tot veeljarige gevangenisstraf of tot de galeijen alleen dieven en roovers uit gezonderd de belft van hunnen straftijd kwijtgescholden en den strai tijd van lien, die op de galeijen waren voor hun geheel leven, tot op 20 jaren verminderd. ZWITSER1AUD, In het kanton Lucern gaat eene petitie rond aan den Grooten Raadstrek kende om de Jesuiten te verwijderen en het afzonderlijk verhond der 7 Katholieke kantons op te heffen. Zelfs leden der Regering stellen er belang in, dat deze petitie vele onderteekenaars krijgt, zoodat dan ook reeds een aanzienlijk getal voormalige vrienden der Jesniten-partij hnnnen naam er op geteekend hebben. Men wil, dat deze zaak het gevolg zon zijn van eene nota van het Weener kabinet aan de regering van genoemd kanton, waarin haar de raad wordt gegeven om de Jesniten te verwijderen en het afzonderlijk verbond op te heffen. OOSTENRIJK. KRAKAU, 20 November. Ter verevening van de vergrooting van grondgebied, die Oostenrijk door de inlijving van Krakau erlangt, zal Pruissen de heerlijkheid Ilotzenpoltz een hij Oostenrijksch Silezic behoorend district, en Fiusland een klein ge deelte van Gallicie ten noorden van Tarnopol ontvangen. Pit Uruck in Stiermarken meldt men van den 16dcn November, dat aldaar dien morgen de inzegening van het huwelijk des Mcrtogs van Bordeaux met de Prinses Therèsc van Modena in de kerk der Minoriten had plaats ge had. Terstond na den afloop der plegtigheid was het jonggehuwde paar vertrokken. PRUISSEN. MULHEIM, 18 November. De rivier de Ruhr is sedert weken zóó uitgedroogd dat zij de aan haar liggende raderwerken naauwelijks in beweging houdt, laat staan kolen naar den Rhijn kan dragen. Het Wupperdal en het Opperbergsche zijn zeker goede kalanten, maar toch altijd wordt schaars 1/7 deel van hetgeen de koolgroe ven gewoonlijk leveren, per as vervoerd. De overkropping der bergplaatsen en het gebrek aan beweegkracht doen de werken stilstaan. De groeven worden niet bearbeid en de half verdroogde rivier levert ook geen werk. De berg lieden inaken, in plaats van 8 en 9, thans 2 schicht in de week. Bijna 1,500 groef- cn rivier-arbeiders hebben of zeer weinig of in het geheel geen werk. De schaarsche spaarpenningen zijn reeds uitgegeven, het crediet uitge put cn al wat men missen kanis verkocht of verpand. BEI JEREN. INGOLSTADT, 18 November. Gisteren is de nieuwe Protestantsche kerk op plegtige wijze door den Opper- Consistoriaal Raad Dr. Faber ingewijd. De trein trok naar de kerk met de schooljeugd voor op, gevolgd door de dragers van het kruis, de heilige vaten cn den bijbelonder klokgeluien terwijl men onderwijl onder bazuingeschal gezangen aanhief. Tien geestelijken waren er bij tegenwoordig. Ook de Ka- tholijke bevolking gaf door het levendig aandeel dat zij in de feestelijkheid ram, te kennen, hoe zij dit feest hunner Protestantsche medeburgers wist te eeren. (IV. Corresp.) FRANKRIJK. PARIJS, 24 November. De Bey van Tunis is heden door den Koning op het paleis der Tuileriën in een pleglig gehoor ontvangen. Dezen avond heeft de Bey met geheel zijn gevolg cn al de aanzienlijke staatsbeambten een door den Koning te zijner eerc gegeven gastmaal bijgewoond. De Bey heeft overal op zijne reis door Frank rijk bewijzen van vorstelijke mildheid gegeven. Bij zijnen doortogt te Roanne heeft hijna de bijzonderheden omtrent de verwoesting door de overstroomin gen in die streken aangerigt, te hebben vernomen, 