ÜTP.ECHT, 23 November. De Staatsraad-Gouverneur dezer provincie beeft, in afwachting van een na der daaromtrent bekend te maken programma, aangekondigd, dat in de maand Junij 1847alhier eene tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en kunstvlijt zal gehouden worden, waarop ingevolge magtiging van Z. M., niet alleen voorwerpen uit Ixrvengenoemd gewest, maar ook uit andere provinciën, alsmede uit onze Overzcesche Bezittingen afkomstig, zullen worden toegelaten. Tevens zijn alle fabrikanten enz., in ons Vaderland uitgenoodigdalles aan te wenden om aan deze tentoonstelling dat karakter dien omvang en die voortreffelijkheid te geven, waarvoor dezelve vatbaar is. ARNHEM, 24 November. Men verneemt dat de kapcllaan Gepkens. wegens poging tot doodslag met voorbedachten rade, ter dood veroordeeld, van dat vonnis cassatie beeft doen aanlcekencn. De berigten uit Groenlo melden, dat, dank zij de aldaar gestationeerde militaire magtde rust niet verder gestoord is. LEEUWARDEN, 23 November. De Hervormde gemeente te dezer stede, die vroeger 3 zeer onaanzienlijke kerkgebouwen bezat, mogt zich heden verblijden in de voltooijing der ver nieuwing van bet derde en laatste kerkgebouw de Westerkerkwelke in de voormiddag-godsdienst-oefening van gisteren, door ecne toepasselijke rede van den Wcl-Ecrw. lleer J. II. Gunning, plegtig ingewijd en op nieuw aan de j dienst van den Allerhoogste toegeheiligd werd. Mogt de vernieuwing van de twee vorige kerken de goedkeuring der gemeente verwervennog meer was dit liet geval met dit bedehuis, waarvan niets dan de muren in wezen bleef, en dat door eene nette betimmering, een sierlijk voorkomen en eene voortref felijke inrigting beeft bekomen. Hierdoor mag de gemeente zich alsnu ver heugen in het bezit van 4 kerkgebouwendie volkomen aan hare bestem ming beantwoorden, en dezer stad tot geen gering sieraad verstrekken. Bij den Boekhandelaar W. Eekhoff alhier, is een voor den landbouw j belangrijk jaarboekje in het licht verschenen, onder den titel van: Almanak voor Landbouwers en Veehoudersvoor den jat e 1847, bevattende vele nuttige zakenom van den Landbouw en de Veeteelt de meeste voordee- len te trekken prijs 30 cents. Met belangstelling hebben wij dien Almanak gelezen; dezelve beantwoordt in waarheid aan den titel, en behelst vele nuttige zaken voor den landbouw. In den tegenwoordigen tijd is dit van veel belangdoordien de boerderijen meestal hoog verhuurd zijnen alle middelenom meer gemak te bekomen en de meeste voordeden uit den grond en van het vee te trekken, van dub- j bele waarde zijn. Het doel van dezen Almanak is blijkbaar, om nut te doen met de ondervinding en de proefnemingen van anderen. Men vindt daarom trent hierin vele berigten en voorbeeldenvele nuttige waarhedenwelke niet algemeen bekend zijn, zoo dat ieder, die zich dezen Almanak voor slechts 30 centen aanschaft, daarvan zeker goede rente zal kunnen maken. Met ge noegen zagen wij in het voorberigtgeteekerid door den Heer J. J. Bruinsma dat de redactie in bare poging, om voor den vaderlandschen landbouw nuttig te zijn ondersteund is geworden door den Heer Gouverneur van Sytzama wiens zuchtom de belangen van deze provincie te bevorderen algemeen bekend is. Daar dit middelom de hoofdbron van ons volksbestaan te ver beteren en meer winstgevend te makenon3 zeer geschikt voorkomtzoo hopen wijdat vele landbouwers en veehouders zich dezen Almanak zullen aanschaffen, en dat landeigenaren het hunne willen toebrengen, om de alge- meene verspreiding daarvan te bevorderen. ASSEN, 23 