LEYDSCHE COURANT/ 1848. N4. 146. MAANDAG, 7 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEIVLANDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN, 5 December. Gisteren had in Katwijks duin de plegtige ter aarde-bestelling' plaats van liet stoffelijk overschot van den alom geaehten Oud-Hoogleeraar J. clarisse. Daar had hij verlangd te rusten bij geliefde betrekkingen, onder welke ook zijn hem waardige oudste zoon, in leven Hoogleeraar in de Godgeleerdheid te Groningen; daar, waar de Leydsche Hoogeschool ook haren Borger en van der Palm aan den schoot der aarde zag toevertrouwen. Vele menschen van allerlei rangen stand, verscheidene Hoogleeraren, ook de leden der Theologische Facul teit van Leyden de grijze vriend des Overledenen, de lltrechtsche Hoogleeraar suermandie thans met diepen weemoed den laatsten vriend zijner jeugd ten grave geleidde, en een groot aantal van de studerende jongelingschap der Leydsche Hoogeschool waren daarbij tegenwoordig. Nadat 's Mans overschot door de acht studenten, leden van het'Collegium als vertegenwoordigers van het studenten-corps, die zich daartoe hadden aan geboden, tot aan het graf was gedragen, hield de door veeljarige vriendschap aan den Overledene verbonden Hoogleeraar van Hengel, hiertoe verzocht ge worden, eene toespraak hij dat graf van welker rnededeeling wij ons hier onthouden, als die naderhand verkrijgbaar zal worden gesteld. Eene toespraak van een' rijkbegaafd' Hooglceraar, mede reeds den avond des levens genaderd, bij het graf van zijnen voormaligen geliefden en hoog- geschatten ambtgenoot moest allen roeren; en zelfs bekenden, die er niet bij tegenwoordig konden zijn, kunnen zich voorstellen, wat er in ieders gemoed moest omgaan, die hier met krachtige trekken Clarisse hoorde schetsen, en hem kon naoogen in de eeuwigheid. Is het immer een gewigtig, een aandoenlijk oogenblikals de mensch tot slof keert, waaruit hij genomen is, hoezeer klimt die aandoening daar, waar een' dierbaren vriend, eenen man die de ecre van zijnen lijd was, wiens onver moeide werkzaamheid, bij de voortreffelijkste gaven, zoo overvloedige en heer lijke vrucht mogl dragen voor Christendom en maatschappij, aan den rand des grafs op zulk eene waardige wijze, de laatste eere bewezen, het laatst vaarwel gezegd wordt. Gisteren is alhier ter vervulling van de openstaande Herder- en Leeraars plaats, veroorzaakt door het Emeritaat van den Wel Eerw. Zeer Gel. Heer Voet van Campen, door den Breeden Kerkeraad der Nederd. Hervormde Ge meente gemaakt het volgende twaalftal PredikantenDDS. C. Ilooijer, te Bommel; H. L. Oort, te Delft; D. Pyze), te Dordrecht; M. N. J. Moltzer, te HaarlemJ. J. Doedes, te Hall; F. H. G. van Iterson, te Arnhem; E. A. Brunner, te Oude en Nieuwe Wetering; J. Broedelet, te Gouda; N. J. A. Roldanus, te Schiedam; W. L. F. Moltzer, te Waalwijk; J. Kooy, te Lisse en A. Niermcyer, te'sllee- ren Arentskerk. De beide laatste met het lot legen A. C. de Meijier, te Arnhem en V. J. Berkhout, te Monster. In de vergadering van 11H. Directeuren en Leden van de beide Genootschap pen van Teylers stichting is heden bekroond eene Verhandeling, in antwoord op de voor het jaar 1842 uitgeschreven Prijsvraag Daar er tot heden eene onvervulde behoefte bestaat in het vak der Munt-en Penningkunde van ons Vaderland, aan een werk, waarin zooveel mogelijk al de munten onzer voormalige Hertogen, Graven, Heeren en Steden worden be schreven en afgebeeld, en het over de munten der Graven en Gravinnen van Holland bestaande werk van van Alkemade als hoogst onvolledig, en de daarin gegevcne afbeeldingen, als zeer onjuist zijn aan te merken, zoo wordt ge vraagd »Eene zoo veel doenlijk volledige, juiste en heredeneerde afbeelding van al de munten onzer voormalige Hertogen, Graven, Heeren en Steden welke in de Nederlanden, in den ruimsten zin des woords hebben bestaan of zijn ge slagen, en wel van de vroegste tijden af tot aan de Bevrediging van Gend, in bet