50,000 fr. voor de slagt offere dezer ramp ter beschikking der overheden gesteld. In de graanprijzen komt allerwegen eenige daling. De Vee-Artsenijkundige Maatschappij alhier heeft onderscheidene prijzen uitgeloofd voor de beste beantwoording der navolgende voorstellen 1°. Eene premie van ten minste 1000 fr. voor de beste Verhandeling, ge grond op practisclie nasporingen en ondervindingen, over de heerschende Longziekte van het Rundvee, met betrekking tot hare oorzaken. De Schrijver zal, door zoo veel mogelijk strenge, talrijke en op waarheid steunende daadzakenmoeten bepalenof de ziekte besmettend isal dan niet. Indien zij als besmettend wordt beschouwd zal hij behooren aan te toonen wat de ondervinding als zeker heeft geleerd omtrent de verschillende wijzenwaarop de smetstoffe wordt medegedeelden ten aanzien van den dunr der hroeijing, te rekenen van het oogenhlik dat zij in het ligchaam is opgenomen, tot den tijd dat de eerste ziekte-verschijnselen zich vertoonen. De Schrijver zal voortsvolgens eigene waarnemingenmoeten aanwijzen of het nuttigen van het vleesch van dierendoor de heerschende longziekte aangedaanschadelijk zij voor de gezondheid van den menschen of men zonder voorzorg en zonder gevaar, gebruik kan maken van den afval dezer dieren, zoo als van de huid, de horens, enz. (Het mag hier niet onvermeld blijven, dat, sedert het jaar 1842, eene prijsvraag over de heerschende en besmettende Longziekte onder het Rund vee door de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, is uitgeschreven, voor welker beste en voldoende beantwoording, boven de ge wone Gouden Medaille en eene premie van ƒ150 van wege de Maatschappij, het Z. M. den Koning behaagd heeft de Diriclie te magtigen, aan den Schrij ver eene buitengewone premie van 500 toe tc leggen. Bij dit voorstel wordt de besmettende hoedanigheid der longziekte te regt als bewezen aange nomen, welke, volgens de strekking der boven medegedeelde prijsvraagin Frankrijk nog onderzoek en bevestiging schijnt te behoeven. Men zie Pro gramma dezer Maatschappij van 1846.) 2°. Eene prijs van 500 fr. voor de beste Verhandeling over de ziekte van het paard, bekend onder den naam van terugkeerende oogontsteking (maandblindheid). De Schrijver zal zich vooral behooren tc bepalen tot de behandeling der oorzaken en der overertêlijkheid der ziekte, en zijn oordeel vooral op eigene waarnemingen moeten gronden. De Maatschappij verlangt daarenboven, dat, uit een zuiver vee-artsenijkun dig oogpunt, het navolgende worde aangewezen: I. Welke is de gemiddelde tijdruimte, die er tusschen eiken aanval ver loopt en gebeurt het dikwijls, dat deze meer of minder dan 40 da gen bedraagt? II. Kan de aanval altijd door eigendommelijke kenteekenen of verschijn selen van eene acute oogontsteking worden onderscheiden? Welke zijn, in het toestemmende gevaldeze kenteekenen III. Bestaan ergedurende de lusschenpoozing der bedoelde verschijnselen in het oog, dat door de periodische ontsteking een of meermalen is aan gedaan geweest, voldoende kenmerken, om met zekerheid te erkennen, dat hetzelve aan deze ziekte onderhevig is 3°. Eene prijs van 300 fr. voor de beste Verhandeling over Schuur- of Schurkziekte der Schapenhare oorzaken, wezentlijke of karakteristieke en zicktekundig-ontleedkundige verschijnselen, en hare voorbehoeding en ge nezing. De mededingers behooren inzonderheid na te gaan, of de ziekte erfelijk is, al dan