LEYBSGME SCHOUWBURG. «De vroomheid en dapperheid, zulke voorname hoedanigheden, in den per soon van een' Vorsthebben zijn naam gedenkwaardig gemaakt bij de nako melingschap, door dien grooten en algemeenen Kruistogt der Christenen die toen plaats had onder Godfried van Bouillonhij wien deze Vorst zich voegde als een der rijkslen en magligsten van het land." Hij overleed er in 1097 na de verovering van Jerusalem.] Volgens berigten uit Algerië tot den 20slen Nov., zette de Gouverneur- Generaal zijnen togt door de afdeeling Algiers voort; de landbouw werd zoo ver mogelijk uitgestrekt en door heerlijk weder begunstigd. De provincie Oran was geheel in rust, en van Abd-el-Kader en Bou-Maza vernam men niets. BELGIE, BBUSSEL, 3 December. Een bijzondere briefin het blad Vindependance bevat de volgende hijzonder- beden nopens de voorstellen welke de Heer Henderson te Madrid zal doen hij moet 1°. Vragen de kapitalisatie der vervallen en niet betaalde coupons, sedert 1840, 1846 er onder begrepen, in 3 pCts. en tot pari. 2". Eischen, dat van 1 Mei 1847 de betaling van de rente der active schuld worde hervat, tot 2 pCt. voor de drie eerste jaren2] pCt. voor het volgende en met pCt. opklimmende voor elk jaar volgende op 1850, tot dat de te vorderen rente van 5 pCt. zij bereikt. 3°. Verzoeken de Amortisatie der passive schuld en de toekenning aan de zelve, van eene rente van 1 pCt. 4°. Vragen de Conversie der oude uitgestelde schuld zoogenaamde Fran- schc uitgestelde, en vergeten uitgestelde, bij de Algemeene Conversie der Spaan- sche schulddoor Graaf 'J'oreno voorgesteld en goedgekeurd door de Cortes van 1835. 5». Ten aanzien der nieuwe uitgestelde, voortkomende uit de laatste con versie; deze zou blijven bestaan in haren tegen woord igen toestand, dat is, dat de trekking bij seriën, in active schuld, voor de twee nog te amortiseren jaren zou blijven voortduren. De toestand van Vlaanderen baart altijd veel bekommering, inzonderheid voor het oogenblikmaar ook voor de toekomst. De machinale vlasspinnerij welke op eens eene zoo aanmerkelijke uitbreiding heeft erlangd, is een onheil voor 40,000 gezinnen, die grootendeels onderhoud vonden in de handspinnerij en weverij. De middelen welke tot dusverre zijn beraamd, om in het toe nemend gebrek te voorzien, worden zeer onvoldoende geacht. Men heeft ernstig er op aangedrongen, dat omtrent de verordeningen betreffende den invoer van leeftogt ten spoedigste verslag mngt worden uitgehragt. AMADEIHlE-NIEirWg. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCHOOL. Op Theses i Den 4(lcn December do Heer D. Nijman van Zutphen, in de Begten, Dienzelfden dag de Heer J. Dam, van Zutphen, in de Begten. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCUE HOOGESCHOOL. Den 2dcn December de Heer J. L. van Reede, van Utrecht, in de Begten, na verdediging van zijn Specimen: quo inquiritur quaenam sint principia quibus leges venatoriae olim fundatae sint hodieque innilantur. Dezer dagen is bij den Boekhandelaar P. II. v. d. Heuvell een Prospectus in het licht verschenen van een zeer belangrijk werk getiteld: Beknopte Ge schiedenis van de voornaamste Uitvindingen en Ontdekkingen in het ge bied der Kunsten en Wetenschappenwaarin tevens de oorsprongvoort gang, ontwikkelingen wijzigingen van vele maatschappelijkekerke lijke en andere inrigtingen zijn opgenomenAlphabetisch bewerkt door A. C. OudemansLid van het Bataviaascli Genootschap van Kunsten