BUSTEINLAiNDSCHE BER1GTEIN. op den 7dfn Augustus 11. verijdelde andermaal eene zware hagelbui de hoop op eenen voordceligen oogst. Dat alles wordt sedert ecnige weken gevolgd door eene verontrustende ziekte, waaronder reeds velen bezweken zijn, en welke anderen aan het ziekbed gekluisterd houdt. De Burgemeester, de Pre dikant en de Geneesheer hebben de milddadigheid hunner landgenooten in geroepen. Mogen velen aan die roepstem gehoor geven. TILBURG, 13 November. Gedurende Zr. M». verblijf alhier is bekend geworden dat de spoorweglinie niet door Loon-op-Zand maar door deze stad zal loopcnhet station zou op het plein den Heuvel gesteld worden in de korte nabijheid van den straat weg van 's Hertogenbosch op Breda. Te Waspik is brand ontstaan in een huis dat voor eene groote som verzekerd was. Dit heeft de aandacht der Justitie weder gaande gemaakt die deswegens onderzoek doet. EINDHOVEN, 15 November. Gisteren is te GcUrop het woonhuis en de fahrijk van den Lakenfabrikant Winkelier, Tapper en Bouwman, M. Stas, afgebrand; de brand is waarschijn lijk door een kagchel in de labrijk ontstaan er is nog voor omstreeks ƒ5000 gered; de gebouwen en goederen waren, hoewel laag, verzekerd. Door den brand zijn een 20tal werklieden, meestal vaders van huisgezinnen, gedurende den winter van werk verstoken. Te Stratum zijn 3 arbeiders-woningen die niet verzekerd waren, en te Deurne een huis afgebrand; de laatste brand zou door een zinneluoze veroorzaakt zijn. MAASTRICHT, 13 November. Ter aanvulling der benoemingen door Z. M. gedaan (zie onze vorige) deelen wij nog de volgende mede: Tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw: Jhr. Michiels van Kessenich, lid der Gedeputeerde Staten; Jhr. Simon de Vlodrop, Schoolopziener in het 5dc district; Baron van UtenhovenRit meester, en Vertinden lste Luit. Adjud. van het lsle regiment Dragonders; Bernelot Moons, Kapitein, en de Bock, Kapt.-Adjud. van het 2de regiment infanterie; Verniers van der Loeff, Majoor hij het lste regiment artillerie; van Mausvclt, Kapitein bij het 7de regiment infanterie; Bezier, lslc Luit.- Adjud. van den Generaal Seiraris, en Kool, lstc Luitenant-Ingenieur. De Provinciale Staten van Limburg hebben gisteren in hunne buiten gewone bijeenkomst tot Leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal ver kozen de Hceren Mr. J. L. M. Ie ClercqPresident der Arrondissements- Regtbank te Roermond, en C. Baron de Weieh van Wenne, ter vervulling van de vacaturenontstaan door het overlijden van den Baron Michiels van Verduynenen het ontslag van den Heer Strens. VKKEEMGDE STATEN. Zoo men aanneemt dat voortaan Californie en Nienw-Mcxico tot de Vereenigde Stalen zullen behooren, dan is het merkwaardig om den aanwas der Vereenigdc Staten in grondgebied na te gaan. Uit een in 1836 opgemaakten staat blijkt, dat Noord-Amerika een opper vlakte had van ruim 4,880 mill, akkers land (10 akkers is nagenoeg 1 hun- der) aldus verdeeld: Russische bezittingen480 mill, akkers. Engelsche 1792 Vereenigde Staten1468 Mexico 1081 Guatimala119 In 1836 verloor Mexico door de oprigting van de republiek Texas, 124 mill, akkers die in 1845 bij de Vereenigde Staten zijn gevoegd. Californie wordt op ruim 240 mill, akkers geschat en Nieuw-Mexico op 137 millioen zoodat de Vereenigde Staten ruim 502 mill, akkers in 2 jaren zullen hebben aange wonnen en Mexico nagenoeg de helft van zijn grond zal hebben verloren. Maar dit verlies van grond zal Mexico in die evenredigheid van geen inwo ners