten, bestemd tot de wapening der op zich zelve staande forten dezer stad; binnen kort zullen zij geplaatst worden. Ten voordccle der ongelukkigen door de overstroomingen der Loire is thans voor 1,414,165 fr. ingeschreven. Het bestuur van den Noordelijken spoorweg heeft thans ter beraad slaging een ontwerp, om dagelijks 100 wagons steenkolen met 2 treinen deels uit Belgie, deels uit de nabijheid van Valenciennes te vervoeren. Den 12Jen zijn groote troepen watervogels van het noorden naar liet zuiden over deze hoofstad beengevlogenhetgeen men voor een toeken van gestrenge koude houdt. De graanprijzen beginnen in de departementen te rijzen den 12(lcn was bet meel van 39 tot 42 fr. per vat gestegen en ook bier zijn de prijzen boo- ger geworden. De Prefecten hebben om vermeerdering van troepen gevraagd ten einde gevreesde opschuddingen, door dc rijzing der graanprijzen veroor zaakt, te voorkomen of te beteugelen. RELCilE BRUSSEL, 15 Decern lier. De Koning cn Koningin zijn beden langs den spoorweg naar Parijs ver trokken. Gedurende de beraadslagingen over het crediet van 2 mill, fr., ten einde in den nood der beliocftigen te voorzien, heeft de Heer Sigart, een lid uit Henegouwendc beraadslaging op bet terrein der partijschap overgebragt. Hij wilde den ongunstigen toestand van Vlaanderen toegeschreven hebben aan de omstandigheid, dat aldaar meer dan elders in België de geestelijkheid meester was; leerende, volgens hem, het voorbeeld van Italië, Spanje, Portugal cn Zuid-Amcrikadal zulk ceri stelsel, te gelijk algemeene ar moede na zich sleept. Deze gezegden werden door Vlaamsche Afgevaardig den hevig bestreden. Ook dc Minister de Theux toonde luide zijne afkeuring over de poging om Vlamingen en Walen als strijdige partijen tegenover elkan der tc stellen. Nog een ander geschilpunt beeft bij deze beraadslaging veel tijd weggeno men. De aanleiding daartoe gaf een gezegde in een officieel verslag van den Gouverneur van Oost-Vlaandercn den Heer Desmaisièresdie tevens lid der Kamer isdat du hooge graanprijzen aan ophooping en aan den groot handel zouden moeten worden toegeschreven. De tolken van den Anlwerp- schen handelsstand hebben dit gezegde streng gegispt. Een dagblad maakt daaromtrent de volgende aanmerking, ten betoog dat mén in een land in hetwelk dc oogst, in gewone jaren, slechts negen-tienden van de ninnenland- schc behoeften kan opleverenmoet afzien van de vestiging van willekeurige

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3