en Wetenschappen cn van de Maatschappij van Nederl. Letterkundete Leiden. Dergelijk werk bestaat in onze taal tot dusverre niet, en zelfs zijn er sedert zeer vele jaren in de Fransche of Hoogduitsche taal geene werken van dien aard in het licht verschenen. Het zal in vier deolen bestaan, ieder van 4 afle veringen van 10 a 11 vellen, in zulk formaat dat bij een duidelijken druk ieder vel toch Ij vel gewonen druk zal bevatten. Het werk zal echter in evenredigheid dier volledige bewerking eerder beknopt dan uitgebreid mogen lieetcn, als men den schat van wetenswaardige zaken in aanmerking neemt dien het zal bevatten, zaken die men anders niet dan of hier en daar verstrooid kan vinden of meestal vergeefs zoekt; en inderdaad zeer goedkoop, als men narekent hoeveel druks op een blad van 20 centen wordt gegeven terwijl het afgewerkt Handschrift de geruststelling aanbiedt dat de eenmaal aan- gevangene uitgave niet zal blijven steken. Voor de goede bewerking staat de kunde van den ijverigen en door andere werken met lof bekenden Verzamelaar ons borg, welke bewerking daarenboven reeds aanvankelijk in do tot proeve medegedeelde artikelen overtuigend blijkt, die daartoe onuitgezocht zoo als die voor de hand kwamen, hier en daar uit het handschrift zijn genomen. Zij zijnAardappelen. Aarde digtheid der). Afdeeling van boeken in hoofdstukken en verzen. Buiksprekers. Kompas. Kousen {gebreide). Van welke artikelen wij het eerste: Aardappelen hier voor het grootste gedeelte laten volgen; wenschende dat des Schrijvers nuttige arbeid dien bijval moge vinden, welken dezelve allezins verdient. Aardappelen. Deze plant wordt, volgens Dcppe en Schicde, in Chili, op de bergen bij Valparaiso en Mendozaen op de piek van Orizabain het wild aangetroffen. «Omtrent het overbrengen dezer plant van Amerika naar Europa, zijn verschillende berigten in omloop, dewijl, uit onderscheidene oorden der Nieuwe Wereld, de Aardappel naar de verschillende landen van Europa, door andere menschen is overgevoerd. «Zoo is het, volgens het Arehiv der Pharmacie B. 87. II. 1., aan Sir Jos Banks gebleken, dat de eerste Aardappelen, gezameld op de bergen, in de nabijheid van Quito, nog vóór het jaar 1550 naar Spanje zijn overgebragt van waar zij verder naar Italië verzonden werden. «Engeland kreeg deze plant uit een ander oord van Amerika, namelijk uit Virginië, van waar, volgens sommigen, Frans Drake in 1586, doch volgens anderen, Sir Walther Raleyh, in 1586, dezelve medebragt. »Dil laatste gevoelen verdient daarom te meer geloof, doordien 1°. Raleyh in 1584 ecnige kolonisten naar Amerika heeft overgebragt, en, na eenigen tijd toevens aldaar, naar Engeland is teruggekeerd, en 2°. doordien hij de eerste was, die de Virginia Potatoes op zijn landgoed, bij Youghall, aan kweekte. «Van uit Italië kwamen de Aardappelen in Duitschland. In 1598 be kwam de kruidkundige Clusius, te Weenendie plant van den Gouverneur van Mons. Deze had haar, volgens Spach ontvangen van iemand, die tot het Pauselijk gezantschap behoorde, met de hijvoeging, dat haar wortel in Italië gegeten werd. «Nog ten tijde van Clusius begonnen de Aardappelen zich, als botanische aardigheden, in Duitschland te verspreiden, zoodat zij aldaar, in 1650, bijna overal, in de lusttuinen, werden aangekweekt. «Van Engeland en Ierland werden zij naar Frankrijk overgebragt, waar zij, in 1616, als eene groote zeldzaamheid, op 'sKonings tafel verschenen. «Ofschoon