werden bediend. Toen nn ecliter de ruiters van de Cazal den annrid op de troepen der opstandelingen deden, gat' geen enkel soldaat van de twee rege- incnten vuur, en toen het bevel tot vuren krachtiger werd herhaaldliepen die troepen naar de Cazal over. Sa da Bandeira vormde nu een vierkant van lijnen middcltogt, doch deze was natuurlijk niet meer tegen de vermeerderde magt van den generaal der Koningin bestand. Weldra begonnen de opstan delingen te wijken, en hun aflogt veranderde in ecne verwarde vlugt, gedu rende welken velen ncergehouwen werden. In een legerherigt van den generaal Saldanha, die Lissabon den 13llen verlaten had en wiens hoofdkwartier hij Santarcm was, zegt hij, dat al de districten die hij was doorgetrokken, het bewijs opleveren van de valschhcid der beweringen van de hoofden der opstandelingen, daar overal de ingezetenen als één man hem te gemoet kwamende meest kennelijke bewijzen van vreugde gevende, dat zij van de magt, die hen onderdrukte, ontslagen waren. ITALIË. HOME, 23 November. Volgens een hijzonder schrijven van hier aan den Rheinische Beobachter van don 13den November, zou de geestdrift der liberalen voor Pius IX beginnen te bekoeien en men reeds aan verschillende teekenen zien, dat de toestand van den Paus zeer moeijelijk is geworden. Natuurlijk zijn de liberalen van oor deel dat Pius IX hunne wenschen niet snel genoeg bevredigt. In de vorige week werd hem zelf van eene onbekende hand in een doosje zijn eigen wapen toege onden, buitengewoon fraai in goud geborduurd maar in de plaats der twee leeuwen, die het wapen houden, stonden twee schildpadden. De Paus verstond den zin van deze toezending dadelijk, en zeide in tegenwoordigheid van verscheiden prelaten die bij hem waren toen het pakje hem overhandigd werd: «tiet is waar, de schildpad vordert langzaam, maar bereikt haar doel zonder zich te beschadigen." Intusschen kon hij een weemoedigen glimlach niet onderdrukken; ook toen hij dezer dagen van een hozoek in de kerk St. Carlo al Corso terugkeerde, en door het volk koel ontvangen werd, had zijn gelaat eene onmiskenbaar smartelijke uitdrukking, en hij moet zich onmid dellijk daarop verscheiden uren in zijn kabinet hebben opgesloten. De volksvergadering in den schouwburg, van welke wij in onze vorige melding maakten, schijnt toch niet geheel rustig te zijn afgcloopen. Althans latere berigtcn melden dat op het einde eensklaps een demokraat, zoo als hij ziehzelvon noemde, hot tooneel beklom, en in de alleihevigste bewoordingen togen den Vorst Borghese uitvoer, omdat deze aristokraat de stoutheid had dien zelfden avond een hal te geven, natuurlijk met geen ander oogmerk, dan om den adel van het bijwonen van het nationale feest te weerhouden. Naauwe lijks had hij deze woorden gesproken, of de gelieele vergadering schreeuwde dal men gezamentlijk naar den vorst Borghese trekken en hem dwingen moest met zijn gehcele gezelschap op het volkshal to verschijnen. En terstond stelde de trein, met de muzijk vooruit, zich des nachts ten 11 ure in heweging. Voor het paleis Borghese aangekomen, riepen zij inden beginne: «Leve Pi us IX Leve de Vorst Borghese! Leve de nationale unie!" Maar nadat zij zich een kwartier uurs héesch geschreeuwd haddenzonder dat de vorst zich aan het venster vertoonde, beproefden zij het op eene andere wijs en hieven de kreeten aan: «Weg met den adel! weg met de onverschilligen! de dood aan de aris- tokraten Nu werd de zaak bedenkelijk en de gasten