LETDSGHE SCHOUWBURG. SALON deTARIÉTÉS. meer dan eene eenw alhier bestaat, waar hetzelve uitgebreide zijde-l'abriehen heeft opgerigt, die een groeten voortgang aan dezen tak van nijverheid in onze omstreken hebben gegeven, heeft denzelven brieven van erfelijkcn adel dom met den titel van Graaf verleend. FSADHFORT. 24 November. De reden, dat de 1/13 Augustus vervallen coupons der 4 pCts. Russische leening bij Hope Comp., welker betaling anders in de helft van September geschiedde, eerst dezer dagen beeft plaats gehad en alzoo twee maanden later, moet gezoeht worden in het faillissement van het huis Harman Comp te Londen, waardoor de Russische Regering 400,000 verliest. Sedert en paar dagen heeft de Hanoversche Leening, welke eerst weinig deelneming vondeenigzins meer deelgenooten gekregener is reeds voor ruim een half millioen thalers ingeschreven. Het schip de Pruissische Adelaar is den 13,lcn dezer met eene volle lading Duitsche manufacturen uit Hamburg naar Singapore en Hong-Kong vertrokken het is de 3de reis, welke dat schip naar die gewesten maakt. ËXGELAM». LONDEN25 November. Men spreekt hier te lande van het teekenen van een adres aan de Engelsche Regering, waarbij bare vriendschappelijke bemiddeling bij do Frausche tot be scherming van Koningin Pomaré en hare onderdanen, en tot verzekering der onafhankelijkheid van de Societeits-eilandentot op 150 mijlen afstand van Taïtiverzocht zal worden. Gisteren had een der hevigste branden plaats, welke men zich sedert lang kan herinnerendaar de groote patent-kaarsenfabriek van de Heeren Palmer geheel eene prooi der vlammen is geworden. Men berekent de schade op 50,000 waarvoor de eigendommen niet ten volle verzekerd waren. Het schip de Saranak, hetwelk den 21stcn van Philadelphia te Liver pool aankwam, heeft medegebragt 2854 vaten meel, 12,000 schepels tarwe, 5000 schepels en 4 zakken Indiaansch koren, 30 vaten osscnvleesch 9 vaten spek en 7 ton aardappelen. Volgens de laatste berigten is de invloed van O'Connell in den laatsten tijd in Ierland merkelijk verminderd. De strijd, dien hij voortdurend met het zoogenaamde jeugdige Ierland te voeren beeftschijnt daartoe veel bij te dra gen. Men beschuldigt hem van die zijde van verkeerd beheer der gelden, die door het Iersche volk als de zoogenaamde schatting voor de intrekking der unie zijn opgebragten die in de laatste jaren meer dan 200.000 hebben bedragen. Ook duidt men bet hem euveldat hij voor zijne zonen en bloedverwanten onderscheidene winstgevende betrekkingen van het tegen woordig ministerie der Whigs heeft weten te verwerven. Aan den anderen kant laat het jeugdige Ierland zich van eene ongunstige zijde kennen daar het thans heimelijk werkt, om de bevolking van sommige graafschappen van wapenen te voorzien. FRANKRIJK. PARIJS, 26 November. De Minister van Oorlog heeft aan twee Hoofdofficieren van de genie bevolen zich naar Hunningen te begeventen einde een plan van versterking te ont werpen voor deze oude en belangrijke vesting, uit welke men de stad Bazel kon bombarderenvoor dat die vestingwerken krachtens art. 25 van het Wee- ner tractaat waren geslecht. Bij het ministerie van Oorlog had onlangs een zekere Cuenat, aan zoek gedaan om proeven te doen met een houten rijtuigwaarvan bij de uit vinder is. Den 25slcn heeft hij voor de militaire autoriteiten die proeven ge daan. Om het rijtuig in beweging te stellen is