November. Eene' nuttige bepaling van het Policie Reglement hier ter stede van 25 Junij 1816, die te lang vergeten schijnt te zijn geweest, is in de laatste week hier wederom toegepast. Twee ingezetenen zijn te dier zake vervolgd gewor den. De bepaling van art. 75 luidt: «Alle, enz. De zoodanige der ingeze- ncn, welke bevonden zal worden iets gegeven te hebben aan een bedelaar, onvoorzien van eene schriftelijke permissie van Hecren Burgemcesterenzal vervallen in eene boete van vijftien stuivers." [Voor de nuttigheid dier be paling is wel wat te zeggenmaar hoe staat er de wettigheid bij BUITEIVLAINDSCHE BERIGTEN. VEREENIGDE STATEN. De zware storm welke den llden November op het eiland Cuba gewoed bcel'tbeeft zich ook op de kusten van het sehier-eiland Florida doen gevoe len en heeft ook daar zeer groote verwoestingen aangerigt. Op het nabijge legen kleine eiland Key-West zijn al de buizen, een zestal uitgezonderd, omver geworpen en aan de eigendommen dor Regering is ecne schade van 300,000 dollars tocgebragt (de dollar staat nagenoeg gelijk met onzen rijksdaalder). Omstreeks 20 schepen werden op de rotsen gesmeten en geheel of gedeeltelijk verbrijzeld, en men begroot het aantal menschen, dat door de ramp den dood vond op ruim 50. TURK YE. CONSTANTINOPEL, 6 November. De winter kondigt zich bij ons nu sedert eenige dagen vrij gevoelig aan. Hevige stormen strijken over de Zwarte zee en de zee van Marmora; men vreest dat er op beide die waterkommen schepen verongelukt zullen zijn. Alles keert bier van het land naar buis en poogt zich in zijne winter-kwar- tieren in de stad zoo gcnoegelijk het zijn kan, in te rigtcnspleten en reten aan de vensters met papier toe te plakkendikke gordijnen voor de deuren te hangen, de vloeren met stroomatten en daarover met wollen tapijten tc beleggen, de divans, die rondom langs de wanden loopen van dcrzelver ma trassen en kussens te voorzien en kolenbekkens, ja soms ook kagchcls aan te schaffen. Zoo worden hier aan den Bosporus tegen de kouilc geene mindere toerustingen gemaaktdan aan de Oost- en Noordzee. PORTUGAL. LISSABON, 12 November. Uit de Madridsche Ileraldoeen ministerieel blad, dat zeer voor de Ko ningin partij trekt, deelen wij het volgende uittreksel uit twee brieven over de Portugesche zaken mede: De opstandelingen hebben een volslagen gebrek aan geld, zoodat zij aan das Anlas de 9 conto's de reis (ƒ22,500), waaraan hij dringende behoefte had, en waarvan hij er twee te Coïmbra moest laten, niet heeft kunnen toezenden. Men zegt, dat de Hertog van Palmella, hun ruim 25,000 zou hebben toe gezonden, welke som eene week strekken kan, overigens moeten zij op kosten der ingezetenen en dus als in een veroverd land leven. De onvermijdelijke gevolgen van zulk cenen staat van zaken kunnen niet lang uitblijven. Men zegt, dat de Colonel Wylde, hier is aangekomen, met het doel om over eene schikking tusschen de partijen te onderhandelen. Het schijnt, dat men het te Londen als mogelijk beschouwt, dat de Hertog van Palmella aan het bestuur komt bij rekent er zelf op. Eenige lieden gcloovendat de voorstellen van den Colonel Wylde ingang zullen vinden; maar, wanneer men in aanmerking neemt, dat de Engel- schen de beroeringen, die in Portugal plaats hadden, nooit wel hebben be grepen en dat zij zich steeds aan de zijde geschaard hebben van hendis de minste kans hadden van wel te slagen, dan mag men als waarschijnlijk stellendat het thans hetzelfde geval zal zijnniettegenstaande de scherp zinnigheid en de onmiskenbare bekwaamheid van den Heer Southern, den zaakgelastigde van Engeland. Men zegt, dat de GTaaf Bomfim te Sctubal is binnengerukt, en dat de Burggraaf die zijn titel van die stad ontleent, hem vervolgt. De krijgsmagt van den eerste bestaat uit 600 man. Die van den Burggraaf uit incer dan 1500. 