de aanbouw van den tabak op bet eiland Cuba in den laatsten tijd heeft geno menterwijl de kollijteelt op dit eiland aanmerkelijk afneemt. Voor eenigcn tijd liep zelfs het gerucht, dat de Gouverneur plan had, een magazijn tc doen aanleggen tot den verkoop van al de op de markt gebragte tabaken in hetwelk beëedigde makelaars de waren onder hun opzigt hebben en classi ficeren zouden maar tol biertoe was daarvan niets naders bekend geworden. De oogst is in dit jaar zeer overvloedig; men heeft echter een vooroordeel tegen de deugdzaamheid van het artikeldaar de gebouwen tot liet droogen, sorteren en pakken van den tabak, ditmaal voor de massa der waren te klein geweest zijn, en die daarom in cenen onrijpen tsestand aan dn markt gebragt werd. Desniettegenstaande overtreft de navraag nog altijd den voor raad zeer aanzienlijk; de Fransche regie, onder anderen, beeft, behalve haar oud contract tot de levering van 80,000 kisten sigaren jaarlijksthans nog een nieuw van 40,000 kisten voor dit jaar gesloten. ALC1KKIE, ALGIERS, 3 November. De overstrooming heeft groole veiwoestingen in den omtrek dezer stad aan- gerigt. Bijna de geheele vlakte van Mrlidjah is onder water gezeteen aan tal huizen en de meeste bruggen zijn vernieldde velden verwoest en een 30-lal menschen verongelukt. Men heeft ook cenige schokken van aardbeving waargenomen. Te Oran vreesde men voor een inval van Ahdcl Kader, en hield de troepen gereed. THRK1E. CONSTANTINOPEL24 October. De Engelsehe Regering' zou korten tijd geleden eene nota aan den Divan liebhen doen toekomen om dcnzelven aan te sporen tot liet nemen van spoe dige en afdoende maatregelen ter afschaffing van de slavernij over de geheele uitgestrektheid van liet Ottomannischc rijk. Deze nota heeft het ministerie van Abdul-Medjid en alle Turksche familiën, die er kennis van droegen, hevig ontroerd. De slavernij is ook inderdaad zoo diep in de Oostcrscbe zeden ingedrongen, dat de hervormingen, waarmede Mahmoud een aanvang maakte, niets bettekenenin vergelijking met cenen maatregel tot afschaffing der slavernij. ITALIË, ROME, 30 October. De Puns heeft de zicli noemende Abtdis der Basilisclie kloosterzusters van Minsk, Makrcna, niet een bezoek vereerd, en op hare voorspraak belang- i rijke kerkelijke gunsten verleend voor godsdienstoefeningen in het klooster, waarin zij zich blijft ophouden, Er is alhier eene maatschappij ter bevordering van de belangen des landbouws opgerigtom landen in erfpacht te nemen, de aanplanting van hout te bevorderen, gronden tot weiden aan te leggen, den veestapel tc ver beteren enz. Hel genootschap staat onder de bijzondere bescherming van den Paus, en vele der aanzienlijkste personen hadden reeds voor belangrijke sommen deelgenomen. Tot President was de Kardinaal Massimo verkozen. Het steeds gebruikelijke verkoopen van hoogc militaire betrekkingen zal I worden afgeschaft. Deze zouden voortaan bij wijze van bevordering en met inachtneming der bekwaamheid en geschiktheid der officieren, vervuld en tevens verscheidene ongeschikte bevelhebbers op pensioen gesteld of tot bur gerlijke ambten benoemd worden. PKiriSSEA. BERLIJN, 9 November. Gisteren naelit, omstreeks een ure ontstond er brand in den regtcrvleugcl van het erf Hausvogtei-Platzdie de trappen van alle drie de verdiepingen van dit oud gebouw en de zolders van hetzelve aantastte, en dit, benevens een aangrenzend gebouw, liet laatstgenoemde echter slechts gedeeltelijk in de ascli leide. Door de omstandigheiddat alle trappen van deze vleugel bijna te gelijk branddenzijn helaas! eenige menschen omgekomen, Tot nu toe zijn