LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 16 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BÜ1TENLANÜSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 14 November. Eergisteren zijn te Katwijk wederom aangekomen twee Bomschuiten, hei den van den Heeren van Beeftingh Comp., een met 114,000 en de ander met 111,000 bokkingen. Het Nederlandsche eskader in de Middellandsche Zee, bestaande uit de schepen Prins van Oranje, Juno en Sambreis den 22sten October van Malta naar Alcxandrië gestevend. 'sGRAVENHAGE, 14 November. Bij besluit van Z. M. van 31 Oct. is bewilliging verleend, op de acte van oprigting der naamlooze vennootschap onder den titel van Algemeene Sleep- 1 telling-Sociëteit te Rotterdam. Heden morgen ten 10 ure is Z. M. de Koning van zijne rcize naar Noord-Braband en Limburg, en laatstelijk komende van Tilburg, in deze residentie teruggekeerd. Z. K. II. Prins Mauritstweede zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje is gisteren uit Stuttgardt alhier aangekomen. Men verneemtdat II. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje den 12den dezer Stuttgardt zou ver laten, om over Munchen en AVeimar terug te keeren, H. K. H. wordt den 4<ten December in deze stad verwacht. Tegen 'sKonings verjaardag, zul len al de leden van het Koninklijke gezin in de residentie teruggekeerd zijn. Gisteren avond is alhier weder de eerste der gewone Maandelijksche Leden-Vergaderingen gehouden van de alhier bestaande afdeeling der Neder landsche Vereeniging tot Afschaffing van den Sterken Drank. De spreekbeurt werd vervuld door den Wel-Eerw. Heer Ds. Moll. Eene talrijke schare van toehoorders woonde deze Vergadering bij. De Loterij ten voordeele der Algemeene Armen dezer Residentie, welke in het vorige jaar alhier met goeden uitslag is bekroond geworden en waarvan onze geachte stadgenootde Heer H. H. van Goghoprigter en eerste be stuurder was, zal, zoo als reeds algemeen bekend is, dit jaar weder plaats hebben; doch de Heer van Gogh heeft, om zijne drukke bezigheden, dit jaar moeten bedanken aan deze onderneming deel te nemen. Met belangstelling verneemt men, dat de Engelsche kerk, welke met gunstige toestemming der Regering, in den tuin achter de Koninklijke biblio theek alhier zou opgerigt worden thans gereed isen dat er Zondag aan staande, den 15dea dezer voor de eerste maal godsdienstoefening zal gehouden worden. Na elke preek zal er eene inzameling gedaan wordenten behoeve van het fonds tot den opbouw der kerk. AMSTERDAM, 12 November. De geboortestad van den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer P. J. L. Huët, Th. D'1 en Predikant bij de Waalsche Gemeente, zal deelnemen aan den diepen rouw, waarin zijne weduwe, zijne zeven kinderen, zijne naastbeslaanden en vrien den dezen morgen gedompeld zijn door zijn overlijden. Hij was een regt- schapen, vroom en deugdzaam man; zijne kennis was uitgebreid; hij wijdde zijne talenten aan de kerk, aan de wetenschap, aan de menschheid. Hij was der armen, der weduwen en weezen helper en trooster. Zijn geloof hield vast tot aan zijn einde. Mogt zijn voorbeeld ter aanmoediging strekken voor zijne mede-Christenen en stadgenootentot veler heil. ZWOLLE, 10 November. Met genoegen hebben wij vernomen, dat het plan bestaat dat de Dagwagen van Zwolle over El burgHarderwijk en Amersfoort op Utrecht en Amster dam in den loop dezer maand wederom zal beginnen te rijden en dat de vracht der plaatsen aanmerkelijk bij vroeger zal verminderd worden. LEEUWARDEN, 10 November. Wij vernemen van goederhand, dat eerlang in de Groote of Jacohijnen Kerk alhier, weder zullen opgerigt worden de graftomben van eenige daar begraven liggende Stadhouders van Frieslanden dat zulks geschieden zou naar aanleiding van een in genoemde Kerk gedaan bezoek door den Koning, tijdens zijn jongst verblijf alhier, en waarbij Z. M. het