er niets meer noodig dan dat de binnen gezeten personen den pas inet de voeten slaat. De maat van (den gewonen stap geeft eene snelheid, veel grooter dan die van de diligences der onderneming Lafitle en Caillard, en wanneer men die snelheid nog wil vermeerderen, maakt men gebruik van den versnelden pas; dan vliegt het rijtuig met al de vaart van een door volle stoomkracht gedreven stoomsleper. De voortstuwende kracht van dit rijtuig is fabelachtig; want men beweert dat het in staat is ontzettende massas omver te werpen. BËLGIE. BRUSSEL, 26 November. Nadat de Kamer van Volksvertegenwoordigers eergisteren de aangevraagde credieten had goedgestemdheeft zij heden de begrooting van Finantiën aangenomen. De vervolgingen schijnen ten einde te loopen, die ingesteld waren we gens earicaturen en dagblad-artikelen, door welke de Koning bcleedigd was. De Procureur-Generaal de Bavay zal in de zaken het woord voeren, zoo zij, hetgeen nog twijfelachtig is, voor het Hof van Assises zullen worden gebragt. In de fraaije gothische kerk van Burgerbout bewondert men thans eene communiebank van wit marmer, in den bouwtrant der kerk vervaardigd. Hetgeen deze communiebank tot een regt meesterstuk maakt, is dat zij werk tuigelijk is gebeiteld, en wel zoo kunstig, dat de bekwaamste en fijnste beeldhouwer er naijverig over mag wezen. Dit wonderbaar geheim is het eigendom der heeren de Wael Col man eri Comp. alhier, welke ook eene groote menigte op dezelfde wijze gebeitelde schoorsteenmantels vervaardigen die heter koop zijn dan die met banden bewerkt, en zoowel door de sieraden als de kleur van elkander verschillen. Op den spoorweg van het Zuidenbij Ecaussinesis eene vrouw door cenen spoortrein verrast geworden en letterlijk in twee stukken gereden zoodat, inen slechts dc twee rompen van een lijk heeft kunnen opnemen. Met nieuwjaar zal binnen deze stad een Hoogduitsch dagblad worden uitgegeven, 't welk in eenen gematigden zin zal worden opgesteld. De gewone burgerlijke gevangenis is overvol. Men rigt localen in, om tijdelijk gevangenen daarin te kunnen plaatsen. Z. M. heelt goedgekeurd dc door de kerkeraden der Hervormde gemeenten te GrootebroekSpanbroek's HeerenhoekZegveld en Uitheemstermeedc uitgebragte beroepen, op Ds. J. v. d. Lee te Calandsoog, en de Candidaten Stenfert Kroese, D. v. d. Berg, J. C. de Vijver en E. Tonkes. Directeuren van Teylers Stichting en Leden van Teylers Godgeleerd genoot schap in hunne Vergadering van 13 Nov. 11. drie beantwoordingen der prijs vraag, voor het jaar 1845 hebbende afgekeurd, hebben de vraag op nieuw uitgeschreven, luidende aldus «Het schijnt aan geenen twijfel onderworpen te zijn, dat het leerstuk over de II. Schrift, inzonderheid, zoo als het door de Hervorming is voorgesteld en gehandhaafd, zijne aanleiding gevonden heeft in de aanwijzingen en onder stellingen, welke in de schriften der Evangelisten en Apostelen, ten aanzien van de boeken des Ouden Verbonds, gevonden worden. Dit leerstuk, in be trekking tot de boeken des Nieuwen Verbonds, schijnt zelfs niets anders te zijn dan eene toepassing of overbrenging van diezelfde aanwijzingen op de schriften der Evangelisten en Apostelen. In allen gevalle moet, hetgene Jezus en de Apostelen ten aanzien van de H. Schrift des Ouden Verbonds geleerd of aangewezen, of ook ondersteld hebben, hoogst gewigtig geacht worden, ook bij meer uitsluitend letterkundige