de belangstelling in deze nieuwe plant vrij merkbaar was, vooral hij kruidkundigen, zoo werd zij echter nog in het eene noch in het andere land tot een dagelijksch voedsel aangekweekt, omdat men haar, als behoo- rende tot de nachtschadenvergiftigende eigenschappen toekende. Men ge bruikte den Aardappel toen alleen als confituur, en somtijds oolc met merg en specerijen gebakken. «In Engeland begon de Royal Society, in 1663, echter de Aardappelteelt aan te moedigen, om daardoor, in geval van hongersnood, dezehen als voed sel te doen strekken doch in de tuiuboeken van dien tijd werd er over deze plant, als voedsel, niet dan met minachting gesproken, en niet weinig heb ben de geschriften van Evelyn, in 1699, even als de Complete Gardener van Loudon en Wise, in 1719, daartoe medegewerkt. «Toen men echter, weinige jaren daarna, op verschillende plaatsen een nader onderzoek over derzelver goede en schadelijke eigenschappen in het werk gesteld, en bevonden had, dat de schaal bijna geheel ten hunnen voor- deele overhelde, begon men zich langzamerhand in Holland, Duitschland en Engelandop derzelver bouw iu opene velden toe te leggenzoodat zij weldra als een handelsartikel op onze markten werden aangevoerd. «In Vriesland was de Heer Vcgelin van Claerbergen de eerste, die in 1737 de Aardappelteelt in het groot ondernam cn voortzette, en in 1740 zag men dit voorbeeld in Neder-Saksen nagevolgd. «Bij vele weldenkende menschen werd dit gewas weldra als een groot ge schenk van God aangemerkt, en zelfs Koningen en Vorsten verlustigden zich in een' schotel met Aardappelen; en men vindt aangeteekenddat toen onze onze Stadhouder I'rins Willem IV, met zijne Echtgenoot, zijne Moeder Maria I.ouisa, weduwe van Jan Willem Friso, in December des jaars 1742 kwam bezoeken, zij, voor hare gasten, een' schotel met Aardappelen deed opdisschen. Anderen daarentegen waren met zulk een vooroordeel tegen dit voedsel behebt, dat zij hetzelve varkensvoer durfden noemen, zoo als nog, in 1750 de vrouw van den Haarlemschen Burgemeester Guldewagen deedwelke daarenboven hare keukenmeid wegzond, omdat deze zich verstout had, eenige Aardappelen voor haar eigen geld te koopen cn in huis te brengen." A IS V K R Ti13d Ni rff' I E N Op den Huize den Brink, bij Rheden, is heden, den 29steD November 1846, onze hartelijk geliefde Vader en Behuwd-Vader JOANNES CLARISSE, in den ouderdom van 76 jarenplotse!ijkdoch zachtkens, ontslapen. Uit aller naam, E. E. CLARISSE, Wed. W. macjljetrn. Eenige Kennisgeving. Op heden den 30slen Novemher 1846, overleed, in den ouderdom van ruim 80 jaren, onze veelgeliefde Vader en Behuwd-Vader ADRIANUS van 't HOFF, na voorzien te zijn van de II. Sacramenten onzer Moeder de II. Kerk. Niet twijfelende aan de deelneming onzer Vrienden en Bekenden, zoo verzue- ken wij van brieven van Rouwbeklag verschoond te blijven. Uil aller naam Utrecht, 1 December 1846. F. van 't IIOFF. DE KONINKLIJKE NEDERDUITSCHE TOONEELISTEN van ZUID HOLLAND, Onder Directie der Firma J. LI. HOEDT en A. PETERS oj) o2;s;aaac&ag- 3 Sltecs-ataJjer SSVÊö. Fiorina, Tooneelspcl, naar het Fransch van Mélesville en Carmou clie door den Heer F. II. Greb. Gevolgd door: tie Scheepsjontfen Tooneelspcl met Zang, in 2 Bedrijven, het E'ransche van den Heer Emile Souvestre vrij gevolgd door den Heer F. li. Greb. Beide stukken nooit alhier vertoond. Aanvang ten ZES ure.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3