LEYDSGHE BINNENL A N DSC HE BE R ÏG TEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 30 NOVEMBER. uit Zaturdag avond. De Prys dor Courant is 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 November. Eergisteren is te Katwijk weder een visscbersbom aangekomen, van de reeders Taat en Cazaux, met eene lading van, naar gissing, 100,000 bokkin gen. De prijzen waren tot biertoe van ƒ17 tot 26 het duizend. Dezer dagen heeft de Heer A. Elink Sterk Jr., die zich sedert vele jaren zoo gunstig als verlicht staatshuishoudkundige beeft doen kennen door ver schillende belangrijke geschriften over belastingstelsels en vrijen handel, weder een werk over de vrijheid van den handel uitgegeven, in de Fransche taal, in welk werk hij den oorsprong, de verkeerdheden en den aanstaanden val van het belemmerend stelsel in acht Hoofdstukken ontwikkelt. In het eerste geeft hij een geschiedkundig overzigt; in het tweede be schouwt hij de zaak uit een staatshuishoudkundig oogpunt; in het derde, uit bet oogpunt van het belang voor de schatkistin het vierde gaat bij na welke verbeteringen het stelsel reeds heeft ondervonden bet vijfde hoofdstuk is aan eene beschouwing van Engeland gewijdhet zesde handelt over de hervormingen die men behoort in te voeren, in welks slot nog het wenschc- lijke van den ophef der accijnsen wordt aangeroerd het zevende wijst op het groote belang om voor te gaan in het verbenen van onbeperkte handelsvrij heidhet achtste hoofdstuk is toegewijd aan de beschouwing dier vrijheid uit een wijsgeerig en zedelijk oogpunt; terwijl de bekwame schrijver zijnen verdienstelijken arbeid met een slotwoord besluitter aandrang van den vrijen handel, waardoor die vereeniging van alle volkeren, die ineensmelting van alle landen wordt te weeg gebragt, welke de menschhcid op grond van waarheid, regtvaardigheidzedekunde en christelijke liefde zoo onwedcrleg- baarzoo dringend inroept. Bij de droevige ondervinding, hoe schoorvoetend men de noodlottige graan wet slechts tijdelijk durfde ophelFen hoe er nog steeds grondeigenaars zijn, die in ernst wanen kunnen dat hun bijzonder belang waarlijk bij zulk eene heillooze bescherming ten koste der algemeene welvaart, zou kunnen winnen, meenen wij dat ieder wetenschappelijk geschrift ter bestrijding van ingeworteld vooroordeel en kwalijk begrepen eigenbelangniet te veel kan worden bekend gemaakt, en ter onbevooroordeelde lezing en behartiging aangeprezen, en dit geschrift inzonderheid de aandacht van het publiek in ruime mate verdient. 's GRAVENHAGE, 28 November. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag gegeven aan A. W. Mulder, als Secretaris der gemeente Voorburg, en in zijne plaats benoemd J. E. Doornbos. Z. M. heeft gedurende zijn verblijf op zijn kasteel te Vacshartelt, in Limburg, ƒ500 geschonken voor de armen van Mcerssenonder welke gemeente dat kasteel behoort. Z. M. de Koning is gisteren avond laat van Soestdijk in de Residentie teruggekeerd. H. M. de Koningin, die den 19d™ November met Haren Zoon en tal rijk gevolg te Lyon was aangekomenwordt dagelijks van hare reize naar Italiëalhier terug verwacht. Heden morgen is Z. K. H. de Prins van Oranje met den eersten spoor trein naar Amsterdam vertrokken. Z. K. H. Prins Frederik heeft zijn buitenverblijf in de nabijheid van het Huis den Deyl verlatenen zijn paleis alhier betrokken. H. K. H. Prinses Caroline van Hessen-Kassei is in deze Residentie aangekomenen beeft haren intrek in het paleis in het Noordeinde ge nomen. AMSTERDAM, 27 November. Wij vernemen dat dezer dagen eene partij van circa 600 balen koffij en verscheiden partijen huiden en andere goederen zijn vervoerd over den Rhijn- spoorweg. Al deze goederen worden te Arnhem in ligters geladen en daar mede door de stoombooten naar Emmerik vervoerd. Ook wegens den lagen stand des waters heeft alzoo onze handel de grootste behoefte aan de aanslui ting des Rhijnspoorwegs aan de Duitsche spoorwegen. Moge die aansluiting spoedig worden verwezenlijkt. De aanzienlijke hoeveelheid diamant, die in den laatsten tijd hier werd bearbeid, is in der daad hoogst opmerkelijk, en nog duurt die bedrijvigheid in den handel van edelgesteenten voort. Alle diamantslijpers-fabrieken zijn in vollen gang, behalve de