B i TEA LAJN DSCHE BE Lil BTE1N teur der school uitgevoerd, betuigde de Voorzitter zijnen dank aan de genoo- .digde afgevaardigdenaan de liefhebbers die in het orchcst hunne medewer- - hing verleend haddenen beval de Maatschappij en hare inrigtingen op nieuw aan in de voortdurende en werkdadige belangstelling der heden, waarop de Vergadering gesloten werd. De kunstschilder J. F. Bruning alhier, heeft het voornemen opgevat, om de vijf beroemde geestige aijuarel-teekrningen van Cornelis Troost, die zich op het Koninklijk Museum te 's llage bevinden, uit te geven, ten einde ze meer algemeen in het bezit der kunstliefhebbers te stellen. De Heer J. Kneppelhout zal de onderneming van den teekenaar onderschragendoor een tekst te leveren hij die vijf platen. Ook Z. M. de Koning heelt den kun stenaar aangemoedigd door inteekening op het werk. Den 19^0 dezer is wederom te Katwijk aangekomen van de Kalwijksche Maatschappij, de hom n°. G met 92,000 bokkingen. lieden heeft het Prov. Hof van Zuid-flolland de zaak van J. I. Roliert en A. J. Bolslier, uit hoofde van ziekte van een der in de zaak betrokkene Agen ten van Policie, uitgesteld tot Zalurdag 2 Januorij 1847. •sGRAVENHAGE, 20 November. Z. M. heeft benoemd tot Substituut-Officier bij de Arr.-P»egtb. te Amster dam, in plaats van den Heer Mr. Boot, die benoemd is tot Officier dier Regt- bank, den Heer Mr. F. F. Karsseboom thans Substituut-Griffier van gemeld Collegie. Gisteren avond is er bij den Pruissischen Minister een luisterrijk hal gegeven, dat door Z. M.Prins Frederik van Pruissen1111. KK. till, de Prinsen en Prinsessen in deze residentie aanwezig, alsmede door den Hertog Herman van Saksen-Weimaris bijgewoond. De Ministers, de leden van het Corps Diplomatiek en omstreeks 400 personen waren genoodigd op het bal, dal zeer laat geduurd heeft. De Koning was in Pruissische uniform gekleed. lieden wordt ecne groote jagtpartij op het Huis de Paauwvan Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden, ter eere van den tloogen Gast gehouden. Aan deze partij neemt de Pruissische Prins, de Hertog van Saksen-Weimar en de Piins van Oranje met hun gevolg deel. Heden zal eene luisterrijke soiree ten Hove worden gehouden. Men ver neemt dat onze bekwame land - en stadgenoot, de Heer M. van Gelder, solo- violoneelist van Z. M. den Koning, die gedurende geruimen tijd te Parijs beeft doorgebragt en titans een bezoek aan het Vadetland brengt, ziclt op deze soiree zal laten hooron. Heden zijn de Staten der Prov. Zuid-Holland buitengewoon vergaderd geweest, ter verkiezing van een nieuw lid irt het collegie van Gedep. Staten, in de plaats van den Heer A. O. E. Graaf van Limburg Stirum die in Julij jl. voor gemelde betrekking was benoemd doelt later daarvoor heeft bedankt. Thans hebben de Staten irt zijne plaats gekozen den Heer E. 11. Baron Rengers van Warmenhuyzcn, Lid der Staten voor den stedelijkcn stand (de stad 's Gra- vcnltage). in de vorige week is alhier vergaderd geweest de Commissie voor liet examineren van Adspiranten tot do betrekking van Luit.