BUITEfliLAKDSCHE BERiGTEJN. Hoeren 51". A. J. van Deinse, Substituut-Officier hij de Arron.-Reglbank te Goes: J. J. van Deinse, lid der Arroml.-Regthank te Goes, en C. W. E. Vaillantlid der Arrond.-Regtbank te Middelburg. Te dezer gelegenheid is door Hun Edel Groot Achlb. aan Z. Kxc. Jhr. Mr. E. van Vredenhurch ecu diner op de zaal der sociëteit St. Joris aangeboden ter gedachtenisviering van het 20-jarig tijdvakgedurende hetwelk Z. Exc. als Gouverneur der provincie het Voorzitterschap van hunne vergadering heeft bekleedin welke betrekking hij zich op de hoogachting en genegenheid van Zeclands ingezetenen zoowel als van de onderscheidene administration in dit gewest, de billijkste aanspraak heelt verworven. CHINA. De Littery Gazette te bonden heeft een brief medegedeeld van den he- kenden zendeling K. Giitslaff uit Hong-Kong aan Sir George Stanton. Giitslall heeft den Stadhouder van Hong-Kong, Sir John Davis, op zijne reis naar Noord- C lina verzeld. Zij bezochten op het eiland Chusan vele huisgezinnen in en bij de hoofdstad Sjinghaihij legt eene gunstige getuigenis af van de welwil lendheid der Engclschen jegens de Chinezen en de erkentelijkheid van deze. liet aanstaand vertrek der Engclschen wordt door alle volksklassen diep be treurd. Te Sginghai heerscht een bloeijende toenemende handel. Te Ningpo gaat niets om; te Fu Tsgeu-Fu woont, behalve die tot hel consulaat behooren, geen een Engclschman dat Giitslaff zoo veel te meer jammer vond omdat daar de stapelplaats is der zwarte thee. Amoy gaat goed vooruit, maar het klimaat is zeer ongezond. De schrijver klaagt over de slechte stemming der inwoners van Canton jegens de vreemdelingen en toont de noodzakelijkheid aan van een blijvend Engelsch resident aldaar. De handel van Hong-Kong bloeit niet; maar de stad neemt toch toe in omvangen bevolking, en is reeds grooter dan Macao. Giitslaff uit zich met tevredenheid over de toela ting der Christelijke Godsdienst door de Chinezen, over het aantal Zendelingen die er overal vorderiiigen maken zoowel als te Canton, en over de naspo- ringen die de Mandarijnen deswege laten doen. Reeds werken op verscheidene punten des rijks geboren Chinezen als Evangeliebodcn en prediken het met op merkenswaardige welsprekendheid. Het getal der R. K. Zendelingen in China ln-draagt ongeveer 80. Giitslaff bevestigt dat er Amerikaansche en Fransche eskaders naar de Japansche hoofdstad Jedo zijn gezeild om de Japansche rege ring tot het sluiten van handelsverdragen met hunne staten te bewegen en de hardnekkige afzondering van dit merkwaardig rijk at te breken. In eenen anderen brief aan den Overste Sykesbeantwoordt Giitslaff ecnigc vragen over de Buddhistische letterkunde in China. De grootste verzameling van Buddhistische boeken van welke hij kennis droeg, bevindt zich op het Gul den-eiland hij Tsjinkianglu alwaar kang-hi voor eenige eeuwen eene boekerij had aangelegd. De weinige opschriften die Giitslaff zag, waren in Sausorit- schrift. In Siarn zijn grootere verzamelingen van zulke boeken dan in China. De Koninklijke hoekerij aldaar bezit vele duizende deelen. Vele Siamschc priesters spreken het Pali van welks naauwe verwantschap met het Sanscrit, Giitslaff een merkwaardig voorbeeld aanhaalt. OOIT-INDIE. BATAVIA, 30 September. Bij besluit van den 9dc" dezer is door den Gouverneur-Generaal van Nederl, lndie de stad Makassar (zuid-westpunt van Celebes) tot eene vrijhaven verklaard. De Singapore Free Press dit besluit mededcelendc, zegt, dat deze maatre gel moet worden beschouwd als eene eerste stap tot eene wezenlijke verande ring in het bestuur der Ned.-lnd. In-zittingen. Het blad beschouwt dien maat regel als een der bclangrijkte, welke de Ned.