van den vorst be gonnen voor hunne veiligheid te vrcezen, daar het gepeupel zich meer en meer bij de liberalen voegde. Zij trachtten zich dus de een voor de ander nain stilte uit het paleis te verwijderen. Maar zoodra een rijtuig de voorplaats van bet paleis verliet, werd het van alle kanten met iluiten en gejouw begroet, terwijl ook menige steen door de portierramen vloog. Dit schandelijke gedrag der liberalen heeft op het weldenkend gedeelte der bevolking een zeer pijnlijken indruk gemaakt, en zelfs degenen die de vrijzinnige bedoelingen van Pius IX tot biertoe bet ijverigst verdedigd hebben, woiden beducht en zijn ten deele op het punt om zich aan de reactionnaire partij a»n te sluiten. De Hertog van Lucra heeft bij besluit van den 9den dezer alle hazard spelen in zijne Staten afgeschaft. Een briefschrijver uit Milaan dd. 20 dezer, zegt, nadat bij de tijding mededeelde van den dood des Aartsbisschops dezer stad: De aanhangers der Jesuiten hebben zich verheugd over dezen dood. Men weet, dat de Kardinaal Gayszuck tegen deze congregatie was. Men twijfelt er niet aan, dat de Jesui ten die over groole sommen beschikken, binnen weinig tijfis te Milaan zullen gevestigd zijneven als zij het reeds zijn te Verona en in andere steden van liet Loinbardijsch Vcnetiaansch Koningrijk. OOSTENRIJK. YVEENEN, 23 November. Onze Regering zou aan de Pauselijke de betaling gevorderd hebben van eene schuld, aangegaan tijdens den Napclschen oorlog, en met eene bezetting van Ferrara en Ancona bedreigd hebben, zoo dezelve niet binnen kort was afge daan. Ook zou zich in ons land een geheim genootschap tegen bet bewind van den Paus gevormd hebben. De inwoners van Krakau hebben de inlijving hunner vrijstad lijdelijk aangezien. De verlichting in den avond van den lüden was alles behalve schitterend geweest; want met uitzondering van de Jodenwijk, de huizen der beambten, de woning van den Oostenrijkschcn resident en de Florianestraat was de gehcele slad in duisternis gehuld en vertoonden zich geene menschen op straat. Het gerucht, dat ten gevolge der inlijving van Krakau in Oosten rijk, Rusland en Pruissen vergoeding van grondgebied zouden verkregen heb ben, is geheel ongegrond. SLEES WIJK. 25 November, De Slenden hebben in de zitting van gisteren met 34 tegen 3 stemmen het voorstel aangenomen tot aansluiting van Sleeswijk aan het Duilsch Verbond. Ook is uit 36 tegen 3 stemmen goedgekeurd het ontwerp van staatsregeling door den Hertog van Augustenberg ingediend. Gedurende de beraadslagingen over die ontwerpen bad de Koninklijke Commissaris zich verwijderd. PRUISSEN. BERLIJN, 25 November. Men wil bier weten, dat de reis van Prins Leopold van Beijeren naar bet Oosten ten oogmerk heeft, de bepaalde regeling van den toestand van Grie kenland, ingeval de tegenwoordige Koning kinderloos kwam te overlijden. Hij zou te kennen gegeven hebbenniet geneigd te zijn Koning Otto op te volgenen de Prins Wasa zou dergelijke verklaring gedaan hebben. - in den nacht van den 22stcn op den 23slcn November is, voor de tweede maal gedurende dezen winter, reeds vrij sterke vorst in onze streken ingevallen. Op den Wijchsel is reeds ijsgang geweest, zoodat men bij Dir- schau en Muriünburg de bruggen over die rivier en de Nogal h weggenomen beeft. Den 23sleo was do koude nogtans weder minder. Ook zelfs zuidelij ker, in Duitschland, is de vorst zoo sterk geweest, dat het zuidelijkste deel van het Beijerschc Ludwigs-kanaal niet meer te bevaren