LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 4 DECEMBER. BINNENL AJN DSCL1E BERIGTEN. De Courant wordt Maandag 9 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaat f de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 3 December. De Ed. Acïitb. Raad dezer stad beeft heden tot Eersten Praeceptor aan het Gymnasium alhier benoemd, den Heer llecker Litt. Hum. en Pb. Th. Ür. De Hooge Raad heeft heden in revisie uitspraak gedaan in de zaak van den Staat der Nederlanden tegen C. J. Hoogelund. Men herinnert zich onge twijfeld dat de staat in revisie gekomen is tegen bet arrest van den Raad van 22 Mei 1846, waarbij aan den Staat, op grond der wet van 29 Nivöse, Xll'le, de verpligting opgelegd is, om voor de opvoeding van eenen zoon van een huisgezin, waar zich zeven kinderen in leven bevinden, zorg te dragen. De llooge Raad, in revisie uitspraak doende, en aannemende de beweegredenen van den eersten regter, en voorts verwerpende cene in revisie genomen sub ordinate Conclusie heeft het arrest van den 22 Mei jl.volkomen en in allen dcele bevestigden den Staat veroordeeld in de kostenook door de revisie veroorzaakt. Uit de Volks Almanak voor Roomsch-Kalholijketi voor 1846, dezer dagen in het licht verschenen, blijkt, dat bet kerkelijk bestuur in Nederland in 4 districten is verdeeld; 1°. de Hollandsche Zending: 2". het Apostolisch Vicariaat-Generaal van 's Hertogenbosch3". het Apostolisch Vicariaat van Breda; 4°. bet Apostolisch Vicariaat van Limhurg. Deze 4 districten bevat ten ongeveer 410 statiën, 286 parochiën, 12 pastorijen, 132 succursale en bijkerken, 632 pastoors, 152 disservitors, 482 kapelaans, 127 vicarissen, 761 kerken4 seminarian, 12 kloosters, 1 begijnhof en 3 instituten van opvoeding voor jonge dochters. Wijders wordt het gczamentlijk bedrag der Katbolijken van Nederland in de 4 kerkdistricten geraamd op 1,075,800 zielen. De Zwartsluiser Nieuwsbode geeft inlichtingen over de droogmaking der Zuiderzee. Het kapitaal, zegt hij, h 16 millioen is voorhanden de afsluiting van 'tNoordzce-water zal geschieden van den zeedijk tusscben Mcdemblik en Enkbuizen, in de rigting van Stavoren; een breed kanaal, dat voor eb en vloed open lagzou Amsterdam en 't IJ met de zee verbinden en in dat hoofdkanaal het water van den Eein den JJssel en 'tZwartcwater zich moeten uitstorten. De Bode gelooft aan de zeer spoedige uitvoering van dit plan als Amsterdam er niet tegen is. Op den Rliijnspoorweg zijn in de maand November vervoerd 24,666 reizigers, en is ontvangen ƒ40,562.62. 's GRAVENHAGE3 December. Z. M. heeft besloten, dat het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer in het Groothertogdom Luxemburgbij de Tol vereen iging van krachtmet 1° Januarij in onderscheiden artikelen verandering zal ondergaan. Zaturdag 11. heeft de Koning een afscheidsgehoor verleend aan Z. Exc. den Baron de BoislocomteBuitengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister van den Koning der Fransehen bij ons Hof. Na dat gehoor heeft de Koning aan Z. Exc. den Baron Boislccomte doen toekomen de versierselen van Grootkruis der Orde van de Eikenkroon. De Heer de Bussière, die den Baron vervangt, wordt morgen in deze residentie verwacht. H. K. II. de Prinses Carolina van Hessen die eenige dagen in deze re sidentie heeft doorgebragt, is heden middag met den tweeden spoortrein van hier naar Amsterdam vertrokken, om van daar Hare rcize naar Duitschland voort te zetten. Bij de Regering zou bet voornemen bestaanom de begrooting van het loopende jaar, hoofdstuk Justitie, rnct ƒ100,000 te verhoogenen zulks tot goedmaking der buitengewone uitgaven voor de voeding der gevangenen over 1846, bij de mislukking van den aardapjolen-oogst en de daaruit voort gevloeide duurte der levensmiddelen in het vorige jaar, welke natuurlijker wijs ook ook op de aanbestedingen van invloed is geweest. De aanwijzing der middelen tot dekking dier verbooging schijnt te zullen worden voorbehouden, tot dat de algeheele uitkomst der begrooting van uitgaven en middelen over 1846 bekend zal zijn. Men heeft thans een aanvang gemaakt met de toebereidselen tot viering van den verjaardag van Z. M. onzen geëcrbicdigdcn Koning, op aanstaanden Zondag. Men verneemt dat bij die gelegenheid eene fraaije gaz-verlichting zal worden ontstoken nabij het paleis in het Voorhout. Er zullen twee