vrncie Beira) stemmen overeen in liet berigt, tlat de guerillas, bij afwezig heid der geregelde troepen, alle plaatsen, door welke zij komen, verwoesten en er allerlei afschuwelijkheden begaan daar zij noch ondergeschiktheid noch eerbied voor hunne zoogenoemde opperhoofden hebben. In den omtrek van Lissabon, bij Santarem en andere steden, hebben zich ettelijke ellendelingen uit het laagste gemeen met de wapenen in de hand vertoondmaar zij ver- strooijen zich, zonder de troepen at te wachten. Uit eene goede bron weet menvan Braganza en Villa Ileal (in 'J'ras- osmontcs), dat er zeer veel verknochtheid aan de koninklijke zaak bestaat. Behalve de eigenlijke krijgsmagt zijn de aanzienlijkste lieden, zij die den groot sten invloed hebben, gereed, om aan het hoofd van eene menigte burgers te wapen te snellen. De tijding van het op de vlugt jagen eener guerilla, door den Baron de Cazalin den omtrek van Villa Ileal bevestigt zich. De aan voerders zijn gesneuveld. ITALIË. ROME, 8 November. Heden had de overoude pleglighoid der bezitneming van de souvereiniteit door den Paus plaats. Z. II. ging in grooten optogt naar dc oudste Christen kerk, die van St. Jan van Lateraan, alwaar hij van een Raadsheer dc stads sleutels ontving, als het zinnebeeld van oppergezag, waarna hij zich aan het juichende volk vertoond en den zegen heeft uitgesproken. Bij deze gelegenheid heeft Z. II. drie Commission benoemd uit prelaten en leeken zamengesteld. De eerstevan welke de bekwaamste Regeringspersonen en Advocaten leden zijn, heeft ten taak de hervorming der lijfstraffelijke en burgerlijke wijze van reglspleging. De heide anderen in welke men Romein- sclie grooten en mannen vindt die door hun vermogen en verlichte denkwijze veel invloed hebben, zullen zich bezig houden met de verbetering van het stadsbeheer en de beteugeling der landlooperij eene der ergste kwalen van de meeste Ilaliaansche Staten. Daar en boven is er een besluit omtrent de Spoorwegen aangeplakt. De Paus heeft de paleisdienst der gendarmeriedie vroeger alhier in grooten getale aanwezig waren, tot weinige manschappen beperkt, te kennen gevende, dat zij veel noodiger zijn voor de veiligheid der burgers dan voor die van zijn eigen persoon. De Paus zou zekere instelling voor het kerkgezang hebben afge schaft die nog tot schande van menschelijkheid en Christendom tot hiertoe bestond. Uit Bologna wordt van den 5'Ien gemeld dat de burgers door de Pau selijke Regering geinagtigd zijn, om patrouilles te vormen tot bewaring der rust. Men ziel hierin een' overgang tot oprigting eener nationale garde. ZIVITÜERLAND. Den 5'lcn heeft dc Groote Raad van Bazel met 91 tegen 5 stemmen besloten, om de staatsregeling te herzien en den de stcmgeregligde burgers bijeen- te roepenten einde over eene uitbreiding van het stemregt te beslissen. Ook heeft de Groole Raad van Schaffhausen met 43 tegen 19 stemmen tot eene herziening der staatsregeling besloten. In de Katholijke kantons beginnen zich meer en meer sporen van on- cenigheden tusschen de leden van bet afzonderlijk verbond te vertoonenals Ook van ontevredenheid der bevolking met de regeringen. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 November. Volgens de laatste telling beeft deze stad en voorsteden 8776 huizen, 88,868 huisgezinnen, 720 geestelijken3242 adellijken, 6023 ambtenaren, 34721 knapen tot 15 jaren oud, 17589 tot de krijgsdienst geschikte, 10,821 ne- ïingdrijvendenenz. In het geheel bedraagt dc bevolking 410,917 zielen, zonder de militairen of reizigers. PRUIS SEN. BERLIJN, 11 November. Onder de bevolking dezer stad gaat thans eene petitie rond aan den provin cialen landdag, waarbij de bijeenroep ng der algemeene stenden van het rijk verzocht wordt. Dit is van des te meer gewigt, dewijl de inwoners der hoofd stad tot op dit oogenblik toe altijd eene groote onverschilligheid aan den dag gelegd hebben voor alles, wat betrekking had op staatkundige aangelegenheden. De Barnier Zlg. zegt, dat de natunr schijnt te protesteren tegen de uitvinding van den electro-magnetischen telegraal. Bij dc tot dusverre geringe uitbreiding van deze uitvinding moet het in het oogloopend schijnen dat er reeds drie voorvallen zijn voorgekomen, waarin zij als bliksemafleiders werkte cn ten gevolge daarvan menschenlevens verloren gingen. Het eerste voorval van dien aard had, den vorigen herfst in Göttingen plaats, later een dergelijk in München en onlangs een in Engeland. Men is thans tot de overtuiging gekomen, dat de telegraphische Jeiddraden voortdurend in betrekking staan tot dc electriciteit van den dampkring en een de lijn passerend onweder door dezelve wordt aangetrokken, cn dat dc zich uit dc wolken ontladende electri- schc vloeistof naar de beide einden der linie wordt gevoerd. Daarom mag men wel voorziglighcid aanbevelen hij onweders, en de langs huizen gaande dra den gedurende dezelvenwegnemen en zich voorts van alle aanraking met de draden onthouden. Een jong tuinman is hier in hechtenis genomen, beschuldigd van in der tijd eenige diamanten van II. K. II. Prinses Frederik der Nederlanden op het paleis te Sans-Souci ontvreemd te hebben. Uit Keulen wordt gemeld, dal de scheepvaart van dag tot dag toeneemt, zoodat de haven beneden de stad niet meer toereikend is, om al de sehepen te bevatten; de stoomboot-maatschappij heeft daarom voor eigen rekening een plek gronds voor 14,000 thl. aangekocht, om daar eene ligplaats voor stoom boot en te doen maken. Het is nog niet lang geleden, dat de dagbladen melding maak ten van de ter dezer stede gedane uitvinding van gegoten marmer. Thans is dezelve zóóver gevorderd, dat ten dien einde eene fabriek bij Char- lottenburg is opgerigt geworden, in welke reeds eerste proeven zijn genomen, die boven alle verwachting gunstig zijn uitgevallen. Het gegoten marmer komt volmaakt overeen met het Cararisch marmer, is even kernachtig en bij de bewerking even doorschijnend. Voor de beeldhouwkunst wordt daar door een nieuw tijdperk geopend. De standbeelden zullen evenzoo in marmer kunnen gegoten worden, als men het thans doet in gips, terwijl gene niet alleen zoo broos niet zijn als de van deze laatste stof vervaardigde voorwer pen, maar ook zoo goedkoop kunnen vervaardigd worden, dat ook minder gegoeden zich dezelven kunnen aanschaffen. Men berekent de kosten op een daalder per voet gegoten marmer. Oin dezelfde reden zal men ook voortaan het marmer bij het bouwen van huizentot versieringen enz. kunnen ge bruiken. De wijze waarop de HH. Möser en Kriek deze uitvinding hebben verkregen is vooralsnog een geheim; zij maken er echter geen geheim uit, dat zij de grondstof lot hun marmer uit Bohcmen ontvangen. ENGELAND. IXJNDEN, 14 November. De dagbladen keuren algemeen de bevorderingen goedwelke H. M. de Ko ningin gedaan heeft bij gelegenheid van den 6<len geboortedag van den Prins van Walles. Dc Timesvan de promotie der Generaals Anglesey, Nugent en Grosvenor, tot het Veldmaarschalksehap sprekende, zegt: met genoe gen te hebben