LEYDSCHE WOENSDAG, 9 DECEMBER. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagiVoensdag en Die van Maandag komt LEYDEN, 8 December. Eergisteren werd de 54stc verjaardag van Z. M. den Koning alhier op eene godsdienstige wijze en ook door liet uitsteken der vlaggen van de stads en vele bijzondere woningen en het spelen van het klokkenspel plegtig herdacht. Ook werd hier II. Zondag door het 8ste regement een militair feest gehouden en prijsuitdeeling aan onderwijzers en helooningen uitgedeeld voor het zwemmen, in een zaal der L'avallerie-Cazerne daartoe smaakvol ingerigter werden ook proeven van zang, dans- en schermkunst gegeven. De bijeenkomst werd ver eerd door de tegenwoordigheid van 1111. burgemeester en Wethouders, den Voorzitter der Reglbank, de Officieren der Schutterij en die van het 5dc rege- ment. 's Namiddags was er een feestmaal van UH. Officieren der Schutterij met die van het 5dc en 8ste regement. Gisteren had er hij de school van het 5,,e regementmede in tegenwoordig heid van genoemde autoriteiten verscheidene leden van den Stedelijke Raad en Hoogleeraren, een dergelijk militair feest plaats. Bij afwezigheid van den Majoor Baron de Biebcrstein deelde Kapitein Pronk prijzen uit aan de onder wijzers. De kweekelingen gaven gelukkige proeven in het schermen, zingen reciteren enz.; terwijl er 'savonds door hen een feest werd gegeven, dat door velen bezocht werd, op hetwelk mede geschermd, gezongen en gedanst werd en onder anderen een pantomime in twee bedrijven vertoond. De 2de Luitenant Bretz smaakte van al zijne bemoeijingen tot regeling dier feestelijkheden de meeste voldoening, en het geheel leverde een bewijs op van den hoogen prijs die de verdienstelijke Overste stelt op eene beschaafde vorming van den krijgsman. Naar wij vernemen, zijn de Saksische ingenieurs en mijnwerkers, tot ontginning der goudmijnen aan de kust van Guinea bestemd, van welke wij in ons nommer van 2V October melding maakten dezer dagen provisioneel weder naar Saksen teruggekeerd, en zullen, zoo als verzekerd wordt, in het voorjaar weder hier te Lande terugkeerenen alsdan naar hunne bestem ming vertrekken, naardien zulks als de geschiktste tijd des jaars tot dat einde wordt aangemerkt. Men brengt zulks in verband met het verblijf hier te Lande van den Gouverneur dier Kolonie, den Hoog Ed. Gestr. Heer A. van der Eb, die waarschijnlijk den winter hier overblijveninsgelijks tegen dien tijd weder naar de kust van Guinea vertrekkenen de werkzaamheden al daar leiden en besturen zal. [Rolt. Cour.) Jn de Utrechtsche Courant lezen wij het volgend artikelmet uitnoo- diging, om het ten nutte van het algemeen over te nemen De artikels dezer dagen in het Handelsblad te vinden, over de landver huizing tol kolonisatie in de overzeesche bezittingen, verdienen aller aandacht en opmerking; maar daar dezelve slechts zijdelings en verwijderd op het pau perisme hier te lande kunnen werken, zoo behoort voornamelijk acht geslagen te worden op het middel, dat regtstreeks en dadelijk werkt om den voortgang van het pauperisme te stuiten. Dat dit middel is de ontginning en cultuur onzer heide-grondendaaraan kan niemand redelijker wijze twijfelen: duizemle handen krijgen daardoor nuttigen, winst- en broodgevenden arbeid, die thans werke en broodeloos zijn. En evenwel is er onder de Nederlanders, die kun nen en gaarne willen helpen, tot dus ver niemand, die handen aan het werk slaatom dit groote doel te bereiken. Er zullen zeker onderscheidene oorza ken daartoe mede werkenmaar de voornaamste zal wel deze zijnhet vor dert groot kapitaal en er is groote kansrekening aan verbonden. Steller dezes heeft naauwgezet en ernstig deze zaak overwogen, onderzocht en berekend en heeft bevonden, dat er middel beslaat om de noodige geld sommen gemakkelijk zonder bezwaar of noemenswaardige opoffering van iemand ramen te brengen en zonder verlies of eenige risico zeker en ontwijfelbaar het groote doel in al deszelfs uitgestrektheid te bereikenzoo zich slechts een getal van zes of acht personen, die door hunnen naam, maalschappelijken stand en vermogen vertrouwen kunnen inboezemen, tot deze onderneming wil vereenigen met hem, om het door hem uitgedacht middel in werking te brengen en tot het einde toe in werking te houden; hij durft met vertrouwen verzekerendat niet alleen het land onzer geboorte en de noodl jdende landgenoot daarvan genot zullen hebben maar dat ook den ondernemers in de toekomst belangrijk voordeel wachtende is. Hij noodigt dien ten gevolge allen uit, die hiertoe genegen en geschikt zijn, om zich aan de onderteekening dezes bekend te maken, adres franco aan het bureau der ütrechlsehe Courant. N. N. 