-lnd. regering sedert verscheiden jaren heeft genomen. Op zich zelf reeds beschouwd, acht genoemd blad de opening cener vrijhaven te Makasser als hoogst gewigtig, en is van meening, dat die belangrijkheid nog vermeerderd wordtmet opzigt tot den invloed dien zij op de omliggende staten, op den handel en ook op Singapore zal oefenen. Het blad is tevens van mecning, dat het Ned.-lnd. Gouvernement, de nei ging ziende van andere natiën om etablissementen in den Archipelmaar vooral op Celehes te vestigen, zich daardoor in staat wil stellen, onrte kun nen zeggen, dat, hoewel hut aanspraak maakt op eenige regten op die stre ken en zich dei halve zal verz-tten tegen het oprigtcn van etablissementen al daar door andere Kuropesche staten, het echter geneigd is, om derzelver han del aan allen open te stellen en dus de noodzakelijkheid voor andere natiën zal voorkomen om er etablissementen te vormenvermits men in de Nederl. alles kan vinden, wat verlangd wordt een vrij en onbelemmerd handels verkeer. Deze inziglen met het voorbeeld van de schadelijke gevolgen zijner vorige handelwijze zal waarschijnlijk tot dezen maatregel aanleiding hebben gegeven. Ook schijnt daarmede in verband te zijn het inzien der noodzake lijkheid van het houden ecner controle over de omliggende staten, in Celebes en de nabijzijndc eilanden ten einde alle nadeelige gevolgen te voorkomen die voor zijne belangen of die der inboorlingen zouden kunnen ontstaan uit de vestiging van vreemdelingen in die oorden. Het blad is van mecning dat de Nederlandsche handel geen groot of on- middelijk voordeel bij dien maatregel hebben, en Singapore er nadeel bij lij den zal. De Staatsraad Jhr. Mr. II. L. Wiehersbelast met eene speciale com missie naar Ned.-lnd., is den 3den dezer maand alhier aangekomen. Onder andere benoemingen door den Gouv.-Gen. gedaan, merkt men die op van den Raad in het Hoog Geregtshof, Mr. J.O. Wijnmalen tot Vice-Presi dent van het Hoog Geregtshof, tevens Vice-President in het Hoog Militair Ge regtshof. Op eervol verzoek was ontslag uit Zr. Ms. Militaire dienst gegeven aan den 2de* Luitenant-Adjudant van het 7dcbat. Infanterie C. H. J. de Gaay Fortman. Het fraaije Nederl. fregatschip Koning der Nederlanden Kapt. J. W. Rotgers, varende voor de reederij van den Heer B. VV. van Starckenborg van Straten, te Amsterdam, groot 807 tonnen, is op reis van Amsterdam naar Batavia, op Maandag den 7den September, gestrand op een koraal-rif in de nabijheid van Poelo Dapourin het gezigt der reede, en wel met zulk eene kracht, dat weinige uren daarna er reeds 5 voeten water gepeild werden. Een aantal passagiers waren aan boord en het schip had de helft geladen van het drooge dok, hetwelk te Socrabaija zal worden daargesteld terwijl de we derhelft zich aan boord van het onlangs aangekomen schip Prins Frederik der Nederlanden bevindt. Dingsdag ochtend is Zr. Ms. schooner Sylph en dc particuliere stoomboot Koningin der Nederlanden ter hulp naar de plaats des ongevals vertrokken; doch daar het schip reeds vol water zit en volgens dc berigten bereids gebroken is, vreest men dat het geheel weg zal zijn. TUKHIE. Door eenige dagbladen was gemeld gewordendat eene vervolging ontstaan was tegen dc Nestoriaansche Christenen in Kurdistan; thans deelt het Journal de Constantinople daarvan het volgend officieel berigt mede: De jongste tijdingen uil Klcin-Asië brengen het berigt aan, dat bet opper- hootd der Kurden, Bedcrhan Beyaan het hoofd zijner benden eenen inval in de Nestoriaansche districten gedaan en dc slagting van 1843 hernieuwd heeft. Overal waar zijne verwoestende horden zich vertoonden is hun weg door bloedvergieten en moord gekenmerkt geworden, en na dc plundering werd tik dorp in brand gestoken. Drie uitgestrekte districten, welke een aanzienlijk gedeelte uitmaken van het door de Nestorianen bewoonde gebied zijn in eene volslagen woestijn veranderd. - De divan hoeft deze tijding met het diepste leedwezen vernomen. Wie den tegenwoordigen