ITALIË. HOME, 28 November. Het blijft niet slechts bij het benoemen van Commissiën maar alles wordt ook spoedig voortgezet, zoo als onder anderen blijkt uit het reeds geheel omgewerkte lijfstraffelijk wetboek, dat in handschrift gereed ligt, een onafge broken arbeid van drie maanden, aan welken de uitstekende regtsgeleerden BruniDionisiAlessandri en Benvenuti deel hebben gehad. De wijzigingen van het oude regt maken een derde deel cr van uit. De strafbepalingen tegen staatkundige misdrijven zijn in zeer zachten geest gesteld. In het begin des nieuwenjaars wordt de invoering verwacht. SICILIË. Uit Messina wordt het volgend berigt medegedeeld: Reeds den 28slen Oct. viel in do omstreken van Melazzo en in Barcellona (aan de golf van Mes sina) een hevige regen, die veel schade aanrigtte. Het regende voort, tof dc digt betrokken hemel zich den 2den Nov. op eene zoo verschrikkelijke wijze ontlastte, dat onder de verbazende stortregens, die tot den 5den voortduur den de geheele bloeijende streek op eene vreesclijke wijze verwoest werd. De ramp strekte zich uit over de geheele provincie Messina. Vijf rivieren, de Meri, Pozzo de Gotto, Barcellona, Termini en Mazzarra, traden dermate bui ten hare oevers, dat de schade, die dit onweder aanrigtte, op meer dan 5 millioen scudi (een scudo is 2.50 Ned.) geschat wordt. Een aantal kleine plaatsjes zijn geheel vernield. De vroeger zoo vruchtbare vlakte tusschen Melazzo en Santo Pictro is een uitgestrekt meer, waarop men met schuiten vaart. Het was lot nu toe een spreekwoord in Sicilië, dat er in dit land drie wonderen waren un monte (de Etna) un fonte (do Lentini) en tin pnnte (do Catelabiano). Deze brug de Catelabiano was een reuzenwerk der oudheid dat reeds 20 eeuwen had getrolsoerd. Doch de tegenwoordige vloed, die van de bergen afstroomde en zich met de wateren der vlakte vereenigde, heeft die reusachtige brug vernield. De groote gehouwen rotsblokken, welke de voornaamste bouwstof der brug uitmaakten, waren door verbazend dikke ijzeren banden vereenigd van deze ijzeren banden werden ongeveer 2000 qnintali (500,000 romeimche ffi) weggespoeld. De gevolgen van deze ijselijkc verwoesting zijn verschrikkelijk voor de bevolking, daar alle voorraad van meel en vruchten is weggedreven of vernield. Het aantal dooden bedraagt slechts 7 of 8; een betrekkelijk gering getal, daaruit te verklaren dat de vreesclijke vloed bij dag begon en niet gelijk den 30stc" Sept., des nachts. rilUISSEN. BEBLIJN, 7 December. Bij de algenveene volkstelling die dezer dagen alhier heeft plaats gehad, is gebleken dat deze stad ruim 400,000 inwoners telt. Men heeft uitgerekend dat de bevolking, als zij zoo blijft toenemen als in de laatste vijf jaren, binnen 21 25 jaren 1 millioen mcnschen bedragen zal. 1IANOTER. 7 December. De Eerste Kamer heeft het besluit der Tweede, om de Regering bet herstel der vroeeere openbaarheid van de beraadslaging der Stenden te verzoe ken, met 22 tegen 19 stemmen aangenomen. HAMBURG. 7 December. Gisteren avond ten 5 ure kwam alhier de eerste locomotief met cenen wagentrein regtstrccks van Bellijn aan. Morgen en overmorgen zullen naar men verneemt, de Dcensche en andere beambten de baan, volgens de voorsciiriften der acte van concessie, tusschen deze stad en de Mecklenburgsehe grenzen onderzoeken en wanneer zij dezelve, gelijk wel te denken is, in orde zullen bevinden,, zullen de oefeningstogtcn tot aan het einde dezer weck en aanstaanden Zaturdag de overneming van de zijde der administratie plaats vinden. Den 15dcn Dec. zal de geheele weg voor bet publick en den lslen Jan. voor de goederen opengesteld worden. In Beijeren en Wurtembeig was in de eerste dagen dezer maand eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen waardoor de loop der posten was belem merd. Uit Slokholin bad men berigt, dat de vorst in Zweden bleef aanhouden. EAGELAH». LONDEN, 9 December. De landmagt zal aanzienlijk vermeerderd worden, namelijk mot 15 rege- menten of 12,000 man, en dat wel niet zoozeer uit vrees voor een' ophanden zijnden oorlog, als wel tot versterking der bezettingen van sommige volk plantingen zoo als Nieuw-Zeeland en de Kaap de Goede Hoop. Zaturdag 1. 