's GRAVEN tl AGE, 7 December. Een buitengewone Staats-Courant van Zondag 6 December deelt een groot aantal benoemingen mede door Z. M. bij de Zee- en Landmagt in de O. I. bezittingen van Krijgslieden in verschillende rangen zoo tot Ridders der Mi litaire Willemsorde van de derde en vierde Klasse als van die van den Ned. Leeuw, terwijl er voorts nog van een aantal anderen loffelijke vermelding wordt gemaakt en bevorderingen zijn aangekondigd. Voorts bevat diezelfde Courant nog de volgende benoemingen: Tot Staatsraad in buitengewone dienst, de Directeur van het Kabinet des Konings, Mp. A. G. A. Ridder van Rappard. Tot Commandeurs der Orde van den Ned. Leeuw H. den Dubbelden, Bisschop van Emaus in partibus infide- lium, Apostolisch Administrateur van het Vicariaat te 's Hertogenboschen Jhr. F. A. Ridder van Rappard Secr. Gen. bij het Dep. van Oorlog. Voorts tot Bidders dierzelfde orde hier te land L. Arts, Commies bij het Departement van Buitenl. Zaken; Mr. P. Beelaerts van EminickhovenPresident der Rcgtbank te DordrechtS. R. Bcerta, Ge nees-, Heel- en Verloskundige te GrijpskerkeJ. H. Bots, Lid der Gedep. Staten van N.-Brahand D. J. van Brandenhurgh Predikant te Delfshaven A. C. Bredero, Secretaris bij het Grootboek te Amsterdam; L. Graaf van Bylandt, Zr. Ms. Kamerheer; Mr. U. W. E. Cazius, Proc.-Gcneraal bij het Prov. Geregtshof van Utrecht; J. A. Coppens, Rector te Handel; J. J. F. M. II. Corneli, Mr. H. J. H. Modderman, E. P. de Monchy, Mr. R. P. Romme en Mp. A. Telling, Leden van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalC. D. CrominelinDirecteur van de Ncderl. Bank; Mr. G. Delprat, Rijks-Advocaat te 's GravenhageJ. ab Utrecht Dresselhuis, Predikant te AVolphaartsdijk Mr. C. B. Dulry van HaeftenDistricts-Commissaris in Gelderland A. van Dijk, President van bet Seminarie te Hoeven; C. van Eldik, Secretaris der Geneeskundige Commissie in GelderlandR. EngelsPredikant te Nieuwolda G. W. F. Baron van Fridagh, Inspecteur bij de In- en Uitgaande Regten te Zwolle; Mr. A. van Galen, Advocaat Generaal bij het Prov. Geregtshof van N.-Brahand; E. S. van der Haagen, Aartspriester van Holland en Zeelanden Pastoor te SoeterwoudeMp. R. Schcers van HarencarspelDijkgraaf van Nij megen D. Heilbron Cz., Med. Doet., Voorzitter der Israëlitische School- en Godsdienst-Commissie te AmsterdamJ. B. HelwichLid der Ged. Staten van Overijssel; A. W. Graaf van Hogendorp, Ontvanger te Dordrecht; Mp. II. C. J. Hoog, Lid der Ged. Staten van Z.-üolland; J. W. C. Baron van Ittersum Directeur van het Postkantoor te Groningen Mr. G. Hiddema JongsmaPre sident van de Reglbank te Sneek; A. Knappert, President van de Kamer van Koophandel te Schiedam Mr. H. J. Koenen, Lid van Stedel. Raad van Am sterdam J. van KonijnenburgDirecteur der Koloniën van de Maats, van Weldadigheid in Drenthe; J. L. A. Kremer Az., Predikant te Heczc; II. C. Kros, Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in Vriesland; F. A. van Lanschot l id van de Sted. Raad van 's Hertogenbosch; Mr. J. Loosecaat, Raadsheer van het Prov. Geregtshof in N. Braband; H. J. van Marienhof, Burgemeester van Wijk bij Duurstede Jhr. Mr. J. C. Martens van Sevenhoven Vice-President van het Prov. Geregtshof van Utrecht; J. Mees, Vice-President van de Kamer van Koophandel te Rotterdam; H. Menso, Burgemeester van Rhenen E. van der Oudermeulen, Z1'. Ms. Adjudant, Commandant der Schutterij te's Gra venhage; A. W. C. Baron van Pallandt van BartlamLid van de Prov. Stalen van Gelderland Mr. J. H. van der Renne, Raadsheer in het Prov. Geregtshof van Gelderland; Mp. D. Rutgers van Rozenburg, Vice-President van de Regt- batik te Amsterdam; S. Rijnbende, Burgemeester van Schiedam; Schwartz, Gepens. Luit.-Kolonel van het O.-I. leger; Dp. G. Simons, Adviseur voor de Zaken van Werktuig- en Scheikunde; S. van Slotcrdijk Beekkcrk, Inspecteur der Registratie te DokkumG. Sluis, Commies bij het Prov. bestuur van Drenthe; C. Smit, Scheepsreeder te AlblasserdamJ. H. Smits, Regent van hel Seminarie, 2de afd., te S'. Michiels Gestel; G. J. Sprenger, Commandant der Schutterij te Middelburg; J. Steenmeijer, Pred. te Arnhem; L. Stokbroo, Lid der Prov. Staten van N.-Holland Jhp. D. G. van Teylingen van Kamer rijk, Ontvanger te Rotterdam; Mr. W. L. Tonckens, Wethouder van Meppel; Mr. A. J. Duyrnaer van Twist, Lid van de Tweede Kamer; J. Verdam, Bur gemeester van Mijdrecht; II. E. Verschoor, Lid van de Commissie van Onder wijs in N.-Braband; Jhp. J. van Reigersberg Versluys, Lid der Gedep. Staten van Zeeland; Mp. W. C. B. Wintgens, Raadsheer in den Hoogen Raad, en J. -J. Wolterbeek, Emeritus Hoogleeraar te Utrecht.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1