-Kwartieruieester. Er had zich tot dat einde een getal van 14 Adspiranten, van de verschillende corpsen van het leger, aangemeld. Het examen heeft van Maandag 9 tot en met Zalurdag 14 dezer, dagelijks gedurende verscheiden uren, plaats gehad. De uitslag is geweest, dat 9 hunner door de Commissie zijn bekwaam ver klaard om, bij voorkomende vacature, tot de betrekking van 2Jal Luitenant- Kwatticrmcester voorgedragen te worden. M ij veruieeneii de liefhebbers ven boeken opmerkzaam te mogen maken op vier belangrijke boekverzamelingen, welke achtervolgens zullen verkocht w ordenals 1°. Die van wijlen den Heer B. Scheurleer, in leven Bockhandelaar alhier, bevattende boeken in verschillende wetenschappelijke, letter- en geschiedkun dige vakken, en eene verzameling van leckeningen en prentkunst, waaronder velen van oude meesters; benevens gedenkpenningen en munten, natuuikun- dige en andere werktuigenliefhebberijenhoekenkasten en bibliotheek- tafels. 2". De verzameling van den Utrechtschen lloogleeraar N. C. de Freinery van Or. J. van der Vlislen den Baron F. C. van Heeckeren van Brandsen- hurg, te Utrecht. 3. Vier zeer belangrijke boekverzamelingen waarin de beste werken over kruid-, dier- en delfslofkunde, genees-, heel-, natuurkunde, schei-, wis-, werktuig- en bouwkunde, nagelaten door de lleeren F. L. SplitgerberA. Groos, B. van der Keen en H. C. li. Thorbecke. 41. Die van wijlen den lieer J. F. Willems, Lid van de Kon. Academie te Brussel en vari bel Kon. Ned. Instituut. De eerste verzameling zal den 23stCD dezer en volgende dagenten huize van de wed. B. Scheurleer alhier verkocht worden. Zij bevat vele zeer ge zochte en zeldzaam meer vooikomcndc werken; de liefhebbers van prentkunst en teekeningen zouden ook eene ruime keuze in de duizende aldaar voorko mende kunnen doen. De tweede insgelijks den 23stcn dezer, te Utrecht, door de Boekhandelaars Kemink en Zoon. De derde den 30sten dezer, te Amsterdamdoor de Boekhandelaars J. Ra- dink en F. Muller. Sedert de verkooping der beroemde boekerij van den lieer a Roy, te Am sterdam (in 1834), is cr geene zóó rijke verzameling van natuur-, schei-, ontleed-, genees- en heelkundige werken, of boeken tot de natuurlijke his torie behoorende, te koop aangeboden; in deze derde verzameling dient nog bijzondere opmerking een zeer keurig en compleet exemplacn van de werken van W. en K. IV. Bilderdijk, waarbij verscheidene oorspronkelijke bandschriften van dien geleerde. De vierde, bevattende een gedeelte der rijke bibliotheek van wijlen den geleerden Willems, waarin vooral uitmunten de werken over de geschiedenis der Nederlandenzal den lstcn Februarij 1847 te Gent verkocht worden. De Katalogussen onderscheiden zich door eene goede stelselmatige verdeeling der daarin voorkomende werken, en door eene juiste opgave der titels. Op merkelijk is het echter, dat men hier te lande de verdeeling der boeken volgens de formaten (folio, quarto en octavo) nog steeds behoudt, zoodat men driemalen en op drie verschillende plaatsen de boekwerken over één en hetzelfde onderwerp zoeken moet, terwijl in België en Frankrijk de verdeeling volgens de formaten hij wetenschappelijk ingerigte Katalogussen geheel weg valt en zij daardoor oneindig gemakkelijker in het gebruik zijn en bij de verkooping zelve (de ondervinding leert het) geen tijdverlies of meerdere moeite veroorzakenDagblvim 's Gravenhage.) ARNHEM, 19 November. Heden heeft het Provinciaal Gereglshof, den Kapelaan Ch. Gepkens te Groenlo, beschuldigd van poging tot doodslag met voorbedachten rade op Maria W'icgeriuk aldaar, schuldig verklaard en veroordeeld tot de straf des doods uit te voeren te Arnhem, door middel van de galg. Te Groenlo schij nen ter oorzake van dit proces ongereldheden te hebben plaats gehad daar de j lazen hij de getuigen tegen genoemden Kapelaan en den voerman, die Maria Wiegerink gereden had, zijn ingeworpen, en de personen zelve belec- digdzoodat er een