staat van zaken in Kurdistan kent, zal inzien dat Tayar Pacha onder de bestaande omstan digheden geene expeditie kon ondernemen om de Nestorianen aan gene zijde van Mossul tegen de menigvuldige Kuidische opperhoofden te beschermen. Overigens heeft Bcderhan Bey thans het masker afgeworjien en opent lijk de vaan des oproert opgestoken. Het bloed, waarmede hij zich bevlekt heeft, vordert eene spoedige en schitterende voldoening, en reeds houdt de Porto zich bezig met dc middelen voor te bereiden om het land van dezen onverlaat te bevrijden, in wiens oogen de misdaad der Nestorianen alleen daarin bestaat dat zij door hunnen patriarch Mar-Sehimuneen verzoekschrift bij dc Porto hadden laten indienen, ten einde hun gebied met het pachalik van Mossul vercenigd mogt worden. rOKTVGAL. LISSABON, 19 November. De berigten ten aanzien van het finantiële zijn gunstiger. Op de voorstel len door de Britschc en Portugeschc kooplieden gedaan, ten aanzien van het besluit van den 14dcn dezer is een nieuw vervaardigd, waardoor een gedeelte van het vorige wordt ingetrokken. Een der gunstigste artikelen daarvan is dat betrekkelijk de betaling der dividenden op 1 Januarij. Men zeide, dat de barons Fuljuso en Junqueira ijverig bezig waren, om in het noodige geld te voorzien ten einde het naar Engeland over te maken. De berigten omtrent den oorlog die tusschen dc troepen der Koningin en de opstandelingen gevoerd wordt, luiden nog zeer uileen loopend. Terwijl van den eenen kant gemeld wordt, dat de Baron de Cazal den 17d<'" eene ge- heelc overwinning op de opstandelingen onder Sa da Bandcira heeft behaald twee regementen van linie, welke tot zijne troepen behoorden, tot die der Koningin overgeloopenen Sa da Bandeira. zelf naar Oporto gevlugt was, ge volgd door kleine benden zijner aanhangers, die er allerellendigst uitzagen; wordt van de andere zijde berigt, dat noch Saldanha noch das Antas iets uit- rigttcn en even werkeloos als te voren tusschen Torres Vedras en Santarem tegenover elkander stonden; zelfs zou de inagt der opstandelingen onder das Antas aanmerkelijk vermeerderd zijn en hadden zich te Santarem de Gene raals Celestino en Almarguia bij hem gevoegd, hebbende de laatste uit Oporto eene aanzienlijke som gelds voor hem aangebragt. Dientengevolge had Sal danha te Lissabon om 2000 man versterking en om paaiden en muilezels ge vraagd, aan welke hij dringend behoefte had, doch men had daar aan zijn verzoek niet kunnen voldoen. Een bataillon voetvolk of vrijwilligers, dat men uit Lissabon had willen toezenden, had geweigerd op te rukken. Einde lijk vermeldt men nog, dat er den 19dcn een gevecht had plaats gehad, waarhij de voorhoede van Saldanha door de troepen van das Antas verslagen was. Het eerste berigt echter schijnt meer en ineer bevestigd te worden; ten minste deelt de Madridsche Heraldo een' bulletin mede, van den 17den November uit het hoofdkwartier van de Cazal gedagteekendhetwelk bijzonderheden omtrent die overwinning bevat. Daaruit en uit brieven van Oporto blijkt, dat de strijd niet te Val de Passos, maar te Murza, en dus zuidelijker, meer nabij de Duero heeft plaats gehad. Sa da Bandeira week toen reeds voor de legcr- afdeeling van de Cazal, die uit omstreeks 1000 man voetvolk en 2 of 300 ruiters bestond. Hij zelf had daarentegen geenerlei ruiterij. Eindelijk zag hij zich genoodzaakt, het gevecht aan te nemen, en nu plaatste hij de beide regementen van het staande leger, die hij uit Oporto had medegevoerd, aan de vleugels en zijne overige magt in den middeltogt. Die overige magt be stond uit partijgangers of guerillas, gewapende landlieden, een deel der bur- germagt van Oporto of zoogenaamde rnunicipalen en vier stukjes geschut welke laatsten door knapen, van dc polytechnische school der genoemde stad

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2