BUiTEj\LAjNDSCHE BEBSETKV HAARLEM, 4 December. In den verloopcn nacht is hier in dn woning van den Bezemmaker Vernout, op de Bakenessergrachteen felle brand uitgebarstenwaardoor dat buis geheel is uitgebrand. Aan den ijver, waarmede de bluschmiddelcn werden aangewendheel t men bel te dankendat ccri der belendende huizen slechts gedeeltelijk beschadigd is. UTRECHT3 December. Kundige Nederlanders, vooral in bet vak der genie, bekomen in Rns- land dikwijls posten die hun een goed bestaan verzekeren. Zoo lezen wij in een brief uit Modlindat de Nedcrlandsche Ingenieur Singels aldaar cene ket tingbrug over de rivier heelt gelegd, die de algemccnc goedkeuring beeft weg gedragen. Nadat dezelve door het bestuur was goedgekeurd, is de passage opengesteld. Voorts is den Heer Singels de vereerende Commissie opgedragen om eene dergelijke brug over de Dnieperbij Kiewter lengte van 2,200 voeten, te leggen, welke de som van 5 millioen Hollandsehe guldens zal kosten. Hij was op reis naar Petersburg om bet plan aan Z. M. den Keizer eigenhandig ter goedkeuring aan te bieden. ZAVOLLE, 2 December. Naar wij vernemen kan binnen kort het besluit tot de inwisseling der oude guldens verwacht wordenen hebben hiervan de Ileeren Rijks-Agenten en Ontvangers reeds voorloopige kennisgeving ontvangen, met last om de in hunne kassen aanwezige specie dezer munt niet weder uit te geven. Het was de Nederlandsche gulden vooral, die in het Oldenburgschete Bremen en Hamburg deels nog kort geleden deels thans nogalgemeen en tot den vol len koers in omloop was. Dagblad Overijssel). CEYLON. In de maand October II. is eene groote vergadering van de voornaamste inwoners te zamen gekomenten einde te beraadslagen over den tegenwoor- digen toestand en de vooruitzigten van het eiland. Er werden verscheiden besluiten genomen welke in een adres aan de Regering zullen worden opgezonden. Daarbij wordt aangedrongen op het aanleggen van wegen bet afschaffen van bet hooge uitvoerregt op de kaneel en van het hoogc diffe- rentieëlc regt op de vreemde invoeren bet opheffen der beperkingen op het lossen van vreemde schepen verbetering van de inrigling des legers in bet eiland en van de zamenstelling van den raad enz. De invoermarkt verkeerde bij liet afzenden der laatste berigtcn in volkomen stilstand. YEREEYiGDE STATES. NEW-YORK, 1G November. De oorlog met Mexico wordt nog steeds voortgezet. Een aanval op de kleine zeeplaats Alvarado door onze zcemagt is mislukt. De Mexicanen schijnen thans meer geestkracht tot bet verdedigen van bunnen grond aan te wenden, en eene oproeping van Santa-Anna aan zijn volk om te wapen te snellen moet veel hebben bijgedragen, om zijne legermagt te vergrooten. Ook wil daar men, dat onze Regering zou afzien, om verder in Mexico door te drin gen, verscheidene^ stemmen zich krachtig begonnen te verheffen tegen een langer voortzetten van den oorlog. SPANJE, MADRID, 1 December. ■^an bcrigt van de grenzen van Katalonië van 26 Nov. spreekt van een vrij ernstig gevecht, dat in den omtrek van Banelas tusschen 2 compagniën van bet staande leger en 300 Carlisten geleverd is. De Ministeriële bladen gaan echter voort te beweren, dat de benden, welke in die provincie rondzwerven geene ongerustheid kunnen inboezemen. De Heer Cobden, het bekende hoofd van bet Engelsche verbond tegen de graanwetten, doet thans eene reis door het zuiden van Spanje. In de voornaamste steden aldaar zijn gastmalen te zijner eere gegeven waarop hij zijne leer omtrent de vrijheid des handels heeft verkondigd. Te Cadix heeft zulk een feest de oprigting van een genootschap tot bevordering der handels vrijheid, die hier wel zeer ten voordeele van Engeland zou strekken, ten ge volge gehad. ITALIË. ROME, 16 November. Gisteren heeft II. K. II. Prinses Albert van Pruisscn een bezoek bij den Paus afgelegd, hetgeen daarom te sterker de aandacht heeft getrokken, omdat Hare Hoogheid nimmer te voren, bij haar verblijf binnen deze stad, Grego- rius XVI heelt bezocht. Bij de jongste opgravingen in Pompeji heeft men eene aanzienlijke hoe veelheid gouden munten van de vroegste tijden gevonden. ENI ClE LANO, LONDEN, 2 December. Agnes Hall cene der oudste geleerde vrouwen van ons land is in den ou derdom van 70 jaren overleden. In de eerste 6 maanden van 1846 hebben de 12 hoofd spoorwegen in dit land, vertegenwoordigende cene oppervlakte van 12,500 bunders, voor algemeene belastingen betaald 76,951 en voor belastingen ten voordeele der regering op het vervoer van passagiers en goederen 73,177 totaal 149,028 Een dagblad, zich op die cijfers beroepende, bewijst, door eene naauwkeurige berekening, dat de gronden, welke door de spoorwegen worden ingenomen, 96 maal meer, zoo aan lands- als plaatselijke belastingen beta len dan andere landerijen. Sedert cenigen tijd hebben de invoeren van ijzer uit Zweden en Noorwe gen cene groote uitgebreidheid ondergaan. In de laatste dagen werden met drie schepen, 43,234 staven ijzer aangebragt, terwijl verscheiden van Gothen burg Stokholin en Gefle gekomen