verlangen uitdrukte deze oprigting, en wel op zijne kosten bewerkstelligd te zien. MIDDELBURG, 10 November. Eenige achtenswaardige ingezetenenonder welke verscheiden landeigenaren in deze provincie, hebben een adres aan de Tweede Kamer ingediend, om de spoedige opheffing van de graanwet te verkrijgen. MAASTRICHT, 11 November. Bij zijn verblijf alhier heeft Z. M. de volgende benoemingen gedaan: Mr. van Meeuwen Gouverneur van dit gewest, is tot Commandeur der Orde van den Nederlaridschen Leeuw verheven; de Heer Nierstrasz, Burgemeester dezer stad is in den Nederlandschen Adelstand opgenomen. Tot Commandeurs der Orde van de Eikenkroon zijn benoemd: de Luilenant-Colonel Storm de Grave en de Majoor Landolt. Tot Ridders der Orde van den Nederlandschen Leeuw: Jonkh. van den Santheuvel Arrond. Directeur der Directe belastingenMr. Swart, Auditeur Mililitair; de Heer van Meerbeke, Schepen der Stad; de Heer Con rad, Hoofdingenieur van den Waterstaat; Mr. CapitaineOfficier van Justitie; de Heer Richer, eerst aanwezende Officier van Gezondheid, Jhr. van Rappard, Col. der der Artillerie, en de Heer Poolsum Booy, Col. van het 2de reg. Inf. Z. M. heeft ook aan den gepensioneerden Col. Gantois van het reg. Lan ders, Hoogstdeszelfs buitengewoon Adjudant, den rang van Generaal-Majoor verleend. WEST-INDIE. CARACAO, 26 Augustus. De aanhoudende regens, welke men alhier gedurende eeuige dagen heeft gehad, zijn zeer gunstig voor den landbouw en de nopal-cultuur. ¥E»EEM«»E STATEM. 22 October. Naar het schijnt heeft de vermeestering van Monterey den Amerikanen veel meer gekost dan men in het eerst gezegd had. Het verlies van den Generaal Taylor wordt op 600 dooden en gekwetstendat der Mexicanen op 1,500 man geschat. Het bestuur der Vereen. Staten heeft den door den Gene raal Taylor gesloten wapenstilstand niet goedgekeurd en de Majoor Graham is uit Washington vertrokken, met bevel om de wapenschorsing op te zeggen en de vijandelijkheden met nadruk voort te zetten. '1'e gelijkertijd zijn nieuwe versterkingen aan het Amerikaansche leger gezonden. Negen regimenten vrij willigers hebben bevel ontvangen om naar Monterey op te rukken. De Ame rikaansche troepen hadden veel zieken. Op het laatst van September waren 700 man door koortsen en loop aangetast. Tevens werden die troepen door den Mexicaanschen Generaal Canaly, aan het hoofd van eene afdeeling ligte troepen en partijgangers, onophoudelijk verontrust. Men dacht dat de Amerikaansche Regering voornemens was eene aanzien lijke magt tegen Tampico en Vera-Cruz af te zenden, hetwelk gelijktijdig van de land- en zeezijde zou aangetast worden. Het corps van den Generaal Kearney, hetwelk Nieuw Mexico veroverd heeftscheen met een ernstigen aanval bedreigd te worden. De dagbladen van New-Orleans spreken van een Mexicaansch corps van 5,000 rnandat tegen Santa Fé in aantogt zou wezen om de Amerikanen van daar te ver drijven. Het Washingtonschc Regeringsblad zegt, dat de vraag, of de veroverde gewesten met de Unie vereenigd, dan wel weder prijs gegeven zullen worden, ter beslissing aan het Congres zal worden voorgesteld. De jongste berigten uit Mexico hielden in dat Santa Anna den 15den Sep tember in die stad aangekomen en met groote geestdrift ontvangen was; dat bij terstond eene nieuwe ligting van krijgsvolk bevolen had, en zich zelf aan het hoofd van het leger zou stellen, zijnde de Minister van Oorlog, Generaal Almonte, tot President ad interim benoemd. Santa Anna had aan dien Mi nister eencn brief geschrevenwaarin hij te kennen gaf dat hij het opper gezag niet wilde aanvaarden, maar zich nu ter beschikking van het vader land stelde. C IJ IS A. HAVANA, 13 Julij, In een brief van daar wordt een verslag medegedeeld omtrent de groote vermeerdering, welke, ten gevolge van de aanvrage naar Ilavana-signrcn,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1