1. is Sir 11. Pottinger naar de Kaap de Goede Hoop ver trokken zoo als men weet is hij daar tot Gouverneur benoemd. Het is bekend, hoe in den oorlog te water de meest vernielende uit werkselen van bet vijandelijk vuur, althans voor zoo ver liet kwetsen van het scheepsvolk betreft, te weeg gebragt worden door de zware splinters, welke de kanonkogels van het houtwerk losrukken en in het rond versprei den. Men had gedacht, dat dit nadeel giootcndeels zou weggenomen worden <loor de schepen uit ijzer, in plaats van uit hout, te vervaardigen; doch het schijnt, dat men zich hierin bedrogen heeft, daar hij de ondervinding is ge bleken dat de eigenschap om te splinteren zich niet bepaalt tot het dunne blad-ijzer der scheepshuid, maar ook plaats heeft in het zwaardere metaal, waaruit bet schip is zaamgcsleld. FRANKRIJK. PARIJS, 9 December. Op den 1'tüD dezer was bij de Bank alhier in kas 74 millioen in zilver, G millioen in goud en 23 millioen in de verschillende kantorente zamen 103 millioen. Men kan tevens melden, dat sedert eenige dagen de reserve merkelijk is vermeerderd, ten gevolge van toezendingen, die door groote Londensclie huizen, welke met onze bankiers in betrekking staan, zijn ge schied. Deze gcldtoezendingen schijnen te zullen aanhouden zoodat het denkbeeld, om eene reglstreeksche Jeening bij de Bank van Engeland aan te gaan, weldra oiinoodig zal worden. Eene ordonnantie van den 7dcn dezer, in den Moniteur geplaatst, is van den volgenden inhoud: »Van den dag der bekendmaking dezer, zullen de granen en het meel nit Amerika afkomstig, die hetzij met Franschc, hetzij met Britscbe schepen uit de havens van het Vereenigd Koningrijk zul len worden ingevoerd, tot nader bevel in Frankrijk tot verbruik kunnen worden toegelaten." Te Neuilly leefde een oud schrijnwerker, die zich liet bcdeclen en bijna iederen dag op de kerktrappen zat en bedelde. Eenige dagen geleden sterft hij op stroo en onder dat stroo vindt men twee bankbriefjes van 1000 francs; verder onderzoek brengt een bestoven koffer, in den schoorsteen verborgen, aan den dag, waarin 17,000 fres in 35 zakken. Er waren cr velen bij, zoo nieuw als zij 25 jaren geleden uit dc munt waren gekomen. De Notaris Ancelle moet deze buitenkans onder negen erfgenamen verdoelen. De diligence van Lorient naar Morlaix is 1. 1. Dingsdag omgeslagen, waardoor een der reizigers gedood en verscheidene anderen gekwetst zijn. De oppervlakte vari Frankrijk bevat 52 a 53 milliocnen bunders. Daar van zijn bebouwd 20 milliocnen, en uitsluitend voor dc graantcelt 14 mil liocnen. Deze leveren in gewone jaren 183 mill, mudden graan, en daarvan, i na aftrek van zaaikoren en voeder voor liet vee, 120 milliocnen voor do voe ding der inwoners; dat is 0,94 liter (kop) graan dagelijks voor elk hoofd; een derde meer dan in Engeland, en, bij schatting, eeri vierde minder dan in Noord Amerika. In gewone jaren is de invoer van vreemd graan een millioen mudden, doch het wordt doorgaans weder als graan of rneel uitgevoerd. In 1832 is deze invoer echter tot 7 inillioenen geklommen, eene koopwaarde opleverende van 90 millioenen. STARS BERIGT. BEKENDMAKING. BUTiGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leïden, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-IIolland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Fi- nantiën van den 10den Dec. 1846, bepaald zijn de prijzen, liet opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debiianten der Konink lijke Ned. Loterij, dc loten en gedeelten daarvan, voor de tweede week der trek king van de laatste klasse der 200ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Vet hoop. Geheele Loten75.00. Halve- 37.50. Vijlde- 15.00. Tiende- 7.50. Twintigste- 3.75. Bij Verhuring. Geheele Loten ƒ29.00. Halve- 14.50. Vijfde. - 5.80. Tiende2.90. Twintigste- 1.45. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 [Staatsblad n°. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Dcbitantcn gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Legden, 11 December 1846. Ter ordonnantie van dezelve, v. l'UTTKAMMER. AKADË1HIE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LETDSCHE IIOOGESCHOOL. Den ll<l»n December, de Heer J. H. Schuurmans Stekhoven, van Leydcn, in de Letteren, na verdediging zijner Dissertatie: de Civium Atticorum recognitione sive drtti/nJyuTsr. Den 12,icn December, de Heer P. C. Tyken, van Warmond, in de Medicij nen, na verdediging zijner Dissertatie: de Vlceribus inteslinorum. ABVERTENTIEIV. Heden beviel door Gods goedheid van eenen ZOON, Vrouwe FRANCONA D1DEKIKA van HALTEREN, geliefde Echtgenoote van Mr. A. O. E. Graaf van LIMBURG STIRUM. Leïden, 11 December 1846. Heden overleed alhier, in den ouderdom van ruim 67 jaren, Vrouwe SARA HENRIETTE WEYLAND, Weduwe van den Wel Edel Geboren Hoer Evert Eodel Nïenhüis. Leïden, 10 December 1846.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3