detachement dragonders uil Zutphcn is heengetrokken tot herstelling der orde. TURRERGEN, 11 November. In den loop van de jaren 1842 en 1843 vertrokken uit deze gemeente 27 personen naar Amerika, onder welke aanzienlijke en welgestelde landbou wers, die destijds hunne have en goederen verkochten, ten eiridc een hun voorgespiegeld geluk te zoeken. De uilkomst hiervan is geweestdat er tot lieden achtereenvolgende 13 dier personen, na hunne tot geld gemaakte goede ren verreisd te hebben armer terug zijn gekomen dan zij te voren waren terwijl zij nu de overtuiging hebben erlangd van hier te lande zelf, naar inale van liet te verrigten landwerk beter dan waar zij elders bun fortuin beproefd hebben bun bestaan te kunnen vinden. GRONINGEN, 18 November. Ten gevolge der benoeming van Jhr. Mr. O. P. Alberda van Ekenslein tot Griffier der Staten van Groningenis de betrekking van Regter in de Ar- rondissements-Reglbank te Appingadam opengevallenen beeft dat Collegie opgemaakt de navolgende lijst van drie Candidatcnom tot zijne vervanging in aanmerking te worden genomen, als: 1°. Jhr. Mr. E. J. Lcwe van Aduard, Regter Plaatsvervanger in die Rcgtbank2°. Mr. C. W. P. van Naerssen Burgemeester van Bcdum, en 3°. Mr. A. Trip, Advocaat bij het provinciaal bof van Groningen. TllOLEN, 17 November. De veemarktdie sedert verscheidene jaren in onbruik geraakt voor eenigc dagen alhier op nieuw is gehouden, beeft de verwachting die men daarvan had opgevat, niet teleurgesteld. Van de 120 stuks hoornvee, die ter markt waren aangebragtzijn een 50-tal tegen goede prijzen verkocht; naar paarden was hier minder vraag. BREDA, 15 November. De Curatoren der Latijnsche school alhier roepen Adspiranten op, voor den post van Onderwijzer in de Wiskunde, de Nieuwere Geschiedenis en Aardrijks kunde, op een vast tractement van ƒ300; zich aan te melden vóór 1° Dee. aan den voorziltendcn Curator C. Pels Rijken. VEREEN1GOE STATEN. NEW-YORK, 1 November. Generaal Ampudia heeft Monterey in de laatste dagen van September ont ruimd. Bij het uittrekken der stad bevond deze Mcxkaansche Generaal zich aan het hoofd van een leger van 7000 man terwijl Generaal Taylor er niet meer dan 4 of 5000 onder zijne bevelen had. Deze laatste was voornemens tot nadere bevelen zijner regering te Monterey te verblijven. De geheelc westkust van Californië is door de Amerikaansche vloot geblok keerd geworden. De vrede tusschen Mexico en de Vereenigde Staten schijnt verder verwijderd dan ooit; alles duidt aan dat in de golf van Mexico, hetzij te Alvarado of Tampico een krachtige aanval zal plaats hebben. De Amerikaansche regering bevindt zich in zoodanige finanticle mocijc- I ijk heden, dat zij ten minste voor het tegenwoordige, moeite zal hebben om nieuwe bronnen op te sporen, ten einde de krijgsopcratiën tegen Mexico met kracht door te zetten. De ernstige wederstand der Mexicanen waarop de re gering niet gerekend had, zou hare voornemens en vooruitzigten wel kunnen vernietigen. Steeds scheept men in de havens der Vereenigde Staten groote hoeveel heden graan en andere levensmiddelen naar Engeland at. Iedere aankomst van een schip uit Europa doet de prijzen stijgendoch zij kunnen geen stand houden ten gevolge van de overvloedige aanvoeren uit het binnenland. KAAP »E GOEDE HOOP. 20 September. Volgens de tijdingen van deze dagteekening had een der Kaffer-Opperhoof den zich aan de Engelschen onderworpen en was met een ander Opperhoofd

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2