zes verbrande lijken uit het puin te voorschijn gehaald. Zij waren geheel onkenbaar, en men vermoedt, dat zij de lijkeu zijn van een aldaar gewoond hebbenden klecdcrmakeis knecht, zijne vrouw en zijne drie kinde ren van welke de een B, een G en een 4 jaren oud was, alsmede van ecu anderen kleedermaker, die mede aldaar woonde. ENGELAND, LONDEN, 11 November. Er is een huwelijk op til van Prins Lodewijk Bonaparte met Miss Coutts Biirdett, eene der lijkste erfgenamen in Engeland. Miss Burdetteene klein dochter van Sir Francis Burdettwas aangenomen door de Hertogin van St. Al bandie voor vijf jareli is overleden, aan hare aangenomene dochter een kapitaal nalatende van 30 milliocn. De Hertogin van St. Albande stiefmoeder van Miss Coutts, was eene vermaarde toneelspeelster geweest. De bankier Coutts, een der rijkste kap,- talistcn van Engeland, bad eene vurige liefde voor haar opgevat, en slechts ccnige dagen na den dood -zijner echtgenoot haastte hij zich haar te huwen. Later zelf overledenliet hij aan zijne weduwe een kolossaal vermogen na; daar deze laatste echter tot eiken prijs ten hove voorgesteld wilde worden, trad zij met den jongen Hertog van Alban in liet huwelijk, van een oud adelijk geslachtdoch zonder vermogen. Haar nieuwe huwelijk had haar wel een hoog adclijken titel aangehraglmaar de hoogc aristokralic verwijderde haar steeds van het hof. Zij vond echter het middel om alle hinderpalen uit den weg te ruimen. Zij wist eene schuldbekentenis van G,000 (ruim 72,000 gulden) van den Hertog van York, broeder des Konings, in handen Ie krijgen, en cisclite betaling. De Vorst, met schulden overladen, ant woordde dat hij niet betalen kon waarop de Hertogin hem met vervolging la-dreigde, indien hij haar niet ten hove deed ontvangen. De Hertog had er veel tegen; doch nu 14 dagen ontving de Hertogin van St. Alban de aankon- diging dat zij voorgesteld zou worden. Er is gedurende verscheiden jaren tc I.onden en in geheel Engeland over die plegtigheid gesproken en over de pracht der kleeding van de Hertogin, die toen reeds 60 jaren oud was. Men schatte de waarde der diamanten, welke zij hij die gelegenheid droeg, op 1 irriflioeri J£. Huizende spotprenten werden in Londen verspreid, die de oude Hertogin en haren jongen echtgenoot voorstelden. Y7an de menigte spijzen, welke bij gelegen beid van den maaltijd, door den nieuw benoemde» Lord-Major, Sir George Carroll gegeven, aangerigt wa ren, zal men zich een denkbeeld kunnen vormen, wanneer men leest, dat alleen op de lioofiltafels (er waren in liet geheel 24 tafels aangezet), 256 ter rines eclite schildpadsoep170 schotels met onderscheiden gevogelte, 53 ham men en 80 taarten en pasteijen waren opgezet. De inschrijving, ten behoeve van het blijk van erkentelijkheid aan den Heer Cobdcnbedraagt 76,000 ij. Ijverige agenten zullen zich bcmocijen om inschrijvingen in te zamelenten einde het bedrag van 100,000 vol te 'tr'jfï(ni zijnde de sorn die men aan dezen vermaarden voorstander van vrijen handel wil aanbieden. FRANKRIJK. PARIJS, 12 November. Men verneemt dat de Minister van Marine heeft bevolen om Ie Toulon aan boord van een rijks vaartuig proeven met schietkatoen tc nemen. Men zal moeten zien in hoeverre deze proeven, waartoe men natuurlijkerwijs bet grof geschut zal bezigen, zullen slagen. Tot een ander gebruik, waartegen de in Engeland gemaakte bedenkingen zich niet verzetten, blijkt het nieuwe mid lel inderdaad met veel vrucht liet buskruid te kunnen vervangen, te weten lot bet doen springen van kleine mijnen, tot losmaking van steen of erts in groe ven cn bergwerken. Gisteren