herooven want Texas dat nu naauwlijks 200,000 inwoners telt, had er geen 50,000 toen bet van Mexico gescheiden werd, en de opgave der bevolking van Californie is slechts 100,000 en die van Nieuw-Mexico 200,000, welke getallen toch al te ruim zijn genomen zoodat Mexico bij het verlies van zijn halve grondgebied slechts van zijne bevolking zou verliezen, die op 6 mill, geschat wordt. Het Oregon-verdrag kent nog 32 mill, akkers van de Vereenigde Staten aan het Engelseh grondgebied toe, zoodat thans na den overgang van Calilornië en Mexico de verdeeling aldus wezen zal Russische bezittingen480 mill, akkers. Engelsche 1824 Vereenigde Staten1878 Mexico579 Guatimala119 Doch deze getallen bewijzen niets voor den wezentlijken rijkdom der bezit ters. Engeland zou gaarne duizend millioen akkers van de wildernissen die het drie-vierde gedeelte zijner Amerikaansche bezittingen uitmaken voor 240 mill, akkers van Californie met N.-Ainerika willen ruilen. De voortgangen der Amerikaansche legerrnagt aan de kust der Stille Zuid zee, in Opper-Kalifornie en in het hart van haar onmetelijk vastland zijn ontegenzeggelijk ontzettend groot. Maar men mag twijfelen, of het verlies dezer provincie wel een gevoelige slag voor Mexico of een merkbaar voordeel voor het Amerikaansch hondgenootschap is. Waarschijnlijk zullen nog wel meer dan eene eeuw lang de binnenlanden van het Amerikaansche vaste land lot de maatschappelijke verbetering of do staatkundige sterkte van het Ame- rikaanscke volk niet meer toebrengen, dan de binnendeelen van Nieuw-Ilol- land zulks op het tegenwoordig oogenblik voor het Britsche rijk doen. De Mexikanen bezaten ze, gelijk Spanje ze vóór hen bezeten had, ineer in naam dan in de daad; en gaat nu eenig aanmerkelijk deel van dit grondgebied op de Vereenigde Staten over, zoo moeten geslachten na geslachten voorbijgaan en de grootste omwentelingen kunnen geheel het voorkomen des lands veran derd hebben, ahorens die wingewesten inderdaad op eenen maatschappelijke» en geregeld bestuurden toestand kunnen roemen. Ilet eenige van wezentlijkc waarde, hetwelk de Vereenigde Staten gekregen hebben, zijn twee havens aan de Stille Zuidzee, en het zal nog te bezien slaan, op welke voorwaarden men hun verooilooven zal, die bij den vrede te blijven behouden. GRIEKENLAND. ATHENE, 28 October. De Grieksehe koopvaardij vaart is in dit jaar zeer aanmerkelijk uitgebreid ten gevolge van het in vele landen van Europa heerschcnde gebrek aan gra nen. Vari de 6,000 schepen, waaruit de handels-marine na bestond, waren er 1,300 in de vaart tusschen de Zwarte zee en de Noord zee, en het bedrag der vrachtgelden die hierdoor verdiend werden schatte men op niet minder dan 60 millioenen drachmen. Op de scheepswerven werden dan ook steeds ettelijke bodenis aangebouwd. PORTUGAL,. LISSABON, 7 November. Er heelt nog niets beslissends plaats gehad. De Graaf das Antas was aan het hoofd van het leger der opstandelingen tot I.eyria, eene versterkte stad tusschen Coïmhra en Lissabon, voortgerukt, en had van daar op nieuw eenen brief aan de Koningin toegezonden waarin hij haar vermaande om aan het verlangen des volks toe te geven, en haar de schroomelijke gevolgen onder het oog bragt, die eene weigering of langer uitstel zou moeten hebben. Op dezen brief was geen antwoord gegeven maar wel had de Koningin een nieuw be sluit genomen, waarbij een groot, aantal Generaals en mindere Officieren, die zich aan de opstandelingen hadden aangesloten, van hunne rangen en