afzonderlijke werkplaatsen der snijders en klovers, die allen eene massa steenen leveren. Er zijn zclls werklieden die ook gedu rende den nacht arbeiden. Waarschijnlijk zijn vele verzendingen naar vreemde landen in- en buiten Europa hiervan de oorzaak. Zoo men verneemt zal met den 1st»" December aanslaande, de sedert een 20-tal jaren dienstdoende stoomboot op Zaandam uit de vaart worden genomenen met het voorjaar worden vervangen door een nieuw ijzeren stoomschip, dezer dagen voltooid aan de Koninklijke labrijk van stoom- en andere werktuigen alhier. Naar men verneemt heeft de stedelijke Regering van New-York aan den Kapt. ter Zee G. Willinck, Commandant van 's Lands fregat Jason, een fraai exemplaar van de beschrijving van de stad New-York en dcrzelver merkwaar digheden en vorderingen sedert hare stichting door de Hollandersalsmede eene beschrijving van de groote waterleidingten geschenke aangeboden. [New-York werd in 1621 door de Nederlanders onder den naam van Nieuw- Amstcrdam gesticht, als hoofdstad der van de Indianen gekochtcn grond aan de Hudsons-, of zoo men toen zeide Noord-rivier, welke landstreek toen door de onzen Nieuw-Nederland werd genoemd. Bij den Bredaschen vrede in 1667 is Nieuw-Nederland aan Engeland dat zich mede in de nabuurschap had gevestigd en zeer uitgebreid, afgestaan. Bij welken vrede echter daaren tegen Suriname als gedurende den oorlog door ons veroverd, aan ons verbleef.] HAARLEM, 27 November. Naar men verneemt, is de vereischte voordragt gedaan, om, bij het droog maken van het Haarlemmer-meer, behalve bet stoomgemaal te Sparendam nog een tweede stoomgemaal, van honderd paarden-krachtte Halfweg aan te leggen, met eene uitwatering op het IJ, ter meerdere verzekering van de ontlasting van Rijnlands boezem, bij hongen waterstand. Gisteren is het stoomgemaal te Sparendam weder in werking gehragt, en wel met de 10 schepraden. De gang was allezins voldoende, en bet wate is tot 70 duimen opgevoerd terwijl de stand van het buitenwater slechts 58 duimen zoude hebben gevorderd. TIEL, 25 November. Wij vernemen, dat het plan eener nieuwe haven, door de "Regering voor gesteld in de afgeloopene week bij den raad dezer stad volkomen is goedge keurd, en dat er van wege de stadsregering aanzienlijke bijdragen zijn aan geboden om deze zaak te bevorderenzoodat wij gegronde hoop meenen te hebben, dat deze, niet alleen voor deze stad wenschelijke, maar voor den handel en de scheepvaart in het algemeen allernoodzakelijkstenieuwe in- rigling, ten spoedigste zal tot stand komen. A'olgens hel voorgestelde en reeds aangenomen plan zal de nieuwe haven zulk eenen grootcn omvang hebben en zoo zijn ingerigt, dat zij voor een aanzienlijk aantal groote schepen en stoombooten in den winter, en ten allen tijde, eene volkomen veilige schuilplaats zal wezen, iets, hetwelk tegenwoor dig tussehen Rotterdam en Lobith langs den geheelcn Waaloever niet bestaat. AALTEN, 24 November. Den 7den dezer waren eenige menschen bezig om een wagen met steenen te Iaden, toen ongelukkig eenige steenen van den wagen legen het paard vielen, waardoor hetzelve schichtig werd en op hol geraakte. Een achttienjarige boerenzoon viel hierdoor op den grond en het voorste wiel ging hem met zulk een kracht over het achterhoofd dat het achterste wiel huiten het spoor ge raakte, en de schedelbeenderen gebroken en zoodanig ingedrukt waren, dal dezelve niet dan door trepanatie of panboring konden hersteld worden. Deze belangrijke operatic is dan ook werkelijk Maandag den 9den dezer door den Chirurgijn en Vroedmeester S. van Leuven, onder adsistentie van den Med. Dr. J. J. Klijnpennink met het gunstigste gevolg verrigt, zijnde de indruk nu opgeheven en vier beensplinters uit de zelfstandigheid der hersenen verwijderd. Heden den 15den dag na de operatie bevindt zich de lijder zeer wel ea is b j volkomen bewustzijn, zoodat men alle hoop heeft om hem te behouden. MIDDELBURG, 25 November. Men heeft te Vlissingen de tijding bekomen dat het fregat de Prins van Oranje, waarop Z. K. II, Prins Hendrik een' zcetogt heeft gedaan, binnen kort aldaar zal binnenvallen en er overwinteren hetgeen men als een groot voorregt voor die plaats beschouwt.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1