13 November. De Burggraaf Sa da Bandeira, die uit Oporto was uitgetrokken om den Baron de Casal (een van de Bevelhebbers der Koningin) te vervolgen is door de ruiterij van dezen laatste verslagen en trekt met groot verlies op Oporto terug. Men zegt dat de grootste verwarring in die stad heerscht, en dat Valencaeene vesting in het noordenonder bet gezag der Koningin is te ruggekeerd. In den rondgaan den brief, dien Jose da Silva Passos, zich tijdelijk Minister noemende van buitcnlandsche zaken van het voorloopig orawentelings-bewind te Oporto, den 12'lc" October aan de vreemde Consuls in die stad heeft ge zonden, zegt hij, dat gedurende de wettige verhindering van II. M. de Ko ningin om te regeren, in die onverwinnelijkc stad eene voorloopige junta is benoemd die den Generaal das Antas tot Voorzitter heeft. ITALIË. ROME, 18 November. Het laatste nommer van het Staatsblad deelt eene bekendmaking mede die een der gewigtigste deelen van het bestuur betreft, en getuigt van de liefderijke en vaderlijke gezindheid des Pausen jegens zijne onderdanen. Over tuigend van het groot belang cener wel ingerigte wetgeving voor de rust rn het welzijn der Maatschappij heeft bij, de reeds door zijnen Voorganger Gre- gorius XVI ingestelde Staats Commissie van Regtsgcleerden die de noodige verbeteringen in de lijfstraffelijke regtspleging zouden voorstellen niet alleen bevestigd; maar haren werkkring tot de burgerlijke wetgeving uitgebreid. Aan deze Commissie, die nu bestond uit den Schatmeester, Kardinaal Anlo- nelli, den Auditeur der Apostolische Kamer, Kardinaal Roberto Robert!, den Auditeur van de Rota, of het oude hof voor vreemde kerkelijke beneficiën, Kardinaal Giovanni de Pietro, den Assessor der Polieic-Directie, Benvenuti, den tweeden Secretaris van den Staatsraad Alessandri, heeft de Paus nog de volgende hooggeschatte regtsgcleerden toegevoegd: den Auditeur van de Rota, Kardinaal Albergheni, den Advocaat-Generaal der Schatkist Bartoli, de Con sistorie-Advocaat Ciccognani; voorts de Advocaten Silvani te Bologna, Pagani te Imola, Giuliani te Macerata, Leoncclli te Spolelo; en Dionisi Hoogleeraar in bet lijfstraffelijk regt, D1'. Pagnoncelli en Dr. Borghi te Rome. Daarenboven behoudt Z. II. zich voor, om verbeteringen in het beheer der provinciale en gemeente-instellingen te brengen zoodra als daartoe het noo dige voorbereid is, zullen daarover nader vergaderingen uit de regering ge hoord worden, daar Z. II. hoezeer de verwezenlijking dier zaak wenschendc, echter met alle verstandigen overtuigd is dat men om verbeteringen duur zaam te doen zijn, men ze te voren rijpelijk moet overwegen. Het rond schrijven van Kardinaal Gizzi aan de legaten en delegatcn in Augustus, hoede jeugd meer ten nutte der Maatschappij kon worden opgeleidhad al gewensebte uitwerking gedaan. Z. H. heeft ook in deze zaak eene Commissie be noemd om in de bijzonderheden deswegens verslag te doen, bestaande uit de Kardinalen Qnaglia, Savelli. Mertel, Pellegrini, de Prinsen Aldobrandini en OdescalcliiDon Carlo Torlonia, den Markgraaf Potenziani en den Graaf Carleschi. De Paus heeft bij bet in bezit nemen van het Latcraan weder eene daad van menschlievendhcid bewezen. Hij heeft namelijk aan alle veroordeelden

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2