nieten in het eerste gevalde middelen op te geven om de kud den er van te bevrijden. Ieder der drie prijzen van 1000, 500 en 300 fr. zal aan ééne Verhande ling worden toegekend, of verdeeld worden tusschen meerdere Verhandelin gen naar de waarde der ingezondene stukken. De Maatschappij zal bovendien Gouden en Zilveren Penningen toekennen voor Waarnemingen en Verhandelingen over de Gezondheidsleer van het Vee en de Vee-Artsenijkunde. De mededinging wordt gesloten op den lstcn October 1847. De Verhande lingen moeten vóór dezen termijn worden toegezonden aan den Heer Crépin algemeenen Secretaris, Place Bellechasse N°. 9. De Verhandelingen, door vreemden wordende ingezonden, zullen in de Fransche taal moeten geschreven zijn. BELGIE. BRUSSEL, 24 November. De hegrooting voor de openbare schuld is door de Afgevaardigden aange nomen. Uit het ter tafel gebragle ontwerp is geblekendat de vlottende schuld van 14 tot 19 millioen fr. is aangegroeid. Over deze toeneming is dcri Minister van Finantiën opheldering gevraagd, waarop hij antwoordde; dat naar gelang de Kamer nog meer buitengewone uitgaven mogt willen ge lasten, de vlottende schuld in gelijke mate zou moeten verhoogd worden, doch dat zij overigens geene moeijelijkheid zou te weeg brengen voor de Fi nantiën van het Rijk. In onderscheiden streken van ons land beginnen de wolven reeds overlast te doen; zoo had er een in de omstreken van Savigny op onderscheiden perso nen een aanval gedaan en een' jagthond verscheurd. De boeren hebben toen op den wolf jagt gemaakt en het is hun gelukt hem tc vellen. Te Gerbevillier heeft er zich ook een vertoond, die na een paard, een' hond en eene vrouw deerlijk gehavend te hebben, door een' kloeken knaap, door hem in zijne armen te omknellenis verstikt geworden. DORDRECHTden 23 November 184G. Ter vervulling der vacature, hij de Ned. Herv. Gemeente alhier ontstaan door het vertrek van den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer v. Marken naar Amsterdamis heden alhier gemaakt het vol gend twaalftal: dd. Ilaverkorn v. Rijsewijk, Th. Dr.te Ruurlo; Strieker, Th. Dr. te Hoorn: v. Staveren, Th. Dr.te Kediehem Doedes, Th. Dr. te Hall; Brunner, te Oude en Nieuwe WeteringModderman, Th. Dr.te OudkcrkWildschutte Brummen; Pleyte, te I,oenenMeulemans, te Scheveningen Bosch te Maassluis; Knuttel, te Ammerstof en Wilzenburg, te Boskoop; de laatste met het lot tegen Lagerwey, te AVageningen. Daaruit dit zestal: dd. Haverkorn v. Rijsewijk, Strieker, Doedes, Brun ner, v. Staveren en Modderman; en vervolgens dit drietal: dd. Strieker, Doedes en Haverkorn v. Rijsewijk. Waaruit alhier beroepen is de AVel-Eerw. Zeer Gel. Heer J. P. Strieker, Th. Dr. en Predikant te Hoorn. PURMEREND22 November. Uit de reeds vroeger gemaakte nominatie in de alhier nog bestaande vacature, door de kerkeraad der Ev. Luth. ge meente een drietal zijnde gemaaktbestaande uit de AVel-Eerw. Hoeren DDS. Bakker, AVilins en Barbiers, te Gouda, Brielle en Harlingenis beroepen de AA7el-Eerw. Heer C. Bakker, Pred. te Gouda. 200ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHK LOTERIJ. Trekking der Vierde Klasse. 5de Lijst. N°. 7802 een prijs van ƒ25.000. N°. 2109 een prijs van ƒ2,500. Nos. 10613, 6879 en 4079 ieder een prijs van ƒ1,000. gite B pjo. 6319 een prijs van ƒ1,250. N°. 3116 een prijs van ƒ1000. 7de j, ]V°. 14455 een prijs van ƒ1.250.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3