LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 23 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs dor Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 21 November. Wij zijn verzocht om van de op Donderdag den 19Jen dezer gehouden 12de jaarlijksche Vergadering onzer Maatschappij voor Toonkunst het volgende be- rigt mede te deelen. De Vergadering, die, als gewoonlijk, in de Schouwburgzaal gehouden is, en tot welker bijwoning de Leden met hunne dames in aanzienlijk aantal wa ren opgekomen, werd vereerd met de tegenwoordigheid van gcnoodigde af gevaardigden uit de Plaatselijke Sehool-Commissie, en uit de hier gevestigde en roemrijk bekende Muzijkgezelschappen Musis Sacrum en Sempre Cres cendo; welke redenen de Stedelijke Regering wederom verhinderd hadden, om gebruik te maken van de aan baar, als altijd, gedane noodiging om zich op de Vergadering door afgevaardigden te doen vertegenwoordigen, is ons onbekend; zeker lagen zij niet in gebrek van belangstelling in eene in- rigting die zoo veel en zoo belangeloos werkt tot vorming van den smaak en tot opleiding van bet aankomend geslacht; in welke bet Voorzitterschap steeds van bare oprigting of, door eenen der Wethouders bekleed is geworden, en tot welker Lidmaatschap zich vele Leden der Stedelijke Regering ver bonden hebben. Te zes uren opende de Voorzitter de Vergadering met eene korte toespraak, waarin Zijn Edel Achtb. wees op de gewigtige diensten die Maatschappelijke vereenigingenals de onze, door het oordeelkundig ontwikkelen van nog sluimerende talentenook aan den roem van het Vaderland bewezen hadden. Omtrent den Staat der Maatschappij en van de aan haar verbonden inrig- tingen werd medegedeeld, dat de eerste gedurende het laatstverloopen Maat schappelijke jaar vijf Leden meer telde dan in het voorgaande; dat in het laatste vierde jaars van 18451846, bij de Muzijkschoolaan een aantal van 111 Leerlingen, zijnde één meer dan een jaar vroeger, onderwijs gege ven werd (waarbij in bet oog gehouden moet worden, dat een Leerling in meer dan één gedeelte der toonkunst lessen bijwonende, ook voor even zoo vele Leerlingen telt); dat de Zangvereeniging hare oefeningen met een on verminderd aantal stemmen geregeld bad voortgezet, en door de openbare en met den besten uitslag bekroonde uitvoering van Haydn's Schepping bare talenten dienstbaar maakte tot leniging van den nood der algemeene Armen onzer Stad; dat zij hare bijeenkomsten besloot met de uitvoering van Mendelssohn Bartholdy's Paulus; en nog hoopte in den winter van het in getreden Maatschappelijke jaar, den Leden der Maatschappij op nieuw eenen genotrijken avond te verschaffen. Aan de gelegenheid tot het erlangen van goed, grondig onderrigt in de toonkunst, vooral in zang, werd eene meer dere uitbreiding gegevenen daartoe besloten tot het oprigten en openen van eene tweede normaal-klasse voor Onderwijzerskweekelingen zoo binnen als bui ten deze stad. Tot Onderwijzer bij die klasse werd aangesteld de Heer J. P. Lancel, vroeger Kweekeling onzer Muzijkschool, thans Hoofd-Onderwijzer bij eene der Stadsscholen voor Armen en minvermogenden. Aan den Heer H. de Graaf, sedert vele jaren als tweede Onderwijzer op violoncel en piano bij de Muzijkschool met den besten uitslag werkzaam, werd de rang van eersten Onderwijzer voor de violoncel toegekend. Niettegenstaande de minder gunstige omstandigheden waaronder ook onze stad gedrukt lag, was de Staat der Maatschappelijke kas wederom merkelijk vooruitgegaan, en de rekening met een zeer voordeelig saldo gesloten. Na dc mededeeling van een en ander aan de Leden rigtte zich de Voorzitter tot den verdienstelijken en altijd even ijverigen Directeur en de Onderwijzers der Muzijkschool, door wier bekwaamheden het onderwijs met zulke uitsteekende gevolgen bekroond bleef, en de Leerlingen opgeleid warenom de Vergade ring met dc voordragt van cenige Muzijkstukken te vergasten, welke allen, in aanmerking genomen de jaren en leertijd der jeugdige uitvoerders en uit voerderessen, voortreffelijk verdienden genoemd te worden; en die met ge paste vrijmoedigheid, naauwkeurig en met gevoel, enkele der solo's geheel of grootcndeels ook door Leerlingen der school begeleid, ten geboore werden