ueybsche schouwburg. ontvangt Spanje uit zijne koloniën en mijnen aanzienlijke inkomstenbelang rijke hulpmiddelen, welke geen andere Staat liet voordeel heeft, gelijk Spanje te bezitten. Wat betreft bet vraagstuk van bet tijdige, hebben de ondergeteekenden eenparig gemeend, dat het tegenwoordig oogenblik bijzonder gunstig is voor eene algemeene en bepaalde regeling van alle deelen der buitenlandsche schuld en wel op vaste en eerlijke grondslagen. Spanje staat in vriendschappelijke of althans vredelievende betrekkingen met alle andere staten liet geniet in wendig eene volkomene rustde verschillende takken van volksrijkdom ont wikkelen zich buitengemeen; de kapitalen zijn overvloedig; de inkomsten der schatkist zijn toenemende; en wat van het hoogste gewigt is, de vlottende schuld die gedurende geruirncn tijd verhinderd heeft dat de geldmiddelen in dcrzelver regelmatigen toestand werden hersteld, is ten genoege der belang hebbenden vereffend. Spanje moet zelf, even levendig als zijne scliuldeischerswenschen, dat zijne schuld op eene verecrende wijze geregeld worde, ten einde het openbaar krediet dat in onze dagen de inagt der staten uitmaakt, te herstellen. Zoo lang Spanje aan zijne verpligtingen niet zal hebben voldaan, zullen de nieuwe 3 pCts., hoe begunstigd ook, nooit eene vaste klassificalie vinden, tot prijzen in evenredigheid staande met die der schuldbrieven van de andere Europesche natiën. De regering van H. K. M. heeft deze waarheid erkend, toen zij twee jaren geleden aan de Cortes magtiging verzocht orn de schuld te regelen. Indien van deze magtiging, welke door het parlement met zoo veel vertrouwen is verleend, gebruik ware gemaakt, dan zou Spanje thans reeds de goede uit komsten er van hebben ondervonden. Want door de regeling der schuld ware aan de Spaansche natie, die er een groot gedeelte van bezit, eene nieuwe bron van welzijn geopend; eene bron, die thans door schending der heiligste open bare verbindtenissen gesloten is. Al deze overwegingen in aanmerking nemende, hebben de ondergeteekenden besloten zich te Madrid te doen vertegenwoordigenten einde aan de regering van H. K. M., de schikkingen gemakkelijk te maken, voor zoo veel zij betrek king hebben op de buitenlandsche schuld; schikkingen, die tot uitkomst konden hebben, dat alle onderscheid tusschen builen- en hinnenlandsche schuld opgeheven wierd. De ondergeteekenden vleijen zich dat de regering van II. K. II., die onder hare leden uitstekende staatsmannen telt, aan hunne billijke eisehen gevolg zal geven; zij koesteren ook de vaste hoop, dat de re geringen, die met het hof van Madrid op vriendschappelijkcn voet verkeeren, zich zullen haasten, in het belang hunner landgenooten, hunne regten kracht dadig en volhardend te ondersteunen. Hetgeen geschiedt ten aanzien der Spaansche schuldeischersis zonder voor- Ice'd in de geschiedenis der beschaafde volkeren. Het is daarenboven eene inbreuk men zoude kunnen zeggen de eenigeop bet groote beginsel door 1 et Wcener congres gesteld, dat voortaan niet meer de stoffelijke magt, maar bet regt en de billijkheid in Europa zouden heerschen. De leeningen, door Spanje buiten 'slands gesloten, zijn in bet openbaar en met de goedkeuring van de regeringen der landen, die er het meest in be trokken zijn aangegaan. Duizende familiën hebben er een groot gedeelte soms hun geheele, niet moeite verkregen vermogen is geplaatst. Hot vertrou wen was te grooler, daar Spanje onmetelijke hulpmiddelen bezit, daar bet welligt meer dan elk ander land door de natuur begunstigd is, en men een' waarborg meende te vinden in de goede trouw der Kastilianen. De regten dier familiën zijn onbetwistbaar; derzelver schending is eene nieuwe misdaad, cn eischt niet alleen van de verschillende regeringen, maar van al de mogend- leien der beschaafde wereld, die aan den slavenhandel en den zeerool een eiide hebben welen te maken, eene krachtdadige bescherming. Ook hebben dc ondergeteekenden eenparig besloten eerbiedig het bovenstaande stuk aan a1 Ie hoven in te dienen, die met de regering van 11. C. M. staatkundige be trekkingen hebben; alsook aan de kabinetten van Weenen, Berlijn en S'. Pe tersburg. Gedaan te Parijs den 31stcD October 184G. Volgen de onderteekeningen.) De Baron de Bois 1c Cornte, Gezant te 'silage, is als zoodanig ver plaatst naar het Zwitsersch Verhond. De Baron dc Busierre, Gezant te Dres den, vervangt hem te 'sGravenhagc, terwijl de Markies d'Ejragues, Gezant bij den Groothertog van Baden, in die boedanigheid overgeplaatst wordt bij den Koning en de Hertogen van Saxen. De Baron de