vaartuigen eene lading in hadden van 5 a 10,000 slaven van hetzelfde metaal. Den 30slcn November was de post-spoortrein van York veel later dan gewoonlijk aangekomen wegens de groote hoeveelheid sneeuw welke op een gedeelte van den weg gevallen was. Den 25slen Nov. is op onderscheiden plaatsen van Schotland een vrij he vige schok van aardbeving waargenomen. Alle bladen spreken van eene volkswapening in Ierlanddie bijna alge meen schijnt te wordenzoodat de toestand van dat land bij voortduring le vendige bezorgdheid inboezemt. Jongst], Woensdag zijn te Listowcl 5 a 6000 personen de stad doorgetrokken luide in de straten uitroepende Brood of bloed!" De woedende bende rigtte zich naar het werkhuis, met oogmerk, om er met geweld binnen te dringen. Gclukkiglijk bevond zich daar een Priester, wiens vermaningen zulk een indruk maakten op die ongelukkigen dat zij ordelijk en vreedzaam uiteen gingen en naar hunne woonplaatsen te rugkeerden. FRANKRIJK. PAR IJS 3 December. De oproeren ter gelegenheid van koren-verkoop of koren vervoer beginnen menigvuldiger te worden. Laatstleden Vrijdag zijn er ook te Bléré aan de Cher wanorden voorgevallen; een aantal lieden maakte toestel om het ter markt gebragtc graan tegen 2 francs het oude schepel te doen afleveren, toen de plaatselijke overheid eene afdeeling troepen deed aanrukken. Som migen der gewclddadigsten werden gegrepen en gevankelijk naar Tours ge voerd. Van veel ernstiger aard is hetgeen den 26sten in hetzelfde depar- ment van Indre-et-Loireop de grootcre plaats Chinon is voorgevallen. Niet tegenstaande dien marktdag de graanprijzen zich merkelijk lager voordeden begon daar werkelijk het volk, door heimelijke opruijers aangezet, het koren tegen 2 frs. het oude schepel te verkoopen. De gendarmerie was te zwak. In het begin van liet oproer was iemand gevatmaar er kwam voor de ge vangenis zulk eene zaïncnroltingversterkt door boeren uit den omtrek, die straatverschansingen begonnen op te werpendat men den gevangene moest loslaten. De nationale garde schijnt haren pligt zeer gebrekkig vervuld te hebben. Intusschen blijkt, dat er in de laatste dagen op de meeste inlandschc markten eerie daling in den prijs dier levensbehoefte heeft plaats gevonden, voorat door den aanvoer van buiten. Volgens eene regerings-opgave zijn al leen in de 7 dagen, van den 18deD tot den 24slc" November, te Marseille 53 schepen met graan uit Italië, Malta, Alexandrië, Turkije en de Russische havens aan de Zwarte zee binnengeloopengezamentlijk 189,400 mudden tarwe en 3,700 mudden rogge aanbrengende. De geheele aanvoer van vreemd graan te Marseille heeft van den 27sten October tot den 24slen November 1,373,300 mudden bedragen. Het door de bestuurders der Fransche bank genomen besluit om zich tot de Engelsche bank te rigten ten einde van haar 2 mill. te leenen schijnt een diepen indruk gemaakt te hebben iri de handelswereld, omdat dit bet meest overtuigend bewijs oplevert van den algemeen ongunstigen toestand, waarin zich deze financiële instelling bevindt. De Fransche bank beeft zich genoodzaakt gezien hare disconto's bovenmate te verincerdeicn daar zij niet kon weigeren de wissels te disconteren welke haar onder den waarborg der aanzienlijkste huizen werden aangeboden, en welke eene vijf of zes maal hoogere som beliepen dan gewoonlijk. Overigens is bet niet zeker dat de Engelsche bank gemakkelijk de 50 mill, fr., welke de Fransche bank van haar verlangt zal kunnen bijeenkrijgen. Zij stelt voor, deze som half in zilver halfin goud te betalen. Inderdaad heeft zij zelve niet inerr dan mill. in zilver in voorraad terwijl hare reserve in goud meer dan 13 mill. bedraagt, hoewel bet zilver in Engeland alleen dient lot betaling der tractementen en al de andere betalingen in goud geschieden. De Londensche bank kan niet volstaan met liet overgeblevene half mill. in zilver. Daarom verhaalde men gisteren te Londen, dat er door de Londensche bank slechts 1 mill. in zilver zou geleend worden cn dal men reeds te Amsterdam in onderhandeling is om van de bank aldaar het andere millioen te verkrijgen. Volgens berigtcn uit Lyonvan den 30sten, was de Rhone in zijne beti ding teruggekeerd. De Saone en Loire waren wederom rijzende de laatste rivier dreigde weder de dijken te overstroomendie nog niet geheel her steld zijn. De stad Orange, in het departement Vaucluse, heeft een gedenktee- ken opgerigtter eere van Raimbaud III, Prins van Oranje, die deel nam aan de inneming van Jerusalem in 1096. Op het gedenkteeken prijken onder anderen deze woorden: Dit gedenkstuk is opgerigt door de mildheid van Z. M. Lodewijk Philips I, Koning der Franschen en van Z. M. Willem II van Oranje, Koning der Nederlanden. [Van den bedoelden Rambaud den tweede (niet de derde die in 1150 re geerde cn nooit te Jerusalem is geweest) die in 1096 aan de Regering kwam, wordt door den Geschiedschrijver de la Pisc; in zijn Tableau de l'Histoire et Principaulé d'Oranye, La Haye 1640 in f°., gezegd

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2