gebragt. Eerste Afdeeling. Concertante voor 4 Violen met begeleiding van quartet op thema's uit de Frcyschütz van N. J. Wctrens, uitgevoerd door J. J. C. J. Zuur, J. Reime- ringer, J. van Kaathoven en J. L. Reyerinck. Variations Militaires voor Piano van II. Herz, uitgevoerd door A. A. van Rommelen. Introductie en Polonaise voor Violoncel van F. Rühm, uitgevoerd door W. G. F. Nicolaï. Duo van Concone, uitgevoerd door J. F. Neeb en C. J. C. Zuur. Concertante voor 2 Violen op thema's uit Lucie de Lammermoor, van N. J. Wetrens, uitgevoerd door S. Le Poole en C. W. H. van Kaathoven. Kooren van J. Stern en R. YViirtz, uitgevoerd door de Derde Zangklassc. Tweede Afdeeling. Concert voor Piano van F. Kalkbrenner met begeleiding van orebest, uitge voerd door W. G. F. Nicolaï. Air Var. voor Trompet van Muller met begeleiding van pianouitgevoerd door P. H. Froschhart. Duo uit de Freyschützuitgevoerd door J. F. Neeb en C. J. C. Zuur. Air Var., le petit tambour, voor Viool van F. David met begeleiding van orchest, uitgevoerd door K. Knippenberg. Concert (La mineur) voor Piano van J. N. Hummel met begeleiding van orchest, uitgevoerd door H. M. Adriaans. Kooren van J. Stern en Roieldieu, uitgevoerd door de Derde Zangklasse. Finale: Ouverture Sargino van F. Paer, voor Piano a 4 m. en verschil lende Instrumentenuitgevoerd door de Leerlingen. Na de uitvoering van het voorlaatste Dommer werd door den Secretaris de opgaaf medegedeeld van bevorderingeneervolle vermeldingen en prijzen welke door Commissarissen aan de Leerlingen waren toegekend: Zang. 3dc Klasse. Bevorderd tot de 2dc klasse W. Bake, J. F. Neeb, W. G. F. Nicolaï en C. J. C. Zuur. Eervolle melding aan J. Beijerinck J. A. Coeberg cn D. van Foreest. Zang. 4de Klasse. Bevorderd tot de 3de klasse J. L. Beijerinck, J. du Moulin, P. H. J. J. le Lièvre en A. W. Veekmans. Prijs aan: M. C. v. d. Hoeven en U. Koetscr. Eervolle melding aan: H. J. G. Bronsgeest, J. M. B. Bronsgeest, A. P. Pruys v. d. Hoeven, L. G. P. Prnys v. d. Hoeven, J. van Kaathoven, H. J. C. Neeb, A. M. Pronk en W. von Wattenwijl. Piano. 2de Klasse. Bevorderd tot de lstc klasseH. M. Adriaans en \V. G. F. Nicolaï. Eervolle melding aan W. Bake. Piano. 3de Klasse. Bevorderd tot de 2Je Klasse A. A. van Bemmelcn met eervolle melding. Eervolle melding aan: J. C'. H. Bohrt, G. H. Hase- broek, A. P. Pruys v. d. Hoeven, E. M. van Kaathoven, H. P. van Kaatho ven, J. van Kaathoven, A. H. Kruseman, A. M. Pronk, J. W. Pronk, A. J. van Trotsenburg en C. J. C. Zuur. Piano. 4de Klasse. Bevorderd tot de 3de klasse: J. C. Fischer (met eer volle melding) en J. M. W. Witte. Prijs aan: E. M. van Foreest, H. J. C. Neeb cn W. van Trotsenburg. Eervolle melding aanII. K. Beuzemakor E. C. Broers, C. II. v. d. Chijs, C. II. Kluit, J. Reynvaan en W. von Wattenwijl. Orgelpedaal. 4de Klasse. Bevorderd tot de 3dc klasse met eervolle mel ding W. G. F. Nicolaï. Viool. 2de Klasse. Bevorderd lot de lsle klasse K. Knippenberg (met eervolle melding wegens buitengewone vorderingen). Viool. 3de Klasse. Eervolle melding aan: J. C. II. Bohrt, D. van Foreest C. W. H. van Kaathoven en S. le Poole. Viool. 4dc Klasse. Prijs aan J. J. A. J. Zuur, bij loling tegen J. Reimc- ringer. Eervolle melding aan: L. Beijerinck en J. van Kaathoven, Violoncel. 4de Klasse. Bevorderd tot de 3de klasse met eervolle melding W. G. F. Nicolaï. Prijs aan J. Beijerinck. Fluit. 3de Klasse. Eervolle melding aan J. L. J. Prooi. Fluit. 4dc Klasse. Prijs aan A. L. F. Hazenberg bij loting legen II. C. Coeberg. Eervolle melding aan II. F. Broers. Cornet d pistons en Trompet. 4dc Klasse. Bevorderd tot dc 3de klasse met eervolle melding P. A. N. Froschhart. Bij deze opgave werd den Leden herinnerd dat Commissarissen besloten hadden de toekenning van prijzen te beperken tot de Leerlingen der vierde of laatste Klasse, voor welke zoodanige prikkel tot vlijt en oefening meer noo- dig of nuttig kan geacht worden, dan voor hen, die, tot hoogere Klassen opgeklommen door eigen ondervinding reeds weten welke goede vruchten die vlijt en oefening voor hunne vorderingen aanbrengen. Na de finale, door een twintigtal Leerlingen, onder leiding van den Dircc-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1