onderzoekingen aangaande de boeken des Ouden Verbonds en bij eene verklaring van dezelve, die van het Nieuwe Verbond geheel onafhankelijk is. «De overweging hiervan heeft Teylers Godgeleerd Genootschap doen beslui ten, om de leer van Jezus Christus en zijne Apostelen over de II. Schrift des Ouden Verbonds tot een voorwerp van opzettelijk onderzoek te stellenin dc hoop, om daardoor ter bevordering van grondige en naauwkeurige godgeleerde kennis te zullen medewerken. Het Genootschap verlangt alzoo: volledig en in zamenhang voorgesteld te zienal wat in de boeken des Nieuwen Verbonds over de tl. Schrift des Ouden Verbonds gevonden wordt."" Tevens herinnert het Genootschap, dat reeds in het vorige jaar de volgende vraag voor het jaar 1847 is uitgeschreven «Daar hel gemakkelijker schijnt, het gevaarlijke der stelling van Brct- schneider en andere Godgeleerden in te ziendat de Theologie zich moet schikken naar de vorderingen der natuurkundige wetenschappenzoodat al wat strijdig met de ontdekkingen der laatste in den Bijbel aangewezen wordt, van het gebied der Goddelijke openbaring moet worden afgescheiden, dan óf hare gegrondheid te ontkennen óf haar bij toepassing op bepaalde wijze te regelen, zoo heeft Teylers Godgeleerd genootschap, ter bevordering van de zoo gewenschtc vastheid in dezen, besloten, de navolgende prijsvraag uit te schrij ven: Hoe heeft men in de Christelijke Kerk, van den heginne tot op heden gehandeldzoo dikwijls men strijd waarnam tussehen de voorstellingen der II. Schriftbet algemeen geloof der Christenen en ook de leeringen van die Theologie, welke als regtgeloovig gold, en tussehen datgene, wat men als resultaat van de vorderingen der menschelijke wetenschapvooral op het ge bied der natuurkunde, beschouwde? Heeft niet do Theologie, in weerwil van alle worstelingen daartegen, zich naar die regelen geschikt, en ten ge volge daarvan, zoo ten aanzien van bepaalde leerstellingen in 'tgemeen, als met opzigt lot de grondslagen en regelen der Theologie zelve in" 't bijzonder met name betrekkelijk de waardering der II. Schrift als kenbron der Godde lijke Openbaring en van de regelen harer uitlegging bepaalde veranderingen ondergaan? En wat kan de geschiedenis van die voorstellingen en veranderingen ons leeren ter onzer waarschuwing en besturing in den tegenwoordigen tijd. De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op ieder van deze vragen is eene Gouden Eerepenning, op den stempel des Genootscbaps gesla gen ter innerlijke waarde van vierhonderd gulden. De Verhandelingen moeten zijn in het Nederduitse!)Latijn, Fransch, En- gelsch of Hoogduitsch. De tijd der inzending is vóór of op den eersten Ja nuary 1848. ADVERTENTIE]!. Heden beviel mijne geliefde Echtgenoote, JOHANNA THEODORA VAN GOOR, voorspoedig van een' welgeschapen ZOON. Ootmarsüm, P. A. MOQUETTE, 21 November 1846. Gyrnn. Reclor. Onder Directie van B. S. C. KAIIN en COMP. op maandag' 30 November 1846. Re Straatjongen van Varijs Blijspel met Zang in 2 Be drijven. Na hetzelve: Groot Aria uit de Opera La Pie Voleusete zingen door den Heer Kahn. Gevolgd door: de getrouwde Jflannen «onder Vrouwenof een uur VaderschapVaudeville in 1 Bedrijf. Tot slot: de hoteling Vaudeville, naar het Fransch. Aanvang ten HALF ZEVEN me. Prijzen der Plaatsen Logp/1.50. Amphitheater 1.20. Bak ƒ1. Galerij 0.50.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3