orcheslen in Golhischen smaak worden opgerigtals een op de plaats, en een voor het hotel van Z. K. H. Prins Hendrik alwaar gedurende den avond verschillende muzijkstukken zullen worden uitgevoerd. De Gebroeders Switzar hadden in 1844 van het Stedelijk bestuur alhier,, voor den tijd van zes jaren gepacht het Badhuis te Schcveningen, en zulks voor den aanzienlijken prijs van ƒ7,500 jaars. Op dat oogenhlik was aldaar geene andere Bad-inrigtingen de pachters behoefden naar het scheen voor geenc mededingers te vreezen, daar een Reglement, den 12llc" Maart 1819 door lïurgemeestcron gearresteerd, het aanleggen van nieuwe zee-batkocts-in- rigtingen verbood, zonder hunne voorafgaande toestemming. Maar het gelustte den Heer Maas, zich aan dat reglement niet te storen, en in strijd met het zelve aan elk en een iegelijk de gelegenheid te geven, om op eene minder kostbare en toch fatsoenlijke wijze, het genot der zeebalen te hebben. Dat veroorzaakte groot nadeel aan de pachters en deze bedreigden het Stedelijk bestuur met een proces, indien er niet eene minnelijke schikking tot stand gebragt wierd. Dit nu heeft dezer dagen plaats gehad. Na langdurige onder handeling door tusschenkomst van den Heer Mr. Faber van Riemsdijk voor liet Stedelijk bestuur, en van den lieer Mr. Meiman voorde Gebr. Switzar gevoerd is eene overeenkomst getroffen, ten ge\olge waarvan de pacht van den lsten November II., als al'geloopen wordt beschouwd, maar waartegen de pachters dan ook afzien van alle actiënwelke zij bevoegd zouden zijn tegen het Stedelijk bestuur in te stellen, terzake van het oprigten ecner Bad-inrig ting door den lleci Maas. In de maand Januarij aanslaande, zal het Badhuis dientengevolge door de tegenwoordige bewoners worden ontruimd. Sedert onze laatste opgaaf zijn te Scheveningen nog 19 hokkingschuilen aangekomen, 1,043,000 stuks aanbrengende; de prijzen zijn weder ecnigzina gerezen. AMSTERDAM, 1 December. Het Stedelijk bestuur onzer hoofdstad heeft, na ingewonnen advies van de Kamer van Koophandel, en hij het groot verschil van gevoelen, hetwelk hij de beursbezoekers, ten opzigte van deze aangelegenheid bestaat, aan de adres santen, welke eene vervroeging van bet Bcurs-uur verlangden, te kennen ge geven, dat er geene termen zijn gevonden, om voor alsnog in'het Beurs uur eenige verandering te brengen. Heden is alhier overleden Jhr. P. Halteen, President van do Kamer van Koophandel. Op den 30stcn November 11., overleed op zijn buitenverblijf te 'sGrave- land, in den ouderdom van 54 jaren Jonkheer Hcnrick Backer, Comman deur van de Orde van den Nederl. Leeuw, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraalvan den Raad dezer Stad enz. Vast van beginsels, opregt en rond van inborst, kundig in velerlei zaken, degelijk en der waarheid steeds getrouw, vrieml van orde, was hij te regt hoog geacht hij den Koning, zijne medeleden in liet Staats- en Stadsbestuur, en geliefd bij allen, die hem ken den wegens edelaardigheid en weldadigheidwaarvan hij zonder ophef of aanmatiging ruime blijken gaf. Men verneemt, dat de Eerw. Heer Rabbinale Aspirant, J. M. Content, op eerstkomende Zaturdag, des middags ten half twee ure, vóór de gewone middagdienstalhier in eene der Nederlandsch Israëlitische Synagogeneene leerrede in de Nederduitsche taal zal honden. Heden, vóór heurstijd, is de volgende mededecling aan de beide Effecten - Socieleilen hier ter stede gedaan: Amsterdam1 Deeember 1846. Het Comité der Spaansche Fondsenhouders in Nederland heelt de eer aan deszelfs committenten te berigten dat bij hetzelve dezen oehtend is ontvangen eene missive, gedagteekendMadrid, 21 November, van den Heer James Hendersongedelegeerde van bet comité der vereeniging van Spaansche fond senhouders te Londen, van den navolgenden inhoud: b Ik heb de meest bereidvaardige en hartelijke medewerking van de zijde van den Heer Bulvver en Graaf Bresson gevonden. Uit hoofde van de afwezigheid van eerstgenoemde, tijdens mijne aankomst alhier, den 14den dezer, kon de voorstelling bij den Heer Mon niet vroeger dan op heden plaats hebben. Wij hcblien van den Heer Mon de stellige verzekering gekregendat er bij de bij eenkomst der Cortes in de volgende maand eenig voorstel omtrent de bui- tenlandsche schuld zal worden gedaan. De Heer Mon heeft beloofd een ge-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1