jaar 1576." Van welke Verhandeling is gebleken de Schrijver te zijn, de Heer P. O. van der Chijs, Hoogleeraar, Directeur van liet Akademisch Munt en Penning-Kabinet alhier. Deze veeljarige arbeid van den ijverigen Hoogleeraar heeft alzoo de geschiedenis des Vaderlands met eene hoogst belangrijke bijdrage verrijkt in het vak van Munt- en Penningkunde; loopende over een tijdvak van ongeveer negen eeuwen, van hetwelk vooral het vroegste gedeelte weinig bekend was. In onze vorige deelden wij uit een der bladen een plan mede, omtrent de droogmaking der Zuiderzee, waarbij de kosten op de onwaarschijnlijke som van 16 millioen worden begroot. De Utrechtsche Courant geeft thans daar voor eene raming op 61 millioen, 'tgeen zich beter laat hooren. Uit Kampen wordt gemelddas de binnenvaart eergisteren aldaar ge heel gestremd was, ten gevolge van de ingevallen vorst. Dien dag waren daar reeds schaatsenrijders aangekomen. Wij vernemendat door de Amsterdamsche Piederijkerskameronder de zinspreuk Door den tijd wordt de spruit een hoornop den llden dezer, des avonds ten half zeven ure, inde zaal van Groot Frascatizal opgevoerd worden, Vondels Lucifertreurspel in 5 bedrijven. Staat, aanwijzende het aantal Reizigersbenevens de Opbrengsten, ge durende de maand November 1846 op den Hoilandschen IJzeren Spoorweg. Opbrengsten van Vertrek van Aantal Reizigers. Reizigers en Goederen. Amsterdam11,547 14,943.80 Halfweg245 - 85.15 Haarlem 7,490 - 5,117.08* De Vogelenzang370 - 228.85 De Hillegommerbeek81 - 47.80 Veenenburg508 - 349.10 De Piet-Gijzenbrug496 - 329.20 Warmond. 271 - 165.40 Leyden4 T ig BE* 6,470 - 4,750.92 Voorschoten397 - 194.05 Nieuw Oost-Einde105 - 106.95 'sGravenhagc3,836 - 12,246.20J Vervoer van Rijt., Paard.Slagtvee, enz. - 847.85 Totaal 36,816" 39,412.36 Bedrag der vorige opgave 539,606 - 546,449.75 Totaal Generaal576,422 585,862.11 'sGRAVENHAGE, 4 December. Z. Exc. de nieuwe Buitengewone Gezant van Frankrijk bij ons Hof, Baron de Bussière, die gisteren avond alhier is aangekomen, is heden in een bij zonder gehoor bij den Koning toegelatenom Z. M. zijne geloofsbrieven aan tc bieden. Z. Exc. de Baron Fagel, Buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minis ter der Nederlanden bij Z. M. den Koning Franschcnis giste/en avond in deze Residentie aangekomen komende van Parijs. Men verzekert dat er dit jaar, ter gelegenheid van den Verjaardag van Z. M. den Koning, geene gala-voorstelling in den schouwburg zal worden gehouden. De Heer GoldsmitDirecteur van de gaz-labriek hier ter stede, heeft, naar wij vernemen aan de stedelijke Regering 40,000 Ned. ffi coakes aange boden ter verdeeling onder de algemeene armen dezer stad. SCHOONHOVEN, 3 December. Het Departement der Maatschappij tot Nut van Algemeen alhier, heeft besloten tot de oprigting eener naai- eri breischool voor behoeftige kinderen, zoodat vele meisjes werk tegen het naderend winter-saisoen zullen kunnen &jjjg6Bw ,a8ROH rat .1) .1 M wshrtuJ lot tt» t dttedlgsll bzlawfe AMSTERDAM, 4 December. Men verneemt betrekkelijk den spoorweg van Amsterdam op Alkmaar en den Helder, dat de rapporten der drie ministeriën, van Binnenlandsche Zaken, Financiën en Oorlogdaarover gnnstig zijnen cenige bezwaren van bet departement van Oorlog gunstig zijn opgelost. Die wegens de som voor de aan te leggen fortificatiën, door dit departement noodig geoordeeld, ver trouwde men dat op eene billijke wijze spoedig onder de bemiddeling van de beide andere ministeriëngeschikt zouden worden, en dat dan aan deze vurig gewenschte onderneming binnen kort een aanvang gemaakt zal worden. Wij vernemen mede, dat onderscheidene aanvragen zijn gedaan tot het aanleggen van vertakkingen aan dezelve, zoo door spoor- als gewone wegen der aanbelendende Noord-Hollandsche steden en gemeenten als b. v. Wcst- ZanenAsscndelft enz.welke door middel van Mac-Adams-wegen bij Zaan dijk aan denzelven willen aansluiten.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1