I.angsdorfï Ambassa deur bij den Keizer van Brazilië, wordt als zoodanig benoemd bij den Groot hertog van Baden. De Heer His de Butenval thans Secretaris van legatie te Constantinopelis benoemd tot Ambassadeur bij het Hol van Brazilië, de Heer de La Rosière is benoemd tot gevolmagtigd Gezant te Mexico, in de plaats van den Baron Alleye de Ciprey. Aan den Graaf dc Pontois, Gezant bij het Zwitsersch Verhond is pensioen verleend. De Gemeenteraad dezer stad heeft 300,000 fr. aangewezenom ten behoeve der geringere klassen, den prijs van bet brood op mindere hoogte te houdendan waarop die anders zou worden gebragt. De Biechtvader van Karei X, Vader Rousineen der grootste Jcsuitcn, is den 5dcn te Toulousein het gesticht van genoemde orde, in den ouderdom van 75 jaren, overleden. Men schrijft uit Colinar aan den ConstitutionnelAVij vernemen dat een handelaar van verscheidene fabriekanten aan den Boven-Rhijn last heeft ontvangen om voor hunne rekening te Rotterdam granen te koopen. Men zegt, dat hij voor nagenoeg 300,000 fr. last heeft, en in dc afgeloopen week naar elders is vertrokken. BELCIE. BRUSSEL, 12 November. Bij de door den Minister van Finantiën ingediende begrooting der middelen over 1847, heeft bij de volgende inlichting gevoegd: dc onderscheiden voor de dienst van 1847 aangevraagde crcditen beloopen 114,280,975 en de ver moedelijke inkomsten 114,536,650 fr., gevende eene meerdere ontvangt van 225,675 fr. De Minister de Theux beeft een buitengewoon crediet aangevraagd van 2 mill. Ir., als: 1,200,000 voor den leeftogt300,000 voor den linnenhandel en 500,000 voor de kanalisatie in Kempeland. Onlangs was het bekende liberale genootschap 1'AlIianc, ten gevolge van verschil van inzigten uit elkander gegaan. Thans heeft zich een nieuw dcr- gelijk genootschap gevormd, Maandag heeft de eerste vergadering, onder voorzitterschap van den Heer Verbaegenplaats gehad. Hij heeft aangekon digd dat reeds 260 personen aan het nieuwe genootschap hebben deel ge nomen. Dc bevolking te Gent bedraagt thans 102,000 zielen. Van de bevolking van Thielt in Vlaanderen behooren 67 van de 100 hoofden tot de dadelijk hulpbehoevenden. STAD§ BERÏGTE1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ber Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbendendat van den Heer Controleur der Directe Belasting is ontvangen het Tweede voljaars aanvulling Kohier voor de Belasting op het Personeel, dienst 1846 en 1847, hetwelk op den 6llcn dezer maand is executoir verklaard, en op lieden aan den Heer Ontvanger ver zonden. DU RIEU, Ley den 13 November 1846. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AHADEHIIE-1V1EUW§. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Op Theses Den 13,Ien November de Heer P. J. J. C. van Nicuwenhovcn Ilelbach, van Oost-Indië, in de Regten. Dienzelfden dag de lieer P. A. van Diggelen, van Brugge, in dc Regten. Den 14detl November de Heer G. J. Bcelaerts van Emmichovcnvan Dordrecht, in de Regten. Privaat t Den 14l,cn November de lieer II. J. Guichcril, van 's Gravenhage, in de Wijsbegeerte en Letteren, na verdediging van zijn Specimen, conlinens: Quaestiones Historicus, ADVE1TENTIEN. Heden beviel van eene DOCHTER, A. van Leyden, 13 November 1846. M. A. RAS J. 1, geliefde Echtgenoot H. SCHOLTEN. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 70 jaren, Vrouwe A. C. van HAAKSBERGEN, Weduwe J. A. IIOMBROEK van DOORN. Katwijk aan den Rijn, 11 November 1846. - Eenige Kennisgeving. Op stelligen lost van de overledene zal er door hare nagelalene betrek kingen geene uiterlijke teekenen van Stouw gedragen worden. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming mij en mijne Kinderen betoond, bij het afsterven van mijne geliefde Dochter, betuigen wij bij deze onzen Irartclijken dank. Wed. W. van GEER en Kinderen. DE KONINKLIJKE NEDERDUITSCHE TOONEKLISTEN van ZUID-HOLLAND, Onder Directie der Firma J. 11. HOEDT en A. PETERS op llaandag 1G November ftS-BG. Xn.es de Castro Treurspel in 5 Bedrijven, door wijlen Mr. Riivn- Vis Feitd versierd met dcszelfs Costumes. Gevolgd door: de Leer' meester door xijn' Leerling in verlegenheid gebragt vrolijk Blijspel met Zang in 1 Bedrijf, naar het Franseh door wijlen den Heer J. H. Grave. Aanvang ten ZES ure. Dc rangschikking in bet Faillissement van II. MICHEL, Spekslager te Legdenis met de daarbij behoorende bewijzen ter griffie van de Arrondis- semcnls-Begtbank alhier nedergelegdom aldaar gedurende veertien dagen te verblijven ter inzage van een ieder. C. G. JjUZAC Curator.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3