is daarvan de proef in dc steengroeven van Nan- terre, niet verre van deze hoofdstad, genomen. Dc uitkomst heeft de ver wachting nog overtroffen. De mijn wordt daarenboven veel gemakkelijker en met minder gevaar dan op dc oude wijs geladen. De OostcririjkschcPruisische, Russische, Engelsehe, Ncderlandscbe cn Belgische Ministers bij ons bof, hebben afschrift bekomen van bet onderstaande stuk, hetwelk door dc alhier vergaderd geweest zijnde afgevaardigden der Spaanscbe fondsenhouders opgesteld cn door den Heer Guizot aan den Meer Bresson, den Eransclien gezant tc Madrid, toegezonden is, met last om liet ten dringendste bij het Spaansch gouvernement te ondersteunen: De ondergeteekenden Dempster lleming, llenry Cliara en James Henderson, afgevaardigden der vereeniging van Spaanscbe fondsenhouders te Londen; Barllielemy GuynetAnloine Oubourg, Anloine Auguste Eisenlbor, afge vaardigden der vereeniging van Spaanscbe fondsenhouders te Parijs Louis Druekcr, Jobs. Werlheim, afgevaardigden der vereeniging van Spaan scbe fondsenhouders in Nederland Edouard Cogels en Lebrasseur van den Bogaert, afgevaardigden der vereeni ging van Spaanscbe fondsenhouders in Antwerpen; Thans te Parijs vereenigd om te beraadslagen over de maatregelen in bet algemeen belang hunner zenders te nemen, hebben het volgende besloten: Aangezien de belangen van alle houders van fondsen ten laste van Spanje dezelfde zijn, zullen de verschillende vereenigingen van lieden af gezamcntlijk en met gemeen overleg bandelen, met het doel om voor hunne zenders regt te verkrijgen, aangezien de bewijzen van de biiitcnlandsebe schuld van Spanje, zoowel werkelijke als uitgestelde, baar ontstaan verschuldigd zijn aan de wet van 16 Nov. 1834, door de Cortes des rijks besproken en goedgekeurd, cn dat de uitgestelde schuld in 1831, welke nog door gemelde wet niet is geregeld, insgelijks voortvloeit uit leeningen onder liet constitutioneel stelsel aangegaan. Aangezien de wettigheid van al die schuldvorderingen nooit door de consti tutionele regering van Spanje is betwist, en dezelve werkelijk onbetwistbaar is mecncn de ondergeteekenden zich tc kunnen onthouden van in eenige bij zonderheden tc treden nopens de regten hunner zenders. Overwegende liet belang van de openbare schuld, waarvan alleen liet ge deelte builen 's land genegolieerd en dat zich in handen hunner zenders be vindt, meer dan duizend millioen francs bedraagt, hebben zij zich de vraag voorgesteldof Spanje in staat is die te voldoen. Officiële bewijsstukken en inlichtingen, uil de beste bronnen geput, heb ben hun bet bewijs geleverd, dat Spanje in staat is aan al zijne verpligtingen te voldoen. Men kan zelfs zeggen, dat Spanje ten aanzien der openbare schuld in veel gunstiger omstandigheden verkeertdan vele andere Stalen. In Frankrijk en België eisehen de lasten der openbare schuld gemiddeld eene jaarlijksclie belasting van 8 a 10 francs, in de Nederlanden van 27, cn in Engeland van nagenoeg 30 francs per hoofd, zonder daaronder de provin ciale en stedelijke schulden te rekenen. In Spanje is voor hetzelfde doel slechts eene belasting van 5 k 6 fr. noodig. Zes francs nu zijn de waarde van 3 a 4 dagloonenterwijl de lasten, door de inwoners in andere staten gedragen gelijk staan met de waarde van 10 a 12, 20 a 24 dagloonen. Ook zou het hoofdstuk der staatsschuld, indien zij geheel betaald werd, in Spanje niet meer dan een vijfde der inkomsten van de schatkist eischcn. In Engeland cn Nederland verslindt ditzelfde hoofdstuk drie vijfden der begrooling. Eindelijk

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2