waar digheden vervallen verklaard werden. De bezetting der hoofdstad die ge zegd wordt steeds door den besten geest bezield Ie zijnmaakte zich gereed om tegen het leger der opstandelingen uit te rukken zij had echter nog ge brek aan lceltogt, en er was sprake van eene gedwongen heffing in Lissabon, ten einde daarin te kunnen voorzien. De Britsche vloot, bestaande uit 5 linie schepen, 1 fregat en 2 stoombootenlag steeds op den Taag.Uit Braganza had de regering het berigt ontvangen, dat de bevolking dier stad, alsmede de bezetting geweigerd had zich aan de opstandelingen aan te sluiten; hetzelfde was te Chaves het geval. De troepen der Koningin hadden Sanlarcm ontruimd, hetwelk dadelijk door de opstandelingen bezet werd. De schorsing der constitutionele waarborgen was op nieuw een maand verlengd geworden. Overal hebben zich junta's ge formeerd. Boerendie met de wapenen in de hand gevat wordenwor den doodgeschoten. Evora bood nog wcérstand cn zou heden gebombardeerd worden. Particuliere brieven stellen de zaak der Koningin als hopeloos voor en zeggen dat alles afhangt van den uitslag der op handen zijnde ontmoeting van Saldanhadie heden ochtend met 4000 man tegen das Antas is opge trokken. Echter schijnt zij besloten te hebbenom met de grootste standvastigheid te werk te gaan, zoo als blijkt uit de volgende besluiten welke het Diario do Goberno publiek maakt 1 »Aan den Markies de Saldanha. De Hertog van Terceiramijn neef, zich in de onmogelijk bevindende, om de gewigtige zending, welke ik hem hij mijnen brief van den 6d™ October had opgedragente vervullenen de te genwoordige omstandigheden vereischendedat men ten aanzien der noorde lijke provinciën snelle maatregelen' rieine, die door de centrale Regering niet met dien spoed genomen kunnen worden welke de behoefte van herstel der goede orde gebiedt, zoo benoem ik, de Koningin, U tot mijnen stedehouder in die provinciën, met magt om in hare gansche volheid de administratieve werking te oefenenwelke de omstandigheden mogen vorderen. Ik reken op uwen ijver en uwe verknochtheid, en gij zult dit voor verstaan houden. «Ander Besluit. In aanmerking genomen zijnde de tegenwoordige omstan digheden, welke de maatregelen tot demping van den opstand en her tel der openbare rust gebieden, beveel ik hetgeen volgt: Het besluit van 22 Augustus 1733, hetwelk de wijze van regtsvordering bepaalt, die ten opzigte van per sonen met de wapenen ten voordeele van de opstandelingen in de hand gegrepen mogten wordenen der Officierendiezich bij hen gevoegd hebbende, onregelmatige benden mogten aanvoeren, zal weder in werking en ten uitvoer gebragt worden. De Ministers zullen zulks voor verstaan houden. «Ander Besluit. 1°. De kerkclijken en leeken met de wapenen in de hand gegrepende OlDcieren die ongeregelde benden aanvoeren of er deel van uit maken zullen op staanden voet worden doodgeschoten. Een krijgsraad, uit drie leden bestaande, zal door den Officier, die hen gevangen genomen heelt, bijeengeroepen worden. Na voorlezing van het proces-verbaal et verhoor der beschuldigden zal het vonnis geveld worden de uitvoering zal afhangen van de goedkeuring van den Commandant. 2°. Alle wetten, strijdig met het tegenwoordig besluit, zijn provisioneel geschorst. De Minister van oorlog zal het voor verstaan houden. Paleis der Neccssitades, 1 Nov. 1846. (geteekend) De Konikgix. De rapporten uit Coïmhra (i* de noordwaarts van Lissabon gelegene pro-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2