vernomendal de drie oudste Generaals van het leger den hoogslen militairen rang, welken de Koningin begeven kon, hebben ontvan gen. Overigens wordt deze rang bloot als honorair beschouwd, cn zoude, van al degenen die met denzelven bekleed zijnalleen Prins Albert door zijne jaren in staat zijn het opperbevel des legers op zich te nemen. Het Britsche leger telt thans 9 veldmaarschalken: den Koning van Ilanover, den Koning der Nederlanden, den Koning der Belgen, den Hertog van Cambridge, Prins Albert, den Hertog van Wellington, den Markies van Anglesey, Sir G. Nugent en Lord T. Grosvenor. De Markies van Anglesey telt thans 64 jaren dienst, Lord Grosvenor 67 jaren en Sir G. Nugent 73 jaren. De deken der Generaals is thans Sir Georges Cockburndie in den jare 1779 in dienst trad. De Morning Post spreekt, namens Prins Bodewijk Napoleon, liet gerucht tegen, van een voorgenomen huwelijk met Miss Burdetl Coutts. Ten gevolge van de hooge prijzen der levensmiddelen, van den slechten oogst van de gerst en van de menigvuldige vraag naar deze graansoort voor eetwaar, hebben de bierbrouwers van Londen een adres gerijt aan den Lord der Schatkist, waarin zij de afschaffing verzoeken van de verbodsregtendie op de suiker liggenten einde de gerst gedeeltelijk daardoor te kunnen ver vangen. Er is eene bijeenkomst gehouden van de schuldeischers der HII. Harman en Comp.die cenigen tijd geleden failleerden. Uit de gedane opgaven blijkt, dat de schuldeischers ter naauwernood 2 sch. per pond zullen ontvangen, De verpligtingen der firma zijn 550,000 de interesten aan de Russische Regering verschuldigd er niet onder begrepen. Dc goede schulden beloopen slechts 25,000, dc slechte en twijfelachtige slechts 4,000 Dc eigendom men en particuliere bezittingen bedragen 67,000 zoodat de schuldeischers zware verliezen zullen lijden. Volgens gewoonte zou den 30!tcn de inzameling van gelden, de schatting van O'Connell genoemdmoeten plaats hebbendoch men gelooft niet dat zij voortgang zal hebben, daar O'Connel er vrijwillig afstand van gedaan heeft, wegens den heerschenden nood. Den 10de" dezer zijn alle Katholieke prelaten van Ierland te Dublin in synode vergaderd; 2 Aartsbisschoppen cn 14 Bisschoppen zijn daar bijeengeko men. De Freeman''s Journal meldtdat dc bill op de collegiën een der onderwerpen hunner beraadslagingen zijn zalalsmede het nieuwe reglement van het bestuur over de nationale opvoeding en de bill over de liefdadige erf latingen en dat zij daartegen krachtig zullen protesteren. De Heer CatonEngelschman, die als wij ons niet bedriegen, meer dan 70 jaren oud is, won onlangs in Canada de weddingschap, om 1000 mijlen in 1000 uren af te leggen. Thans bevindt hij zich te New-York, en slaat eene nieuwe, naar het oordeel van kenners, nog moeijelijker wedding schap voor, om namelijk 1000 vierde mijlen in 1000 op elkander volgende viercndeels uren te voet af te leggen. FRANKRIJK. PARIJS, 15 November. Bij de faculteit der Wiskundige Wetenschappen zijn bij Koninklijk bevel schrift twee nieuwe leerstoelen ingesteld, de een voor dc hoogere meetkunde, waarbij dc Heer Charles, dc ander voor dc sterrekunde, waarbij de Heer Le- verrier tot Hoogleeraar benoemd is. De Bey van Tunis is den 8sten ter reede van Toulon aangekomen; onder zijn gevolg zijn 35 muzijkanten. BELGIË. BRUSSEL, 15 November. Eergisteren heeft de Koning de deputatie van den Senaat met het adres van antwoord ontvangen cn gezegd

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3