is; het ijs had reeds schade aan de schejien te weeg gebragt. ENGELAND. LONDEN, 28 November. Lord Palmerston heeft aan Lord Ponsonby, Gezant hij het Oostenrijksche Hof, een protest omtrent de bezitneming van Krakau ingediend. Het is lang, droog cn koud en in de veronderstelling dat die bezitneming slechts een plan is. Eerst ontkent hij het regt van drie Mogendheden om een overeen komst te wijzigen en te verbrekendie door acht Mogendheden was aange gaan en vervolgens de noodzakelijkheid op grond der onmagt van een slaat van 130,000 inwoners in vergelijking van Rusland, Oostenrijk en Pruissen, en der mogelijkheid voor dezen om behoudens het tractaat, te kunnen zorgen dal Krakau onschadelijk hleef. De bestellingen van wapenen te Birmingham zijn zoo talrijk, dat de fa» brickanten ze ter naauwernood kunnen leverende meeste werden hun uit Ierland gedaan. Er is eene Iersche maatschappij opgerigt geworden, ter ontginning in het groot van de uitgestrekte turfveenen van Ierlandten einde deze koste lijke brandstof te gebruiken bij de bewerking van hel ijzer, bet smelten van dut metaal, en van het koper. De turfkool kan met dc houtskool wel in dengd gelijk gesteld wordenom aan de metalen dc lenigheid te geven welke de steen- of houtskool hun verschaft. De landbouw zal voorzeker ins gelijks voordeel hebben van de werkzaamheden dier maatschappij. De graanprijzen zijn in Ierland sedert eenige dagen weder gestegen, deels ten gevolge van het onstuimig weder, hetwelk dc aanvoeren vertraagt, deels ook uit hoofde van opdrijving door dc spcculaten. FRANKRIJK. PARIJS, 23 November. Bij een Koninklijk besluit is de zeemagt van den Staat, in tijd van vrede, vastgesteld op 328 zoo zeil- als stoom-oorlogschepen. Heden is het laatste deel van dc geschiedenis der Vlaamsche en llol- landschc schilderschool in de Fransche taal door Arsène Houssaye bewerkt, in folio met honderd koperen platen bij tlctzcl alhier uitgekomen. BELGIE BRUSSEL, 29 November. De vertegenwoordigers hebben beraadslaagd over dc begrooting voor de bui- tenlandsche zaken. De opposanten hebben zichbij monde van den lieer Verhaegen, heftig beklaagd, dat de Belgische gezanten de belangrijke bezol digingen, welke men hun toelegt, niet waardig zijn, vermits zij de han delsbelangen des lands verwaarloozen en menonder anderendoor zekere vorderingen aan Frankrijk toe tc geven, nopens de regten op de gebrande wateren, de geldmiddelen der stad Brussel aanmerkelijk heeft benadeeld. Dc Heer Üsy heeft zich op eene breedvoerige wijze beklaagd over het aan genomen stelsel der differentiële regten, en over dc treurige gevolgen, welke het na zich sleepte. Hij heeft beweerd, dat dc bepaling van drie dagen, welke men had vergund aan de schepen, die in Cowes binnenvallen, om nadere hevelen te erlangen, veel te kort, cn derhalve allczius onvoldoende is. "ij heeft verlangd, dat men eene commissie zoude benoemen, om het be wuste stelsel te herzien. De Minister Malou heeft geantwoord dat aan het benoemen van eene dergelijke commissie niet kondc worden gedachtdat het stelsel zoude worden gehandhaafd, dat men gezind was, om de ge breken die zich moglen opdoente verbeteren. AKADEMIE-NIËUWS. c 't ."'i' .I I iat PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESOHOOL. Den lstc" December dc Heer H. Ilarlog, van Tilburg, in dc Medicijnen, na verdediging zijner Dissertatie conlincns: Duos Ilydropis casus ohser- ratos

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3